ÚvodAktualityGastronomické výlety v češtině: pišingr, blbouni, kočičí tanec a grenadýrmarš
Gurmánská turistika

Gastronomické výlety v češtině: pišingr, blbouni, kočičí tanec a grenadýrmarš

Také si na svých cestách dopřáváte nejrůznější krajové pochoutky a dobroty? S Kudy z nudy se tentokrát vypravte za jazykovými lahůdkami: naservírujeme vám delikatesy zvláštních jmen, ze slané i sladké kuchyně. Některé možná znáte, nad jinými se budete smát. Pojďte s námi ochutnat třeba pišingr, cvíbachy, vejmrdu, sloní žrádlo, padlý vojsko nebo kočičí tanec!
Mnohé z pochoutek pro gurmány spojuje jedna věc: jejich cesta do běžné češtiny byla tak zvláštní, že ji dnes už nikdo nevystopuje. S Kudy z nudy ale najdete tahle pozapomenutá jídla na menu v resturacích CzechSpecials, ba dokonce se s českou kuchyní můžete vydat do vesmíru: nad hlavou nám totiž po své oběžné dráze koluje planetka Vepřoknedlozelo. Objevil ji český astronom Miloš Tichý 14. ledna 2000 na hvězdárně Kleť a byla pojmenována právě podle tradičního českého jídla. Mimochodem, není to jediná planeta s názvem inspirovaným jídlem, ve vesmíru obíhá také planetka Jídelní menu, objevená z Kleti už v roce 1998.
 

Oplatkový dort aneb pišingr

Mezi jídly s podivnými názvy je právě pišingr z titulku čestnou výjimkou, protože jeho původ se podařilo vystopovat do puntíku přesně. Oplatkový dort je pojmenovaný podle svého původního výrobce, vídeňského obchodníka s cukrovinkami Oskara Pischingera. Svou zlatou éru pišingr zažil už dávno, na přelomu 19. a 20. století, kdy si na pochoutce složené z cukrářských oplatek, spojených čokoládovo-oříškovou náplní a zalitých čokoládovou polevou, pochutnávalo celé Rakousko-Uhersko. Pro pišingr se často používá název oplatkový dort: práci si totiž podstatně ulehčíte, když pro jeho výrobu použijete tradiční lázeňské oplatky. To je také nápověda, kde se s pišingrem můžete setkat: vyzkoušejte kavárny a cukrárnyKarlových Varech nebo Mariánských Lázních. Dodejme, že „malému pišingru“ se podobají oblíbené Fidorky a Miňonky.
 

Sladké dobroty: cvíbachy, ožralí čerti a nebe v hubě

Sladkou tečkou jsme začali, a tak u sladkostí rovnou zůstaneme. Třeba u tradičních vánoček, jimž se kdysi říkalo calty či štědrovnice. V jednom místě na Starém Městě v Praze dokonce kdysi bylo caltnerů či caletníků tolik, že po nich dostala název Celetná ulice. Podobně jako dnes se i kdysi calty pekly z kynutého těsta s rozinkami a mandlemi, kořenily se anýzem nebo fenyklem.
 
Mezi staré vánoční pochoutky patřily cvipochy či cvíbachy, jak jim říkala Magdalena Dobromila Rettigová, po česku mandlové suchary. Stejným slovem se ale označují i koláče a jiné sladké pochoutky: inu znáte to, jiný kraj, jiný mrav. Za slovem prézle nebo precle snadno vyluštíte preclíky, oblíbené byly i medové certle, které se připravovaly z roztaveného medu a ořechů. Rettigová slovem caltičky označovala obdélníkové ploché perníčky. Ze sladkých jídel se záhadnými jmény byste měli znát i křehkou velikonoční sladkou pochoutku Boží milosti, zemlbábu alias žemlovku, kynuté ovocné knedlíky aneb blbouny, moučníky jménem Nebe v hubě, Ožralí čerti či rozpeky, nazývané podle krajů také sliváky, měchury anebo zahýbače. Až budete rozpeky připravovat, pochopíte proč.
 

