Úvod > Aktuality > Gourmet Brno 2023: Poznejte špičku brněnské gastronomie
Gurmánská turistika

Gourmet Brno 2023: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2023! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
Projekt Gourmet Brno představuje top podniky rozdělené do sedmi kategorií – restaurace a bistra, cukrárny, kavárny, pivnice, vinárny, bary. Sedmá kategorie s sebou zůstala pro svou pestrost bez vítěze. 

Letos poprvé jsou restaurace a bistra spojeny dohromady, zároveň jsou rozdělené do cenových kategorií – dle toho, zda si večeři i s dezertem a sklenicí vína užijete pod, nebo nad 500 Kč.

Pro Gourmet průvodce dali tipy na svá oblíbená místa milovníci Brna i sami Brňané. Ta, která byla jmenována vícekrát, jsme zařadili dofinálního hodnocení nezávislou porotou. Profesionálové i influenceři se zkušenostmi od nás i ze zahraničí nominované podniky poté ohodnotili v 6 výše uvedených kategoriích. 
 

Restaurace a bistra 

restauraceJedničkou v kategorii restaurace a bistra do 500 Kč se stalo Bratrs bistro, které najdete v Brně-Bystrci, provozují ho dva bratři a přibrali k sobě kamaráda. Vaří z lokálních suroviny, nicméně recepty jsou z celého světa. V poslední době si jejich zákazníci zvykli i na nedělní snídaně, jinak mají otevřeno od středy do soboty od 11 do 19 a právě v neděli již od 9 hodin. 

Na prvním místě mezi restauracemi a bistry nad 500 Kč je MANYA Sushi & Sake Izakaya, které otevírá pomyslnou bránu do Japonska. Ochutnáte tu nejen sushi, ale i voňavé kachní i veganské knedlíčky gyoza, křupavé kuře karaage don na japonské rýži s místními pickles a dlouho pečený vepřový bůček rafute. 

Mezi stálicemi Gourmentu Brno patří restaurace jako jsou: Atelier Bar & BistroBistro BastardoCastellana trattoriaKohout na víněElement Restaurant & BarRamen Brno, Mikrofarma

Nově se v průvodci po brněnských restauracích objevuje například Bistro Domovina na Zelném trhu. Thajskou kuchyni zastupuje Singha Thai Restaurant. Českou najdete například v Soul Bistru či Hostinec U Semináru. Výběr restaurací a bister abecedně uzavírá Večerka Brno, originální podnik, kde vás překvapí asijsko-české chutě.
 

Cukrárny a kavárny

Až budete chtít zavítat na něco sladkého, ani v tomto případně vás Gourmet průvodce nenechá tápat. Vítězem kategorie cukrárna je Sorry, pečeme jinak. Překrásné prostředí, kde vám z nabídky dortů budou oči přecházet a chuťové buňky jásat, dočtete se v průvodci.

Vítěz kategorie kavárny je Rebelbean Vlněna. Ráj pro lidi, kteří preferují kavárnu před vlastní kanceláří nebo prostě milují perfektně připravenou kávu, napsali o této kavárně. 
 

Na pivo, víno či do baru

Mezi oceněnými pivnicemi je na prvním místě Pivovarský dům Poupě, mezi vinárnami vyhrál podnik sester z vinařské rodiny Klára Bára Wine CaféVítězem kategorie bar je Slast, který najdete na Zelném trhu. Kromě koktejlů a dalších drinků si zde můžete objednat vodní dýmku. 

Podrobné výsledky ve všech kategoriích byly zpracovány do přehledného průvodce, který v českém, anglickém a německém jazyce poradí, jak sladit svoje brněnské chutě. Všechny podniky mají také své místo také na portálu gotobrno.cz. Průvodce je mimo jiné k dostání v TIC Brno na Radnické ulici.
Kavárna Rebelbean Vlněna v Brně

Kavárna Rebelbean Vlněna v Brně

Rozvlněná rebelská kavárna se vším, co máme rádi, ukotvená v srdci bývalého textilního centra města, nyní moderního business parku.

Singha Thai Restaurant

Singha Thai Restaurant

Thajská restaurace se nachází v centru Brna. Naší specialitou jsou zachované tradiční thajské receptury. Všechna jídla vaříme fresh přímo před vámi v naší otevřené kuchyni.

Bistro Domovina na Zelném trhu v Brně

Bistro Domovina na Zelném trhu v Brně

Nové bistro Vietnamských baget a Little Saigonu.

Bratrs bistro v Brně

Bratrs bistro v Brně

Recepty z celého světa, ale suroviny lokální, to je Bratrs bistro. Brno. Bystrc. Rodinné bistro. Slowfood Fastfood. Předchutiny, chutiny i pochutiny k zakoupení.

Element Restaurant & Bar v Brně

Element Restaurant & Bar v Brně

Element v sobě kloubí prvotřídní gastronomii a koktejly. Za jejich světem inspirovaným menu z lokálních surovin stojí zcestovalý šéfkuchař Tomáš Reger, který nasbíral gastronomické zkušenosti z celého světa, a jeho jídlo doplňují drinky od barmanského šampióna Jana Lišky.

Zemanova cukrárna a kavárna

Zemanova cukrárna a kavárna

Zemanova kavárna a cukrárna (známá také jako U Sedláčka) je prvorepublikový podnik, který v Brně funguje nepřetržitě v původní podobě od roku 1937.

