Úvod > Aktuality > Geocaching – Pojďte si ulovit vlastní poklad!
Geocaching – Pojďte si ulovit vlastní poklad!

Geocaching – Pojďte si ulovit vlastní poklad!

  • Vydáno1. dubna 2010
Pokud chcete spojit svoje výlety s dobrodružstvím, je geocaching přesně to, co hledáte! O co se jedná? Jde o dobrodružnou hru, při které pomocí navigace GPS hledáte tzv. keše (česky jsou to jednoduše skrýše). Skrýše se nacházejí vlastně všude kolem nás a jejich seznamy najdete na specializovaných serverech. Pokud byste hledali srovnání, tak nejpodobnější by asi byla šipkovaná, kterou si pamatujete z táborů. Protože ale žijeme ve 21. století, používají hráči namísto šipek z kůry souřadnice a navigace ze satelitu.
Co to hledáte?
A jak „keš“ vypadá? Jakkoli. Může to být zavařovačka nebo plastová krabička, která je ukryta před nepovolanými znaky. Nehráčům se říká stejně jako v Harrym Potterovi mudlové a za žádných okolností se nesmějí dozvědět, že hledáte nějakou skrýš. A už vůbec ne to, kde je schránka uložená!
 
Co se skrývá v skrýši?
To je různé, záleží na typu schránky. Jistojistě v ní najdete notýsek, do kterého můžete napsat vzkaz všem, kdo přijdou po vás. Zapisuje se i to, kdy jste skrýš navštívili. Dále v ní zaručeně budou nejrůznější poklady, které můžete směňovat. Pravidlo praví, že pokud si ze schránky něco vezmete, musíte do ní zase něco vložit. Předměty se tak neustále mění.
 
Kdo skrýš vytvořil?
S největší pravděpodobností některý z dalších hráčů. Čím víc lidí se geocachingu věnuje, tím více skrýší vzniká. Po čase se totiž většina hráčů nespokojí s pouhým hledáním. Vyhlédnou si vhodné místo, uloží schránku a zaznamenají souřadnice a upřesňující informace na internet. Pak už jde všechno samo.
 
Kde se hra vzala?
Když v roce 2000 v Americe zrušili záměrnou chybu v satelitním navádění. Do té doby se dala navigace GPS používat s přesností asi 50 m. Dnes jsou to metry dva. Právě tehdy vznikla první schránka. A další následovaly. Navíc jsou Češi národ hravý a tahle hra je opravdu chytla. O možné cíle nebudete mít při toulkách českými kraji nouzi, jsou jich celé stovky!
 
Jak začít?
Nejedete náhodou na výlet na nějaký hrad? Pokud máte GPS, zaregistrujte se na stránkách hry a zadejte lokalitu, do které se chystáte. Vsaďte se, že v okolí bude aspoň jedna „keš“ ukrytá. Pokud máte děti, můžete jim říct, že budete cestou hledat poklad. Až schránku najdete, je úspěch výletu zaručen. Jak to jednou zkusíte, nebudete chtít přestat.
 
pozn.: Geocaching se dá hrát i bez GPS za pomocí map.

Další aktuality

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?
Zážitky

100 tipů, kam jít na víno do vinařství nebo přímo k vinařům

Naše vinice nabízí vína neobyčejně rozmanitá, která vynikají originálními ovocnými tóny a kořenitostí, bohatým spektrem aromatických látek a harmonickou plnou chutí. Právě proto jsou moravská a česká vína vyhledávána milovníky kvalitních a optimálně vyzrálých vín. Poznejte a ochutnejte jedinečná vína z malých a středních vinařství!
Gurmánská turistika

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.
Památky

Kočičí hlavy, dlažby zvonivky a další poklady, po kterých šlapeme

Dlažebních kostek, kočičích hlav a cest vyskládaných z kamenů si většinou všimnete až ve chvíli, kdy si na nich ulomíte podpatek nebo zakopnete. Cesty, po kterých se chodí staletí, ale mají jedinečnou atmosféru a stojí za bližší prozkoumání. Pojďte se projít místy, kde objevíte skutečné poklady.
Památky

Znáte naše městské památkové rezervace?

V České republice najdete v současné době 39 městských památkových rezervací. Jedná se o nejcennější uceleně dochovaná území s řadou kulturních památek, která u nás můžeme najít. Všechna vybraná města mají nenarušený původní historický půdorys a zástavbu včetně dochovaných náměstí, ulic a fasád většiny historických staveb. K největším rezervacím (v ČR i na světě) patří Městská památková rezervace Praha, dalšími našimi velikány jsou MPR Olomouc a Brno.
Památky

Tipy na podzimní výlety za dýněmi

Také s přicházejícím podzimem ujíždíte na dýních? Milujete dýňovou polévku, koláče nebo jiné zaručené recepty z dýní či do nich vyřezáváte zubaté úsměvy a zdobíte jimi zahrádku a okolí svých domů? Na portálu Kudy z nudy najdete inspiraci k návštěvě několika míst i zajímavých akcí na podzim 2023, kde dýně hrají hlavní roli!
Gurmánská turistika

Sedm podzimních akcí pro zahrádkáře, chalupáře a sadaře

Tu vyrýpnout, tam přesadit, jinde domluvit, odplevelit nebo přihnojit – činnosti důvěrně známé každému, kdo se stará o zahradu, záhon, balkon nebo alespoň truhlík. Inspiraci pro jejich zvelebení můžete načerpat na podzimních zahradnických výstavách, na které vás zve portál Kudy z nudy.
Životní styl

50 tipů na Svatováclavské slavnosti 2023: Sv. Václav a dny otevřených dveří, poutě, trhy i veteráni

Na portálu Kudy z nudy myslíme jen na vás a na nadcházející zářijový svátek! Abyste si stačili volno jak se patří naplánovat, připravili jsme na 28. 9. 2023 bohatou nálož tipů ze všech koutů Česka. Vyberete si některou ze svatováclavských slavností? Vypravit se můžete do měst, na hrady i zámky, na vinobraní, pivní slavnosti, zahradnické trhy a dokonce i turistické pochody a vodácké závody.
Zážitky