Cmunda, vošouch a hoďbidlo

Nemá smysl dohadovat se, ve kterém kraji poprvé vzniknul skvělý a bytostně český bramborák, nicméně název cmunda se používá zejména v jižních a jihozápadních Čechách. Existuje celá řada variant včetně „lité cmundy“, která se nesmaží, ale peče v pekáči v troubě, ovšem základ je vždy stejný: směs syrových brambor s trochou mouky, ochucená majoránkou a česnekem.
 
Vězte tedy, že když se řekne vošouch, šmorn, křapáč či cmunda, většinou je řeč o bramboráku. Brambory jsou základem také pro pokrmy označované jako vacek, píprlák, rýpl, báč, bacán, bába, strouhanec a další. Známe také šupály, smažené nebo zapékané bramborové šišky, špouclíky, slešky a šlejšky alias noky nebo knedlupraj, tedy škubánky. Když je osmažíte, máte vopečánky. Za názvem hoďbidlo či házedlo přes bidlo se skrývá jídlo, v jiných regionech označované jako uhlířina: oloupané brambory se vařily ve větším množství osolené vody. Chvilku před dovařením se do hrnku vhazovaly malé nočky, lžičkou vykrájené z těsta, připraveného z mouky a vody. Když se obojí uvařilo, voda se slila a přihodil kousek sádla. Nakrájené kousky se pak smíchaly a ohřály na pánvi se zbytky masa nebo se pokrm domašťoval škvarky, smaženou cibulkou, rozpuštěnou slaninou, případně se doplnil kysaným zelím.
 

Vejmrda, prdelačka a bouřka

Řadu zvláštních jmen nabízí zabijačkové speciality, které na Kudy z nudy najdete ve výčtu bizarních pochoutek. Tradičně k nim patří černá polévka, vývar s vepřovou krví, kroupami a cibulí, ochucený česnekem, solí, pepřem a majoránkou. Říká se jí prdelačka, bouřka nebo černá polévka. K zabijačce patří také vejmrda, příloha k zabijačkovému guláši ze strouhaných jablek a křenu.
 

Jazykové kotrmelce české kuchyně aneb tradiční jídla se zvláštními názvy

Zvláštních jmen ovšem tradiční česká kuchyně nabízí mnohem víc. Zatímco z názvů většiny současných jídel je zřejmé, co obsahují a z čeho se připravují, obsah některých tradičních pokrmů se dovedně skrývá za lákavým, ale leckdy velmi tajuplným označením. Uhlířinu jsme už ochutnali, ale pokud nevíte, z čeho se připravuje pomandl, kočičí tanec nebo pučálka, pak vám nabízíme malý tahák. Obsahuje i krajové a rodinné názvy, které zaručeně neznáte!
 
Vodvářka – základem je hovězí polévka, vařená z opečeného hovězího masa; přidává se do ní ocet, pokrájená cibule, strouhaný chléb nebo perník, koření a trocha medu nebo cukru.
 
Pikador – krajové jihočeské označení párku v rohlíku.
 
Madloch – smetanová polévka z brambor a papriky.
 
Grenadýrmarš aneb Grenadýrský pochod – další jídlo ze zbytků, konkrétně z brambor, těstovin a cibule. Jednoduchý, vydatný a levný grenadýrmarš získal své jméno proto, že se prý původně vařil u vojska v polních kuchyních.
 
Pučálka – naklíčený hrách, na másle nebo nasucho upražený nebo upečený, naslano vylepšený solí a špetkou pepře, nasladko smíchaný s cukrem, rozinkami a kořením. Pučálka se podávala zejména před Velikonocemi na Smrtnou (pátou postní) neděli.
 
Kočičí svatba – často se vařily hrách a kroupy spolu; tomuto jídlu s různými dochucovadly a přísadami se říkávalo také česká svatba.
 
