Úvod > Aktuality > Historická Olomouc se mění na město pohybu a sportu díky maratonu
Další z pulmaratonu zažije Olomouc
"> Další z pulmaratonu zažije Olomouc "> O maratony má zájem stále více sportovcu "> Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2014
Letní sporty

Historická Olomouc se mění na město pohybu a sportu díky maratonu

  • Vydáno21. června 2018
Devátý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc se poběží už tuto sobotu, tedy 23. června 2018. Hanácká metropole se na jeden den opět stane centrem světového vytrvalostního běhu, čemuž odpovídá tradičně nabitá startovní listina.

Olomouc přináší další pestrou nabídku pro milovníky pohybu a sportu. Kromě cyklistů a vodáků láká Olomouc i amatérské běžce. Trendem v oblasti trávení aktivní dovolené se totiž stává maratonská turistika. Kombinace závodů s poznávání nových míst přivádí sportovní nadšence i do českých měst. V letošním roce se mohou turisté zapojit do několika závodů v rámci běžecké série RunCzech, která  podporuje maratonskou turistiku v Čechách. Pokud patříte mezi příznivce tohoto sportu, určitě byste v sobotu v podvečer neměli v Olomouci chybět.

Zatímco tisícovky účastníků Mattoni 1/2Maratonu Olomouc budou chtít zaběhnout co nejlepší časy, kochat se tratí vedoucí historickým centrem nebo si jen užít samotný běh, elitní běžci budou cílit na rekordy závodu. Olomoucká trať je sice rychlá, ale pod hodinu se zde zatím neběželo. V roce 2017 padl jeden rekord závodu – o nejlepší čas mezi českými ženami se výkonem 1:12:01 postarala Eva Vrabcová-Nývltová.

Ve startovním poli budou hned čtyři běžci s osobními rekordy pod šedesát minut – o příčky nejvyšší se poperou Jemal Yimer, Justus Kangogo nebo členové RunCzech Racing týmu Gilbert Masai a Stephen Kiprop. Největší favoritky ženského klání pocházejí z Etiopie. Jedničku si na hrudi ponese mistryně světa Netsanet Gudeta, s dvojkou potom poběží Aselefech Mergia. Favoritem mezi českými muži je Jiří Homoláč, o stupně vítězů se budou prát také Vít Pavlišta, Robert Míč, bratři Edlmanové nebo Jiří Matoušek. Na Hané opět představí nejlepší Češka, tedy Eva Vrabcová-Nývltová. Fanoušky bude co nejlepším výkonem chtít potěšit domácí Petra Kamínková, o pódium si to rozdají také Marcela Joglová a Barbora Jíšová.

Na start půlmaratonu se postaví také herec a moderátor Dalibor Gondík, novinář Tomáš Poláček, patron Nadace partnerství a výborný ultramaratonec Daniel Orálek, bloggerky Andy Pavelcová a Andrea Mokrejšová nebo instagramerky Hana Valentová a Simona Boháčková. Na závodě nebude chybět také chirurg Jan Pirk. Součástí půlmaratonského víkendu je také dm rodinný běh a Marathon Music Festival s kapelami a DJ podél trati.

Devátý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouce odstartuje z Horního náměstí v sobotu 23. června. Půlmaraton odstartuje v 18.30 z Horního náměstí. Na stejném místě v 17.00 začíná rovněž dm rodinný běh. Kapacita závodu od loňského roku mírně vzrostla z 6 200 na 6 300 závodníků. Dvě stě běžců přibude při dm rodinném běhu, jehož kapacita je 3 700 malých i velkých sportovců. Ulicemi Olomouce se tak celkem prožene rovných 10 000 běžců.

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu

Turistická karta, která vás opravňuje v Olomouci, na Střední Moravě a v Jeseníkách navštívit zdarma více než 90 nejzajímavějších míst (památky, muzea, zoo a další místa) a dále vám umožňuje čerpat atraktivní slevy min. na 80 místech. S kartou poznáte všechny krásy Olomouckého kraje.

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Barokní 35 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci je nejvelkolepější a nejvyšší stavba svého druhu v České republice.