ÚvodAktualityGotické madony a veraikony z katedrály sv. Víta jsou k vidění v Praze
Výstava Matka a Syn. Gotické madony a veraikony z katedrály sv. Víta
Kultura

Gotické madony a veraikony z katedrály sv. Víta jsou k vidění v Praze

  • 18. prosince 2014
Výstava "Matka a Syn, Gotické madony a veraikony z katedrály sv. Víta", poprvé na jednom místě představuje světově unikátní soubor svatolukášských madon (Madon Aracoeli) a nerukotvorných pravých portrétů Krista (veraikonů), který ve 14. století vznikl pro katedrálu sv. Víta.
Výstava Matka a Syn. Gotické madony a veraikony z katedrály sv. VítaSpolu s ním jsou vystaveny další obrazy a sochy Panny Marie a Krista, které se dochovaly ať už v katedrále, či mimo ni. Soubor je dále doplněn souvisejícími artefakty, především relikviáři, jež hrály významnou úlohu v duchovním životě lidí doby Karla IV.

První oddíl výstavy je věnován madonám typu Aracoeli, tedy obrazům polopostavy Panny Marie zobrazené jako Přímluvkyně, s gestem zdvižené pravé ruky. Vzorem pro pražské Madony Aracoeli byla Madona Přímluvkyně z kostela Santa Maria in Aracoeli na římském Kapitolu, o níž se věřilo, že ji namaloval evangelista Lukáš. Pro svou ochrannou moc, která se projevila například při zázračném zastavení moru v roce 1348, se stala palladiem města Říma. Karel IV. kopii římského palladia získal pravděpodobně v roce 1368 a věnoval ji katedrále sv. Víta. Zanedlouho pro katedrálu vznikly další dvě verze stejného námětu.

Pražské obrazy Madony Aracoeli se od římského vzoru odlišují několika detaily. Tím nejpodstatnějším jsou kapky krve, které skrápějí obličej a plášť Panny Marie. Motiv krvavých krůpějí, v českém gotickém umění poměrně častý, souvisel se silným kultem Kristovy krve v druhé polovině 14. století a se zvyšujícím se důrazem na Mariinu spoluúčast při Kristově pašiji. Madona Aracoeli byla koncem 14. století vnímána nejen jako Přímluvkyně, ale také jako Mater dolorosa, Panna Marie Bolestná, oplakávající pod křížem svého Syna. Část roušky Panny Marie potřísněné krví  tryskající z  ran ukřižovaného Krista se dostala do pokladu katedrály sv. Víta a stala se tu jednou z nejdůležitějších relikvií, každoročně vystavovanou veřejnému uctívání. Gotické madony a veraikony z katedrály sv. Víta

Druhá část výstavy představuje veraikony z katedrály sv. Víta. Také ony následovaly římský vzor, a to slavný veraikon chovaný do roku 1527 v kostele sv. Petra v Římě. Tento veraikon byl ukazován milionům poutníků jako nejvzácnější křesťanská relikvie. Nevznikl rukou malíře, ale zázračným způsobem – otiskem Kristovy tváře do látky. Nadpřirozenému původu obrazu odpovídalo neosobní malířské podání tváře bez krku, s pohledem upřeným k divákovi, který pohlédnutím na obraz mohl najít odpověď na otázku, jaká vlastně byla pozemská podoba Ježíše. Římský veraikon byl nesčetněkrát kopírován. Každá z kopií důsledně následovala vzor, neboť zázračná síla prvního obrazu se přenášela jen na věrnou kopii. Proto jsou si všechny veraikony tak podobné. Jednu z kopií římské veroniky získal Karel IV. buď v roce 1355, nebo 1368. Dovezená kopie pak inspirovala vznik dalších veraikonů v katedrále, nejen malovaných na papíře nebo na dřevěné desce, ale také vytesaných do kamene či vyskládáných z drobných skleněných kostek ve vrcholu mozaiky s Posledním soudem na Zlaté bráně. Veraikony se v sakrální architektuře objevovaly běžně, protože lidé věřili v jejich ochrannou moc.

Závěrečná část výstavy shromažďuje gotické obrazy a sochy Madony a Krista, jichž se v pražské katedrále dochovalo kupodivu jen několik. Dnes si většina lidí spojuje katedrálu především se jmény zemských patronů sv. Víta, Václava a Vojtěcha, ale katedrála byla, podobně jako většina gotických katedrál, zasvěcená také Panně Marii a mariánská úcta pro ni byla vždy klíčová. Horlivým mariánským ctitelem byl i kancléř Václava IV. a třetí pražský arcibiskup Jan z Jenštejna. Snad právě on objednal do katedrály nejvýznamnější a nejkrásnější obraz – Svatovítskou madonu, symbol pouta mezi Matkou a Synem.

K výstavě vyšel česko-anglický katalog, který můžete zakoupit v pokladně výstavy. Cena katalogu je 300 Kč.
Císařská konírna na Pražském hradě Památky

Císařská konírna na Pražském hradě

Císař Rudolf II. byl kromě jiných kuriózních zájmů také vášnivým milovníkem a sběratel koní. Pro svou vášeň nechal zbořit část hradních hradeb a na jejich místě vystavěl kolem roku 1583 nové nádherné stáje. V současnosti slouží konírna k výstavním účelům.