Kočičí tanec – základem je kaše z jáhel, krup nebo čočky a vařené kysané zelí, které se po vrstvách vkládají do pekáčku. Kočičí tanec se mastí škvarkovým sádlem a osmaženou cibulkou a jí se zapékaný.
 
Rozvárka či muzika – vařená směs sušeného ovoce (švestky, křížaly, hrušky, meruňky) s kořením, zahuštěná švestkovými povidly, rozinkami a strouhaným perníkem. Polévají se s ní ovocné knedlíky a další sladká jídla, anebo se jí samotná.
 
Šumajstr či šumajzl – varianta kočičího tance, kdy zelí nahrazují fazole. Vše se promíchá s osmaženou cibulkou a česnekem, osolí, opepří a zapeče. Zelí si můžete dát jako přílohu.
 
Varmuže – kaše z vařeného nebo syrového masa, kde přísady tvořilo víno, chléb, vejce nebo mléko s moukou a vejci a samozřejmě koření. V některých receptech je jako varmuže označována kaše ze směsi ovoce, koření, vajec, mandlí a medu, která připomínala povidla.
 
Rozcuchaná nevěsta zvaná též natřásanka – vrstvy nastrouhaných vařených brambor se střídají s vrstvami jablek se skořicí, vše se pak zapéká s mlékem a vejci.
 
Řepáky, mrkváky, trnčáky, slíváky – buchty, vdolky či koláče z tmavší mouky, nazývané podle náplně. Podobně se označovaly kulaté nebo podlouhlé bochánky z kynutého těsta, sypané solí, mákem a kmínem a plněné povidly z planých hrušek, dušenou řepou, mrkví, mákem nebo tvarohem.
 
Rozpeky či rozpíčky – drobné pečivo ze zbytků chlebového těsta; peklo se především ze žitné mouky, k níž se přidávala mouka ječná, ovesná nebo pohanková.
 
Smažené myši – sladké těsto, po lžičkách smažené na pánvi; ještě horké se sype cukrem a skořicí.
 
Slepé myši – na omastku pečené tenké plátky brambor, po upečení smíchané se spoustou česneku.
 
Strouhanec, žid či macek – zapečené syrové brambory s jablky, hruškami, a švestkami.
 
Fofrovance, babčáky a kramfleky – pečené nebo smažené placky z bramborákového těsta s cibulkou a houbami nebo se škvarky.
 
Frncábník – placky z bramborového těsta s libečkem.

Klofánky – rozšťouchané brambory vařené ve slupce zamíchané se smaženou cibulkou.
 
Rozhuda či toleranc – tvarohová pomazánka s paprikou, pažitkou, cibulí a solí, mazaná na chleba.
 
Pekařská bída – vynikající recept pro domácnosti, kde věčně přebývá staré pečivo. Tvrdé plátky housek a rohlíků se zalily vroucím mlékem, nechaly nasáknout a na talířích se pak hmota posypala mletým mákem nebo skořicí s cukrem a omastila máslem.
 
Šmorum – hustší lívancové těsto z hrubé mouky se míchá v kastrolu na sádle a opéká tak dlouho, až se roztrhá. Jí se s kompotem, čalamádou nebo s okurkovým salátem, podle toho, co máte na zahradě, ve spíži nebo v ledničce.
 
Švanda – jihočeská dobrota, čerstvé borůvky s cukrem a svařené v malém množství vody a nepatrně ochucené skořicí.
 
Žahour – borůvková omáčka, která má spíš podobu husté kaše. Švandou i žahourem se polévají lívance, ovocné knedlíky i kynuté neplněné knedlíky, anebo se jí jen tak. Obyvatelé Jindřichova Hradce prý tohle jídlo zbožňovali natolik, až se jim v okolí začalo říkat „žahúři“.
 
Štrachanda – zapečené brambory s houbami, škvarky a uzeným masem.
 
Sloní žrádlo – pomazánka z měkkého salámu, cibule, kyselé okurky, majonézy, kečupu a hořčice. Připravuje se v nekonečném množství variací, je známá i pod názvem ševcovský mls.
 
