Úvod > Aktuality > Happening Křížová cesta uvidíte na Landštejně
Brána do nové dimenze na Landštejne
"> Brána do nové dimenze na Landštejne "> Lubo Kristek - happening "> Pocetí casem na Landštejne
Kultura

Happening Křížová cesta uvidíte na Landštejně

Vydáno 1. června 2014
Známý sochař, malíř a performer Lubo Kristek uspořádá v sobotu 7. června ve 22 hodin na zřícenině hradu Landštejna další ze svých legendárních happeningů. V této noci bude současně vystaven autorův nový cyklus třinácti obrazů.

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románskéHappening s cca šedesáti špičkovými účinkujícími (sólisté Filharmonie Brno, baletu Národního divadla Brno, operní zpěv…) nemá v současné době snad ani ve světě mnoho obdob. Součástí bude noční výstava Kristkova cyklu obrazů, nazvaných taktéž Křížová cesta, jenž bude při této příležitosti v ČR jen jednou ke zhlédnutí. Vstup na akci na hradě Landštejně již tradičně zdarma.

Mezi účinkujícími budou například členové Filharmonie Brno Marek Švestka (kontrabas) a Lukáš Svoboda (violoncello), dále pak vynikající sólisté Linda Finsterlová (housle), Štěpán Švestka (violoncello) či David Křížek (tuba), operní sopranistka Karolína Žmolíková, sólistka baletu Národního divadla Brno Jana Přibylová, absolventi Taneční konzervatoře Brno či členové Smíšeného sboru Kantiléna a mnoho dalších postav… to vše ve výpravných surreálních scenériích Lubo Kristka. Performer navázal spolupráci také s Baletní školou Marka Baláže, který patnáct let působil na německé baletní scéně a po návratu do ČR se ve své soukromé škole věnuje modernímu pojetí baletu.

Baletka je významným symbolem ve výtvarném i happeningovém díle Lubo Kristka. Provází jej stejně jako například postava na obřích chůdách – symbolický Kosmos, který často zrodí zvrat příběhu, či jeptišky v ženské i mužské podobě. Kristek ve svých happeninzích nejen poukazuje na nástrahy moderní společnosti, ale posouvá svá dějství mnohem dál.

Umělcovy happeningy bývají často propojeny s jeho výtvarným dílem, někdy je artefakt ústředním motivem akce, jindy autor vytváří pro happening nové dílo, které se pak stane relikvií. 

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.