Úvod > Aktuality > Hrad Grabštejn bude hlavní památkou při Hradozámecké noci
Hrad Grabštejn bude hlavní památkou při Hradozámecké noci
"> "> ">
Památky

Hrad Grabštejn bude hlavní památkou při Hradozámecké noci

  • Vydáno27. srpna 2019
Hradozámecká noc je každoroční akce pořádaná Národním památkovým ústavem, která představuje tradiční vyvrcholení návštěvnické sezony na památkách. V rámci letošního ročníku projektu "Po stopách šlechtický rodů" je hlavní pozornost věnována severočeským rodům Gallasů a Clam-Gallasů. A Právě proto je roku 2019 stěžejním objektem Hradozámecké noci 31. srpna 2019 hrad Grabštejn, jedno z rodových sídel. Zkrátka ale nepřijdete ani na blízkých gallasovských a clam-gallasovských objektech: na zámku Lemberk a hradu a zámku Frýdlant, kde vás čeká Hradozámecké dopoledne a Hradozámecké odpoledne s bohatým kulturním programem.
Trojice severočeských hradů a zámků nabídne během Hradozámecké noci 2019 zcela ojedinělý program. Jako sídla rodu Gallasů a Clam-Gallasů, kterému NPÚ letos věnuje hlavní pozornost, připravili společný program, který návštěvníkům během celého dne umožní zábavnou formou poznat všechny tři objekty.
 

Černá kuchyně zámku Lemberk

Zámek Lemberk černá kuchyněZámek Lemberk nabídne příchozím Hradozámecké dopoledne, které bude probíhat od 9 do 13 hodin. Návštěvníci se mohou zúčastnit ​​​​​​​​​​​​​​kostýmovaných prohlídek zaměřených dobové stolování,  gastronomii a ochutnávky specialit z období Clam-Gallasů. Prohlídky budou také obohaceny o živé obrazy od gotiky až po historismus. Po celé dopoledne bude oživená černá kuchyně a návštěvníkům se naskytne možnost ochutnávky pokrmů připravovaných na otevřeném ohništi ze 17. století dle dobových  receptů a okořeněné vyprávěním o historii vaření v podání kuchařů z Montyho kuchyně U Ryby.

Pro velký zájem doporučujeme rezervaci prohlídek na emailu lemberk@npu.cz. Dostupné prohlídky jsou zatím ve 12:00, 12:30 a 13:00 hodin. Cena vstupenky je 150 Kč, příplatek za Černou kuchyni činí 50 Kč.


Alchymistická dílna a oživené prohlídky na Frýdlantu

FrýdlantOdpolední program připravil hrad a zámek Frýdlant s názvem Hradozámecké odpoledne. Od 13:00 do 16:30 bude na návštěvníky čekat program zaměřený na všechny věkové skupiny. Před vstupem do areálu bude přístupná alchymistická dílna s různými kouzly, historickými rekvizitami a dokumenty.

V areálu zámku se ve 13:00, 14:30 a 15:30 odehraje pohádka pro děti: Mladý skladatel Michna z Otradovic a jeho kamarád Martin se schovají v zámecké kuchyni před vojnou. Zamiluje se do půvabné kuchtičky Dorotky. Obměkčí kouzelná písnička přísného zámeckého pana Slavatu nebo dá na radu paní Polyxeny? Získá čert své dušičky do pekla? To se dozvíte na oživených prohlídkách. V zámecké kuchyni se budou péct koláčky a na prohlídkách potkáte mimo jiné i dobové šermíře. Vstupné na prohlídku zůstává klasické – 180 Kč za dospělé a 130 korun pro děti a důchodce.

Noční prohlídky potom budou na motivy tajemného a romantického příběhu Panna a netvor. Tyto prohlídky budou začínat v 19:00, 20:00, 21:00 a 22:00 hodin.


Historky ze života Clam-Gallasů na Grabštejně

GrabštejnHlavní program v rámci Hradozámecké noci se ovšem bude odehrávat na hradě Grabštejně. Slavnostní událost pořádaná na počest významného severočeského rodu Gallasů a Clam-Gallasů bude vrcholem projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů, ale také celé hradozámecké sezóny na státních památkách bude oživenou připomínkou jednotlivých postav a důležitých osobností této rodiny. Přijďte se seznámit s jejich radostmi, zájmy a oblíbenými kratochvílemi. Čekají vás hrané kostýmované prohlídky s historkami ze života jednotlivých členů rodiny se sladkou tečkou, prohlídky sklepení bez průvodce i komentované prohlídky hradní kaple sv. Barbory s navazujícím komorním koncertem. Uslyšíte původní hradní varhany v akci!

GrabštejnNa dramatickou dobu třicetileté války zavzpomíná tehdejší vojevůdce, Valdštejnův spolupracovník a posléze jeho zrádce, hraběte Matyáše z Gallasu. Další z rodu Jan Václav, hraběte z Gallasu povypráví o svých cestách do Haagu, Londýna, Říma či Neapole. Hrabě Kristián Filip zastupuje již novou větev rodiny Clamů, a to jak na poli umění, tak při selské vzpouře. Hrabě Kristán Kryštof z další generace Clam-Gallasů nechal vyučovat svou ženu, půvabnou hraběnku Josefínu, hudebním skladatelem Ludwigem van Beethovenem, jenž hraběnce věnoval dvě skladby i své srdce (k velké nelibosti hraběte). Nová doba spojuje v osobě Františka, hraběte z Clam-Gallasu, člověka angažujícího se v oblasti sociální politiky i turistiky a sportu. Byl členem golfového a automobilového klubu, stejně jako gentlemanem, doprovázejícím na cestách císařovnu Sissi. Jeho dcera Marie pak byla již novodobým typem samostatné, emancipované ženy, která však přesto v sobě nepotlačila otcovy sociální geny. Stala se tak za války zdravotní sestrou a správkyní grabštejnského panství.

ŠermířiV rámci doprovodného programu se představí kat Pawouk, skupina historických tanců Regii Caroli Regis a šermíři Páni z Kolína rozpoutají selské bouře. Dále se můžete těšit na provazochodce, dobovou muziku nebo historickou módní přehlídku. Navštívit můžete i samostatně hradní věž a rozhlédnout se do okolí hradu – kraje Trojzemí Čech, Německa a Polska. Na závěr kostýmovaných prohlídek vás potěší ochutnávka dobové zmrzliny a celý program zakončí ohnivé a ohňostrojné překvapení. Historii pak můžete ochutnat na vlastní chuťové pohárky v Kuchyni U Ryby i hradní krčmě.
Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl