Úvod > Aktuality > Hrad Grabštejn seznamuje návštěvníky s životem šlechty i sloužících
Hrad Grabštejn seznamuje návštěvníky s životem šlechty i sloužících
"> "> "> "> "> ">
Památky

Hrad Grabštejn seznamuje návštěvníky s životem šlechty i sloužících

  • Vydáno19. června 2021
Ačkoli byl hrad Grabštejn postaven patrně ve 13. století, dnes se ocitnete v převážně renesančních prostorech století šestnáctého. Iniciátorem velké renesanční přestavby v 60. letech 16. století byl Jiří Mehl ze Střelic – dvorní rada a německý místokancléř Království českého. Jeho velkolepá investice do starého gotického hradu přinesla několik vskutku nádherných architektonických a uměleckých památek. Mezi ně patří i hradní kaple sv. Barbory, kterou nově v sezóně 2021 budete moci navštívit v doprovodu průvodce i jako samostatný okruh. Základní prohlídkový okruh pro letošní sezonu tak nabídne i prohlídku archeologické expozice či kaple. Pro malé návštěvníky a jejich rodiče je připravena třicetiminutová tematická prohlídka. Hrad bude uzavřen 27. – 30. 6. 2021 z důvodu filmování.
Návštěvníci hradu Grabštejn dozví nejenom historická data, ale také informace ze života aristokratické rodiny podtržené např. fotografiemi a předměty denní potřeby, když si během prohlídky budou umět představit, jak se na hradě žilo.

Od počátku 18. století vlastnili Grabštejn Gallasové a Clam-Gallasové, kteří z hradu postupně vytvořili správní centrum svých panství a hrad tak obývali hlavně úředníci. Jak se těmto lidem na Grabštejně pracovalo a žilo, to vám prozradí průvodce na první prohlídkovém okruhu. Pokud se na Grabštejn chystáte s dětmi, nenechte si ujít speciální dětské prohlídky.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou

Město na úpatí Lužických hor poblíž česko-německo-polského trojmezí se společně s německou Žitavou a polským městem Bogatynia každoročně střídají v pořádání Slavnosti Trojzemí. K největším zajímavostem okolí patří hrad Grabštejn, který odedávna střežil údolí řeky Nisy se starou kupeckou stezkou.

Další aktuality