Úvod > Aktuality > Gulab, Rání, Max a Delhi: znáte slony v našich zoo?
Příroda

Gulab, Rání, Max a Delhi: znáte slony v našich zoo?

  • Vydáno4. dubna 2019
Ve které z našich zoologických zahrad mají největší sloní stádo? Kde se můžete podívat na nejmladší slůňata a který slon je naopak nejstarší? Kolik slonů vlastně v Česku žije? A víte, že v zoo Zlín se připravuje otevření areálu Karibuni s novým sloním výběhem a řadou atrakcí?
Největší proměnou ve své historii prochází zlínská zoologická zahrada, kde se buduje areál Karibuni. Oblast střední a západní Afriky s plochou 21 hektarů bude fungovat jako safari. Slony a další zvířata uvidíte z vozů, o další zážitky se postará možnost přespání v africkém kempu a projížďky v loďkách upevněných na řetězovém systému, večerní prohlídky a zážitkové programy. Prvním obyvatelem rozsáhlého sloního výběhu mělo být slůně, které se bohužel narodilo loni v létě mrtvé.
 

Zlín: nový výběh a čekání na slůně

Na nové přírůstky tak v zoo Zlín zatím čekají; zatím tu žijí tři slonice, Kali, Zola a Ulu, které do Zlína přijely roku 2003 z jihoafrického národního parku Kruger. Kromě slonů najdou v Karibuni domov také kočkovité šelmy a hroši, které zoo zatím nechová, v novém zázemí bude možný i návrat oblíbených goril. Areál Karibuni bude přístupný výhradně z areálu zoo a jen během hlavní sezony, největší suchozemské savce uvidíte i z nové vyhlídky v etiopské oblasti pod voliérou.
 

Praha: malí sloní kluci a největší stádo

Chov slonů odstartoval v pražské zoologické zahradě v červenci 1933, kdy z Cejlonu, dnešní Srí Lanky, přijel slon Baby; záhy se stal jednou z nejpopulárnějších zvířecích celebrit. Mezi dvaadvaceti slony, kteří se v Praze od té doby objevili, byli sloni indičtí, afričtí a dokonce jeden slon pralesní. Největší stádo u nás a také největší, které kdy v Praze bylo, je ale to současné: má sedm členů, od samice Gulab, která se narodila v roce 1959 v Indii a do Prahy přišla již v roce 1966, až po slůňata Maxe a Rudiho; ti se narodili v roce 2016. V Údolí slonů, výběhu otevřeném k výročí 80 let pražského chovu slonů, jim společnost dělají sloní samec Ankhor a slonice Shanti, Janita a Tamara.
 

Liberec: sloní babička Rání

První sloní obyvatelkou zoo Liberec byla od roku 1958 tehdy dvouletá samice slona indického Kity; bohužel po sedmi letech zemřela na otravu po nevhodném krmení od návštěvníků. Chov se obnovil v roce 1967, kdy z indické Kalkaty přicestovala tehdy tříletá Rání. Ta žije v Liberci dodnes společně se slonicí Balu, v plánu je stavba nového interaktivního pavilonu.
 

Ostrava: nový slon se jmenuje Maxim

Sloní stádo v ostravské zoologické zahradě má pět členů: kromě slůněte Chandru, narozeného v roce 2017, tu žije dospívající slonice Rashmi, vůbec první odchovávané slůně v historii českých a slovenských zoologických zahrad, slonice Johti a Vishesh a nejnovější člen sloní skupiny, samec Maxim. Ten do Ostravy dorazil loni v létě ze zoo Le Pal ve Francii. Společně žijí v pavilonu slonů, kde také uvidíte expozici Sloní džungle s vlhkým pralesem; obývají ji třeba želvy, agamy či vzácné ryby.
 

Dvůr Králové: chov slonů afrických

Evropské zoologické zahrady většinou chovají slony indické, kteří jsou ovladatelnější. Slony africké, kteří patří ke kriticky ohroženým druhům, můžete vidět jen vzácně. Vedle zlínské zahrady je chová jen Safari Park ve Dvoře Králové nad Labem, která se na africká zvířata specializuje. Nyní tu žijí dvě slonice Saly a Umbu; slon Kito, který se měl stát zakladatelem zdejšího chovu, před dvěma lety předčasně zemřel. Bylo mu pouhých čtrnáct let, přitom sloni afričtí se dožívají věku 65 až 90 let.
 

Ústí nad Labem: smutek slonice Delhi

Velký smutek letos prožívají zoologická zahrada v Ústí nad Labem a slonice Delhi: začátkem února musela být utracena druhá slonice Kala. Obě byly ikonami ústecké zoo, žily spolu více než třicet let a za pěkného počasí se procházely s ošetřovateli nejenom po areálu, ale mohli jste je potkat i v blízkém okolí. Nyní chodí Delhi sama, Kala ale v Ústí nad Labem zůstane: její kosterní pozůstatky mají být časem vystaveny v ústeckém muzeu, kde už je vycpanina a kostra populárního orangutana Ňuňáka. Podobně obdivují návštěvníci Slezského zemského muzea v Opavě preparát sloního samce Calvina a slůněte Sumitry, kteří žili v ostravské zoo.
 

Víte, že?

