Úvod > Aktuality > Hrad Grabštejn bude hlavní památkou při Hradozámecké noci
Památky

Hrad Grabštejn bude hlavní památkou při Hradozámecké noci

  • Vydáno27. srpna 2019
Hradozámecká noc je každoroční akce pořádaná Národním památkovým ústavem, která představuje tradiční vyvrcholení návštěvnické sezony na památkách. V rámci letošního ročníku projektu "Po stopách šlechtický rodů" je hlavní pozornost věnována severočeským rodům Gallasů a Clam-Gallasů. A Právě proto je roku 2019 stěžejním objektem Hradozámecké noci 31. srpna 2019 hrad Grabštejn, jedno z rodových sídel. Zkrátka ale nepřijdete ani na blízkých gallasovských a clam-gallasovských objektech: na zámku Lemberk a hradu a zámku Frýdlant, kde vás čeká Hradozámecké dopoledne a Hradozámecké odpoledne s bohatým kulturním programem.
Trojice severočeských hradů a zámků nabídne během Hradozámecké noci 2019 zcela ojedinělý program. Jako sídla rodu Gallasů a Clam-Gallasů, kterému NPÚ letos věnuje hlavní pozornost, připravili společný program, který návštěvníkům během celého dne umožní zábavnou formou poznat všechny tři objekty.
 

Černá kuchyně zámku Lemberk

Zámek Lemberk černá kuchyněZámek Lemberk nabídne příchozím Hradozámecké dopoledne, které bude probíhat od 9 do 13 hodin. Návštěvníci se mohou zúčastnit ​​​​​​​​​​​​​​kostýmovaných prohlídek zaměřených dobové stolování,  gastronomii a ochutnávky specialit z období Clam-Gallasů. Prohlídky budou také obohaceny o živé obrazy od gotiky až po historismus. Po celé dopoledne bude oživená černá kuchyně a návštěvníkům se naskytne možnost ochutnávky pokrmů připravovaných na otevřeném ohništi ze 17. století dle dobových  receptů a okořeněné vyprávěním o historii vaření v podání kuchařů z Montyho kuchyně U Ryby.

Pro velký zájem doporučujeme rezervaci prohlídek na emailu lemberk@npu.cz. Dostupné prohlídky jsou zatím ve 12:00, 12:30 a 13:00 hodin. Cena vstupenky je 150 Kč, příplatek za Černou kuchyni činí 50 Kč.


Alchymistická dílna a oživené prohlídky na Frýdlantu

FrýdlantOdpolední program připravil hrad a zámek Frýdlant s názvem Hradozámecké odpoledne. Od 13:00 do 16:30 bude na návštěvníky čekat program zaměřený na všechny věkové skupiny. Před vstupem do areálu bude přístupná alchymistická dílna s různými kouzly, historickými rekvizitami a dokumenty.

V areálu zámku se ve 13:00, 14:30 a 15:30 odehraje pohádka pro děti: Mladý skladatel Michna z Otradovic a jeho kamarád Martin se schovají v zámecké kuchyni před vojnou. Zamiluje se do půvabné kuchtičky Dorotky. Obměkčí kouzelná písnička přísného zámeckého pana Slavatu nebo dá na radu paní Polyxeny? Získá čert své dušičky do pekla? To se dozvíte na oživených prohlídkách. V zámecké kuchyni se budou péct koláčky a na prohlídkách potkáte mimo jiné i dobové šermíře. Vstupné na prohlídku zůstává klasické – 180 Kč za dospělé a 130 korun pro děti a důchodce.

Noční prohlídky potom budou na motivy tajemného a romantického příběhu Panna a netvor. Tyto prohlídky budou začínat v 19:00, 20:00, 21:00 a 22:00 hodin.


Historky ze života Clam-Gallasů na Grabštejně

GrabštejnHlavní program v rámci Hradozámecké noci se ovšem bude odehrávat na hradě Grabštejně. Slavnostní událost pořádaná na počest významného severočeského rodu Gallasů a Clam-Gallasů bude vrcholem projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů, ale také celé hradozámecké sezóny na státních památkách bude oživenou připomínkou jednotlivých postav a důležitých osobností této rodiny. Přijďte se seznámit s jejich radostmi, zájmy a oblíbenými kratochvílemi. Čekají vás hrané kostýmované prohlídky s historkami ze života jednotlivých členů rodiny se sladkou tečkou, prohlídky sklepení bez průvodce i komentované prohlídky hradní kaple sv. Barbory s navazujícím komorním koncertem. Uslyšíte původní hradní varhany v akci!

GrabštejnNa dramatickou dobu třicetileté války zavzpomíná tehdejší vojevůdce, Valdštejnův spolupracovník a posléze jeho zrádce, hraběte Matyáše z Gallasu. Další z rodu Jan Václav, hraběte z Gallasu povypráví o svých cestách do Haagu, Londýna, Říma či Neapole. Hrabě Kristián Filip zastupuje již novou větev rodiny Clamů, a to jak na poli umění, tak při selské vzpouře. Hrabě Kristán Kryštof z další generace Clam-Gallasů nechal vyučovat svou ženu, půvabnou hraběnku Josefínu, hudebním skladatelem Ludwigem van Beethovenem, jenž hraběnce věnoval dvě skladby i své srdce (k velké nelibosti hraběte). Nová doba spojuje v osobě Františka, hraběte z Clam-Gallasu, člověka angažujícího se v oblasti sociální politiky i turistiky a sportu. Byl členem golfového a automobilového klubu, stejně jako gentlemanem, doprovázejícím na cestách císařovnu Sissi. Jeho dcera Marie pak byla již novodobým typem samostatné, emancipované ženy, která však přesto v sobě nepotlačila otcovy sociální geny. Stala se tak za války zdravotní sestrou a správkyní grabštejnského panství.

ŠermířiV rámci doprovodného programu se představí kat Pawouk, skupina historických tanců Regii Caroli Regis a šermíři Páni z Kolína rozpoutají selské bouře. Dále se můžete těšit na provazochodce, dobovou muziku nebo historickou módní přehlídku. Navštívit můžete i samostatně hradní věž a rozhlédnout se do okolí hradu – kraje Trojzemí Čech, Německa a Polska. Na závěr kostýmovaných prohlídek vás potěší ochutnávka dobové zmrzliny a celý program zakončí ohnivé a ohňostrojné překvapení. Historii pak můžete ochutnat na vlastní chuťové pohárky v Kuchyni U Ryby i hradní krčmě.
Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Další aktuality

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce, 2024. Mimo to po celé Velikonoce krášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.
Liberecký kraj | Památky

Zámek Zákupy zpřístupní nové interiéry – vzdají poctu Habsburkům

Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má pro návštěvníky novinku – v rámci 14. ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů rozšiřuje prohlídkový okruh o nové interiéry. Rod Habsburků je neodmyslitelně spjat se zámkem Zákupy, neboť roku 1805 se Zákupy dostaly výměnou do majetku toskánské větve habsburského rodu a staly se postupně letním sídlem tohoto panovnického rodu.
Liberecký kraj | Památky