ÚvodAktualityGeopark Český ráj se rozšiřuje o nová území
Příroda

Geopark Český ráj se rozšiřuje o nová území

  • 6. ledna 2021
Leden 2021 přinesl Geoparku Český ráj podstatné rozšíření území, a to zhruba o jednu desetinu. Obohaceno bylo o geologicky cenné lokality u Mnichova Hradiště, Železného Brodu a Nové Paky. Na nově přidaném území u Mnichova Hradiště jsou nejzajímavější takzvané skalní sruby, paleokoryto řeky Jizery a vrch Káčov, což je skalní útvar vulkanického původu.
český rájRada globálních geoparků UNESCO na svém prosincovém online jednání schválila rozšíření Geoparku UNESCO Český ráj. Území Geoparku bylo tak obohaceno o významné geologické lokality na Mnichovohradišťsku, Železnobrodsku a Novopacku. Nová rozloha Geoparku UNESCO Český ráj tak nyní činí 833 km2.

Toto území bylo v průběhu stovek miliónů let trvající historie Země opakovaně dnem jezer a moří, několikrát zde probíhala sopečná činnost. Oblast se začala geologicky vyvíjet v období druhohor, kdy se na dně křídového moře usazovaly písky a štěrky. Ve třetihorách byly pískovcové desky rozlámány vulkanickou činností, rozžhavené horniny ztuhly pod povrchem do kup a kuželů. Na zemský povrch působily přírodní síly – vítr, voda, mráz a slunce. Výsledkem je krajina s divokými skalami, sopkami, řekami, romantickými údolími, lesy, loukami a rybníky. Působením vody pod zemským povrchem se vytvořily unikátní Bozkovské jeskyně se zajímavými krasovými jevy.
 

Jaké zajímavosti přináší nová území geoparku?

Český rájNa Mnichovohradišťsku se jedná především o takzvané skalní sruby, paleokoryto řeky Jizery a vrch Káčov – skalní útvar vulkanického původu s kontaktními metamorfovanými horninami. Na Železnobrodsku jde zejména o fylitové lomy s výskytem ichnofosílií a fosílií. V minulosti se v lomech těžila pokrývačská břidlice. V místech kontaktu metamorfovaných hornin a žuly se zde vyskytuje metadiabas, který byl již v mladší době kamenné těžen pro výrobu kamenných seker. Archeologové nacházejí tyto sekery až do vzdálenosti 500 km. Další oblastí je Novopacko. V okolí potoka Zlatnice bylo oblastí těžby zlata, která zde probíhala minimálně od 16. do 19. století.

Pro své mimořádně cenné přírodní, geologické a krajinné hodnoty byl Geopark Český ráj v roce 2005 zařazen do Evropské sítě geoparků a o 10 let později se jako jediný v ČR stal členem Globální sítě geoparků UNESCO.
Geopark Český ráj Příroda

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody Příroda

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.

Jizera – řeka mnoha tváří Letní sporty

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Chráněná krajinná oblast Český ráj Příroda

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Přírodní památka Vrch Káčov Příroda

Přírodní památka Vrch Káčov

Na vrchu Káčov u Mnichova Hradiště se do výšky tyčí třetihorní sopka. Důvodem ochrany je skalní útvar vulkanického původu s kontaktními metamorfovanými horninami a nejbližší okolí v severozápadní části stejnojmenného vrchu.

Další aktuality

Přivítejte jaro s Krakonošem – letos opět přijede do Harrachova

V sobotu 15. 3. 2025 se v Harrachově v Krkonoších koná tradiční Příjezd Krakonoše. Vládce hor přijede s celou svou družinou, včetně hraběte a hraběnky Harrachových, Ančete a Kuby, čertů i ostražité Krakonošovy policie. Návštěvníci se mohou těšit také na Krakonošovu losovačku, stánkový prodej, dětské dílničky, malování na obličej, skákací hrad a souteže pro děti i dospělé. Program začíná v 10:30 hodin Krakonošovým průvodem.
11. březen 2025 16:00
Zimní sporty, Liberecký kraj

Kam na výlet v sychravém počasí? Přece na Sychrov!

