ÚvodAktualityGraffiti v Česku: od jeskynních kreseb přes středověké vandaly až po současný street art
Kultura

Graffiti v Česku: od jeskynních kreseb přes středověké vandaly až po současný street art

Poslechněte si audio verzi článku
Graffiti je staré jako náš svět. Vážně: do široké rodiny pouličního umění či street artu totiž patří jak pravěké jeskynní malby, tak současné sprejerství. Mezi ně se ale schovala spousta dalších úžasně zajímavých dílek. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy!
O graffiti se nejčastěji říká, že vzniklo v ulicích dnešních metropolí v 70. a 80. letech 20. století a během pár let se rozšířilo do celého světa. Není to ale tak docela pravda, anebo alespoň ne celá. Graffiti je staré jako lidstvo samo – vůbec nejstarší kresbu v České republice najdete v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu a její stáří se odhaduje na sedm tisíc let. Moderní graffiti a street art je krásný výtvarný styl, a pokud se dělá umělecky, s láskou a na správných místech, vůbec na něj nemusíme pohlížet jako na vandalismus. Podívejte se na nejznámější a nejhezčí malované zdi, mural art a street art u nás s Kudy z nudy! Možná s překvapením zjistíte, že street art otevírá cestu k umění a inspiraci, oživuje nezajímavá zákoutí měst a prázdné štíty domů, a nabízí zajímavý prostor pro sdílení myšlenek, emocí a příběhů.


 

Zajímavosti o graffiti a jeho tvůrcích

  • Slovo graffiti se občas plete s termínem sgrafito. Oba vychází z italských slov graffiare (škrábat, rýpat, drápat), graffiato (poškrábaný) a graffio (škrábanec).
  • Sgrafito je umělecká technika, která nabízí charakteristický kontrast mezi světlejším a tmavším povrchem. Spočívá v prorývání a odškrabávání bílých vápenných nátěrů na omítce.
  • Graffiti je výrazně ovlivněno místem a kulturou, ve kterém vzniká. Existuje několik hlavních stylů, jako jsou tagy (podpisy), throw-ups (jednoduché, rychle proveditelné malby), piece (složitější a detailnější díla) nebo muralismus (velkoformátové malby). Graffiťáci využívají různé techniky, od sprejování přes šablony až po použití štětců nebo fixů.
  • Řada měst se snaží začlenit graffiti do svého prostoru legálně, nejčastěji formou speciálních zón pro sprejery, při revitalizaci zchátralých čtvrtí nebo organizováním festivalů pouličního umění.
  • Kvalitní graffiti dokáže vytvořit neopakovatelný genius loci. Vsadila na to řada firem, které nechávají graffiti umělce pomalovat fasády svých budov.
  • Oblíbený graffiti styl či street art se objevuje i na designu batohů, triček a dalších předmětů.
  • Někteří lidé považují graffiti za formu umění a vyjádření svobody, jiní za vandalismus a znečišťování veřejného prostoru. Bohužel spousty méně schopných až neschopných graffiťáků kolem sebe opravdu jen trousí nicneříkající tagy, poškozují jimi památky a fasády domů. Nelegální činnost navíc tomuto „umění“ propůjčuje příchuť dobrodružství.
 

Nejstarší graffiti světa

Graffiti se ve skutečnosti nezrodilo v New Yorku před pár desítkami let: patří do něj i pravěké jeskynní malby. Podobné umělecké výtvory najdete na celém světě, ať už zamíříte k několik tisíc let starým malbám na skále v North Shore v australském Sydney, do tureckého města Aphrodisias, kde se na starověkém městském stadionu našly obrázky gladiátorských soubojů, anebo třeba do Egypta či Pompejí. Vyškrabávané a malované nápisy na omítkách tamních domů se od těch dnešních zas tolik nelišily. Najdou se mezi nimi podpisy a iniciály (tedy tagy ve smyslu „byl jsem tady“), nadávky, vyznání lásky i posměšné veršovánky.
 

