Úvod > Aktuality > Historické metro dnes vyrazí na trať linky A
Historické metro dnes vyrazí na trať linky A
"> "> "> ">
Zážitky

Historické metro dnes vyrazí na trať linky A

  • Vydáno12. srpna 2018
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil nejen pro příznivce historie pražské městské hromadné dopravy ojedinělý zážitek v podobě nasazení původních souprav metra. V neděli 12. srpna slaví výročí 40 let od zahájení provozu na trase A. V neděli od 11:45 do zhruba 15:10 nasadí historické sovětské soupravy 81-71 do běžného provozu mezi stanicemi Dejvická a Náměstí Míru. Jízdu doprovodí dobové hlášení staničního rozhlasu a i strojvedoucí budou v dobových uniformách. Všem cestujícím budou stačit standardní jízdenky nebo časové kupóny.

Jak rychle jezdí a jaká tajemství skrývá pražské metro? V neděli 12. srpna uplyne přesně 40 let od zahájení provozu na lince metra A. Cestující se mohou těšit na svezení se původní historickou soupravou 81–71, která bude upravená do tehdejší čtyřvozové podoby. Atmosféru dokreslí speciální hlášení i strojvedoucí v dobových uniformách a informační tabule z minulého století.

Sovětské soupravy metra 81–71, kterým se kvůli designu čela přezdívalo „briketa“ a které se vyráběly v Mytiščinském strojírenském závodě u Moskvy, vyjely poprvé s cestujícími na pražské lince metra A 12. srpna 1978. Byly zde provozovány do roku 2005. V letech 1996 – 2011 proběhla jejich modernizace na typ 81–71M, který je i dnes k vidění na trasách metra A a B.