Úvod > Aktuality > Historické objekty Kutné Hory rozezní mezinárodní hudební festival
Kultura

Historické objekty Kutné Hory rozezní mezinárodní hudební festival

  • Vydáno20. srpna 2020
V Kutné Hoře se od 22. do 30. srpna 2020 uskuteční již 13. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora. Vše, co na festivalu zaznívá, vzniká přímo v Kutné Hoře. Program festivalu zahájí v sobotu 22. srpna koncert pro harfu a violoncello v kapli Božího těla.
Kutná Hora BarboraKoncerty se budou konat stejně jako v minulých letech v unikátních prostorách historických objektů Kutné Hory, města zapsaného na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Deset festivalových koncertů zahrnuje komorní program, symfonické dílo, soudobou hudbu i díla zřídka uváděných autorů. Festivalová dramaturgie zároveň akcentuje přizvané projekty na pomezí žánrů. Jádro festivalového programu však tvoří komorní koncerty hráčů, kteří se na jeden týden setkají v Kutné Hoře, aby přes den zkoušeli večerní program a každý den tak sdíleli jedinečnou energii čerstvě nazkoušeného díla.
 

V hlavní roli harfa i akordeon

Jana BouškováV předvečer zahájení MHF Kutná Hora v sobotu 22. srpna se v rámci Preludia v kapli Božího těla představí harfistka Jana Boušková a violoncellista Jiří Bárta. Koncertem komorního repertoáru v neděli 23. srpna zahájí program v chrámu sv. Barbory Eben Trio v premiérovém podání Smyčcového kvartetu č. 1, „Kreutzerovy sonáty“ od Leoše Janáčka v úpravě pro klavírní trio Miloše Štědroně.

Vlachová akordeonVelmi zajímavý koncert čeká návštěvníky v pondělí 24. srpna, kdy se v kapli Božího těla odehraje Silenzio – koncert pro smyčce a akordeon! Posluchačům se představí Roman Patočka a Helena Jiříkovská hrou na housle,  Lukáš Polák za violoncellem a Jarmila Vlachová bude ovládat akordeon.
 

Šostakovič, Schumann a Beethoven

klavírista ArdaševKlavírní recitál Igora Ardaševa v úterý 25. srpna se odehraje v chrámu sv. Barbory. Následovat budou 26. srpna ve střídavém obsazení komorní díla Dmitije Šostakoviče a Roberta Schumanna, kdy se poprvé představí větší část umělců, kteří budou po celý týden účastni festivalového programu: houslisté Martina Bačová, Helena Jiříkovská a Roman Patočka, violisté Karel Untermüller a Martin Stupka, violoncellisté Jiří Bárta a Lukáš Polák.

HousleBeethovenovy sonáty pro violoncello a klavír provede v kostele sv. Jana Nepomuckého Terezie Fialová a Jiří Bárta. V Trojkoncertu, op. 56 pro klavír, housle a violoncello je v rámci závěrečného koncertu v sobotu 29. srpna doplní houslista Roman Patočka a doprovodí Komorní filharmonie Pardubice v čele s dirigentem Stanislavem Vavřínkem.

Úplně poslední koncert festivalu zazní v neděli 30. srpna v podání pardubických filharmoniků. Bude jím Beethovenova Symfonie č. 2 D dur, op. 36. Postludium, které již tradičně probíhá na konci festivalu v kostele Zvěstování Panny Marie v Bohdanči, bude patřit Škampovu kvartetu a Beethovenovým Smyčcovým kvartetům č. 1 a 15.
Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Další aktuality

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.
Středočeský kraj | Památky

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty