Úvod > Aktuality > Hejnice si připomenou ničivé povodně 2010 svěcením zvoničky a mší
Hejnice si připomenou ničivé povodně 2010 svěcením zvoničky a mší
">
Památky

Hejnice si připomenou ničivé povodně 2010 svěcením zvoničky a mší

  • Vydáno5. srpna 2015
Novou zvoničku postavil v Hejnicích-Ferdinandově v Libereckém kraji podnik Lesy ČR. V pátek 7. srpna bude ve 14 hodin slavnostně vysvěcena u příležitosti pátého výročí rozsáhlých povodní v kraji. Na odstraňování povodňových škod na Frýdlantsku vynaložily Lesy ČR 120 milionů korun.
Zvonička vznikla jako přístřešek pro zvon, který se našel po povodních v roce 2010 při odstraňování škod v korytě Sloupského potoka. Našel ho během prací bagrista. Dalším zkoumáním bylo zjištěno, že jde o starý hasičský zvon, tedy takový, který hasiči dříve vozili ještě na povozech.

Po vysvěcení zvoničky se v hejnické bazilice uskuteční povodňová mše věnovaná všem, kteří se během povodní v roce 2010 podíleli na záchraně osob, majetku a likvidaci škod.

Stavbu zvoničky, která stojí v Hejnicích– Ferdinandově v malém parčíku u hlavního mostu, financoval podnik Lesy ČR v rámci svého dotačního Programu 2020. Lesy České republiky se při odstraňování povodňových škod významně přičinily. V roce 2013 podnik dokončil opravy vodních koryt na Kunratickém potoce, Velké rybí vodě, Hájeném, Černém, Sloupském a Malém Sloupském potoce.

Ferdinandov se nechází nedaleko Hejnice. Obec, ležící v zeleném údolí řeky Smědé a obklopené několika přírodními rezervacemi, má staletou poutní tradici. Bývá navštěvovaná především díky baroknímu kostelu, bazilice minor Navštívení Panny Marie, stojící na místě starého poutního místa, kterému se přezdívá český Mariazell.
Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie

Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie

Hejnice, ležící v zeleném údolí řeky Smědé a obklopené několika přírodními rezervacemi, má staletou poutní tradici. Tato obec bývá navštěvovaná především díky baroknímu kostelu, bazilice minor Navštívení Panny Marie, stojící na místě starého poutního místa, kterému se přezdívá český Mariazell.

Další aktuality