Kudlmoch – když vám doma zbyde něco z klasiky knedlo-vepřo-zelo, nakrájíte knedlíky na kostky, osmažíte na sádle a přidáte všechny zbytky masa a zelí. Většinou se servíruje v hlubokých talířích, jí lžící a leckomu chutná víc než jídlo v původní úpravě.
 
Lepenice – podobné jídlo, jen místo knedlíků použijete zbytky brambor.
 
Padlý vojsko – nudle s mákem.
 
Chudí rytíři – kolečka rohlíku obalená ve vajíčku a usmažená na pánvi.
 
Hrášek v závěji – jídlo ve stylu fazolky na smetaně, jen je v tom hrášek.
 
Cojekomudotoho – všechno, co najdete v lednici, hodíte na pánev (knedlíky, cibule, vajíčko, zelí, kousky masa), prohřejete a přidáte vajíčka.
 
Čučpajz – obdoba z cibule, rajčat, cuket, paprik a česneku, která se podusí na pánvi a dává se jako příloha ke špagetám se zakysanou smetanou a sýrem.
 
Zablafuňky – brambory na kyselo.
 
Kudlasovka – zeleninový vývar, kam se zakvedlá vajíčko a udělá vajíčkové vlasy – kudlasy.
 
Šneková polévka – vývar i hustá polévka ze zeleniny a zavářkou v podobě šneků. Do řidší jíšky ze sádla a másla (z oleje šneky neuděláte) se vmíchá vejce. Z tmavší jíšky jsou šneci béžoví, ze světlé krásně žlutí, jenom z bílku bílí, s přidáním kurkumy oranžoví.
 
Pomandl – staročeská kaše z pokrájených žemliček zalitých hovězí polévkou, která se kořenila muškátem a muškátovým květem a mastila máslem. Podávala se nemocným, pro maminky po porodu se sladila cukrem a vylepšovala rozinkami.
 
Hečpeč – omáčka, připravená z červeného vína, strouhaného perníku a masového vývaru, dochucená cukrem, citronem, skořicí, hřebíčkem, rozinkami, mandlemi a šípkovými povidly. Podává se k pečeným masům a k sekané.
 
Kucmoch nebo Netyje – jahelná kaše, která se zasypala moukou a spolu s ní se uvařila do tuha. Pak se roztrhala nebo vykrájela lžící na kousky, ty se na míse nebo na talíři posypaly strouhaným tvarohem nebo perníkem či mákem, polily se sirupem, omastily a osladily. Mohly se jíst i nasladko i naslano s cibulkou, brynzou, zelím nebo masem.
 
Kosmatice – dokřupava usmažené květy bezinek, obalené v palačinkovém těstíčku a usmažené na pánvi, aneb půvabný recept z kuchařek našich babiček. Tuhle pochoutku si na rozdíl od jiných můžete vychutnat jen omezenou dobu, když kvete černý bez.
Masopust 2025: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

Masopust 2025: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

O masopustních obchůzkách, maškarách, lidové zábavě a pochovávání basy už víme ledacos, ale postní období – tedy čtyřicet dní mezi masopustem a Velikonocemi – bývá naopak velkou neznámou. Přitom se do něj schovala spousta hezkých tradic, například vynášení zimy nebo Liščí neděle.

Návrat ke kořenům aneb toulky světem fermentovaných potravin: od kefírů přes kysané zelí a okurky až po kimči

Návrat ke kořenům aneb toulky světem fermentovaných potravin: od kefírů přes kysané zelí a okurky až po kimči

Fermentované potraviny zažívají v posledních letech svou renesanci. Jogurty, kefíry, kysané zelí nebo okurky zná kdekdo, ale škála kvašených potravin je mnohem širší: sahá od kvašených zelenin přes mléčné výrobky až po kváskový chléb nebo různé nápoje. Patří sem i oblíbený burčák nebo medovina. Zkrátka kdo vymyslel fermentování potravin, udělal pro lidstvo velmi záslužný čin.

