Úvod > Aktuality > Království železnic na Smíchově okouzlí malé i velké návštěvníky
Zážitky

Království železnic na Smíchově okouzlí malé i velké návštěvníky

  • Vydáno14. srpna 2019
V úžasném světě pražského Království železnic můžete vidět nejen největší modelovou železnici u nás, ale dozvíte se zde spoustu zajímavých věcí z historie kolejové dopravy. Obří modelové kolejiště navíc zahrnuje dobře známé scenérie z krajů Karlovarský, Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Středočeský a hlavního města Prahy, model se tak skládá zatím ze 6 krajů České republiky, které se postupně rozšiřují o další území. Již nyní se zjednodušený železniční model České republiky rozprostírá na více než 459 m², a je tak největším modelovým kolejištěm ve střední Evropě.

Tři modelová kolejiště v 1. podlaží expozice

Království železnicPřijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! První tři modelová kolejiště s označením K1, K2 a K3 můžete najít v 1. podlaží expozice. Tato kolejiště představují první verzi celého projektu. Zabírají celkem 115 m2 a byla uvedena do provozu při otevření expozice 1. července 2009.

Nepředstavují konkrétní krajinu, jde o fantazii zdejších modelářů. Výjimkou je nejmenší z nich – K3. Ani to sice nemá předlohu ve skutečné krajině – představuje však pohled do malého fiktivního městečka v Čechách zhruba v roce 1980, a tak na něm najdete frontu u prodejny Tuzexu, kde "vekslák" prodává Bony, na zdi statku nápis: Nechte zpívat Mišíka, zásah VB proti účastníkům nepovoleného koncertu, vojenské cvičení a jiné situace z dob reálného socialismu.
 

Velké modelové kolejiště s miniaturami památek

královtsví železnicVe druhém poschodí rozsáhlé expozice uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Denní a noční atmosféra nad kolejišti se střídá 20minutových intervalech, pozvolna se stmívá, rozsvěcují se pouliční lampy a světla v oknech a po cca pěti minutách se opět plynule rozednívá. Modeláři zašli do takových detailů, že některé pouliční lampy svítí studeným bílým světlem, jiné teplým žlutým a některé dokonce simulují poruchu.

Království železnicDospělé návštěvníky potěší a pobaví detaily ze života 30 000 obyvatel nacházející se v modelu obřího kolejiště, situované do stovek situací a scének prezentující různá témata, od běžných každodenních činností, řemesel, situační vtípky přes filmy, kinematografii a mnohé další. U modelových kolejišť jsou k dispozici také interaktivní tlačítka pro spouštění akcí v modelech. Rozjeďte "pendl", pokácejte strom, spusťte představení v cirkusu, poslechněte si zvuk parní lokomotivy...

A co by to byl model v Království železnic bez mašinek? Celý model je protkán hustou železniční sítí, po které jezdí v každý moment až 80 vlakových souprav a další dopravní prostředky: automobily, tramvaje, lanovka a dokonce i metro. Modelová kolejiště jsou doplněna zakázkovými modely dominant krajů, které jsou věrnou kopií skutečných technických celků či pamětihodností České republiky. Obří modelové kolejiště zahrnuje dobře známé scenérie z krajů Karlovarského, Plzeňského, Ústeckého, Libereckého, Středočeského a z hlavního města Prahy. Vstupné stojí 260 Kč pro dospělé a pro děti a seniory 160 korun. Otevřeno je denně od 9 do 19 hodin.


Letní hra Klíč k pokladu

Království železnicKrálovství železnic je jedním z míst, kde najdete najdete „klíč“ skrývající Bambulóny, jakousi měnu, za kterou získáte slevy na atraktivní hračky v prodejnách Bambule. Stačí si stáhnout do vašeho chytrého telefonu aplikaci Klub Království hraček. Aplikace je vhodná jak pro IOS, tak i pro Android.

Navíc, každý sběratel Bambulónů je zařazen do slosování o můj poklad. A co poklad skrývá? Můžete se těšit na rodinné vstupenky do Aquapalace Praha, FarmaParku Soběhrdy, Chocotopie, řady zábavních parků… Hlavní cenou z pokladu je let balónem pro 5 osob. Času na sbírání klíčů a získání velkého pokladu máte zatím dostatek, hra končí až 30. 9. 2019.
Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Přijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! Uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří Model Prahy.