Úvod > Aktuality > Historické tramvaje, lvíčata i nový areál pro děti: novinky v Brně a na jižní Moravě

Historické tramvaje, lvíčata i nový areál pro děti: novinky v Brně a na jižní Moravě

Vydáno 8. června 2019 Zážitky
Chcete vidět dovádějící bílá lvíčata, hledat poklad v tajemném labyrintu, navštívit výstavu plnou sportovních rekordů anebo se podívat do podzemí, kam zatím nechodí prohlídky? Pak je vaším cílem Brno a jižní Morava. Nečekejte na prázdniny, do podzemí se podíváte jen do konce června!
Běžně nepřístupné podzemí pod brněnským Moravským náměstím se otevřelo na konci května díky festivalu Meeting Brno a zdarma si je prohlédnete až do 28. června. V podzemí je instalovaná multimediální výstava Brno osvobozené!?, která seznamuje s příběhy pamětníků druhé světové války. Do podzemí není bezbariérový přístup, část výstavy je proto k vidění i na náměstí, vstupenky si můžete rezervovat předem na webu festivalu.

S dětmi pak musíte navštívit novou venkovní expozici zábavního vědeckého parku VIDA! u brněnského výstaviště. Až do konce září si pod širým nebem užijete spousty hravých exponátů na téma voda, pohyb a zvuk, třeba vodní orchestr, obří bublifuk nebo světelný hranol. Vstup do venkovní expozice je v ceně hlavní vstupenky.
 

Exit game aneb honba za podzemním pokladem

Pokladem je celý labyrint pod Zelným trhem v Brně, komplex středověkých chodeb a sklepů, skrytý šest až osm metrů pod povrchem. Můžete si ho prohlédnout v rámci pravidelných prohlídek anebo trochu dobrodružněji, při hře Exit game: poklad v labyrintu. Je určená pro týmy dvou až pěti hráčů a nabídne adrenalin, napětí i neúprosný časový limit. Budou se vám hodit baterky i teplé oblečení, v podzemí totiž strávíte hodinu a půl – ale kromě samotné hry si užijete i místa, kam se běžný návštěvník podzemí nepodívá. A odměna pro úspěšné luštitele? Samozřejmě zlatý poklad v truhlici, navíc s možností přidat k němu před hrou nějaké vlastní překvapení pro spoluhráče.

Exit game: poklad v labyrintu si můžete zahrát každý den kromě pondělí. Ve všední dny se na první dva termíny, tedy na ty, které začínají v 10 a ve 12 hodin, vztahuje tzv. happy hour a startovné je pouhých 1 000 Kč pro celý tým.
 

Otevřené Kapucínské terasy

Prohlídku Kapucínské krypty nebo katedrály na Petrově můžete spojit s posezením na Kapucínských terasách. Dlouhá léta uzavřené terasovité zahrady kapucínského kláštera jsou po desetiletích a kompletní rekonstrukci znovu přístupné. Můžete tu odpočívat na lavičkách vedle tradičních odrůd jabloní, vinné révy i méně známých keřů a květin, které tu kapucíni po staletí sázeli, a kochat se výhledem na město. Terasy jsou přístupné v hlavní sezoně, branka bývá otevřená vždy mezi sedmou ráno a šestou večer.
 

Vlakem do DinoParku ve Vyškově

Argentinosaurus, známý také jako Argentinský ještěr, je jedním z největších dosud objevených dinosaurů v historii. Pohyblivý, třicet metrů dlouhý model můžete od loňského roku vidět ve vyškovském DinoParku. Číhá hned za vchodem, a tak ho uvidíte hned po příjezdu dinoexpresem. DinoPark ale čekají změny: žlutý silniční vláček, který sem od Zooparku za dvanáct let převezl více než milion návštěvníků, letos možná jezdí naposled. Část tříkilometrové trasy totiž musí jet po nebezpečném frekventovaném úseku, a tak ho nejspíš vystřídá jiný dopravní prostředek – předběžně se mluví o patrových autobusech.

