Úvod > Aktuality > Gotický hrad v Litoměřicích hostí v sobotu výstavu vín Litoměřický hrozen
Gotický hrad v Litoměřicích hostí v sobotu výstavu vín Litoměřický hrozen
"> ">
Gurmánská turistika

Gotický hrad v Litoměřicích hostí v sobotu výstavu vín Litoměřický hrozen

  • Vydáno30. května 2019
Více než dvě desítky českých a moravských vinařství se budou první červnový den prezentovat v hradu na 8. ročníku soutěžní, prezentační a prodejní výstavě vín Litoměřický hrozen 2019. Akce začíná ve 13 hodin a připraven je doprovodný program. Součástí výstavy budou hudební a divadelní vystoupení a předání cen vítězným vínům soutěže.
Jednodenní prezentační a prodejní výstava vín z Čech a Moravy začíná dne 1.6.2019 ve 13 hodin na hradě Litoměřice. Vína lze ochutnávat a kupovat až do 22 hodin.

V 15 hodin proběhne předávání ocenění vínům, která uspěla v soutěži Litoměřický hrozen. Do soutěže bylo zasláno 105 vzorků, pocházejících z 21 vinařství. Velký úspěch zaznamenal i Školní statek Mělník, který si z Litoměřic odveze hned tři medaile. Celkem hodnotitelé udělili 6 zlatých a 25 stříbrných medailí. Převládala vína bílá. I letos se v můžete těšit na vína pocházející z Žernoseckého vinařství, roudnická z Vinařství Podrábský, z Malých Žernosek se bude prezentovat Vinařství sv. Tomáše a Pavel Bulín, chybět nebudou ani zástupci Moravy, jako je například vinař Pavel Skrášek a mnozí další.

Bílé vínoV rámci doprovodného hudebního programu se nejprve představí Áda Škarda Band a později vystoupí pan Jiří Knotte, který rozezní klavír a uvede klasické skladby, jazz i filmové melodie. Vstupenky lze zakoupit na recepci Hradu Litoměřice nebo na místě v den konání za 100 Kč (v ceně katalog výstavy). Žetony v hodnotě 5 Kč, jež slouží jako platidlo na ochutnávkách, budou k zakoupení na místě v den konání akce. Degustační sklenička bude vydána proti vratné záloze 50 Kč.
Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Biskupské i veletržní Litoměřice

Biskupské i veletržní Litoměřice

Historickou slávu královských Litoměřic připomínají gotické, renesanční i barokní stavby, chráněné v městské památkové rezervaci. Téměř všechny je naleznete v historickém městském jádru, které je ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním.