Úvod > Aktuality > V Holešově probíhá festival židovské kultury Ha-Makom
V Holešově probíhá festival židovské kultury Ha-Makom
"> "> "> "> "> ">

V Holešově probíhá festival židovské kultury Ha-Makom

Vydáno 22. července 2020 Kultura
V Holešově opět probíhá tradiční Festival židovské kultury Ha-Makom. Pro letošní jubilejní 20. ročník, který se koná od 21. 7. do 26. 7. 2020, připravili v Holešově důstojnou oslavu s pestrým programem. Tradiční multižánrová nabídka je sestavena ze zajímavých přednášek, koncertů, výstav, scének, prohlídek nebo filmotéky. Nechybí ani hebrejština, židovské pokrmy či oblíbená výuka židovských tanců.
Ha makomV rámci letošního 20. ročníku festivalu Ha-Makom se můžete zúčastnit komentované prohlídky židovského hřbitova nebo čtení Bible v hebrejštině pro začátečníky i pokročilé, obojí s hebraistou a neobyčejnou osobností J. Achabem Haidlerem. Těšit se můžete také na prohlídky Šachovy synagogy - jedné z nejvýznamnějších židovských památek nejen v Holešově, ale také v České republice s Vratislavem Brázdilem.

Sérii přednášek zahájí ve středu 22. 7. Jan Machala, který bude hovořit na téma holešovského pogromu, s Chaimem Kočím budeme putovat na kevercadikim, kdy se dozvíme, proč praktikující Židé putují k hrobům významných rabínských osobností nejen ve střední a východní Evropě, ale často také na Moravu. Zajímavé bude v pátek 24. 7. představení méně známých a menších ultraortodoxních židovských skupin. Jiří Strnad bude přednášet o tragédii Soluňských židů.
 

Václav Merta, koncert při svíčkách nebo létající rabín

KlezmerPořad Židovský kabaret od Terezína po Helsinky se představí 22. 7. v podání ansáblu Létající rabín – klezmer ensemble. Okouzlující melodie židovské východní Evropy, jedinečné písně v jazyce jidiš i jejich soudobá přebásnění, tradice a současnost – to vše se snoubí v působivé a originální muzice Létajícího rabína.

Po dvaceti letech se 23. 7. na Festival židovské kultury vrátí oblíbený písničkář, publicista a spisovatel Vladimír Merta. O další hudební zážitky se během týdne postarají kapely Natalika (23. 7.)  nebo Corda Magico (24. 7.). Tradiční koncert při svíčkách se tentokrát ponese ve znamení Jazzového koncertu židovských skladatelů v podání skvělé jazzové zpěvačky Petry Erneyové (24. 7.)
 

Sobotní program s Ivou Bittovou

Iva Bittová a ČikoriFestival vyvrcholí sobotním programem, kdy se můžete těšit na Big Band Josefa Hájka se sólisty Zuzanou Lapčíkovou, Kateřinou Juráškovou a Vladimírou Dvořákovou, prezentaci společnosti Rudolf Jelínek a oblíbenou výuku židovských tanců s taneční skupinou RUT Prostějov pod vedením choreografky a vedoucí Evy Štefkové.

Třešničkou na dortu pak bude festivalový večer pod hvězdami, kdy se ohlédneme za holešovskými festivaly se souborem Rut a následně na zámeckém nádvoří přivítáme charismatickou Ivu Bittovou s kapelou Čikori quartet a hostem večera – synem Ivy Bittové – Antonínem Fajtem.
 

Nedělní komentované prohlídky tvrze Kurovice

Tvru KuroviceV poslední den festivalu, v neděli 26.7. se můžete těšit na komentované prohlídky na hradu Kurovice, doprovodné výstavy, ochutnávky židovské kuchyně v zámecké restauraci a mnoho dalšího. Program střídavě probíhá v prostorách holešovském zámku, v Šachově synagoze a na židovském hřbitově.

Zajímavostí je hebrejský nápis na hradě, který byl nalezen na jaře roku 2019. Nápis je 18 cm dlouhý, písmena cca 2 cm vysoká, umístěn je asi 110 cm nad úrovní podlahy. Hebraista Achab Haidler jej překládá jako podpisový nápis: „Napsal Josef, syn Šimšona“. Zatímco nápisy ve druhém patře, představené v roce 2018, jsou velmi precizně, až kaligraficky provedeny, nápis z minuléh roku je relativně jednoduchý, primitivní a umístěný relativně nízko nad podlahou, z čehož se dá s jistou mírou pravděpodobnosti usoudit, že jej vyrylo do omítky dítě.
Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga ze 16. století patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v originále zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

Židovský hřbitov v Holešově

Židovský hřbitov v Holešově

Židovský hřbitov v Holešově má zřejmě svůj původ již ve 2. polovině 15. století. Nejstarší dochovaný identifikovaný náhrobek je přitom z roku 1646. Nynější židovský hřbitov se rozprostírá na původním pohřebišti.