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři. A některé přebornice pečou i více než dvacet druhů… Zamysleli jste se ale někdy nad tím, na čem si vlastně pochutnáváme? Kde se vzaly názvy jako medvědí pracny, marokánky, vosí hnízda anebo proč se pečou zrovna vanilkové rohlíčky? Všechny tyto otázky se pokusí objasnit Kudy z nudy.

Nejoblíbenější vánoční cukroví aneb, kde se v Česku vzala tradice vánočních perníčků?

Nejoblíbenější vánoční cukroví aneb, kde se v Česku vzala tradice vánočních perníčků?

Snad na žádném štědrovečerním stole v Česku nechybí vánoční cukroví. S jeho přípravami se však musí začít poměrně brzy, a tak mnohdy již s prvním adventním víkendem začíná přímo maraton pečení. Jaké druhy cukroví patří mezi nejtypičtější pro české Vánoce a které připravovaly už naše babičky?

Magdalena Dobromila Rettigová – autorka nejslavnější české kuchařské knihy

Magdalena Dobromila Rettigová – autorka nejslavnější české kuchařské knihy

Magdalena Dobromila Rettigová (31. ledna 1785, Všeradice – 5. srpna 1845, Litomyšl) byla česká spisovatelka, autorka básní, divadelních her a krátkých próz. A kromě toho vzorná hospodyně a matka několika dětí, učitelka ručních prací, nadšená iniciátorka společenského a kulturního života národního obrození, jedna z prvních česky píšících spisovatelek a autorka kuchařských knih. Její Domácí kuchařka změnila pohled českých žen na gastronomii.

Regionální potravina – prověřené, kvalitní a poctivé výrobky z domácí produkce

Regionální potravina – prověřené, kvalitní a poctivé výrobky z domácí produkce

Sýry, pečivo, klobásy, zákusky, kefíry, jogurty, džemy nebo marmelády: to je jen malý výběr dobrot, oceněných značkou Regionální potravina. Nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích, ji od roku 2010 uděluje ministerstvo zemědělství.

Ochutnejte Česko s CzechSpecials!

Ochutnejte Česko s CzechSpecials!

Nápaditá jídla vaříme už od dob králů. Hostiny našich králů byly pestré a originální. Stejně jako naše současná kuchyně. Přijeďte to zažít.

Ochutnejte regionální sladkosti: uši, perníčky, oplatky, trubičky i frgály

Ochutnejte regionální sladkosti: uši, perníčky, oplatky, trubičky i frgály

Patříte mezi mlsaly a milovníky regionálních specialit? Pak pro vás máme nejrůznější zajímavé tipy na sladké gastronomické lahůdky a slavnosti. Leckde objevíte stánky se sladkostmi ze všech možných regionů, které vábí na chutě, vůně, prazvláštní tvary i originální názvy. Vyberete si Hořické trubičky, Štramberské uši, Pardubický perník, Karlovarské či Mariánskolázeňské oplatky anebo Valašské frgály? Všechny tyto laskominy splňují kritéria potravin s chráněným zeměpisným označením. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kde se vyrábí a kde je můžete okusit.

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.

České potraviny – nejznámější certifikace a značky kvality

České potraviny – nejznámější certifikace a značky kvality

Umíte číst obaly na potravinách? V záplavě nejrůznějších informací, značek a sloganů se často ztrácí to, co by nás mělo zajímat především: certifikace a osvědčení, která zaručují původ, kvalitu či nutriční hodnotu potravin. Pojďte se s Kudy z nudy seznámit s těmi hlavními.

Tradice: česká národní kuchyně a gastronomické toulky po Čechách, Moravě a Slezsku

Tradice: česká národní kuchyně a gastronomické toulky po Čechách, Moravě a Slezsku

Cestování s Kudy z nudy je často spojené s ochutnáváním českých, moravských a slezských gastronomických specialit. Jaká ale vlastně je naše národní kuchyně? Která jídla řadíme k nejoblíbenějším a po kterých se v restauracích jen zapráší? A co u nás chutná cizincům? Pojďte s námi ochutnat Českou republiku a ověřit si, že láska skutečně prochází žaludkem. Víte, že 18. červen byl ustanoven jako mezinárodní Den udržitelné gastronomie? Je příležitostí nejen k zamyšlení nad tím, jakou cestou se dostane jídlo na naše talíře, ale i příležitostí pro změnu stravovacích návyků, abychom neplýtvali tam, kde tomu můžeme zabránit.

