Úvod > Aktuality > Geocaching – Pojďte si ulovit vlastní poklad!
Geocaching – Pojďte si ulovit vlastní poklad!

Geocaching – Pojďte si ulovit vlastní poklad!

  • Vydáno1. dubna 2010
Pokud chcete spojit svoje výlety s dobrodružstvím, je geocaching přesně to, co hledáte! O co se jedná? Jde o dobrodružnou hru, při které pomocí navigace GPS hledáte tzv. keše (česky jsou to jednoduše skrýše). Skrýše se nacházejí vlastně všude kolem nás a jejich seznamy najdete na specializovaných serverech. Pokud byste hledali srovnání, tak nejpodobnější by asi byla šipkovaná, kterou si pamatujete z táborů. Protože ale žijeme ve 21. století, používají hráči namísto šipek z kůry souřadnice a navigace ze satelitu.
Co to hledáte?
A jak „keš“ vypadá? Jakkoli. Může to být zavařovačka nebo plastová krabička, která je ukryta před nepovolanými znaky. Nehráčům se říká stejně jako v Harrym Potterovi mudlové a za žádných okolností se nesmějí dozvědět, že hledáte nějakou skrýš. A už vůbec ne to, kde je schránka uložená!
 
Co se skrývá v skrýši?
To je různé, záleží na typu schránky. Jistojistě v ní najdete notýsek, do kterého můžete napsat vzkaz všem, kdo přijdou po vás. Zapisuje se i to, kdy jste skrýš navštívili. Dále v ní zaručeně budou nejrůznější poklady, které můžete směňovat. Pravidlo praví, že pokud si ze schránky něco vezmete, musíte do ní zase něco vložit. Předměty se tak neustále mění.
 
Kdo skrýš vytvořil?
S největší pravděpodobností některý z dalších hráčů. Čím víc lidí se geocachingu věnuje, tím více skrýší vzniká. Po čase se totiž většina hráčů nespokojí s pouhým hledáním. Vyhlédnou si vhodné místo, uloží schránku a zaznamenají souřadnice a upřesňující informace na internet. Pak už jde všechno samo.
 
Kde se hra vzala?
Když v roce 2000 v Americe zrušili záměrnou chybu v satelitním navádění. Do té doby se dala navigace GPS používat s přesností asi 50 m. Dnes jsou to metry dva. Právě tehdy vznikla první schránka. A další následovaly. Navíc jsou Češi národ hravý a tahle hra je opravdu chytla. O možné cíle nebudete mít při toulkách českými kraji nouzi, jsou jich celé stovky!
 
Jak začít?
Nejedete náhodou na výlet na nějaký hrad? Pokud máte GPS, zaregistrujte se na stránkách hry a zadejte lokalitu, do které se chystáte. Vsaďte se, že v okolí bude aspoň jedna „keš“ ukrytá. Pokud máte děti, můžete jim říct, že budete cestou hledat poklad. Až schránku najdete, je úspěch výletu zaručen. Jak to jednou zkusíte, nebudete chtít přestat.
 
pozn.: Geocaching se dá hrát i bez GPS za pomocí map.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.
Životní styl

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Den ve vzduchu 2024, Flora Olomouc 2024, Ekojarmark Ekologických dnů Olomouc 2024, Festival klášterních pivovarů v Břevnovském klášterním pivovaru, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura