Úvod > Aktuality > Garden food festival dorazil do pražské Invalidovny

Garden food festival dorazil do pražské Invalidovny

Vydáno 4. dubna 2019 Gurmánská turistika
Garden Food Festival vám od 4. do 6. dubna po čtyřech ročnících na Moravě nabízí v pražské premiéře řadu speciálních a nezapomenutelných gastronomických zážitků. Představí vám zajímavé kulinářské koncepty z Prahy, celé republiky i ze zahraničí, ochutnáte farmářské a lokální produkty, destiláty, tuzemská i světová vína či produkty z minipivovarů. V degustačním menu nechybí ani hudební představení.
Garden Food festivalGastronomický festival jídla a pití Garden Food v roce 2019 kromě tradičních zastávek v Ostravě, Rožnově p. Radhoštěm a Olomouci, zavítá také do Uherského Hradiště a Prahy. Na všech místech organizátoři připravují řadu zajímavých novinek, kromě tradičních i netradičních ochutnávek také hudební představení a zábavný program pro děti. V programu se objeví špičkoví kuchaři, originální pokrmy a nápoje, neotřelé prezentace známých i méně známých restaurací i exotické speciality připravené pouze pro tuto příležitost.

GastronomieSeriál festivalů odstartuje 4. až 6. dubna Invalidovně v Praze – Karlíně a v přilehlém parku. Genius loci tohoto místa, špičková gastronomie a nevšední kulturní produkce návštěvníkům jistě nabídne neopakovatelnou atmosféru. Na Garden Food Festivalu si opět přijdou na své milovníci vybraných delikates, ale i příznivci tradiční české kuchyně. Účastníci se mohou seznámit se zajímavými gastro koncepty z celé republiky i ze zahraničí. V degustačním menu každého jednotlivého festivalu nebudou chybět ani regionální produkty. Novinkou letošní série akcí je spojení jídla s uměním. Program na pódiu bude v některých dnech prodloužen až do večera. Gastronomii na scéně vystřídá muzika, která navodí správnou atmosféru ke kulinářským zážitkům. Návštěvníci se mohou těšit na blues, jazz, latinu a podobné pohodové žánry.

Hmyzí jídloSetkáte se s porotci a soutěžícími TV show MasterChef Česko (Kašpárek, Punčochář, Forejt a ochutnáte speciality z restaurací a bister z Prahy, Čech, Moravy, Slezska i celého světa. Z jídel bude k ochutnání lákat například vyzrálé hovězí, steaky a burgery, ústřice, ryby a mořské plody, vegetariánské, raw a bezlepkové speciality nebo poctivá česká a moravská kuchyně. Ti, kdož zatouží po exotice mají na výběr hmyzí delikatesy, hlemýždě, lanýže z Banátu a pečené pštrosy na rožni.
 

Invalidovna zahajuje pravidelný provoz

Invalidovna Praha KarlínPravidelný návštěvnický provoz v karlínské Invalidovně zahájí Národní památkový ústav právě během Garden Food Festivalupátek 5. dubna 2019. Prohlédnete si východní křídlo, obytné jednotky i důstojnický byt. Dozvíte se zajímavosti o architektonickém konceptu areálu i o režimu coby vojenské organizace. V rámci festivalu budou speciálně přidány i časy prohlídek, které se budou konat v půlhodinových intervalech. Ty budou v pátek i sobotu od 10 do 16 hodin

Invalidovna večerBudova dříve sloužila válečným invalidům k zotavení a odpočinku, ale také třeba filmařům, kteří v ní natáčeli oscarové filmy. Místo s geniem loci uchvátilo Miloše Formana pro tvorbu slavného Amadea i další české režiséry. V historických kulisách se odehrával film Masaryk, Einstein nebo pohádka Anděl Páně 2. Rozsáhlý komplex byl vystavěn mezi lety 1731 – 1737 podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera, přední osobnosti českého baroka. Ideovou inspirací mu byla pařížská Invalidovna, kterou nechal postavit „král Slunce“ Ludvík XIV. Objekt vznikl z prostředků nadace Petra Strozziho. Jednalo se o „město ve městě“, areál zahrnoval i centrální kostel, cvičiště, mlýn, pivovar, pekárnu, prádelnu či hřbitov. Svým účelům areál sloužil až do 30. let 20. století, poté bylo v budově zřízeno muzeum a umístěn vojenský archiv. Ten se v roce 2014 přestěhoval do nových prostor.

Národní památkový ústav chystá obnovu, která skončí do roku 2025. Po celou dobu rekonstrukce bude však Invalidovna přístupná veřejnosti. V budoucnu zde vznikne expozice věnovaná historii areálu, Karlína, výstavní prostory či edukační centrum zaměřené na kulturní dědictví, v další části se počítá s komunitními aktivitami.
Invalidovna v Karlíně

Invalidovna v Karlíně

Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. dne 15. srpna 1732.