Úvod > Aktuality > Z legendární Moji je babička – v Rezervaci Dja Zoo Praha se narodilo gorilí mládě
Příroda

Z legendární Moji je babička – v Rezervaci Dja Zoo Praha se narodilo gorilí mládě

  • Vydáno4. ledna 2024
V úterý 2. ledna osm minut po deváté hodině večerní porodila 10letá samička gorily nížinné Duni své první mládě. Legendární Moja – první gorila narozená v České republice – se tak stala babičkou a populární Richard pradědečkem. Mládě je v pořádku a ještě v noci začalo sát mateřské mléko. Jeho pohlaví pochopitelně zatím není známé.
zoo prahaZoo Praha se raduje z prvního gorilího mláděte narozeného v pavilonu Rezervace Dja. A radost je o to větší, že jím pokračuje příběh slavné Moji. Narozením mláděte se zúročilo obtížné rozhodnutí rozdělit dosavadní skupinu goril a přivézt nového samce. Jen díky tomu zoo do Prahy získala Mojinu dceru Duni a může gorily rozmnožovat. V úterý 2 ledna 2023 se tak stal poprvé otcem 26letý Kisumu. Jeho další mládě, které čeká Dunina babička, 30letá Kijivu, by se mělo narodit přibližně za čtvrt roku.

rezervace djaPorod byl rychlý, a přestože je samice Duni prvnička, zvládla vše bez sebemenších potíží. První kontrakce pozorovali ošetřovatelé zhruba ve čtvrt na devět večer, přičemž už o necelou hodinu později bylo mládě na světě. Ostatní členové skupiny si Duni během porodu a po něm příliš nevšímali, jediný, kdo příchod nového mláděte zvídavě pozoroval, byl sedmiletý sameček Ajabu – až doposud poslední gorilí mládě narozené v Zoo Praha.

Ve středu 3. ledna zůstala Rezervace Dja pro veřejnost uzavřená. Opět otevřena by měla být již od čtvrtka 4. ledna 2024 s tím, že před expozicí goril je přísně zakázáno používání fotoaparátů a kamer. Jejich objektivy totiž Kisuma mohou vyprovokovat k agresivnímu chování a neklid ve skupině by pro novorozené mládě mohl znamenat riziko.
 

Co se stalo s populární Mojou?

gorila MojaMoja žije od roku 2011 ve Španělsku, v přírodním parku Cabárceno. Pořád si ale pamatuje, co bylo, když byla malá. Takové zkušenosti má její bývalý chovatel Marek Ždánský, který jezdí Moju na severu Španělska navštěvovat od jejího odchodu z Prahy každý rok. Cabárceno je kvalitní zoologická zahrada a teplé počasí ve Španělsku gorilám umožňuje trávit hodně času ve venkovním výběhu. V parku na ni navíc čekal samec Nicky se kterým Moja zplodila dceru Duni. Ta se naopak ze Španělska přestěhovala do matčina rodiště, Zoo Praha. Nicky se v polovině osmdesátých let narodil přímo v Africe, odkud ho unesli pytláci. Pak skončil v cirkusu, kde s ním zacházeli spíše jako s dítětem než gorilou; to mu ale později komplikovalo soužití s dalšími gorilami, které ho kvůli tomu zprvu nedokázaly přijmout. Dnes je ale považován za klidného vůdce tlupy. Moja nyní dostává antikoncepci, protože v Evropě je hodně gorilích mláďat. Samců se rodí víc než samic, v každé gorilí skupině přitom může být jen jeden samec a kapacita pavilónu zoologických zahrad je omezená. Ani do přírody nelze zvířata umístit – není kam, protože pralesy jsou tak zničené, že sotva zbývá místo pro gorily, které tam žijí. Největší problém u lidoopů není teď pytláctví, ale kácení lesů.

Pražská zoologická zahrada chová gorily nížinné od šedesátých let, kdy se do Tróji dostal upytlačený samec Titan. Až do roku 2004 se ale zahradě nepodařilo gorily rozmnožit, přestože sám Titan a další k tomu měli příležitost. Narození samičky Moji proto bylo pro zahradu vytouženou odměnou. I proto, že v roce 2002 zahradu zasáhla povodeň, gorily musely být evakuovány a utopil se samec Pong, který se narodil v přírodě a byl proto pro chov goril cenný.
 

