Úvod > Aktuality > Království železnic na Smíchově okouzlí malé i velké návštěvníky
Grandiózní model Království železnic okouzlí malé i velké návštevníky
Zážitky

Království železnic na Smíchově okouzlí malé i velké návštěvníky

  • Vydáno14. srpna 2019
V úžasném světě pražského Království železnic můžete vidět nejen největší modelovou železnici u nás, ale dozvíte se zde spoustu zajímavých věcí z historie kolejové dopravy. Obří modelové kolejiště navíc zahrnuje dobře známé scenérie z krajů Karlovarský, Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Středočeský a hlavního města Prahy, model se tak skládá zatím ze 6 krajů České republiky, které se postupně rozšiřují o další území. Již nyní se zjednodušený železniční model České republiky rozprostírá na více než 459 m², a je tak největším modelovým kolejištěm ve střední Evropě.

Tři modelová kolejiště v 1. podlaží expozice

Království železnicPřijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! První tři modelová kolejiště s označením K1, K2 a K3 můžete najít v 1. podlaží expozice. Tato kolejiště představují první verzi celého projektu. Zabírají celkem 115 m2 a byla uvedena do provozu při otevření expozice 1. července 2009.

Nepředstavují konkrétní krajinu, jde o fantazii zdejších modelářů. Výjimkou je nejmenší z nich – K3. Ani to sice nemá předlohu ve skutečné krajině – představuje však pohled do malého fiktivního městečka v Čechách zhruba v roce 1980, a tak na něm najdete frontu u prodejny Tuzexu, kde "vekslák" prodává Bony, na zdi statku nápis: Nechte zpívat Mišíka, zásah VB proti účastníkům nepovoleného koncertu, vojenské cvičení a jiné situace z dob reálného socialismu.
 

Velké modelové kolejiště s miniaturami památek

královtsví železnicVe druhém poschodí rozsáhlé expozice uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Denní a noční atmosféra nad kolejišti se střídá 20minutových intervalech, pozvolna se stmívá, rozsvěcují se pouliční lampy a světla v oknech a po cca pěti minutách se opět plynule rozednívá. Modeláři zašli do takových detailů, že některé pouliční lampy svítí studeným bílým světlem, jiné teplým žlutým a některé dokonce simulují poruchu.

Království železnicDospělé návštěvníky potěší a pobaví detaily ze života 30 000 obyvatel nacházející se v modelu obřího kolejiště, situované do stovek situací a scének prezentující různá témata, od běžných každodenních činností, řemesel, situační vtípky přes filmy, kinematografii a mnohé další. U modelových kolejišť jsou k dispozici také interaktivní tlačítka pro spouštění akcí v modelech. Rozjeďte "pendl", pokácejte strom, spusťte představení v cirkusu, poslechněte si zvuk parní lokomotivy...

A co by to byl model v Království železnic bez mašinek? Celý model je protkán hustou železniční sítí, po které jezdí v každý moment až 80 vlakových souprav a další dopravní prostředky: automobily, tramvaje, lanovka a dokonce i metro. Modelová kolejiště jsou doplněna zakázkovými modely dominant krajů, které jsou věrnou kopií skutečných technických celků či pamětihodností České republiky. Obří modelové kolejiště zahrnuje dobře známé scenérie z krajů Karlovarského, Plzeňského, Ústeckého, Libereckého, Středočeského a z hlavního města Prahy. Vstupné stojí 260 Kč pro dospělé a pro děti a seniory 160 korun. Otevřeno je denně od 9 do 19 hodin.


Letní hra Klíč k pokladu

Království železnicKrálovství železnic je jedním z míst, kde najdete najdete „klíč“ skrývající Bambulóny, jakousi měnu, za kterou získáte slevy na atraktivní hračky v prodejnách Bambule. Stačí si stáhnout do vašeho chytrého telefonu aplikaci Klub Království hraček. Aplikace je vhodná jak pro IOS, tak i pro Android.

