Úvod > Aktuality > Festival určený všem milovníkům dobrého čaje, to je Čajomír fest
Zážitky

Festival určený všem milovníkům dobrého čaje, to je Čajomír fest

  • Vydáno18. srpna 2023
Na pražském Výstavišti vás o víkendu 20. a 21. srpna 2022 čekají ochutnávky a tradiční čajové obřady v podobě evropského sletu čajových profesionálů a nadšenců v přípravě čaje. Parková část Výstaviště se promění v jednu velkou čajovou vesnici s desítkami čajoven a tržnící. Nebude chybět doprovodný program – pouliční umění, tvořivé dílny, prezentace čajové školy a další. Těšit se můžete i na workshopy, hudební program nebo dětský koutek. Letos se zde bude konat také první ročník Shisha Festu.

O víkendu 19. a 20. srpna 2023 se v parkové části Výstaviště uskuteční již 15. ročník mezinárodního festivalu čajového umění z celého světa – Čajomír. Tradičně se vedle sebe budou prezentovat amatéři a profesionálové z čajoven. Festival jako jedna velká čajová degustace, odpočinková zóna pro celou rodinu, při které se vypije moře čaje. V sobotu bude festival zahájen v 10:00 hodin a potrvá do 22:00 hodin. Nedělní program bude stejně jako každý rok od svítání do soumraku (cca 6:00 až 19:00 hodin).

Na festivalovém podiu se každoročně představují tradiční přípravy čaje z Anglie, Číny, Tibetu, Japonska, Korei, Vietnamu, Mongolska, Maroka, Turecka a z mnoha dalších blízkých či orientálních krajin. Uvidíme, jak tomu bude letos. Součástí programu jsou stánky s moderní zdravou gastronomií – raw trendy, vegan či vegetarian, čajovou zmrzlinou, zákusky, slanými pokrmy, čajovým pivem atd.


Čajové impérium, tržnice a Král čajmanů

Festival ČajomírKoupí degustační pásky za 250 Kč podpoříte celý festival a můžete se zůčastnit celodenního nabitého programu. Hlavním bodem programu je velká degustace čajů a bylin, které připravují festivalové čajovny z Čech, Evropy i vzdálenějších zemí.

Zahájení festivalu proběhne v sobotu v 10:00 Rituálem u jednoho stolu – ten se praktikuje na čajovém festivalu vysoko v čínských horách. Rituál je postavený na společném sdílení čaje v kruhu. Základní myšlenkou tohoto rituálu je setkání všech hostitelů festivalu v jednom kruhu u první misky čaje. Každý zúčastněný připraví dvě misky čaje. Jednu misku pošle po své pravici a druhou po své levici. Z vylouhovaných lístků se bude vytvářet Mandala čaj a mír. V rámci sobotního bohatého programu se můžete těšit také na ukázky boje samurajů, cvičení Taichi, tanec hurriya anebo drum sesion. Program prvního dne potrvá až do 20:00 hodin.

čajeNedělní část svátku čaje bude pokračovat již od brzkých ranních hodin a skončí při smrákání slavnostním vyhlášením Krále čajmanů. Ke své degustační pásce dostanete keramický žeton – čajk, který můžete věnovat hostiteli, jehož přípravu čaje chcete odměnit. Můžete těšit na desítky čajmanů, kteří vám uvaří čaj svým originálním způsobem a s osobitým příběhem. Král Čajmanů ponese svůj titul až do příštího ročníku Čajomír festu.

V tržnici si po oba dva dny nakoupíte skvělé čaje přímo od dovozců. Originální čajové nádobí bude nabízet několik šikovných domácích keramiků. Bude zde i mnoho dalších prodejců zajímavého sortimentu. O hladové žaludky se postará několik stánků s nabídkou kvalitní etnické, vegetariánské a veganské kuchyně.


Zajímavé workshopy a Shisha fest

dětská loukaWorkshopová část festivalu už tradičně nabídne nejednu zajímavou aktivitu. Od meditací, přes relaxační cvičení, hru na hudební nástroje, výuku břišních tanců a mnoho jiných dílen. Čajomír fest je rodinný festival a proto je pro děti připravena dětská louka, kde si mohou hrát, odpočívat, malovat nebo vyrábět. Pokud pijete rádi čaj se svými dětmi, můžete si přinést vlastní deku a připravit společně čaj pro ostatní děti.

Skvělou atmosféru druhého ročníku Shisha Festu si návštěvníci budou moct užít po celý víkend. Čeká na ně mnoho designových Shisha lounges, prodejců dýmek a tabáku.

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spoluprácoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním na víkend 7. a 8. října 2023.
Praha | Zážitky

České značky: mýdla, krémy, balzámy, svíčky a oleje značky Manufaktura

Manufaktura je kosmetika inspirovaná českou tradicí a přírodou, plná ruční práce a příběhů. Z lahviček s tělovými mléky, sprchovými gely, krémy, oleji, šampony a balzámy voní okvětní lístky růží, meruňky, sedmikrásky, lesní ovoce i pivo. Podobně to voní i v prodejnách Manufaktury, které lákají svou pohodovou atmosférou. I díky nim Manufaktura patří mezi nejoblíbenější české společnosti.
Praha | Zážitky

Trojská botanická zahrada připravuje oblíbenou výstavu dýní – návštěvníky zavede do Asie

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje oblíbenou přehlídku dýní a dýňových aranžmá. Letošní výstava zavede návštěvníky na nezapomenutelnou cestu do Asie. Dýňové dekorace, které připraví studenti České zahradnické akademie Mělník, připomenou kulturu různých koutů tohoto kontinentu. Přehlídku plodů všech barev, velikostí a tvarů doprovodí interaktivní prvky a hry s dýněmi. Na výstavě, která se koná od 13. do 31. října, se představí i gigantická dýně.
Praha | Příroda

Zoo Praha slaví 92. narozeniny

Již 92 let uplyne ve čtvrtek 28. září od prvního otevření Zoo Praha. Zoologická zahrada zve na státní svátek své příznivce na komentovaná krmení, do Údolí slonů, Rezervace Dja, kde proběhne křest půlročního mláděte kočkodana Brazzova i na výstavu Významné odchovy Zoo Praha.
Praha | Příroda

Závod Přes tři pražské jezy nabídne atraktivní podívanou u Vyšehradu, Národního divadla i Karlova mostu

Již 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy v rámci závodu "Napříč Prahou – přes tři jezy". Ve čtvrtek 28. 9. 2023 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy pramice, kanoe či kajaky skautů, skautek a ostatních závodníků. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10:00 a 12:00 hodin. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Letos se všichni vodáčtí nadšenci mohou těšit i na volné splutí.
Praha | Letní sporty

Úřad vlády ČR otevře Strakovu akademii – v zahradě si prohlédnete vládní vozy

Strakova akademie není po většinu roku přístupná veřejnosti. Prozkoumat její nejrůznější zákoutí je tak velmi vzácnou příležitostí. A právě takovou možnost budou mít návštěvníci ve čtvrtek 28. září 2023, kdy se uskuteční první letošní den otevřených dveří v sídle vlády. Ve stejný den dojde také k zahájení výstavy historických automobilů na zahradě Strakovy akademie, jimiž v minulosti jezdili ústavní činitelé.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky

Za Svatováclavským vinobraním se vydejte na Pražský hrad

Co víte o historii a současnosti vinařského řemesla v Praze? A která pražská vinice je ta vůbec nejstarší? Předposlední zářijovou sobotu 23. 9. 2023 přijdete všem těmto a i dalším otázkám na kloub v areálu Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě.
Praha | Gurmánská turistika