Úvod > Aktuality > Finále Plzeň oslaví v dubnu třicetiny, zahájí ho Hřebejkův film Zahradnictví: Rodinný přítel
Finále Plzeň oslaví v dubnu třicetiny, zahájí ho Hřebejkův film Zahradnictví: Rodinný přítel
"> "> "> ">
Kultura

Finále Plzeň oslaví v dubnu třicetiny, zahájí ho Hřebejkův film Zahradnictví: Rodinný přítel

  • Vydáno18. dubna 2017
Jubilejní třicátý ročník filmového festivalu Finále Plzeň se uskuteční v termínu od 20. do 26. dubna 2017. Hlavním pilířem největší přehlídky českých a slovenských filmů bude i letos soutěž celovečerních hraných a animovaných filmů, dokumentů a televizních a internetových projektů. O vítězích ocenění Zlatý ledňáček rozhodnou již tradičně 3 odborné mezinárodní poroty, které budou vybírat ze 40 nominovaných soutěžních projektů z české a slovenské produkce. Festival zahájí svou předpremiérou první film nové trilogie Jana Hřebejka s názvem Zahradnictví: Rodinný přítel, který diváci budou moci během festivalu zhlédnout v rámci sekce První úlovek.
Hlavním cílem festivalu Finále Plzeň je představit divákům co nejucelenější obraz soudobé české a slovenské filmové, televizní i internetové tvorby. O vítězích hlasují odborné mezinárodní poroty v kategoriích Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film, Nejlepší televizní projekt v kategorii cyklická tvorba, Nejlepší televizní projekt v kategorii necyklická tvorba a Nejlepší dokumentární film. Z přihlášených děl bylo letos v dramaturgickém předvýběru nominováno do soutěže 40 filmových a televizních projektů, nevybrané celovečerní filmy budou promítány bilančně v rámci přehlídky V síti roku 2016.

V kategorii Na vlně se publikum setká s aktuálními snímky jako jsou Bába z ledu Bohdana Slámy, Špína režisérky Terezy Nvotové nebo Pátá loď od Ivety Grófové, které jsou v distribuci uváděné od ledna do dubna 2017. Sekce U pramene nabídne krátké české i zahraniční studentské filmy, které uspěly na zahraničních filmových festivalech. Finále Plzeň každoročně přináší také ta nejnovější díla – české a slovenské premiéry a předpremiéry v sekci s názvem První úlovek. Právě v té bude v předpremiéře uveden první film nové trilogie Jana Hřebejka Zahradnictví: Rodinný přítel, který letošní ročník slavnostně zahájí. Promítat se bude dokonce ve třech sálech.
Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 – 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

Finále Plzeň 2022

23.9.
28.9.
Finále Plzeň 2022

Filmový festival Finále je každoroční soutěžní a bilanční přehlídkou českých dlouhometrážních hraných filmů, k níž přibyla i soutěž dokumentárních filmů.