Přemýšlíte-li o námětu na výlet a zároveň chcete poznat historický objekt jinak než v hlavní sezóně, přijeďte se podívat na zámek Sychrov, který je milovníkům hradů a zámků otevřen po celý rok. A to i v sychravém počasí na přelomu zimy a jara (anebo naopak na hraně podzimu a zimy) se můžete podívat do zámeckých komnat denně od 10:00 do 14:00 hodin.
11. březen 2025 12:00
Památky, Liberecký kraj

Nechme krkonošské tetřívky v klidu tokat – některé hřebenové cesty se uzavírají

Jaro je v živočišné říši dobou námluv a rozmnožování. Nejinak je tomu u tetřívků obecných. Ti jsou jedním z nejvzácnějších druhů, které žijí na území Krkonošského národního parku – žije zde pouze 75 samců. Doba jejich toku, kdy spolu tetřívčí kohoutci zápolí o slepičku, právě začíná. Rušit je mohou nejen zvědaví pozorovatelé, ale i zásobování hřebenových bud. Správa KRNAP proto během jarních měsíců uzavírá některé hřebenové trasy.
11. březen 2025 6:00
Příroda, Liberecký kraj

Do Českého ráje cesta příjemná je: pět rajských procházek a stovky výhledů

Kdo by neznal Prachovské skály, údolí Plakánek, skalní hrady Drábské světničky, Trosky nebo Valečov a stovky dalších kouzelných míst? Najdete je v Českém ráji, který v březnu 2025 slaví 70 let od svého vyhlášení. Víte, že byl vůbec první chráněnou krajinnou oblastí, která u nás vznikla?
10. březen 2025 15:00
Příroda, Liberecký kraj

České značky: Pačinek Glass

Obří skleněný lustr s tvarem Ježíšovy trnové koruny, andělé anebo křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Františka: to je jen výběr z krásných děl, která se rodí v rukou uměleckého skláře Jiřího Pačinka. Jedinečný sklářský areál, složený ze sklárny, magické Skleněné zahrady a neobyčejné galerie nazvané Křišťálový chrám můžete navštívit v Kunraticích u Cvikova.
9. březen 2025 6:28
Kultura, Liberecký kraj

V Pekle už kvetou bledule – údolí je však pro turisty uzavřené

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků začíná pokrývat údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. Turisté sem mají ale stále ještě zakázaný vstup. V platnosti toto omezení zůstává do 27. března 2025.
1. březen 2025 17:00
Příroda, Liberecký kraj

Oslavte letošní masopust na Dlaskově statku

Dlaskův statek v Dolánkách se připravuje na tradiční Masopust, který se zde odehraje v sobotu 22. února 2025. Milovníci starých obyčejů si budou moci prohlédnout všechny tradiční masky – slaměné, nevěstu, ženicha, šašky, medvěda s medvědářem, charpu a mnohé další. Všichni zúčastnění mohou ochutnat zabíjačkové pochoutky, popít nápoje alkoholické i nealkoholické a především se mohou těšit na bujarý rej maškar, hudbu a vystoupení folklorních souborů.
17. únor 2025 10:00
Zážitky, Liberecký kraj

Pašeráci a lyžníci v Rokytnici nad Jizerou vás zavedou do časů minulých

Rozhraní Jizerek a Krkonoš se v pátek 14. února 2025 vrátí v čase, na začátek minulého století. Rokytnici nad Jizerou ovládnou pašeráci, kteří sem přinesou originální zábavu na sněhu. Návštěvníky tu čeká nevšední podívaná v rámci tradiční akce Sjezd pašeráků. Na svazích se budou prohánět lyžníci v dobových kostýmech a maskách. Akce se koná v areálu Studenov, kde budou připraveny hry a soutěže, sjezd pašeráků z vrcholu Studenova a ohňová show.
10. únor 2025 14:00
Zážitky, Liberecký kraj