Úvod > Aktuality > V Holešově probíhá festival židovské kultury Ha-Makom
V Holešově probíhá festival židovské kultury Ha-Makom
"> "> "> "> "> ">
Kultura

V Holešově probíhá festival židovské kultury Ha-Makom

  • Vydáno21. července 2021
V Holešově opět probíhá tradiční Festival židovské kultury Ha-Makom. Letošní 21. ročník, který se koná od 20. 7. do 24. 7. 2021, zve všechny příznivce festivalu na pestrý program. Tradiční multižánrová nabídka je sestavena ze zajímavých přednášek, koncertů, výstav, scének, prohlídek nebo filmotéky. Nechybí ani hebrejština, židovské pokrmy či oblíbená výuka židovských tanců.
Ha makomV rámci letošního 21. ročníku festivalu Ha-Makom se můžete zúčastnit komentované prohlídky židovského hřbitova nebo workshop pro děti na téma židovských svátků. Těšit se můžete také na prohlídky Šachovy synagogy – jedné z nejvýznamnějších židovských památek nejen v Holešově, ale také v České republice.
Na čtvrtek je připraven odborný seminář „Židé na Moravě“, který bude jedinečnou příležitostí setkat se s odborníky na dané téma. Mezi přednášejícími se mimo jiné představí vrchní zemský rabín E. F. Sidon.

V pátek bude myšlenka interakce s účastníky festivalu pokračovat hudební dílnou Aidy Mujačič. Ve workshopu se všichni zájemci naučí bosenskou židovskou píseň, jejíž kořeny jsou ve středověkém Španělsku, z něhož byli Židé v 15.století vyhnáni.


Hlupáci z Chelmu i klezmerová hudba

KlezmerVyvrcholením festivalu bude sobotní program, v rámci kterého se můžeme těšit na dopolední koncert Big Bandu Josefa Hájka s Peterem Lipou, následovat bude tradiční prezentace generálního partnera festivalu Rudolfa Jelínka. Divadelním představením Hlupáci z Chelmu a jejich (jim) příbuzní“ nás ohromí skupina amatérských seniorů z Holešova a okolí doplnění potřebnou omladinou ve spolupráci s Divadlem 6. května Holešov. Pro lepší představu půjde o inscenaci na motivy povídek I. B. Singera připomínajících tak trochu náš slavný Kocourkov.

Večerem pod širým nebem bude provázet klezmerová kapela Kaschauer Klezmer Bandze Slovenska, hudební skupina Rabi Gabia. G. a v neposlední řadě taneční soubor Hradišťan „Šaloma Gradisch“.
Židovský hřbitov v Holešově

Židovský hřbitov v Holešově

Židovský hřbitov v Holešově má zřejmě svůj původ již ve 2. polovině 15. století. Nejstarší dochovaný identifikovaný náhrobek je přitom z roku 1646. Nynější židovský hřbitov se rozprostírá na původním pohřebišti.

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga ze 16. století patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v originále zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.

Další aktuality