Úvod > Aktuality > Hrad Helfštýn má otevřeno i v listopadu
Hrad Helfštýn má otevřeno i v listopadu
"> "> ">
Památky

Hrad Helfštýn má otevřeno i v listopadu

  • Vydáno14. listopadu 2019
Hrad Helfštýn je během listopadu otevřen o víkendech. Milovníci historie a hradní architektury sem mohou přijít každou sobotu a neděli, až do 24. 11. 2019.
Hrad Helfštýndo poslední listopadové neděle 24. 11. 2019 je možné navštívit hrad Helfštýn nedaleko Lipníku nad Bečvou. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších hradů ve střední Evropě s údajně nejdelšími hradebními zdmi na území České republiky.

Velkoryse rekonstruovaná zřícenina rozlehlého hradu nad údolím Moravské brány prý nese jméno slezského šlechtice a později loupeživého rytíře Friduše z Linavy. Ten Helfštýn koncem 13. století založil. Hrad měl střežit obchodní Jantarovou stezku do Slezska. Mezi Fridušovy významné následovníky v držení Helfštýna patřili zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna. V důsledku častých změn majitelů se hrad vyznačuje slohovou různorodostí; v průběhu staletí také docházelo k opětovnému rozšiřování hradního areálu. Hlavní úprava na gotickou pevnost proběhla na přelomu 14. a 15. století za Lacka z Kravař. Další významnou přestavbu Helfštýna dal kolem r. 1474 provést Vilém z Pernštejna – poté, kdy byl hrad roku 1468 poškozen vojskem uherského krále Matyáše Korvína.


Helfštýn jako pevná vojenská základna

HelfštýnÚpravu původního středověkého sídla na rozsáhlý pozdně renesanční dvoukřídlý palác uskutečnili páni z Vrbna. Po bitvě na Bílé hoře byl Helfštýn evangelíkovi a představiteli stavů Jiřímu z Vrbna zkonfiskován a připadl kardinálu Františku z Ditrichštejna. Tehdy hrad pozbyl svou sídelní funkci a sloužil jen jako vojenská základna. Pevnost svých hradeb osvědčil za třicetileté války, kdy odolal útoku Dánů i Švédů. Avšak již po této válce, r. 1656, byl hrad Helfštýn záměrně pobořen, aby se nestal eventuální oporou nepřítele. V roce 1763 došlo k definitivnímu opuštění hradu. Roku 1817 byla střelbou část hradu zbourána. V roce 1945 přešel Helfštýn do rukou státu.

Hrad je letos možné navštívit o víkednech 16. a 17. listopadu a poté ještě poslední listopadový víkend 23. a 24. listopadu 2019. Vtsupné do hradu je tetno měsíc za 30 korun, prohlídka však probíhá bez průvodce. Poslední vstup do hradu půl hodiny před zavírací dobou. V hradním areálu dbejte zvýšené opatrnosti, od minulého jara zde trvá rekonstrukce zchátralého renesančního paláce na čtvrtém tzv. palácovém nádvoří.
Moravská brána – spojnice Moravy a Slezska

Moravská brána – spojnice Moravy a Slezska

Oblast Moravské brány nabízí na poměrně malém území mezi městy Přerov, Lipník nad Bečvou a Hranice širokou nabídku turistických zajímavostí a lákadel, jejichž návštěvu si můžete naplánovat jak v létě, tak i v zimě.

Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka je zřejmě jednou z nejstarších a zároveň nejznámějších obchodních cest. A kdo by nechtěl kráčet po stopách dávných obchodníků, vidět při tom unikátní památky a ochutnat moravské speciality?

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.