Úvod > Aktuality > Galerie Středočeského kraje ožije humorem Vladimíra Jiránka
Galerie Středočeského kraje ožije humorem Vladimíra Jiránka
">
Kultura

Galerie Středočeského kraje ožije humorem Vladimíra Jiránka

  • Vydáno25. června 2016
Galerie Středočeského kraje zahájí 3. července výstavu Humor významného českého kreslíře, ilustrátora, karikaturisty a režiséra animovaného filmu Vladimíra Jiránka. V unikátních prostorách jezuitských kolejí budou představeny originální kresby z jeho celoživotního díla rozděleného do dvou tematických celků. První část bude prezentovat Jiránkovu tvorbu pro děti a mládež, ve které budou k vidění originální loutky z kultovních příběhů o dvou nezručných kutilech Pat a Mat nebo originální grafické listy s legendárními králíky z klobouku Bob a Bobek. V druhé a hlavní části zaujme nejlepší výběr politické satiry, vtipy s medvědem, doktorem a dalšími pro něj charakteristickými postavičkami.
A je toVýstava Humor, která se v GASKu bude konat od 3. července do 10. října potěší jak dospělé, tak dětské návštěvníky. Ti menší se mohou zabavit například v interaktivním koutku, kde si vyzkouší malování světlem. V zapůjčeném promítacím sále z České televize se mohou také podívat na dokument o animaci večerníčku Bob a Bobek. Ti starší se naopak mohou začíst do exkluzivního výběru Jiránkových vtipů například o politice, revoluční době, medvědovi, doktorovi nebo o ženách. Návštěvníci uvidí také tři ojedinělé kolorované obrázky, které jsou v jeho tvorbě opravdovou vzácností. Vedle originálních děl a grafických listů bude vystavena také medaile z Mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2015.    

Vladimír Jiránek se narodil 6. června 1938 v Hradci Králové a zemřel 6. listopadu 2012 v Praze. Vystudoval novinářství na filozofické fakultě pražské Univerzity Karlovy. Celý život byl kreslířem a karikaturistou na volné noze. Spolupracoval s řadou časopisů, např. Dikobraz, Mladý svět, Melodie, Technický magazín, Literární noviny a Živa. V posledních letech byla nejvýznamnější jeho spolupráce s deníkem Lidové noviny (1989 – 1993, od r. 1999), Mladá fronta DNES (od 1993), Hospodářské noviny (od 1999) a časopisem Reflex (od r. 1998), kam přispíval každodenními aktuálními kresbami dotýkajícími se veřejného života. Od roku 1998 se jeho kresby pravidelně objevovaly na webových stránkách Neviditelného psa. Jako scénárista a režisér spolupracoval se studiem kresleného filmu Bratři v triku a studiem AIF. Vytvořil řadu krátkých filmů, které byly mnohokrát oceněny na zahraničních filmových soutěžích.
Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře – GASK

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře – GASK

Druhá největší galerie v České republice sídlí v prostorách rozsáhlé citlivě zrekonstruované barokní budovy bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Galerie GASK se zaměřuje především na výtvarné umění 20. a 21. století.

Další aktuality