Další aktuality

Muzeum městské hromadné dopravy v Praze je otevřeno i v zimním období

Muzeum MHD je součástí Dopravního podniku hlavního města Prahy. Stálá expozice byla ve vozovně Střešovice otevřena v květnu 1993. Návštěvníci si tam mohou prohlédnout nejenom historická vozidla, ale například i modely, fotografie, historické dokumenty, jízdenky a plány. V zimním období své brány muzeum otevírá každý víkend v čase od 9 do 17 hodin. Od 6. ledna 2025 je navíc opět v provozu historická okružní linka 42, která jede denně od 9:00 do 17:00 hodin, v intervalu 40 minut.
10. leden 2025 16:00
Zážitky, Praha

Skleník Fata Morgana odkrývá své poklady i v lednu

Milovníci tropické flóry si i v lednu přijdou v trojské botanické zahradě na své. Ve skleníku Fata Morgana návštěvníci zhlédnou barevnou přehlídku květů, ti pozornější si všimnou i drobných plodů tropických rostlin. Děti zase mohou hledat malé živočichy. V zeleni se ukrývají drobné felsumy a na konstrukci nad jezírkem lze zahlédnout chameleony. Brzy také rozkvete i nejmenší leknín na světě, který je ve skleníku Fata Morgana teprve od loňska. Netradiční zážitek si v lednu mohou užít ti, kteří přijdou na večerní komentované prohlídky, nazvané Džungle, která nespí.
10. leden 2025 8:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.1. – 12.1.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Divadlo Lucie Bílé – Rukojmí bez rizika, Dinosauří den v Triloparku, DBK – Dům bytové kultury s Matoušem Pudilem, Cirkus prdítko, Tajemná večerní výprava na Staré Město – románské podzemí paláce pánů. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
10. leden 2025 7:00
Zážitky, Praha

Nejzajímavější události Centra současného umění DOX v roce 2025

Program v Centru současného umění DOX bude v roce 2025 opět nabitý. Ke stěžejním projektům patří výstava slavného amerického režiséra Davida Lynche, výstava tvorby Marka Škubala, amerického fotografa Joela-Petera Witkina. Pozvání do Prahy přijal turecký nobelista Orhan Pamuk. Chybět nebudou cross-žánrový festival FALL, festival umění a kreativity ve vzdělávání FUK nebo International Shakuhachi Festival Prague. Důležité místo mají i vzdělávací programy pro všechny věkové kategorie.
9. leden 2025 16:04
Zážitky, Praha

Prohlédněte si nově otevřený Klášter minoritů sv. Jakuba v Praze

Na začátku října 2024 vstoupil Klášter minoritů v Malé Štupartské ulici v Praze do nové etapy své historie, která je spojena se vzděláním, kulturou a podporou českého podnikání. Od té doby v jeho velkorysých prostorách souběžně probíhají výstavy, komentované prohlídky i edukativní akce. Nahlédněte do 800 let staré historie – klášter vás zve na prohlídky i aktuální výstavy.
8. leden 2025 8:00
Památky, Praha

Star Award Winners: Nejlepší hotely podle Forbes Travel Guide

Forbes Travel Guide, nezávislý globální systém hodnocení luxusních hotelů, restaurací a lázní, funguje od roku 1958. Vznikl původně v USA, dnes se však zaměřuje na globální nabídku luxusního pohostinství. Profesionální inspektoři cestují po světě, aby hodnotili ty nejlepší hotely, restaurace, lázně (i zaoceánské výletní lodě) na základě stovek náročných standardů, které určují každoroční ohodnocení 4 nebo 5 hvězdičkami. Osobně kontrolují každý hotel, restauraci, lázně a výletní loď, a to anonymně jako běžní hosté. Forbes systém hodnocení hvězdičkami klade důraz na služby, protože to, jak se k vám na daném místě během vaší návštěvy líbilo, si zapamatujete nejvíce.
7. leden 2025 6:00
Ubytování, Praha

Tři lidoopi, druhý luskoun i první český vombat: Rok 2024 a mimořádná mláďata v Zoo Praha

Celkem 1 043 mláďat 190 druhů plazů, ptáků a savců se v Zoo Praha narodilo či vylíhlo během roku 2024. Nejde přitom ani tak o jejich celkový počet, nýbrž spíše o výjimečnost mnohých z nich. Třemi mláďaty lidoopů v jednom roce se může pochlubit jenom nemnoho zoologických zahrad, a odchovem již druhého luskouna dokonce žádná jiná v Evropě. Rok 2024 byl však mimořádný i vzhledem k zahájení reintrodukce koní Převalského do středního Kazachstánu, v níž Zoo Praha sehrává naprosto zásadní roli. S koněm Převalského ostatně souvisí i otevření nové expozice Gobi.
4. leden 2025 16:00
Příroda, Praha

Otužte se pohledem na tříkrálové otužilce na plavecké pouti

Česká otužilecká unie spolu s Muzeem Karlova mostu společně tradičně přivítají nový rok Tříkrálovou plavbou. Otužilci vyplují na lodích typu Vodouch v pravé poledne na svátek Tří králů, tedy v pondělí 6. ledna 2025 pod Karlův most. Zváni jsou nejen příznivci otužování, ale i všichni ti, kdo chtějí odvážlivce podpořit.
4. leden 2025 9:10
Zimní sporty, Praha