Úvod > Aktuality > Jak bude vypadat svět po apokalypse? Future Gate sci-fi film festival hledá odpovědi i mimo filmová plátna
Jak bude vypadat svět po apokalypse? Future Gate sci-fi film festival hledá odpovědi i mimo filmová
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Jak bude vypadat svět po apokalypse? Future Gate sci-fi film festival hledá odpovědi i mimo filmová plátna

Vydáno 13. září 2021
Již příští týden startuje 8. ročník festivalu science fiction filmů a kultury Future Gate, který proběhne v pražském kině Lucerna od 15. do 20. září 2021. Letošní filmová přehlídka se ponese v postapokalyptickém duchu, reaguje tak pomyslně na koronavirovou pandemii, která už více než rok a půl paralyzuje život celého světa. Vedle kanadského režiséra Neilla Blomkampa a dalších zahraničních hostů přivítá festival i české hosty z řad filmařů, vědců i ekonomů, kteří zpestří bohatý doprovodný program.
OeconomiaJeště před samotným slavnostním zahájením letošního festivalu Future Gate v Lucerně se v Galerii Lucerna otevře výstava Jonáše Ledeckého a Michala Suchánka s názvem Once Upon the End: Afterpunk. Oba autoři, úspěšní komiksoví tvůrci, na výstavě představí ukázky z připravovaných komiksových povídek s postapokalyptickou tématikou. Pátek 17. září bude patřit večerní módní show návrhářky Moniky Vaverové, jejíž tvorba se objevuje v řadě filmů a seriálů. Česká progresivní návrhářka ve své tvorbě kombinuje tradiční řemeslo s nejmodernějšími technologiemi.
 
Sobotní projekce obohatí besedy navazující na filmy. Hostem filmu Oeconomia pojednávajícím o paradoxech současného finančního systému bude ekonom Tomáš Sedláček, který se společně se Slavomírem Entlerem z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky bude zamýšlet nad alternativami k možnému vyčerpání zdrojů. Tématem následné besedy s důstojníkem Generálního štábu Armády ČR Otakarem Foltýnem bude jaderná válka.
 

Vozidlo z šíleného Maxe, rozpad společnosti i konzumace hmyzu

ilustrace tomáš mullerFestival Future Gate bude atraktivní i po vizuální stránce. V pasáži Lucerna zaparkuje vozidlo připomínající vůz z filmu Šílený Max, foyer kina zase oživí umělecká instalace Apokalyptického oltáře odkazujícího na různé katastrofické scénáře konce našeho světa. K vidění budou vize rozpadu společnosti, ekologická katastrofa, nukleární válka, vyčerpání zdrojů, pandemie i případná hrozba z vesmíru. V pasáži Lucerna bude rovněž k vidění výstava sci-fi ilustrací českého CGI umělce Tomáše Müllera. Poslední výstavou jsou ukázky z komiksu 1984 od Matyáše Namaie.
 
District 9Začínajícím i zkušenějším filmařům je určeno povídání s hlavním hostem festivalu Neillem Blomkampem. Po projekci jeho krátkých filmů se režisér hitů District 9 a Elysium podělí o své zkušenosti z filmového průmyslu. Španělský tvůrce Chino Moya získal několik věhlasných ocenění za své práce na videoklipech pro zpěvačku St. Vincent nebo kapelu Years & Years. Ve své lekci poodkryje svá tajemství tvorby hudebních videoklipů. Posledním programem určeným filmařům je prezentace připravovaných filmových sci-fi projektů.
 
Praze doprovodný program doplní přednáška o konzumaci hmyzu, workshop kurz přežití od Amara Ibrahima a oblíbený soutěžní sci-fi pub kvíz. V prodeji jsou vstupenky na 21 filmů a bloků ve všech městech. Festival se po Praze postupně koná v Brně, Šumperku, Košicích a Plzni. Základní cena je 120 Kč. V nabídce jsou i výhodné permanentky, které zajistí divákům nejen vstup do hlavních sálů, ale i milý dárek.
Festival sci-fi filmů Future Gate v Praze

15.9.
20.9.
Festival sci-fi filmů Future Gate v Praze

Hlavním hostem letošního festivalu science fiction filmů a kultury Future Gate, který proběhne v Praze od 15. do 20. září 2021, bude kanadský režisér Neill Blomkamp.

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Jedno z nejstarších kontinuálně promítajících kin na světě. Nabídka promítání filmové tvorby české, evropské i americké produkce, včetně možnosti 3D projekcí. Pořádání filmových festivalů, přehlídek, slavnostních filmových premiér a předpremiér. Kino Lucerna je místem, kde se stále něco děje.

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého – parodie na rytířský pomník sv. Václava.