Tradice: řeznictví a uzenářství, řeznická muzea a slavnosti masa

Tradice: řeznictví a uzenářství, řeznická muzea a slavnosti masa

Salámy, párky, bůčkový závin, cibulový nebo šunkový aspik, debrecínská a cikánská pečeně, játrový sýr, paštiky, klobásy, uzené maso... sbíhají se vám sliny? Aby ne, maso a uzenářské výrobky máme rádi ve všech podobách a chutích. Vypravte se s námi na portálu Kudy z nudy za tradicemi řeznického a uzenářského řemesla!

Tradice: koláče na stovky způsobů na posvícení, svatby i pro domácí pečení

Tradice: koláče na stovky způsobů na posvícení, svatby i pro domácí pečení

Máte rádi sladké a pečete alespoň občas koláče? Vydejte se s Kudy z nudy na velkou sladkou jízdu a ochutnejte koláče na stovky způsobů z rozmanitých koutů Čech, Moravy a Slezska. Co vám nabídneme? Koláče skládané, kecané, poschoďové, mřížkové, hnětené, vázané, pregulované i dvojctihodné, koláče pražské, chodské, milotické, hlučínské, berounské i rožmberské, slavné frgály i točenice. Všechny mají svátek 23. ledna, kdy slavíme Mezinárodní den koláčů.

Lázeňské oplatky – sladká dobrota s českým původem

Lázeňské oplatky – sladká dobrota s českým původem

K lázeňskému životu patří lázeňské oplatky, lehoučká sladká delikatesa s charakteristickou vůní a jedinečnou chutí. Mají je rádi malí i velcí, a všichni víme, že bez oplatek by prameny, promenády i kolonády v našich lázních přišly o kousek svého nenapodobitelného kouzla.

Bizarní pochutnání po česku aneb nevoní to, nevypadá to dobře, ale chutná nám to!

Bizarní pochutnání po česku aneb nevoní to, nevypadá to dobře, ale chutná nám to!

Hned v úvodu varujeme: tenhle článek není korektní! Ani nemůže být, protože nad stejným jídlem se jedni olizují až za ušima, zatímco druhým se zvedá žaludek. Které jsou největší bizarnosti české kuchyně? Co vyvolává největší nevoli a znechucení? A která jídla z našich jídelníčků jednou provždy vyřadily školní jídelny? Čtěte, bavte se a ochutnávejte – možná vám náš výběr otevře zcela nové gastronomické obzory i hloubky.

Další aktuality

Kde si užijte pravé vepřové hody? Na tradičních zabijačkách 2025!

Jitrnice, jelita a další zabijačkové pochoutky budou v lednu, únoru a březnu k ochutnání na několika tradičních zabijačkách. Pozadu ovšem nezůstávají ani tradiční masopustní veselice, kde se také podávají pochoutky z vepřového masa. Vepřové hody a masopust 2025 doprovází vystoupení harmonikáře či dechovky a mnohdy jsou připraveny i ukázky „bourání“ vepřového masa.
19. leden 2025 9:01
Gurmánská turistika

Tradice: koláče na stovky způsobů na posvícení, svatby i pro domácí pečení

Máte rádi sladké a pečete alespoň občas koláče? Vydejte se s Kudy z nudy na velkou sladkou jízdu a ochutnejte koláče na stovky způsobů z rozmanitých koutů Čech, Moravy a Slezska. Co vám nabídneme? Koláče skládané, kecané, poschoďové, mřížkové, hnětené, vázané, pregulované i dvojctihodné, koláče pražské, chodské, milotické, hlučínské, berounské i rožmberské, slavné frgály i točenice. Všechny mají svátek 23. ledna, kdy slavíme Mezinárodní den koláčů.
17. leden 2025 9:25
Gurmánská turistika

