Úvod > Aktuality > Historické hračky a parní strojky: zámek v Kamenici nad Lipou otevírá nové expozice
Zdroj foto: Facebook UPM
Kultura

Historické hračky a parní strojky: zámek v Kamenici nad Lipou otevírá nové expozice

  • Vydáno15. června 2021
Expozice hraček ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze a sbírku parních strojků Romana Hedvičáka uvidí nově návštěvníci zámku v Kamenici nad Lipou. Nové stálé výstavy s otevřou už v pátek 18. června 2021 v 11 hodin.
Hračky KameniceDvě nové expozice hraček otevírá od 18. června Uměleckoprůmyslové museum v zámku Kamenice nad Lipou. Jedná se o stálé výstavy nazvané Hledej hračku ze sbírek UPM a Pod parou.
 
První z nich „Hledej hračku“ představuje výběr z bohaté sbírky hraček UPM, soubor historických panenek od 19. do začátku 20. století a k nim patřících doplňků a pokojíčků, sestavy cínových a olověných vojáčků z 19. století, stavebnice a stolní hry z 19. a 20. století, dřevěné hračky i hračky z plastických hmot.

Dhračky Kameniceruhá expozice nazvaná „Pod parou“ ukáže zájemcům vzácnou sbírku parních strojků od roku 1870 do současnosti. Zapůjčil ji Roman Hedvičák, který parní strojky zvané párničky sbírá téměř čtyři desetiletí. Návštěvníci zhlédnou dvě stě dvacet pět exemplářů̊, sto padesát z nich je zcela původních a funkčních, dále třicet  přídavných zařízení, dobové katalogy a prospekty se současnou nabídkou několika renomovaných firem.

Kamenický zámek je otevřen denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné sem stojí 150 Kč, pro děti pak 70 Kč.
Zámek Kamenice nad Lipou

Zámek Kamenice nad Lipou

Dvě nové expozice hraček, Hledej hračku ze sbírek UPM a Pod parou – výstava modelů parních strojů a angličáků Matchbox, a velká herna pro děti. Rodiče zaujme i expozice nábytku 19. a 20. století Cesty designu.

Další aktuality

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky kraje Vysočina

Jaké proměny prožila Vysočina během posledních třiceti let? Do UNESCO byla zapsána židovská čtvrť v Třebíči se zámkem a bazilikou sv. Prokopa, historické centrum Telče a kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. V kraji vyrostla řada rozhleden a zajímavých atrakcí pro rodiny s dětmi. Poprvé jsme se také mohli vypravit na ferratu ve Víru, do Muzea Jaroslava Foglara v Ledči nad Sázavou nebo do pivovaru Dalešice. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít krajem Vysočina rok za rokem!
Kraj Vysočina | Zážitky

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne první březnovou sobotu v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
Kraj Vysočina | Zážitky

Velikonoční zážitky všeho druhu vás čekají ve Žďáru nad Sázavou

Velikonoce pomalu klepou na dveře a pokud ještě nemáte žádné plány, zveme vás na pěkný výlet do Žďáru nad Sázavou, kde se budou slavit svátky jara nejen v kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, ale také na zdejším zámku.
Kraj Vysočina | Životní styl

V Novém Městě na Moravě se chystá Světový pohár v biatlonu

Nové Město na Moravě bude od 2. do 5. března 2023 již posedmé dějištěm Světového poháru v biatlonu. Ve Vysočina Aréně proběhne VII. díl Světového poháru. Ve čtvrtek a v pátek jsou na pořadu sprinty, v sobotu stíhací závody a program ukončí v neděli smíšená štafeta dvojic.
Kraj Vysočina | Zimní sporty

Objevte deset hravých soch Michala Olšiaka

Vydejte se na putování po sochách Michala Olšiaka. Jeho specifické sochy zvířat a bájných tvorů, které jsou na první pohled dobře rozpoznatelné, naleznete na mnoha místech Vysočiny, nejvíce je jich u sochařova rodného města Žďáru nad Sázavou. Destinační společnost Koruna Vysočiny připravila turistickou hru, která vás provede tímto regionem. Seznámí vás se všemi sochami Michala Olšiaka na Vysočině, i mimo ní.
Kraj Vysočina | Zážitky

Dopřejte si předjarní plavbu po Dalešické přehradě

Zimní plavby v současné době sice už moc zimně nevypadají, ale přesto nebo právě proto je na hladině Dalešické přehrady i na březích, co obdivovat. Přijďte se pokochat krásnou přírodou z paluby lodě Horácko, která vyplouvá každou neděli ve 13:00 z přístaviště v Kramolíně.
Kraj Vysočina | Zážitky

Jihlavská zoo se letos těší na kočkodana i chocholatky modré

Zoo Jihlava letos očekává několik nových zvířecích obyvatel zoologické zahrady a v plánu je i výstavba nové expozice. Nejvíce očekávanými zvířaty roku 2023 jsou kočkodani Rolowayovy. Kolekci antilop zase doplní chocholatky a vzniknout by měla úplně nová expozice pro vřešťany.
Kraj Vysočina | Příroda

Českomoravská vysočina je rájem běžkařů: poznejte nejkrásnější trasy v bílé stopě

Vysočina je velmi oblíbenou běžkařskou destinací. Řada kvalitně udržovaných tratí zahrnuje kratší výlety i náročné čtyřicetikilometrové okruhy. Tratě v okolí Nového Města na Moravě znají také světové špičky běžeckého lyžování: každoročně se zde koná legendární závod Zlatá lyže a světové poháry v biatlonu. Udělat si pěkný výlet v bílé stopě však můžete i v dalších místech Vysočiny. Přehled aktuálně upravovaných tras naleznete na webu Koruna Vysociny pod odkazem Bílá magistrála.
Kraj Vysočina | Zimní sporty