Další vzácná mláďata roku 2023

klokanKlokan horský – Byť se mládě narodilo v roce 2022, v případě vačnatců hovoříme spíš o datu vykouknutí než
o datu narození. Malý klokan horský je totiž po porodu dlouhý jen asi 1−2 cm. Sám musí vyšplhat po matčině břiše do vaku, najít struk a uchopit ho do tlamičky. Živen mateřským mlékem několik měsíců roste, než začne vykukovat ven, což se přihodilo až v lednu 2023. Mládě nezůstalo samo a v průběhu roku k němu přibyli dva sourozenci.
Tučňák Humboldtův – V roce 2023 se pražské hejno tučňáků rozrostlo hned o čtyři členy, avšak malý tučňák Buřtík byl 19. den svého života vyhozen z hnízda. Díky neúnavné péči chovatelů, kteří mládě náročně dokrmovali v zázemí, přežil. Myslel si však, že patří k lidem. Problém se socializací však také překonal a dnes je součástí skupiny v Pavilonu tučňáků.
zoo praha nestor keaNestor kea – Dvě mláďata těchto vysokohorských papoušků se vylíhla na přelomu února a března. Nezkušená matka Judy hnízdila vůbec poprvé, a tak chovatelé její vejce raději umístili do líhně. Na začátku léta byla dvojice umístěna do hnízdní nory za kontaktní mřížku. Rodiče si na jejich přítomnost postupně zvykali a následně se o ně oba začali starat. Šlo tak o adopci vlastními rodiči. Obě mláďata jsou dnes v pořádku a považují se již za odchované.
Kočkodan Brazzův – Mládě kočkodana Brazzova se narodilo 8. března brzy ráno zkušené matce Anastasii. Později dostalo od komika a herce Lukáše Pavláska jméno Zulu. Na začátku listopadu ale porodila druhé mládě. Její zabřeznutí po tak krátké době nikdo nečekal. Obě mláďata můžete pozorovat v Rezervaci Dja.
anoa nížinnýAnoa nížinný – Jeden z nejmenších turů světa je v přírodě ohrožován nezákonným lovem, kácením lesů, vysoušením mokřadů i chorobami, které přináší domácí dobytek. V další mládě už nikdo nedoufal i kvůli vysokému věku rodičů. Dnes je již odchované a představuje už sedmý takový úspěch v historii jejich chovu v Zoo Praha.
Hoko červenolaločnatý – Vůbec první mláďata tohoto brazilského ptáka v Česku se vylíhla přímo na apríla 1. dubna. Vzácný druh hrabavých ptáků je bohužel na pokraji vyhynutí. Mláďata roku 2021 a 2023 zvýšila evropskou populaci na 30 jedinců.
Pes pralesní – Dvojčata psů pralesních (samečci Filip a Dino) se narodila nově sestavenému chovnému páru 8. dubna a od června je mohli spatřit první návštěvníci. Jde o choulostivé a vzácně chované šelmy, jejichž rozmnožení se v pražské zoo zdařilo po pěti letech.
Urzon kanadskýUrzon kanadský – Samička tohoto ostnitého hlodavce se narodila 28. dubna jakožto teprve šesté mládě tohoto druhu v Zoo Praha. Do výběhu se podívala v červnu a dnes už žije v Zoo Ostrava, kam odjela posílit tamní chov.
Sojkovec vlnkohřbetý – Vzácně chované sojkovce vlnkohřbeté rozmnožila Zoo Praha jako první na světě v roce 2011. Úspěch globálního měřítka zopakovala v roce 2014 a 2023. Na kontě máme tři mláďata po devíti letech, což je stále jediný doložený odchov v zoo celého světa. Nenápadný klenot naleznou lidé v pavilonu Sečuán.
Kůň Převalského – konickému koni Převalskému se v chovu Zoo Praha daří již po desetiletí, avšak roku 2023 se narodilo první mládě přímo ve výběhu na pražských Dívčích hradech. Klisnička později dostala jméno Barunka od premiéra Petra Fialy.
Tayra – Dvě mláďata kun brazilských se narodila 21. června a dlouho se zdržovala v bezpečí nory. Tayry se totiž rodí slepé a naprosto bezmocné, přičemž matka je kojí až tři měsíce.
Plameňák růžový – jednoho z loňských potomků plameňáků růžových však odchoval pár plameňáků kubánských. Mezidruhoví pěstouni se ujali ptáčete poté, co se vylíhlo v líhni a bylo pod ně podloženo během jejich inkubačního období.
bongo horskýBongo horský – Ke kriticky ohroženým antilopám přibyla hned tři mláďata. Jedno z nich však potkal těžší osud – červencová samička bonga osiřela sedmý den svého života poté, co její zkušená čtrnáctiletá matka Maureen ke
smutku všech uhynula při poporodních komplikacích. Naštěstí se podařilo mládě socializovat se zbytkem stáda. Záchranu tak poskytly dvě další samice, které mají rovněž ve výběhu svá mláďata. Aby toho nebylo málo,
v září drobnou Pipi vyděsili neukáznění návštěvníci a ona narazila do plotu. I z dýchacích potíží, které u ní po zranění nastaly, se oklepala, a dnes je nezlomná Pipi pevnou součástí stáda.
Adax – V červnu se pouštním antilopám adaxům narodila samička, přičemž od srpna jí dělá společnost ve výběhu
i malý sameček.
Ibis modrookýKladivouš africký – obrovské zastřešené hnízdo se vstupní chodbou fascinovalo už na začátku léta návštěvníky procházející voliérou Africké skály pod lanovkou. V průměru má 4 metry. V červenci z něj vylétla dvě mláďata.
Takin indický – Ze dvou narozených mláďat takinů indických uvedlo chovatele v údiv zejména to druhé. Běžně totiž samicím končí říje v září, a tak nikdo nečekal, že by jednu ze samic samec napářil ještě v prosinci. V srpnu se narodil zdravý sameček.
Ibis modrooký – Vzácného ibise modrookého, který obývá Madagaskar a Seychely, rozmnožila Zoo Praha vůbec poprvé.
Jelen bělohubý – I ve výběhu asijských jelenů bělohubých přišla na svět dvě mláďata. Krásní odrostlí kolouchové jsou k vidění v expozičním celku Severský les.
Pižmovka konžskáPižmovka konžská – raritní kachna žije skrytě v lesích střední Afriky a není o ní mnoho známo. Chov pižmovek konžských v lidské péči není snadný, zejména s ohledem na dietní omezení. Aktuálně ji chová jen 5 zoologických zahrad.
Surikata – Návštěvníky velmi oblíbené surikaty potěšily hned dvěma vrhy. Jsou vidět v Africkém domě.
Lori vlnkovaný – V zázemí Indonéské džungle bylo na konci léta odchováno mládě loriho vlnkovaného – druhu, v jehož chovu je Zoo Praha nejúspěšnější z evropských zoo. Ptáče už nese číslo 68, takže není divu, že si získal přezdívku „malý Jágr“.
Kormorán černobílý – Obyvatelé Darwinova kráteru v tomto roce vyseděli hned patnáct mláďat. Za zmínku stojí, že pražské hejno je vůbec nejpočetnější v lidské péči na světě.
Kotul veverkovitýKotul veverkovitý – opičky patří mezi nejroztomilejší přírůstky Zoo Praha. Spatříte je v expozici v dolní části zoo, jak se drží hřbetu svých matek.
Pelikán bílý – pelikáni se líhnou zpravidla až s příchodem tuzemského zimního počasí. Mláďata pelikánů bílých mají navíc černé zbarvení.
Dikobraz palawanský – vzácný ostrovní druh je zapsán na Červeném seznamu IUCN. V Evropě jej chová pouze devět zoologických zahrad. Ostnitá rodinka obývá pavilon Indonéská džungle.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Noční výprava s termokamerou v Zoo Praha