Graffiti tam, kde je nečekáte

Dobové podpisy dávných návštěvníků najdete na spoustě hradů a zámků. Například na zámku Litomyšl se kromě unikátní sgrafitové výzdoby dochovala kresba prasátka se zatočenou oháňkou a letopočtem 1797, a na zámku v Prostějově byla objevena kresba, která patrně zobrazuje bývalý zámek. Kresba zámecké budovy pocházející patrně z 16. století se objevila také v interiérech hradu Kunětická hora. Historikové dokonce odhadují, že se jedná o schematickou kresbu zámku v Pardubicích, který je z okna přímo viditelný. Legendární je rovněž středověká veršovánka vyškrábaná v interiérech hradu Pernštejna zhruba ve znění „kdo jest toto hovno sral, já dím, aby je též sežral“. Dobové podpisy najdete také v kapli Božího hrobuMikulově, ty pocházejí z roku 1544.To, že jeskyně Na ŠpičákuJeseníkách byla známá přinejmenším od 15. století, prozrazuje řada epigrafických záznamů, nápisů kreseb a maleb na stěnách podzemních prostor. Patrně z 15. století pocházejí náboženské motivy Adorace krucifixu (malba je k vidění v centrální části jeskyně) a také Slunce, kříž a půlměsíc či kresba zkřížených kordů. Nejstarší zjištěný letopočet vytesaný v jeskyni je z roku 1519, bohužel graffiti se většinou skrývá v nepřístupných částech podzemních prostor.
 

Graffiti v kostelech a kaplích

Dominantou a chloubou Loun je gotický chrám sv. Mikuláše. Trojlodní chrám neproslavilo jen umění královského stavitele Benedikta Rejta, ale také neobvyklé množství historických graffiti, které do zdí vyryli anebo na ně nakreslili návštěvníci, kolemjdoucí či stavitelé památky. Nápisy, které z dnešního pohledu považujeme za vandalství (a ruku na srdce, které byly vandalstvím už v době před 500 lety) jsou zajímavým dobovým doplňkem pro běžné umělecké nápisy na zvonu, křtitelnici, náhrobních deskách a podobně, které najdete v každém kostele. Právě množstvím dochovaných spontánních nápisů kostel sv. Mikuláše vyniká nad jinými církevními památkami: alespoň to tvrdí Jan Mávr, který se epigrafikou, konkrétně historickými graffiti, zabývá ve volném čase a do zkoumání těch v lounském kostele se pustil v rámci diplomové práce. Z diplomky se nakonec stala publikace Tři století epigrafiky v kostele sv. Mikuláše v Lounech.Nápisy provedené hlinkou nebo vyryté do omítek najdete například na portálech, dveřních rámech, kovovém umyvadle, sloupech, na kruchtě i na stropě točitého schodiště, vedoucího na kůr a dál na půdu. Další graffiti je viditelné přímo z ulice, a to na opěrných pilířích asi tři až čtyři metry vysoko nad úrovní terénu. Přestože jsou už prakticky půl tisíciletí vystaveny povětrnostním i všem dalším vlivům, jsou stále do jisté míry čitelné.
Paměť národa na Strahově 2024

1. 5.30. 9.
Paměť národa na Strahově 2024

Od května do září pořádá nezisková organizace Post Bellum v rámci Institutu Paměti národa v Praze nevšední program na Strahově. Na jižní tribuně tohoto unikátního stadionu se konají filmové projekce, debaty, tematické večírky s hudbou a procházky s průvodcem.

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

Praha, městská část Libeň a nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce sehrála během druhé světové války významnou úlohu. Právě tady 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté popravou českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Poznejte to nej ze světa českého mural a street artu

Poznejte to nej ze světa českého mural a street artu

Street a mural art se stává rychle rostoucím fenoménem naší doby. Jde o výtvarné umění aplikované na velké plochy a stěny ve veřejném prostoru. Na rozdíl od graffiti se jedná o legální uměleckou tvorbu. V Praze a dalších městech se v posledních letech objevila řada takových děl. Kam se za nimi vypravit vám prozradí Kudy z nudy.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli Památky

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním i historicky a umělecky místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru a krásu místa .

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Výstavy, známá jména výtvarného umění i tvůrci a umělkyně, kteří se své slávy teprve dočkají, neobvyklé nově objevené exponáty, chystané i čerstvě otevřené stálé expozice i rozšíření těch stávajících: to je jen malá část novinek ze světa kultury a umění. Pojďte si s portálem Kudy z nudy projít nejen velká muzea a galerie ve všech krajích a podívat se, co mají nachystáno pro rok 2024.

Cesty za uměním: nejznámější a nejhezčí malované zdi, mural art a street art

Cesty za uměním: nejznámější a nejhezčí malované zdi, mural art a street art

Články, kde hrají hlavní roli pokreslené a pomalované zdi, většinou provází spousta rad, jak nevítané čmáranice odstranit. Na Kudy z nudy to ale funguje jinak: ukážeme vám zdi, které rozhodně důkladnou očistu nepotřebují. Jsou krásné, zajímavé a stojí za bližší seznámení. Vydejte se s námi na toulky kolem nejkrásnějších malovaných zdí v České republice!