A jaké novinky vás čekají v dalších jihomoravských zoologických zahradách? V Zoo Hodonín rostou jako z vody dvě vzácná bílá lvíčata, která se narodila koncem minulého roku, a brněnská Zoo zve na Ukradenou divočinu, výstavu přímo v centru města v Radnické ulici. Otevřená bude až do konce července.
 

Brno slaví 150 let městské hromadné dopravy

Léto v Brně bude patřit oslavám vzniku hromadné dopravy. Brněnská MHD je totiž nejstarší v Česku, první koněspřežná tramvaj vyjela z Moravského náměstí už 17. srpna 1869. Ve stejný den jako před 150 lety letos na rohu Moravského náměstí a Koliště přibude památník připomínající první jízdu a stejně jako tehdy v 19 hodin vyrazí koněspřežka směrem k Semilassu.

Ještě předtím se ale v sobotu 15. června můžete vypravit na Den otevřených dveří ve vozovně Husovice a užít si víkendové Dny dopravní nostalgie. Z centra města budou k vozovně jezdit historické vozy, na náměstí Svobody se chystá výstava historických vozidel a další techniky a k vyjížďkám budou lákat také koněspřežka a parní tramvaj. Celou sezonu se vždy o víkendech a svátcích vrátí do ulic jedna z retro tramvají, v létě ji doplní historické linky a na konci prázdnin 31. srpna obří street party se slavnostní přehlídkou historických i současných vozů brněnské MHD. V koloně z Lidické ulice směrem do Králova Pole pojede padesát vozů, 12 trolejbusů, 19 autobusů a 19 tramvají, seřazených od nejstaršího po nejmladší. Unikátní jízda je naplánovaná na 13.30 a 18 hodin.
 

Co ještě stojí za vidění?

  • Na další podzemní poklad se zatím čeká: až se časem otevřou vodojemy pod Žlutým kopcem z 60. a 90. let 19. století a z počátku minulého století, získá Brno skutečnou turistickou atrakci. Jde o soubor čtyř kolosálních podzemních nádrží s valenými a křížovými klenbami na mohutných pilířích; v Česku nic podobného nikde neuvidíte. Vodojemy dosloužily v roce 1997, zpřístupnění zatím ale vázne na obtížném vstupu. Práce na novém vstupním objektu by měly začít letos na podzim.
  • Na konci května odstartovala do nové sezony oblíbená brněnská atrakce: pohodlný turistický minibus. Můžete se s ním projet po několika okruzích a poznat to nejlepší z proslulého brněnského funkcionalismu, podívat se na město z vyhlídek, obhlédnout slavné brněnské vily anebo se projet většinou z 29 městských částí, které dnes Brno tvoří.
  • Patříte mezi sportovní fanoušky? Na Špilberku je až do konce roku výstava Branky Body Brno, která představí historii a úspěchy brněnského sportu včetně všech třinácti titulů Komety a příběhů úspěšných sportovkyň a sportovců.
  • Ve víru oslav letos žije Slovanské hradiště v Mikulčicích: letos si tu připomínají 1 150 let od úmrtí sv. Konstantina/Cyrila, 65. výročí zahájení archeologických výzkumů v Mikulčicích a 10. výročí udělení Ceny Gloria musaealis.
Zábavní vědecký park Vida v Brně

Zábavní vědecký park Vida v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavném vědeckém parku Vida! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor - možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Turistický minibus v Brně

Turistický minibus v Brně

Poznejte Brno a jeho památky v rámci vyhlídkových jízd turistickým minibusem.

Venkovní expozice ve Vida! v Brně

Venkovní expozice ve Vida! v Brně

Park VIDA! připravil na léto prázdniny další jedinečný zážitek.

