Úvod > Aktuality > Svatojánské Navalis 2018 - historické lodě a ohňostroje opět zazáří na Vltavě

Svatojánské Navalis 2018 - historické lodě a ohňostroje opět zazáří na Vltavě

Vydáno 13. května 2018 Zážitky
Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a patrona všech lidí od vody, sv. Jana Nepomuckého, kterého zná celý svět. Slavné vodní slavnosti na jeho počest se u Karlova mostu letos dočkají již 10. ročníku a nejen Pražané se z něj budou moci těšit už v pondělí 14. května a v úterý 15. května 2018! Slavnosti se konají vždy v předvečer jeho svátku - 15. května.
Slavnosti Navalis

Nenechte si ujít již tradiční akci, která se na Vltavě v okolí Karlova mostu pořádá každým rokem. Přesně v duchu barokních ohromujících spektáklů, sytých barev, ohňostrojů, bohaté nabídky specialit a tajuplné atmosféry se bude v centru Prahy slavit svatořečení Jana Nepomuckého.

V roce 2018 to bude již po 290. a v novodobé historii po 10., kdy se uskuteční v Praze vodní barokní Svatojánské slavnosti Navalis. Přidejte se s celou rodinou do procesí a ponořte se do genia loci matky všech měst. Prahu rozradostní Svatojánské oslavy, jejichž cílem je pozvednout povědomí o Janu Nepomuckém a jeho morálním odkazu pro společnost v České republice.
 

Oslavy s otužilci i se závody dračích lodí

Slavnosti vyvrcholí barokním koncertemV letošním roce připadá zahájení Svatojánských slavností Navalis na pondělí 14. května, kdy v 18:00 hodin proběhne Mše svatá ke cti sv. Jana Nepomuckého a sv. Anežky České v kostele sv. Františka z Assisi. Od den později se koná v katedrále sv. Víta slavnostní mše. Od katedrály bude potom od 19:15 hodin vypraveno procesí na Karlův most. Od 20.30 následuje Let rogal, regata lodí, seskok parašutistů, plavba otužilců u Karlova mostu.

Součástí slavnosti na počest svatého Jana Nepomuckého bude seskok pěti parašutistů včetně průletu pod obloukem Karlova mostu v místě mučednické smrti Nepomuckého a vystoupení pěti otužilců s ohněm pro připomenutí svatojánské legendy. 

Tradičně po bohoslužbě v kostele sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí, která začíná ve 20:45 hodin, vyvrcholí slavnosti ve 21:15 hodin barokním koncertem, kterému budou moci přihlížet diváci a návštěvníci slavností z přilehlých náplavek a mostů. Pro všechny, kteří přijedou na vlastních lodích a plavidlech budou k dispozici "plovoucí bary" kolem pódia. Finále večera plného barokní hudby bude žehnání všem přítomným lodím. Samozřejmě nakonec nebude chybět ani překvapení v podobě hrající fontány a závěrečného ohňostroje.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Katedrála sv. Víta v Praze - absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze - absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Muzeum Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Svatojánské slavnosti Navalis 2019

Svatojánské slavnosti Navalis 2019

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku - 15. května.

Další aktuality