Murál Vesmír Medúz v Karlíně Památky

Murál Vesmír Medúz v Karlíně

Velkoformátová malba s názvem Vesmír Medúz vznikla v Křížíkově ulici a zdobí celou boční fasádu domu č. 61. V roce 2022 mural namaloval street artový umělec Michal Škapa.

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou Památky

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou

Na 80 metrů dlouhé zdi u zastávky tramvaje Vychovatelna v Praze 8 vzniklo graffiti připomínající operaci Anthropoid. Jde o graffitový komiks, který zobrazuje tuto historickou událost od seskoku parašutistů, přes atentát, až po boj v kryptě kostela v Resslově ulici.

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově Kultura

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově

Turbínová hala v bývalé elektrárně v Trutnově v Poříčí se změnila na Centrum současného umění EPO1. Nabízí unikátní místo pro umělecké expozice. Buduje sbírku děl mladých umělců, která bude k vidění v rámci dlouhodobé výstavy v prostorách galerie.

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

Hnusná, špinavá, černá a zničená: do některých míst se na výlet, prodloužený víkend ani na dovolenou zkrátka nejezdí. Ale není to náhodou jen naše zažitá představa? Špatná pověst řady takových měst, čtvrtí a oblastí je mnohem horší než skutečnost. Na Kudy z nudy vám to dokážeme na sedmi jednoduchých příkladech. Nechte se překvapit a okouzlit někdejšími periferiemi, kde nikdo nechtěl bydlet, jezerní krajinou, horami, strašidelným lesem a znovuzrozenými průmyslovými areály.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Památky

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Streetpark ve Žďáru nad Sázavou Letní sporty

Streetpark ve Žďáru nad Sázavou

Sportoviště pro alternativní sportovní disciplýny, skate, parkour, streetball, break dance, pumptrack bylo nově postaveno ve Žďáru nad Sázavou. Stojí na místě, kudy dříve tekla Sázava a pak byla lokalita zavezena při stavbě sídliště Libušín.

Kostnice Křtiny – unikátní kostnice obestřená tajemstvím Památky

Kostnice Křtiny – unikátní kostnice obestřená tajemstvím

Křtinská krypta se nachází pod kostelem Jména Panny Marie. Největší pozoruhodností křtinské kostnice se stal nález 12 lidských lebek, které jsou označeny černou kresbou ve tvaru vavřínového věnce a symbolu v podobě písmene T na čele.

Trafačka – Trafo Gallery – moderní umění v industriálních prostorách Kultura

Trafačka – Trafo Gallery – moderní umění v industriálních prostorách

Trafačka dříve obývala industriální prostor v pražských Vysočanech, který od roku 2006 do prosince 2014 sloužil současnému umění.

Rytířský komiks, holandská fajáns anebo herbáře? Zdi hradů a zámků nabízejí netušené skvosty

Rytířský komiks, holandská fajáns anebo herbáře? Zdi hradů a zámků nabízejí netušené skvosty

Řeč není o knihách, obrazech nebo porcelánu, ale o unikátních freskách a nástěnných malbách v interiérech hradů, zámků a dalších historických staveb. Na portálu Kudy z nudy víme, kde objevíte skutečné unikáty a kde si opravdu budete připadat jako v pohádce. Anebo jako v hororu?

Mural na fasádě Moravského divadla v Olomouci Kultura

Mural na fasádě Moravského divadla v Olomouci

Výtvarník s uměleckým jménem DREZ vytvořil na fasádě Moravského divadla obří mural. Použitím barev a formou tvorby odkazuje na modernismus a op-art a propojuje známé postupy současného umění s veřejným graffiti.

Kostely v Písku skrývají překvapení: Fresky, obrazy a záhadný uzel

Kostely v Písku skrývají překvapení: Fresky, obrazy a záhadný uzel

Letos si v Písku řekli, že jedna Noc kostelů je málo a že by bylo hezké, kdyby se do nejvýznamnějších kostelů ve městě mohli lidé podívat během celé hlavní turistické sezony. Na portálu Kudy z nudy se dozvíte, kde na vás budou čekat ochotní průvodci a na co se můžete těšit.

Dětský murál v obci Březovice na východě Čech Kultura

Dětský murál v obci Březovice na východě Čech

Největší dětský Murál na východě Čech v obci Březovice u Hořic vznikl v rámci revitalizace dětského hřiště.

