Úvod > Aktuality > Historická Olomouc se mění na město pohybu a sportu díky maratonu
Další z pulmaratonu zažije Olomouc
Letní sporty

Historická Olomouc se mění na město pohybu a sportu díky maratonu

  • Vydáno21. června 2018
Devátý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc se poběží už tuto sobotu, tedy 23. června 2018. Hanácká metropole se na jeden den opět stane centrem světového vytrvalostního běhu, čemuž odpovídá tradičně nabitá startovní listina.

Olomouc přináší další pestrou nabídku pro milovníky pohybu a sportu. Kromě cyklistů a vodáků láká Olomouc i amatérské běžce. Trendem v oblasti trávení aktivní dovolené se totiž stává maratonská turistika. Kombinace závodů s poznávání nových míst přivádí sportovní nadšence i do českých měst. V letošním roce se mohou turisté zapojit do několika závodů v rámci běžecké série RunCzech, která  podporuje maratonskou turistiku v Čechách. Pokud patříte mezi příznivce tohoto sportu, určitě byste v sobotu v podvečer neměli v Olomouci chybět.

Zatímco tisícovky účastníků Mattoni 1/2Maratonu Olomouc budou chtít zaběhnout co nejlepší časy, kochat se tratí vedoucí historickým centrem nebo si jen užít samotný běh, elitní běžci budou cílit na rekordy závodu. Olomoucká trať je sice rychlá, ale pod hodinu se zde zatím neběželo. V roce 2017 padl jeden rekord závodu – o nejlepší čas mezi českými ženami se výkonem 1:12:01 postarala Eva Vrabcová-Nývltová.

Ve startovním poli budou hned čtyři běžci s osobními rekordy pod šedesát minut – o příčky nejvyšší se poperou Jemal Yimer, Justus Kangogo nebo členové RunCzech Racing týmu Gilbert Masai a Stephen Kiprop. Největší favoritky ženského klání pocházejí z Etiopie. Jedničku si na hrudi ponese mistryně světa Netsanet Gudeta, s dvojkou potom poběží Aselefech Mergia. Favoritem mezi českými muži je Jiří Homoláč, o stupně vítězů se budou prát také Vít Pavlišta, Robert Míč, bratři Edlmanové nebo Jiří Matoušek. Na Hané opět představí nejlepší Češka, tedy Eva Vrabcová-Nývltová. Fanoušky bude co nejlepším výkonem chtít potěšit domácí Petra Kamínková, o pódium si to rozdají také Marcela Joglová a Barbora Jíšová.

Na start půlmaratonu se postaví také herec a moderátor Dalibor Gondík, novinář Tomáš Poláček, patron Nadace partnerství a výborný ultramaratonec Daniel Orálek, bloggerky Andy Pavelcová a Andrea Mokrejšová nebo instagramerky Hana Valentová a Simona Boháčková. Na závodě nebude chybět také chirurg Jan Pirk. Součástí půlmaratonského víkendu je také dm rodinný běh a Marathon Music Festival s kapelami a DJ podél trati.

Devátý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouce odstartuje z Horního náměstí v sobotu 23. června. Půlmaraton odstartuje v 18.30 z Horního náměstí. Na stejném místě v 17.00 začíná rovněž dm rodinný běh. Kapacita závodu od loňského roku mírně vzrostla z 6 200 na 6 300 závodníků. Dvě stě běžců přibude při dm rodinném běhu, jehož kapacita je 3 700 malých i velkých sportovců. Ulicemi Olomouce se tak celkem prožene rovných 10 000 běžců.

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Barokní 35 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci je nejvelkolepější a nejvyšší stavba svého druhu v České republice.

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu

Turistická karta, která vás opravňuje v Olomouci, na Střední Moravě a v Jeseníkách navštívit zdarma více než 90 nejzajímavějších míst (památky, muzea, zoo a další místa) a dále vám umožňuje čerpat atraktivní slevy min. na 80 místech. S kartou poznáte všechny krásy Olomouckého kraje.