  • Pražská slonice Shanti si jako mládě zahrála slůně Bimbo ve filmu s panem Tau Poplach v oblacích.
  • Ve volné přírodě sloni indičtí obývají tropické a deštné pralesy Indie, Srí Lanky a jihovýchodní Sumatry. Dorůstají do tří a půl metru a váží od dvou do pěti tun. Denně spořádají až 150 kilogramů potravy, například trávu, bambusy, fíkové listy či ovoce, a vypijí 70 až 90 litrů vody. Dožívají se v průměru kolem šedesáti let. Od slonů afrických se liší především nižší hmotností, menšími rozměry boltců a také mají pouze jeden prst na chobotu, který slouží k uchopování předmětů.
  • Jak vypadá sloní jídelníček? Například v liberecké zoo sloni snídají 7 kg mačkaného ovsa s vitamíny a odpoledne dostanou 20 kg sena, obden pak 10 kg trávy, ovoce, 15 kg zeleniny a jako pamlsek chléb, v zimě pak trávu nahradí řepa, kedlubny, petržel, jablka a teplý čaj.
Expozice Umění pod kůží aneb krása kosti v Safari Parku Dvůr Králové

Expozice Umění pod kůží aneb krása kosti v Safari Parku Dvůr Králové

V suterénu Neumannovy vily Safari Parku Dvůr Králové objevíte expozici Umění pod kůží aneb krása kosti odhalující více než 330 kosterních exponátů zvířat celého světa. Jedná se o největší veřejně přístupnou sbírku tohoto druhu v České republice.

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, hledět do očí žirafě či chovat anakondu, ale profesní život je pak zavál jinam.

Jeden den chovatelem v zoo Ústí nad Labem

Jeden den chovatelem v zoo Ústí nad Labem

Chcete si splnit svůj dětský sen? Chcete se dostat do bližšího kontaktu s některými druhy zvířat? Chcete si vyzkoušet práci chovatele v zoologické zahradě? Chcete někomu věnovat neobvyklý dárek?Pak je naše nabídka určená právě vám! Tato přání si můžete splnit v zoo Ústí nad Labem.

Ošetřovatelem v zoo Liberec – zažijte ojedinělý pohled do zákulisí zoologické zahrady

Ošetřovatelem v zoo Liberec – zažijte ojedinělý pohled do zákulisí zoologické zahrady

Zážitkový vzdělávací program Půlden ošetřovatelem v zoo nabízí Zoo Liberec od začátku hlavní sezóny 2010. V rámci speciálního programu tak může každý laik starší 18 let na vlastní kůži poznat, jak vypadá jeden pracovní den ošetřovatele.

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Pro návštěvníky zoo je připraveno velké množství předváděcích akcí, jako je procházka a cvičení slonů, "medový strom" pro malajské medvědy, krmení tuleňů, lemurů, orangutanů, surikat, piraň a další lákadla.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

Noční stopa Valachy se pojede již tuto sobotu: Velké Karlovice hlásí skvělé podmínky

Ideální podmínky čekají v sobotu 4. února 2023 na účastníky běžkařského závodu Noční stopa Valachy ve Velkých Karlovicích. V noci na úterý připadlo 10 centimetrů čerstvého sněhu a nadílka má pokračovat i v dalších dnech. Oblíbenou akci s jedinečnou atmosférou pro dospělé i děti u hotelu Galik v Resortu Valachy navíc doprovodí testování skialpů s hobby závodem.
Zlínský kraj | Zimní sporty

Poznejte legendární obchodní domy: historie nakupování a unikátní architektura

Už od dob, kdy obchodní domy nahradily staré tržnice, oslňovaly nakupující spoustou technických vymožeností, luxusem a také nezvyklými radovánkami. Víte například, kde se lidé poprvé svezli na eskalátorech a který obchodní dům nabízel svým zaměstnancům terasu s lehátky pro slunění? Prozradíme vám také něco málo o novém seriálu Zlatá labuť z produkce Novy, který navazuje na film Otakara Vávry z roku 1943 Šťastnou cestu, který byl natáčený právě v kulisách obchodního domu Bílá labuť. Nový historický seriál Zlatá labuť bude vyprávět osudy lidí spjatých se stejnojmenným obchodním domem, ve své době nejmodernějším chrámem nákupu a luxusu v centru Prahy.
Zlínský kraj | Zážitky

Lešetínský fašank ovládne v sobotu Zlín

Masopusty a fašanky nemusí být jen záležitostí menších měst, vesnic či skanzenů. Svou tradiční slavnost má i Zlín, kde se masopust tradičně koná v ulici Lešetín, známé svou takřka starosvětskou atmosférou. Letošní fašank se koná už tuto sobotu, 28. ledna 2023. Akce se koná na ulicích Lešetín I, Lešetín II a Kvítková.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Zlínský kraj: lidová architektura, tradiční řemesla a folklorní slavnosti

Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Zlínského kraje a poznejte jeho bohaté folklorní tradice. K nim patří nejenom skanzeny a originální roubené dřevěné stavby, ale také nejrůznější akce s ukázkami tradičních řemesel, gastronomické speciality ze všech koutů Východní Moravy a také lázeňství.
Zlínský kraj | Lázně a wellness