Murál Ukrajinská holčička v pražských Nuslích Kultura

Murál Ukrajinská holčička v pražských Nuslích

V Mojmírově ulici v pražských Nuslích se skrývá emotivní mural. Je na něm zobrazena holčička s ukrajinskou vlajkou, obklopená plyšáky v podobě pohádkových postaviček, které reprezentují západní kulturu.

The World of Banksy – An Immersive Experience Kultura

The World of Banksy – An Immersive Experience

The World of Banksy představuje přeš 100 děl tohoto nepolapitelného umělce.

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách Památky

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.

Po nás potopa – graffiti ChemiSe v galerii Myslbek Kultura

Po nás potopa – graffiti ChemiSe v galerii Myslbek

Streetartový umělec ChemiS vytvořil v Nákupní galerii Myslbek působivé varování před důsledky globálního oteplování.

Kostel sv. Jakuba Staršího v Praze-Petrovicích Památky

Kostel sv. Jakuba Staršího v Praze-Petrovicích

Kostel sv. Jakuba Staršího v Petrovicích je gotická stavba z 13. století, později barokně přestavena a v roce 1887upraveno novogoticky. V interiéru se dochovaly fragmenty nástěnných maleb, v patře věže pak původní gotické místnosti. Jednolodní kostel obepíná hřbitovní zeď.

Kam v Praze právě teď za kulturou? Vybrali jsme pro vás deset galerií moderního umění

Kam v Praze právě teď za kulturou? Vybrali jsme pro vás deset galerií moderního umění

Hledáte zajímavé tipy, co dělat v Praze, když počasí výletům nepřeje? Vydejte se do galerií! Tentokrát uděláme radost těm, kteří mají rádi moderní a současné umění: čekají na vás nejenom rozsáhlé a často neobvyklé výstavní prostory, ale i kavárny, galerijní obchody a pozoruhodné instalace.

Mural na skladištní hale CTPark v Plzni Kultura

Mural na skladištní hale CTPark v Plzni

V rámci soutěže Art Wall 2017 vznikl mural art v Plzni. Polep industriální developerské skladištní haly CTPark Plzeň vznikl na ploše 2 215 m² a je největším v kraji.

Lennonova zeď, sametová revoluce, láska a mír: ikonická místa tichých protestů proti režimu

Lennonova zeď, sametová revoluce, láska a mír: ikonická místa tichých protestů proti režimu

Zdi nemusí jen oddělovat, mohou nás i spojovat: třeba tak jako Lennonova zeď na pražské Kampě. Ikonické místo protestů proti komunistickému režimu žije dál i po sametové revoluci. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat nejenom k Lennonově zdi ukryté ve spletitých uličkách Malé Strany, ale také na další protestní místa.

Umělecké centrum Pragovka Art District Kultura

Umělecké centrum Pragovka Art District

Nově vznikajíco kulturní centrum Pragovka Art District v pražských Vysočanech. Od léta 2016 se Pragovka, ukrývající přes 40 uměleckých ateliérů, otevírá světu.

Gai a Gaia – murál Greenpeace ve Vršovicích Památky

Gai a Gaia – murál Greenpeace ve Vršovicích

Na počest půlstoletého působení organizace Greenpeace vytvořil streetartový umělec Michal Škapa velkoformátovou nástěnnou malbu v Praze Vršovicích s názvem Gai a Gaia. Najdete ji v Proluce na Moskevské ulici.

Lennonova zeď na pražské Kampě Památky

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Murál Ukrajinský prezident jako hrdina Hvězdných válek v Ústí nad Labem Památky

Murál Ukrajinský prezident jako hrdina Hvězdných válek v Ústí nad Labem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se stal ústřední postavou murálu v Ústí nad Labem, který jej zobrazuje jako hrdinu Hvězdných válek v boji proti robotům s písmenem Z.

Mural labyrint na Spořilově Kultura

Mural labyrint na Spořilově

Při čekání na autobus se mohou cestující na zastávce MHD Spořilov nechat vtáhnout do hry. Očima či prstem se mohou zaplést do zdejšího labyrintu, který vznikl na zdi jako „sgrafito mural“, tedy umělecké dílo vyškrabané do omítky.

Mural Seifertova Kultura

Mural Seifertova

Žižkovský mural z projektu Umění pro město se nachází pod vlakovou tratí v ulici Seifertova. Autory nástěnné malby je dvojice streetartistů známých pod uměleckými pseudonymy Obras a Akrobad.

