Úvod > Aktuality > Gotické fresky na hradě Houska prochází obnovou
Památky

Gotické fresky na hradě Houska prochází obnovou

  • Vydáno2. května 2019
Tajemstvím opředený hrad Houska ukrývá, kromě údajného vstupu do pekla, také cenné gotické fresky z první poloviny 14. století. Ty procházejí postupnou obnovou a odkrývají zajímavé motivy, které jsou předmětem živých odborných diskusí.
Hrad HouskaHrad Houska patří už od roku 1924 do soukromých rukou. Právě za orvní republiky jej koupil pradědeček současného majitele, prezident Škodových závodů a senátor agrární strany Josef Šimonek. Během času hrad jeho rodině vzali nacisté i komunisté. Počátkem 90. let byl pak ve zchátralém stavu předán v restitucích původním majitelům. Ti se věnovali jeho rekonstrukci a posledních deset let také obnově gotických fresek v hradní kapli. Minulý rok na jejich obnovu přispěl i Liberecký kraj, odborně pomáhal Národní památkový ústav.

Hrad HouskaKrásné a neobvyklé fresky pocházejí z doby kolem roku 1330. Některé jejich motivy jsou předmětem živých odborných diskusí. Jedinečná je například levoruká lučištnice – napůl žena, napůl zvíře. Zajímavosté je, že kaple byla objevena při poslední rekonstrukci ve 30. letech 20. století. Byla přepatrována dvěma stropy a v literatuře ze začátku minulého století se ještě píše, že hrad kapli nemá.

Hrad Houska nedaleko Máchova jezera stojí na místě hradiště z devátého století. Založil ho v první polovině 13. století Přemysl Otakar II., a to téměř souběžně s nedalekým hradem Bezděz. Nikdo však neumí vysvětlit, co zapříčinilo jeho vybudování – nevedla zde hranice, obchodní stezka a dokonce tu nebylo ani co chránit. I to přidává hradu na tajemnosti. Mezi vlastníky Housky byli mimo jiné Hrzánové, Valštejnové nebo Kounicové. Vchod do pekla prý střeží strašlivý černý mnich bez obličeje, ale dodnes se neví, kde přesně se tato brána do jiného světa nachází. Někdo ji hledá v místní kapli, jiný v hradní studni.
Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.

Další aktuality

Po stopách šlechtických rodů 2023: Harrachové – vznešenost zavazuje

Představit starobylý rod Harrachů a probudit zájem veřejnosti o něj je cílem 13. ročníku projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů s podtitulem Harrachové – vznešenost zavazuje. Tématem letošního roku jsou nejen regionální památky, ale především šlechtický rod Harrachů, jenž se stal celoročním vlajkovým tématem na všech objektech Národního památkového ústavu. Letos uplyne několik významných výročí, což dává příležitost tento starobylý rod připomenout. Přesně před 400 lety nastoupil Arnošt Vojtěch z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň je tomu 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Harrachové byli s českými zeměmi velmi silně spjati a zanechali v naší historii hlubokou stopu. V letošním roce si připomínáme také 70 let od zpřístupnění zámku Hrádek u Nechanic veřejnosti. Právě toto letní lovecké a reprezentační sídlo Harrachů bude společně se zámkem Janovice u Rýmařova hlavním objektem letošního harrachovského roku.
Liberecký kraj | Památky

Zdolejte Jizerské tisícovky na běžkách!

Vzpomínáte si na legendární závod na běžkách „Jizerské tisícovky“? Jezdíval se každou zimu vždy v lednu a účastníci měli zdolat co nejvíce tisícových vrcholů Jizerských hor za jeden den. Závod byl sice před několika lety zrušen, ale proč si neudělat výlet po stopách tohoto slavného vytrvalostního a orientačního závodu po své vlastní ose? Na horách panují celkem dobré nebo alespoň dostatečné sněhové podmínky, tak hurá do bílé krajiny!
Liberecký kraj | Zimní sporty

15 tipů, kam za kouzlem zimy v Jizerských horách

Při toulkách přírodou v Jizerských horách objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě mráz a sníh změní k nepoznání. Například voda v početných horských vodopádech získá díky mrazu najednou pevné skupenství, zamrzají také blata, jizerskohorské rašeliniště i přehrady. Nemluvě o krásných trasách na běžky, které mnohdy vedou místy, která jsou v létě obtížněji dostupná. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy Jizerskými horami!
Liberecký kraj | Příroda

Česko mezi řádky: Grandhotel, Ještěd a Jaroslav Rudiš

Jako „tak trochu starej zázrak“ označuje horský hotel Ještěd hlavní hrdina románu Grandhotel Jaroslava Rudiše (*1972), samotář Fleischman. Dějištěm prózy oceněné roku 2007 titulem Magnesia Litera v kategorii cena čtenářů je právě ikonický hotel nad Libercem, odkud Fleischman uhranutý mraky a meteorologickým děním na obloze pozoruje své okolí.
Liberecký kraj | Zážitky