Navíc, každý sběratel Bambulónů je zařazen do slosování o můj poklad. A co poklad skrývá? Můžete se těšit na rodinné vstupenky do Aquapalace Praha, FarmaParku Soběhrdy, Chocotopie, řady zábavních parků… Hlavní cenou z pokladu je let balónem pro 5 osob. Času na sbírání klíčů a získání velkého pokladu máte zatím dostatek, hra končí až 30. 9. 2019.
Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Přijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! Uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří Model Prahy.

Další aktuality

Užijte si předvánoční plavby lodí po Vltavě

Téměř hodinová okružní plavba, občerstvení v ceně a hlavně únik z předvánočního shonu. To jsou hlavní lákadla projížďky na Vltavě v adventním čase, které pro vás nachystaly Pražské Benátky. Plavba probíhá na patentních celodřevěných lodích typu Vodouch, které jsou postaveny v duchu nejlepší tradice 19. století. Vyhlídkové plavby jsou v prosinci Na lodích je vždy teplo a není nutné se obávat větru, deště či zimy.
Praha | Zážitky

Stříbrné vánoční dny začaly v Letňanech

Od 7. do 10. prosince 2023 se rozzáří letňanské výstaviště PVA EXPO Praha světlem vánočních stromků, rozezní se vánoční koledy a stovky vystavovatelů přinesou na 10 000 tipů na vánoční dárky. Stříbrné vánoční dny patří již tradičně k adventnímu období a letos vám opět nabídnou možnost, jak si v klidu užít předvánoční atmosféru, pohodlně nakoupit vše potřebné na jednom místě a naladit se na vánoční vlnu.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Michael Rittstein – Nohy na stole, Vánoční jarmark na náměstí v Mnichově Hradišti 2023, Novoměstský advent 2023. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Jak si užít Silvestr v Praze?

Zůstáváte na Silvestra v Praze? V našich tipech najdete řadu inspirací na silvestrovské akce v metropoli. Nabídek, co v hlavním městě podniknout je více než dost – Kudy z nudy vám přináší přehled tipů z různých soudků, stačí si jen vybrat: zábavné odpoledne s dětmi, zážitky pro milovníky romantických výhledů nebo slavit můžete přijít i do divadel a hudebních klubů. Letošní Silvestr si prostě vychutnáte!
Praha | Zážitky

Na Karlově mostě potkáte během adventu lampáře

V předvánočním čase, od 3. do 23. prosince 2023, máte jedinečnou možnost potkat na Karlově mostě lampáře v historickém obleku, který rozsvěcí plynové osvětlení pomocí dlouhé tyče. Se svou prací začíná lampář současně s rozsvícením veřejného osvětlení – tj. asi v 16:05 až 16:15, podle toho, jak se zkracuje den.
Praha | Zážitky

V Praze začíná Game Developers Session Prague, lze se setkat s tvůrcem hry Tetris

Game Developers Session Prague, jedna z největších akcí pro milovníky her a herních technologií, přiláká do Prahy zvučná jména z oboru. Koná se od pátku do soboty 8. až 9. prosince 2023 v Kongresovém Centru u stanice metra C – Vyšehrad. Na akci dorazí i Alexej Pažitnov, tvůrce legendární počítačové hry Tetris, který se ukáže svým fandům ve střední Evropě vůbec poprvé.
Praha | Zážitky

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Traduje se, že výraz pasáž poprvé použil Jan Neruda, když v novinách popisoval dojmy z Paříže. Bylo mu šestadvacet, právě se vrátil z cest a zářící chodby pařížských pasáží jej patřičně oslnily. Čeština už dávno slovo pocházející z francouzského výrazu passage, průchod, zařadila do spisovného jazyka. Schválně, jak dobře znáte pražské pasáže?
Praha | Památky

Využijte možnost navštívit Retro muzeum Praha ještě v Kotvě

Retro muzeum Praha, nyní umístěné ve 4. patře obchodního domu Kotva, se bude v lednu 2024 stěhovat do zatím nezveřejněných nových prostor. Využijte do 14. ledna 2024 příležitost navštívit expozici v jedinečné brutalistní stavbě obchodního domu, který dodává výstavě unikátnost doby. V adventním čase navíc vzpomínky na 70. a 80. léta zpestřuje dobová vánoční dekorace. Pamatujete si ještě, co jste si tehdy přáli nalézt pod stromečkem?
Praha | Kultura