Sorry, pečeme jinak

Sorry, pečeme jinak

Otevření této cukrárny bylo popraskem na brněnské laguně! V legendárním Domě U Kouřícího králíka ožil barevný svět talentované Šárky Divácké.

Restaurace Manya v Brně

Restaurace Manya v Brně

Japonské jídlo plné umami, foodsharing, spousta misek a mističek, pravé saké, delikátní suši, přátelská atmosféra, večírek a retro-maximanyální interiér. To vše najdete v brněnském podniku s tajemným názvem Manya.

Bistro Ramen v Brně

Bistro Ramen v Brně

Vyzkoušejte Ramen v Brně, bistro, které se nachází v těsné blízkosti přestupního uzlu Mendlovo náměstí. Těšit se můžete na výběr ze 4 druhů Ramenů, malých misek s japonskými specialitami a dezert. Samozřejmostí je široká nabídka alko i nealko nápojů a drobný prodej surovin na domácí vaření.

Castellana trattoria v Brně

Castellana trattoria v Brně

Stylová italská restaurace s širokým výběrem vín v centru Brna.

Cukrářství Martinák v Brně

Cukrářství Martinák v Brně

V Cukrářství Martinák se drží se původních osvědčených receptů, občas přidají kapku vlastní invence a nikdy nešetří těmi nejkvalitnějšími surovinami.

Café Momenta v Brně na Zelném trhu

Café Momenta v Brně na Zelném trhu

Kavárna se zajímavými designem, nabídkou zákusků z vlastní výroby a výbornou kávou se nachází na Zelném trhu v centru Brna.

Kohout Na víně – art wine restaurant v Brně

Kohout Na víně – art wine restaurant v Brně

Art wine restaurant Kohout Na víně disponuje více než 200 druhy vín z celého světa s primárním zaměřením na vína naturální.

Café Placzek v Brně

Café Placzek v Brně

Rodinná a útulná kavárna v historické části města Brna, která nabízí jedinečnou kávu napraženou přímo pro kavárnu a i kávy z celého světa.

Soul Bistro v Brně

Soul Bistro v Brně

Autentické bistro Soul najdete v Brně v Jezuitské ulici, vaří pouze z čerstvých surovin. Můžete si pochutnat na české kuchyni a nechat se hýčkat nabídkou lahodných pokrmů.

Hostinec U Semináru v Brně

Hostinec U Semináru v Brně

Hostinec U Semináru je stylovou restaurací s jedinečnou atmosférou, plzeňským pivem na čepu a tradiční kuchyní inspirovanou Rakousko – Uherskem.

Bistro Bastardo v Brně

Bistro Bastardo v Brně

Bistro Bastardo na náměstí Svobody je klasické rychlé bistro s mexickými kuchaři, kteří s úsměvem na rtech dělají tři věci naráz a naprosto soustředěně.

Atelier Bar & Bistro v Brně

Atelier Bar & Bistro v Brně

Příjemné posezení v hravém interiéru i na terase ve vnitrobloku. Atelier propojuje tradiční a moderní, ať už v jídle nebo v koktejlech. Má zajímavou nabídku vín, včetně těch naturálních. Je možné si zde dát vícechodové menu s párováním anebo zajít na rychlý oběd za super cenu.

Kavárna Punkt.

Kavárna Punkt.

Interiér kavárny Punkt. je inspirován minimalistickými hipsterskými kavárničkami a klíčovým prvkem je mořené borové dřevo. Podnik nabízí výběrovou kávu z českých i zahraničních pražíren na espresso i na filtr.

Cukrárna BezCukru

Cukrárna BezCukru

U nás v cukrárně pečeme všechno bez cukru a bez mouky...

Další aktuality

Výstava Motosalon 2024 láká do Brna nejen milovníky rychlých kol

Tradiční motoristická výstava Motosalon 2024 se lotos koná v Brně na brněnském výstavišti BVV. Letošní 24. ročník veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení pro motorkáře se koná ve dnech 29. 2. až 3. 3. 2024, kdy zde zaplní čtyři haly nabitými expozicemi. Patrony letošního ročníku jsou herci, oba milovníci motorek, známí ze seriálu Polda – David Matásek a Vladimír Polívka. Nenechte si ujít skutečně to nejlepší z českého motocyklového trhu!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Papouščí zoo v Bošovicích zahajuje novou sezónu

Ojedinělou expozici nabízí Bošovice na Vyškovsku. Najdete zde první papouščí zoologickou zahradu v České republice. Zoo po zimě se znovu otevře už v pátek 1. března 2024 a otevřeno zůstane až do poloviny listopadu, každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Příroda

Užijte si netradiční prohlídku Punkevních jeskyní s pohádkovými bytostmi

Na netopýra, vodníka, průvodce v kostýmech pohádkových bytostí natrefíte tuto sobotu 2. března 2024 v Punkevních jeskyních. Chystají zde prohlídky, kde se pobaví jak malí, tak velcí návštěvníci. Trasa prohlídky povede stejnými místy jako klasická, která se tento den nekoná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brno pro mladé: 30 tipů na zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
Jihomoravský kraj | Památky

Oslavte Mezinárodní den průvodců zajímavými prohlídkami v Brně

Mezinárodní den průvodců můžete oslavit i vy! Samotní oslavenci totiž ani letos nezahálejí a na víkend 24. a 25. února 2024 připravují řadu zajímavých akcí. Město si zájemci projdou s profesionálními průvodci až na jednu výjimku za symbolické vstupné 30 korun.
Jihomoravský kraj | Zážitky