Venkovní expozice v zábavním vědeckém parku Vida! v Brně

Venkovní expozice v zábavním vědeckém parku Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! science centrum bude mít novou stálou venkovní expozici.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Zahájení lodní dopravy a lodní sezóna 2019 na Brněnské přehradě

Zahájení lodní dopravy a lodní sezóna 2019 na Brněnské přehradě

Zveme všechny příznivce lodní dopravy na slavnostní zahájení 73. plavební sezóny, která opět potrvá do poloviny října.

Mincmistrovský sklep v Brně - historické tajemství města

Mincmistrovský sklep v Brně - historické tajemství města

Sklepní komplex vybavený od roku 2010 expozicemi a instalacemi. Expozice připomíná dnes již téměř zapomenuté řemeslo ražby mincí v Brně a na Moravě.

Naše modrá planeta -  procestujte oceány ve 3D ve Vida!

Naše modrá planeta - procestujte oceány ve 3D ve Vida!

Staňte se podmořskými průzkumníky a odhalte tajemství, které skrývá nejméně probádaná část naší planety – oceány. S pomocí nejmodernějších filmových technologií prozkoumejte mělčiny i temné hlubiny a těšte se na jedinečné záběry z mořského světa plného života.

Zoopark Vyškov - setkání s domácími zvířaty celého světa

Zoopark Vyškov - setkání s domácími zvířaty celého světa

Velkou atrakcí zooparku je "Dvoreček naší babičky" - imitace selského dvora s možností kontaktu návštěvníků se zvířaty. V zoo naleznete jedinečné expozice slepic, králíků a koček sibiřských, které neuvidíte v žádné jiné zoo. Unikátní je také chov skotu cachena, osla poitouského a malp plačtivých.

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín se nachází v severozápadní části města. Rozkládá se na sedmi a půl hektaru rovinné plochy, což předznamenává příjemnou a pohodlnou procházku. Zoologická zahrada v Hodoníně má chovný pár vzácných lvů jihoafrických, kterým se pro jejich srst přezdívá bílí.

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Zařízení jediné svého druhu v České republice najdete v Bošovicích na Vyškovsku. Jedná se o první papouščí zoo. Na návštěvníky tu čeká více než sto voliér s exotickými ptáky, rozmístěných na pěti stech metrech čtverečních. Prohlédnete si i nejohroženější druhy papoušků.

DinoPark Vyškov - výlet pro celou rodinu

DinoPark Vyškov - výlet pro celou rodinu

Zábavní a vzdělávací park pro celou rodinu s jedinečným pohledem do historie. Letošní rok patří mláďatům. Čekají na vás nejenom malí T-Rexové a dinosauři (statické i robotické) ve skutečných velikostech, ale i 4D kino, paleontologické hřiště, naučná stezka, denní hvězdárna a adrenalinový Dinobike.

3D bludiště v korunách dubů v Hodoníně

3D bludiště v korunách dubů v Hodoníně

Na stromech před hodonínskou zoologickou zahradou vzniká 3D bludiště. Adrenalinová zábava vede v korunách dubů starých několik desítek let. Zájemcům se otevře 1. června 2018.

Labyrint pod Zelným trhem - tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem - tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Město Vyškov – dřívější Moravské Versailles

Město Vyškov – dřívější Moravské Versailles

Kulturním, společenským a hospodářským centrem Vyškovska je město Vyškov. Na území města se nalézá řada památek, ať již kostelů, muzeí nebo jiných zajímavostí. Navštívit tak můžete např. letecké muzeum, zámek s Muzeem Vyškovska, renesanční radnici s věží, ZOO park či si prohlédnout městské hradby.

Lázeňské město Hodonín a jeho zajímavosti

Lázeňské město Hodonín a jeho zajímavosti

Lázeňské město Hodonín na jižní Moravě je rodiště zakladatele československého státu a prvního prezidenta T.G. Masaryka. Ve městě je řada památek, které tuto velkou osobnost a jeho život zde připomínají. Zavítat do Hodonína můžete také za dalšími zajímavostmi či zábavou.