Úvod > Aktuality > Historické hračky a parní strojky: zámek v Kamenici nad Lipou otevírá nové expozice
Zdroj foto: Facebook UPM
"> Zdroj foto: Facebook UPM "> Zdroj foto: Facebook UPM "> Zdroj foto: Facebook UPM ">
Kultura

Historické hračky a parní strojky: zámek v Kamenici nad Lipou otevírá nové expozice

Vydáno 15. června 2021
Expozice hraček ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze a sbírku parních strojků Romana Hedvičáka uvidí nově návštěvníci zámku v Kamenici nad Lipou. Nové stálé výstavy s otevřou už v pátek 18. června 2021 v 11 hodin.
Hračky KameniceDvě nové expozice hraček otevírá od 18. června Uměleckoprůmyslové museum v zámku Kamenice nad Lipou. Jedná se o stálé výstavy nazvané Hledej hračku ze sbírek UPM a Pod parou.
 
První z nich „Hledej hračku“ představuje výběr z bohaté sbírky hraček UPM, soubor historických panenek od 19. do začátku 20. století a k nim patřících doplňků a pokojíčků, sestavy cínových a olověných vojáčků z 19. století, stavebnice a stolní hry z 19. a 20. století, dřevěné hračky i hračky z plastických hmot.

Dhračky Kameniceruhá expozice nazvaná „Pod parou“ ukáže zájemcům vzácnou sbírku parních strojků od roku 1870 do současnosti. Zapůjčil ji Roman Hedvičák, který parní strojky zvané párničky sbírá téměř čtyři desetiletí. Návštěvníci zhlédnou dvě stě dvacet pět exemplářů̊, sto padesát z nich je zcela původních a funkčních, dále třicet  přídavných zařízení, dobové katalogy a prospekty se současnou nabídkou několika renomovaných firem.

Kamenický zámek je otevřen denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné sem stojí 150 Kč, pro děti pak 70 Kč.
Zámek Kamenice nad Lipou

Zámek Kamenice nad Lipou

Dvě nové expozice hraček (2021), Hledej hračku ze sbírek UPM a Pod parou – výstava modelů parních strojů a angličáků Matchbox, a velká herna pro děti. Rodiče zaujme i expozice nábytku 19. a 20. století Cesty designu.