Mural Vodopád na žižkovském paneláku Kultura

Mural Vodopád na žižkovském paneláku

Na stěně panelového domu na rohu Kubelíkovy a Táboritské ulice u Olšanského náměstí na pražském Žižkově vznikla roku 2020, jako součást festivalu Landscape, malba o rozměrech 40 x 8 metrů.

Mural Nové Butovice u autobusového nástupiště Kultura

Mural Nové Butovice u autobusového nástupiště

Prostor autobusového mini terminálu v Nových Butovicích ozdobil roku 2020 mural malíře ZebOne, který se zabývá graffiti.

Murál Pater noster v Brně Památky

Murál Pater noster v Brně

V brněnské Staré ulici si kolemjdoucí prohlédnou Pater noster podle návrhu Milivoje Husáka.

Murál Tep města v Brně Památky

Murál Tep města v Brně

Na budově IBC na Příkopě v Brně vznikla velkoplošná malba Tep města. Jedná se o dílo ruského výtvarníka Marata Danilyana, které zobrazuje mladé lidi, jak se baví a popíjejí v centru. Autora inspirovala návštěva Brna.

Murál čertovská tramvaj v Čertově rokli Památky

Murál čertovská tramvaj v Čertově rokli

Krásné a nápadité graffiti naleznete v Brně na konečné tramvají Čertova rokle na sídlišti Lesná. Velkoformátová malba v sobě ukrývá hned několik přísloví a pořekadel.

Galerie Lapidárium na Starém Městě pražském Kultura

Galerie Lapidárium na Starém Městě pražském

Galerie Lapidárium je unikátní výstavní prostor v srdci Starého Města pražského, který spravuje Nadace český barok. Naleznete zde barokní sochy významných mistrů, historická graffiti i výstavy současného výtvarného umění.

Jeden z největších murálů na světě – Murál Kosmos na letišti

Jeden z největších murálů na světě – Murál Kosmos na letišti

U Letiště Václava Havla vznikla v květnu 2020 jedna z největších venkovních maleb na světě. Celistvý obraz rozsáhlého murálu je nejlépe vidět během odletu a přistání na hlavní dráze letiště. Myšlenku zkrášlit a vizuálně zpestřit nejen industriální haly, ale i celé průmyslové zóny, přineslo ilustrátorské studio Drawetc. V roce 2017 vyhlásilo mezinárodní soutěž Art Wall a tím odstartovalo postupnou proměnu velkých ploch po republice.

#světovéČesko a Punkevní jeskyně s Macochou: cesta podzemím do propasti s hrůzostrašnou pověstí

#světovéČesko a Punkevní jeskyně s Macochou: cesta podzemím do propasti s hrůzostrašnou pověstí

Úžasná krápníková výzdoba, procházka po dně propasti Macocha a plavba na lodičkách po ponorné říčce Punkvě: to je dokonalý výlet do magického podzemního světa Punkevních jeskyní. Chybět by ale neměl ani pohled z opačné strany, a to z horního okraje propasti do hlubin. Závratí se bát nemusíte, vyhlídkové můstky jsou naprosto bezpečné. Bázeň a hrůzu vzbuzují spíš děsivé příběhy a pověsti, s Macochou spojené.

#světovéČesko a pravěká umělecká galerie v Kateřinské jeskyni a další jeskynní rekordy

#světovéČesko a pravěká umělecká galerie v Kateřinské jeskyni a další jeskynní rekordy

O francouzské jeskyni Lascaux se mluví jako o Sixtinské kapli prehistorie: její stěny jsou přehlídkou pravěkých maleb a rytin. Podobnou uměleckou galerii máme i v Česku, a to v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu. Nejstarší kresbě u nás je asi sedm tisíc let.

Jeskynní malba v Kateřinské jeskyni – nejstarší kresba v České republice

Jeskynní malba v Kateřinské jeskyni – nejstarší kresba v České republice

V Hlavním dómu Kateřinské jeskyně v Moravském krasu se nachází vůbec nejstarší kresba na našem území. Jde o "černé čáry" na mohutném kameni, kterému se přezdívá kvůli jeho vrásčitému povrchu Mozek. Vědci se domnívají, že čarami byl kámen patrně umělecky dotvořen před 7 000 lety coby kultovní místo v době kamenné.