Noční výprava s termokamerou v Zoo Praha

Zoo Praha nabízí jako jediná na světě zážitkový program "Noční výprava s termokamerou". Jedná se o sledování zvířat skrze termovizní monokulární kameru, noktovizor, speciální vojenskou termovizi i UV světlo.

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, či hledět do očí žirafě, ale profesní život je pak zavál jinam.

Restaurace Gaston v Zoo Praha

Restaurace Gaston v Zoo Praha

Restaurace Gaston prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Její plocha se významně zvětšila, součástí je také cukrárna a gril.

Údolí slonů v pražské zoo

Údolí slonů v pražské zoo

Půl kilometru dlouhá stezka vinoucí se kolem Údolí slonů je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských artefaktů, domorodou vesnici, a dokonce i dva svatostánky.

Rezervace Dja v pražské zoo

Rezervace Dja v pražské zoo

Doposud největší pavilon v historii Zoo Praha je domovem rodinné skupiny goril nížinných a dalších druhů střední Afriky, jako jsou guerézy, kočkodani, osináci, kaloni, talapoini, štětkouni či zlatohlávci. Je otevřen od roku 2022.

Gočárovy domy v Zoo Praha

Gočárovy domy v Zoo Praha

Unikátní domky inspirované lidovou architekturo jsou dílem architekta Josefa Gočára. Vznikly v letech 1920−1921 jako provozní stavby pro letiště ve Kbelích. V 60. letech 20. století byly demontovány a dva z nich byly posléze přestěhovány do pražské zoo.

Lanová dráha v Zoo Praha

Lanová dráha v Zoo Praha

Nejkratší lanová dráha v České republice měřící 106 metrů se nachází v Zoo Praha, kde svou atraktivitou zdatně sekunduje i slonům či gorilám. Oblíbená lanová dráha spojuje pavilon goril nížinných a koně Převalského. Jízda trvá dvě minuty a lanovka je schopná přepravit 720 lidí za hodinu.

Další aktuality

Česká národní banka vydává pamětní minci ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany

Bedřicha Smetanu nově připomíná pamětní stříbrná mince. Ke 200. výročí narozenin světově proslulého českého hudebního skladatele ji vydala Česká národní banka (ČNB). Jde o druhou letošní pamětní minci v dvousetkorunové nominální hodnotě.
Praha | Kultura

Setmělým skleníkem Fata Morgana se projdete i v březnu

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Poznejte unikátní skleník Fata Morgana za tmy, kdy vykvétají druhy rostlin, které jsou opylovány nočními motýly. Během března si tento jedinečný zážitek můžete vychutnat v pátek i v sobotu vždy od 18:50 hodin. Přijďte se projít džunglí, která nespí. Noční procházka je možná do 23. 3. 2024!
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Smetana u Dvořáka, Paxiho dobrodružství – Sluneční soustava. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda