Úvod > Aktuality > Gulab, Rání, Max a Delhi: znáte slony v našich zoo?
Příroda

Gulab, Rání, Max a Delhi: znáte slony v našich zoo?

  • Vydáno4. dubna 2019
Ve které z našich zoologických zahrad mají největší sloní stádo? Kde se můžete podívat na nejmladší slůňata a který slon je naopak nejstarší? Kolik slonů vlastně v Česku žije? A víte, že v zoo Zlín se připravuje otevření areálu Karibuni s novým sloním výběhem a řadou atrakcí?
Největší proměnou ve své historii prochází zlínská zoologická zahrada, kde se buduje areál Karibuni. Oblast střední a západní Afriky s plochou 21 hektarů bude fungovat jako safari. Slony a další zvířata uvidíte z vozů, o další zážitky se postará možnost přespání v africkém kempu a projížďky v loďkách upevněných na řetězovém systému, večerní prohlídky a zážitkové programy. Prvním obyvatelem rozsáhlého sloního výběhu mělo být slůně, které se bohužel narodilo loni v létě mrtvé.
 

Zlín: nový výběh a čekání na slůně

Na nové přírůstky tak v zoo Zlín zatím čekají; zatím tu žijí tři slonice, Kali, Zola a Ulu, které do Zlína přijely roku 2003 z jihoafrického národního parku Kruger. Kromě slonů najdou v Karibuni domov také kočkovité šelmy a hroši, které zoo zatím nechová, v novém zázemí bude možný i návrat oblíbených goril. Areál Karibuni bude přístupný výhradně z areálu zoo a jen během hlavní sezony, největší suchozemské savce uvidíte i z nové vyhlídky v etiopské oblasti pod voliérou.
 

Praha: malí sloní kluci a největší stádo

Chov slonů odstartoval v pražské zoologické zahradě v červenci 1933, kdy z Cejlonu, dnešní Srí Lanky, přijel slon Baby; záhy se stal jednou z nejpopulárnějších zvířecích celebrit. Mezi dvaadvaceti slony, kteří se v Praze od té doby objevili, byli sloni indičtí, afričtí a dokonce jeden slon pralesní. Největší stádo u nás a také největší, které kdy v Praze bylo, je ale to současné: má sedm členů, od samice Gulab, která se narodila v roce 1959 v Indii a do Prahy přišla již v roce 1966, až po slůňata Maxe a Rudiho; ti se narodili v roce 2016. V Údolí slonů, výběhu otevřeném k výročí 80 let pražského chovu slonů, jim společnost dělají sloní samec Ankhor a slonice Shanti, Janita a Tamara.
 

Liberec: sloní babička Rání

První sloní obyvatelkou zoo Liberec byla od roku 1958 tehdy dvouletá samice slona indického Kity; bohužel po sedmi letech zemřela na otravu po nevhodném krmení od návštěvníků. Chov se obnovil v roce 1967, kdy z indické Kalkaty přicestovala tehdy tříletá Rání. Ta žije v Liberci dodnes společně se slonicí Balu, v plánu je stavba nového interaktivního pavilonu.
 

Ostrava: nový slon se jmenuje Maxim

Sloní stádo v ostravské zoologické zahradě má pět členů: kromě slůněte Chandru, narozeného v roce 2017, tu žije dospívající slonice Rashmi, vůbec první odchovávané slůně v historii českých a slovenských zoologických zahrad, slonice Johti a Vishesh a nejnovější člen sloní skupiny, samec Maxim. Ten do Ostravy dorazil loni v létě ze zoo Le Pal ve Francii. Společně žijí v pavilonu slonů, kde také uvidíte expozici Sloní džungle s vlhkým pralesem; obývají ji třeba želvy, agamy či vzácné ryby.
 

Dvůr Králové: chov slonů afrických

Evropské zoologické zahrady většinou chovají slony indické, kteří jsou ovladatelnější. Slony africké, kteří patří ke kriticky ohroženým druhům, můžete vidět jen vzácně. Vedle zlínské zahrady je chová jen Safari Park ve Dvoře Králové nad Labem, která se na africká zvířata specializuje. Nyní tu žijí dvě slonice Saly a Umbu; slon Kito, který se měl stát zakladatelem zdejšího chovu, před dvěma lety předčasně zemřel. Bylo mu pouhých čtrnáct let, přitom sloni afričtí se dožívají věku 65 až 90 let.
 