Další aktuality

Na festivalu KoresponDance vystoupí hvězdy, které vás roztančí – ve Žďáru, Praze a Novém Městě

Mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance se uskuteční již podvanácté. Hlavní festivalový program se uskuteční tradičně ve městě a na zámku Žďár nad Sázavou, a to od 11. do 14. července 2024. Doplněný bude o jeden festivalový den v pražském PRAKABu a poprvé festival zavítá i do Nového Města na Moravě do prostor Horácké galerie. Největší site-specific festival současného pohybového umění představí umělce a umělkyně z Česka, Francie, Portugalska, Rakouska, Španělska, Slovenska, ale třeba i z Kanady. Tvůrčí gejzír novocirkusové, taneční a pohybové energie zažijí návštěvníci na všech festivalových scénách.
9. červenec 2024 10:00
Kultura

Bohemia Jazz Fest roztančí česká města

Bohemia Jazz Fest je už 17. sezónu unikátní akcí svého druhu především proto, že se jedná o spojení prvotřídní hudby s úchvatnou scenérií historických náměstí či zahrad. Centra českých měst takto každým rokem přivítají hudbymilovné návštěvníky, kteří se sem vydají vychutnat si špičková jazzová vystoupení, na něž se neplatí vůbec žádné vstupné! Letos se do jazzových tónů můžete zaposlouchat od 9. do 16. července 2024.
8. červenec 2024 14:00
Kultura

Jak a kde si užít prázdninové výstavy? Bavte se – Česko je plné zajímavých akcí!

Vyberte si z bohaté nabídky kulturních zážitků! Letní období se sice překulilo do své druhé poloviny, ale stále láká na množství kulturních tipů. V galeriích můžete vidět díla umělců se zvučnými jmény i talentovaných amatérů. Objevovat můžete místa, kde se vědní a technické obory představují vtipnou a interaktivní formou. Naplňte léto zábavou a hodnotnými zážitky! Máme pro vás stovky nových nabídek denně.
4. červenec 2024 17:02
Kultura

Kalendář 2024: tipy na výlety za černým řemeslem za kováři a do starých kováren

Kovářství je prastaré řemeslo, díky práci s ohněm opředené řadou tajemství a pověr. Pokud chcete některé z nich poznat a zároveň vidět kováře „naživo“ a prohlédnout si výsledky jejich práce, přijměte od portálu Kudy z nudy pozvání do kováren a na kovářské akce.
4. červenec 2024 17:01
Kultura

Podívejte se do míst, která měl rád Antonín Dvořák!

Antonín Leopold Dvořák, který se narodil 8. září 1841, je jedním z českých hudebních skladatelů, kteří mají dodnes ve světě dobrý zvuk. Jeho opery i další skladby se hrají na pódiích světových scén od New Yorku až po Tokio a dodnes je nejhranějším českým skladatelem vůbec. Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka v Nelahozevsi na Mělnicku přibližuje skladatelovo dětství i prvotní zdroje jeho inspirace. Návštěvníkům se otevírá ve zkušebním režimu od 28. června 2024. Doporučíme vám i další místa spjatá s jeho životem nebo festivaly, kde uslyšíte jeho nezaměnitelnou hudbu. Vydejte se v České republice po stopách hudebního génia!
27. červen 2024 21:20
Kultura

Věda a historie není nuda: hrady a zámky jako inspirace hudebníků a skladatelů

Pusťte si do sluchátek oblíbenou skladbu a vydejte se s Kudy z nudy na výlet na hrady a zámky, kde hledali inspiraci známí i méně známí hudební skladatelé! Představíme vám jména slavná i téměř zapomenutá a fantastické příběhy o tom, jak složitě se někdy hledá inspirace.
25. červen 2024 15:16
Kultura

20 tipů, kam se vydat v létě za folklórem

Pro vyznavače folklóru přinášíme tipy na tradiční letní akce v rámci celé České republiky. Nejen Strážnice, Vlčnov, Domažlice nebo Kyjov jsou místa spjatá s kroji, lidovými tradicemi a slavnostmi. Zapište si do svých kalendářů třeba i Horňácké slavnosti, Gorolski Święto v Jablunkově, Kopaničářské a portášské slavnosti nebo Hanácké slavnosti.
25. červen 2024 12:58
Kultura

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Muzea a galerie

Která muzea a galerie vloni přivítaly nejvíc návštěvníků? Nová nebo modernizovaná muzea nabízejí originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Vyberte si z nabídky míst nabídne program pro rodiny s dětmi i všechny další zvědavé návštěvníky.
22. červen 2024 8:47
Kultura