Další aktuality

Česko ve filmu: Kladivo na čarodějnice, nejtemnější film režiséra Otakara Vávry

Jedním z nejznámějších filmů režiséra Otakara Vávry je Kladivo na čarodějnice z roku 1969, dramatická rekonstrukce průběhu čarodějnických procesů ve Velkých Losinách koncem 17. století podle románu Václava Kaplického. Film byl alegorií na politické procesy padesátých let a až do sametové revoluce 1989 se nesměl veřejně promítat.
Olomoucký kraj | Zážitky

Jarní prázdniny a zima v Jeseníkách a Rychlebských horách: lesní bar, lyžování a zážitky s dětmi

Chystáte se na jarní prázdniny podniknout výlet či dovolenou v severní části Jeseníků? Skvělá volba – kromě sjezdovek tam totiž objevíte spousty zajímavých míst a akcí, které váš pobyt zpestří. Inspiraci, kam vyrazit, vám přináší Kudy z nudy.
Olomoucký kraj | Životní styl

Malí navštěvníci se v Pradědově dětském muzeu o jarních prázdninách rozhodně nenudí

Dětská vesnička nabízí milion a jednu hru... na kuchaře, na doktora, na ježibabku, hokynáře i hospodského. Vejděte na náves a žijte životy obyvatel každého jesenického domečku. Ochutnejte regionální potraviny a speciality v samoobslužné kavárničce a zaplaťte do prasátka zlaťáky.
Olomoucký kraj | Zážitky

Sbírkové skleníky s jedinečnými květy a exotickými zvířaty jsou v Olomouci opět otevřené

Nádherné květy podivuhodných tropických rostlin, plodící kávovník anebo exotická zvířata v teráriích a ve velkém mořském akváriu. To vše je k vidění ve sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. Milovníci flory i fauny a také rodiny s dětmi se sem mohou vypravit od února každou sobotu a neděli od 9:30 do 16:00 hodin. Ve sklenících si navíc lze zakoupit si výpěstky pokojových rostlin, které na Výstavišti Flora Olomouc připravili zdejší zahradníci.
Olomoucký kraj | Příroda

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jeseníku

Milujete fotografování a často podnikáte výlety ve stylu loveckých výprav za tou nejhezčí fotkou? Pak se nechejte inspirovat tipy na nejfotogeničtější místa lázeňského města Jeseník uprostřed stejnojmenných hor. Inspirací k těm nejkrásnějším místům vám bude léčivá síla pramenů a vzduchu, i mohutné horské vrcholy.
Olomoucký kraj | Zážitky

Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Na prohlídku Dlouhých strání se můžete vypravit také v zimě. Samostatně autem se k elektrárně nesmí, tam i zpátky vás od lyžařského areálu Kouty dovezou autobusy. Prohlídka trvá asi dvě hodiny a doporučujeme ji rezervovat předem. Exkurzi je sice možné zaplatit i na místě bez rezervace, pouze však v případě, že jsou volná místa. K horní nádrži se bohužel v zimě nejezdí, dostanete se tam jedině pěšky nebo na běžkách.
Olomoucký kraj | Zážitky

Jeskyně Na Špičáku zve na prohlídky i během zimy!

Se startem roku 2024 přináší jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku další sérii garantovaných zimních prohlídek. Do podzemního labyrintu se mohl turista v průběhu ledna, února a března podívat už dříve, jenže si musel vstup dopředu telefonicky nebo mailem zajistit. Od loňska se však může kdokoliv vypravit do jeskyně i bez objednávky, a to každý čtvrtek, vždy v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně patří k nejstarším písemně doloženým ve střední Evropě. Čtyři sta metrů dlouhý labyrint chodeb a puklin ukrývá restaurované nápisy a unikátní renesanční malby, které se v podzemních prostorách dochovaly jako svědectví časů dávno minulých. Nejcennější výjevy se nacházejí v tzv. Kalvárii, nejzáhadnějším místě celé jeskyně.
Olomoucký kraj | Příroda

Jarní prázdniny 2024 – Olomoucký kraj

Cestování rozšiřuje obzory a přináší zážitky. Připravte dětem parádní jarní prázdniny v Olomouckém kraji. Vydejte se na výlet nebo si vyberte báječnou dovolenou na lyžích. Portál Kudy z nudy přináší tipy nejen na zimní sportování, ale s dětmi můžete vyrazit například do zoo, za poznáním, či se vyřádit v bazénech.
Olomoucký kraj | Zážitky