Kalendář 2025: Průvodce pro milovníky piva: exkurze, muzea, stezky, lázně i festivaly

Skvělá chuť českého piva má ve světě výbornou pověst. Není tedy divu že jsou Češi pokládáni za experty na výrobu i jeho ochutnávání. V říši piva vznikají turistické pivní stezky, navštívit můžete hned několik pivních muzeí, expozic či festivalů, a co nabídnout mají velké i malé pivovary. Tak pojďte na jedno!
15. leden 2025 16:00
Gurmánská turistika

Ochutnejte masopustní sladkosti!

Od Tří králů až do Popeleční středy trvá období masopustu. K masopustu patří nejen průvody masek a bály, ale také skvělé jídlo. Ochutnejte křehké pečivo zvané boží milosti nebo masopustní koblihy. Připravte si je sami podle našich receptů. Milovníci tradic české kuchyně si rozhodně přijdou na své!
14. leden 2025 10:00
Gurmánská turistika

Kam na nejlepší zimní gastronomické akce: dobré jídlo, víno i pivo?

Je úplně jedno, kolik nám je let, jaké máme vzdělání a co děláme. Dobré jídlo zkrátka milujeme všichni a gastronomické akce mají na portálu Kudy z nudy vždy zelenou. Už teď si můžete do kalendářů zapsat několik skvělých gastronomických slavností, na nichž byste na začátku roku 2025 neměli chybět!
5. leden 2025 7:32
Gurmánská turistika

Znáte restaurace ohodnocené gastronomickým Zlatým lvem?

Nakladatelství TopLife Czech vyhlašuje každoročně nejlepší restaurace Česka, které oceňuje gastronomickými Zlatými lvy. Ojedinělý systém hodnocení podniků po celé republice představuje objektivní a nezávislé známkování kvality služeb restaurací prostřednictvím pečeti se Zlatým lvem. Ke konci každého kalendářního roku vydává nakladatelství TopLife Czech přehledného průvodce Nejlepší restaurace oceněné zlatými lvy, ve kterém jsou publikovány všechny oceněné restaurace. V roce 2024 bylo oceněno celkem 109 restaurací, přičemž nejvyšší hodnocení tři Zlaté lvy získalo 23 restaurací, dva Zlaté lvy 49 restaurací, jednoho Zlatého lva obdrželo 22 restaurací a ocenění TIP má 15 restaurací.
3. leden 2025 13:00
Gurmánská turistika

Tučný čtvrtek přináší hodování a jídlo navíc

Přípravou na vyvrcholení a poslední dny masopustu je čtvrtek před masopustní nedělí, nazývaný Tučný čtvrtek. Ten den se měli lidí co nejvíc najíst a napít, aby nadcházející postní období až do Velikonoc přečkali v plné síle a zdraví. Podobně jako Popeleční středa je i Tučný čtvrtek pohyblivý svátek. V roce 2025 připadá Tučný čtvrtek na 27. února.
1. leden 2025 19:31
Gurmánská turistika

Masopust 2025: ostatky, fašank, voračky a maspustní průvody – tipy z celého Česka na masopustní období

Kam vyrazit za masopustním veselím? Masopustní období začíná od svátku Tří králů (6. ledna) a končí v úterý o půlnoci před Škaredou středou, přesně 40 dnů před Květnou nedělí. Máme pro vás velký přehled masopustních tipů z celé České republiky na rok 2025! Je čas se pořádně pobavit, najíst a napít, než přijde šestitýdenní půst, kdy se křesťané připravují na Velikonoce. K masopustu neodmyslitelně patří i zabijačky, soutěže o nejlepší masopustní masku, sousedské zábavy a samozřejmě průvody maškar. Máme pro vás tipy, kde poznat starobylé zvyky!
28. prosinec 2024 10:16
Gurmánská turistika