Ústí nad Labem: smutek slonice Delhi

Velký smutek letos prožívají zoologická zahrada v Ústí nad Labem a slonice Delhi: začátkem února musela být utracena druhá slonice Kala. Obě byly ikonami ústecké zoo, žily spolu více než třicet let a za pěkného počasí se procházely s ošetřovateli nejenom po areálu, ale mohli jste je potkat i v blízkém okolí. Nyní chodí Delhi sama, Kala ale v Ústí nad Labem zůstane: její kosterní pozůstatky mají být časem vystaveny v ústeckém muzeu, kde už je vycpanina a kostra populárního orangutana Ňuňáka. Podobně obdivují návštěvníci Slezského zemského muzea v Opavě preparát sloního samce Calvina a slůněte Sumitry, kteří žili v ostravské zoo.
 

Víte, že?

  • Pražská slonice Shanti si jako mládě zahrála slůně Bimbo ve filmu s panem Tau Poplach v oblacích.
  • Ve volné přírodě sloni indičtí obývají tropické a deštné pralesy Indie, Srí Lanky a jihovýchodní Sumatry. Dorůstají do tří a půl metru a váží od dvou do pěti tun. Denně spořádají až 150 kilogramů potravy, například trávu, bambusy, fíkové listy či ovoce, a vypijí 70 až 90 litrů vody. Dožívají se v průměru kolem šedesáti let. Od slonů afrických se liší především nižší hmotností, menšími rozměry boltců a také mají pouze jeden prst na chobotu, který slouží k uchopování předmětů.
  • Jak vypadá sloní jídelníček? Například v liberecké zoo sloni snídají 7 kg mačkaného ovsa s vitamíny a odpoledne dostanou 20 kg sena, obden pak 10 kg trávy, ovoce, 15 kg zeleniny a jako pamlsek chléb, v zimě pak trávu nahradí řepa, kedlubny, petržel, jablka a teplý čaj.
Expozice Umění pod kůží aneb krása kosti v Safari Parku Dvůr Králové

Expozice Umění pod kůží aneb krása kosti v Safari Parku Dvůr Králové

V suterénu Neumannovy vily Safari Parku Dvůr Králové objevíte expozici Umění pod kůží aneb krása kosti odhalující více než 330 kosterních exponátů zvířat celého světa. Jedná se o největší veřejně přístupnou sbírku tohoto druhu v České republice.

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, či hledět do očí žirafě, ale profesní život je pak zavál jinam.

Jeden den chovatelem v zoo Ústí nad Labem

Jeden den chovatelem v zoo Ústí nad Labem

Chcete si splnit svůj dětský sen? Chcete se dostat do bližšího kontaktu s některými druhy zvířat? Chcete si vyzkoušet práci chovatele v zoologické zahradě? Chcete někomu věnovat neobvyklý dárek?Pak je naše nabídka určená právě vám! Tato přání si můžete splnit v zoo Ústí nad Labem.

Komentované setkání a krmení v Zoo Ostrava 2024

28. 3.30. 9.
Komentované setkání a krmení v Zoo Ostrava 2024

Komentovaná setkání u vybraných druhů zvířat. Návštěvníci se tak opět mohou těšit na zajímavé zpestření prohlídky zoo.

Ošetřovatelem v zoo Liberec – zažijte ojedinělý pohled do zákulisí zoologické zahrady

Ošetřovatelem v zoo Liberec – zažijte ojedinělý pohled do zákulisí zoologické zahrady

Zážitkový vzdělávací program Půlden ošetřovatelem v zoo nabízí Zoo Liberec od začátku hlavní sezóny 2010. V rámci speciálního programu tak může každý laik starší 15 let na vlastní kůži poznat, jak vypadá jeden pracovní den ošetřovatele.

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Pro návštěvníky zoo je připraveno velké množství předváděcích akcí, jako je "medový strom" pro malajské medvědy, krmení tuleňů, lemurů, surikat, piraň a či setkání u tučňáku. Můžete se stát chovatelem v zoo či si objednat krmení například u žiraf.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoo a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originální je členění areálu podle kontinentů. Projděte si Jaguar Trek, zastavte se u supí voliéry, prozkoumejte expozici Amazonie a pohlaďte si rejnoky!

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční prodloužený víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.
Zlínský kraj | Kultura

Reprezentační sály na Arcibiskupském zámku v Kroměříži voní jarními květinami a v Letním bytě zní hudba květin

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází nová návštěvnická sezona na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kterou zde zahajují tradičně týden před Velikonocemi. Jako každé jaro i letos připravili na zámku unikátní květinovou výzdobu reprezentačních sálů. Velké sály provoní jarní květiny, letní byt arcibiskupa se nakrátko promění v hudební salonek a symbolicky se rozezní tóny stylizovaných květinových hudebních nástrojů. Zámeckou Květnici jara doprovodí výstava sochaře Jiřího Netíka a nejmenší návštěvníci jsou zváni do tvořivé dílničky.
Zlínský kraj | Kultura

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2024. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda