Úvod > Aktuality > Festival Cirkopolis slibuje týden nabitý novým cirkusem
Festival Cirkopolis slibuje týden nabitý novým cirkusem
"> "> "> "> ">

Festival Cirkopolis slibuje týden nabitý novým cirkusem

Vydáno 4. února 2020 Zážitky
Již 7. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkopolis uvede od 9. do 15. února 2020 sedm progresivních souborů a umělců. Zaměří se také na současnou českou a slovenskou scénu. Akce vyvrcholí výjimečným zážitkem legendárního žongléra Jaye Gilligana v magické show How to Welcome the Aliens?. Žonglérská hvězda povede v rámci festivalu také dvoudenní žonglérský workshop, ve kterém představí současné, špičkové, moderní i experimentální žonglérské techniky z celého světa se zaměřením na skandinávské trendy. Týden plný absurdního humoru, neuvěřitelných artistických kousků, bláznivých nápadů a risku se uskuteční na scéně Paláce Akropolis, Divadla Ponec, Kasáren Karlín a v prostředí soukromého bytu na Praze 2.
Festival nového cirkusu Cirkopolis 2020 odstartuje v neděli 9. února a potrvá do soboty 15. února. Své prostory festivalu opět propůjčí moderní centrum nezávislé kultury Palác Akropolis, Kasárna Karlín a divadlo Ponec. Hrát se ovšem bude i v prostředí soukromého bytu na Praze 2.
 

To nejlepší ze zahraničních performancí

Claudel Doucet & Cooper Lee SmithVýjimečné zážitky letošního ročníku slibují představení zahraničních souborů. V zahajovací den 9. února se poprvé představí průkopníci bytového cirkusu, kanadský pár Claudel Doucet & Cooper Lee Smith, kteří pozvou odvážné diváky na návštěvu do soukromého bytu a nechají je nahlédnout do svého každodenního intimního života. V Paláci Akropolis odstartuje festival vtipná francouzská skupina akrobatů, žonglérů a komiků La Mob à Sisyphe, kterou spojuje touha po virtuozitě v cirkusové technice a absurdní, poetický humor. Tři mladíci si ve svém debutu Huitiéme jour hrají se vším, co je obtížné a nebezpečné, i proto je jejich prvotina plná zvratů, komediálního humoru a brilantní akrobacie. Na Cirkopolis se vrací výrazná osobnost současného cirkusu, belgický tanečník a akrobat Alexander Vantournhout, pro kterého je charakteristické mísení tanečních a akrobatických principů. V novince Red Haired Man se nechal inspirovat dílem ruského spisovatele Daniila Charmse a vytvořil spolu s dalšími třemi interprety představení na pomezí tance, akrobacie, cirkusu a divadla.

Static_KuitenbrouwerSólové představení Static progresivního nizozemského performera Benjamina „Monkiho“ Kuitenbrouwera kombinuje akrobacii na dvojité čínské tyči s živou hudbou, divadlem a mluveným slovem a vypráví poetický příběh obyčejného kluka. Na závěr festivalu čeká diváky mimořádná show s žonglérskou legendou Jayem Gilliganem. Vystupoval ve 34 různých zemích, ovlivnil generaci současných žonglérů, cestoval se sólovým vystoupením a spolupracoval se soubory jako jsou Cirkus Cirkör a Cirque du Soleil. Nedávno vydal knihu o současném žonglování s názvem 5 Catches. Společně se žonglérem Ericem Longequelem vystupují v Praze s projektem Cie Ea Eo v magické show How to Welcome the Aliens?, ve které připraví zábavný uvítací ceremoniál pro mimozemšťany, kteří právě přistáli na Zemi.
 

Nový cirkus v Čechách a na Slovensku

Nivó Daniel KvašňovskýCirkopolis se tradičně zaměřuje i na současnou česko-slovenskou novocirkusovou scénu. V absolventském představení Nivó nejtalentovanějšího slovenského závěsného akrobata Daniela Kvašňovského je vyjadřovacím prostředkem akrobacie na laně a manipulace s provazy.

Experimentální očista těla i ducha se uskuteční v prostorách kasárenského Bazénu v pohybové site-specific inscenaci Lavabo české umělecké trojice Stárková, Blaha, Menoušek. Oba dva projekty vznikly v rámci rezidenčního programu CIRQUEONu, Lavabo dokonce v jeho koprodukci.

Vstupenky na 7. ročník festivalu Cirkopolis jsou v prodeji v síti GoOut a na pokladně Paláce AkropolisDivadla Ponec.
 

Workshopy na festivalu Cirkopolis

Winston ReynoldsProgram festivalu Cirkopolis nabízí i praktickou část. V průběhu festivalu se v Cirqueonu – centru pro nový cirkus uskuteční tři workshopy vedené umělci, kteří se představí v hlavním programu.

Mikrobatika – pozemní akrobacie (11. – 12. 2. | 10:00 – 14:00) je akrobatický workshop s Winstonem Reynoldsem, který se 10 let věnuje akrobatickému tréninku a podělí se o své současné názory a možnosti, jak přistupovat ke způsobu pohybu. Jeho pohybová praxe vychází z akrobacie, pracovat ale bude i s dalšími tématy. Na festivalu vystoupí v představení Red Haired Men.

Jay Gilligan žonglováníČínská tyč s Benjaminem „Monkim“ Kuitenbrouwerem (13. – 14. 2. | 10:00 – 14:00) je workshop pro mírně pokročilé a pokročilé na čínské tyči, k vyzkoušení bude i technika dvojité čínské tyče.

Žonglování s Jayem Gilliganem  (15. – 16. 2. | 10:00 – 14:00) je dvoudenní masterclass hvězdy světového žonglování, ve které představí současné, špičkové, moderní i experimentální žonglérské techniky z celého světa se zaměřením na skandinávské trendy. Ve workshopu se zaměří na koncepty a nápady prostřednictvím jednoduchých triků, které se zvládne naučit každý. Masteclass je určena pro všechny úrovně.
Palác Akropolis – centrum nezávislé kultury v Praze

Palác Akropolis – centrum nezávislé kultury v Praze

Palác Akropolis, to jsou ojedinělé hudební, divadelní a výtvarné projekty. Od svého vzniku se v prostorách Paláce Akropolis neustále představují tuzemští interpreti i zahraniční špičky mnoha žánrů hudební a divadelní scény.

Divadlo Ponec na Žižkově

Divadlo Ponec na Žižkově

Otevřený prostor pro nezávislou uměleckou tvorbu zaměřenou prioritně na současný tanec a pohybové divadlo.