ÚvodAktualityFestival určený všem milovníkům dobrého čaje, to je Čajomír fest
Zážitky

Festival určený všem milovníkům dobrého čaje, to je Čajomír fest

  • 18. srpna 2023
Na pražském Výstavišti vás o víkendu 20. a 21. srpna 2022 čekají ochutnávky a tradiční čajové obřady v podobě evropského sletu čajových profesionálů a nadšenců v přípravě čaje. Parková část Výstaviště se promění v jednu velkou čajovou vesnici s desítkami čajoven a tržnící. Nebude chybět doprovodný program – pouliční umění, tvořivé dílny, prezentace čajové školy a další. Těšit se můžete i na workshopy, hudební program nebo dětský koutek. Letos se zde bude konat také první ročník Shisha Festu.

O víkendu 19. a 20. srpna 2023 se v parkové části Výstaviště uskuteční již 15. ročník mezinárodního festivalu čajového umění z celého světa – Čajomír. Tradičně se vedle sebe budou prezentovat amatéři a profesionálové z čajoven. Festival jako jedna velká čajová degustace, odpočinková zóna pro celou rodinu, při které se vypije moře čaje. V sobotu bude festival zahájen v 10:00 hodin a potrvá do 22:00 hodin. Nedělní program bude stejně jako každý rok od svítání do soumraku (cca 6:00 až 19:00 hodin).

Na festivalovém podiu se každoročně představují tradiční přípravy čaje z Anglie, Číny, Tibetu, Japonska, Korei, Vietnamu, Mongolska, Maroka, Turecka a z mnoha dalších blízkých či orientálních krajin. Uvidíme, jak tomu bude letos. Součástí programu jsou stánky s moderní zdravou gastronomií – raw trendy, vegan či vegetarian, čajovou zmrzlinou, zákusky, slanými pokrmy, čajovým pivem atd.


Čajové impérium, tržnice a Král čajmanů

Festival ČajomírKoupí degustační pásky za 250 Kč podpoříte celý festival a můžete se zůčastnit celodenního nabitého programu. Hlavním bodem programu je velká degustace čajů a bylin, které připravují festivalové čajovny z Čech, Evropy i vzdálenějších zemí.

Zahájení festivalu proběhne v sobotu v 10:00 Rituálem u jednoho stolu – ten se praktikuje na čajovém festivalu vysoko v čínských horách. Rituál je postavený na společném sdílení čaje v kruhu. Základní myšlenkou tohoto rituálu je setkání všech hostitelů festivalu v jednom kruhu u první misky čaje. Každý zúčastněný připraví dvě misky čaje. Jednu misku pošle po své pravici a druhou po své levici. Z vylouhovaných lístků se bude vytvářet Mandala čaj a mír. V rámci sobotního bohatého programu se můžete těšit také na ukázky boje samurajů, cvičení Taichi, tanec hurriya anebo drum sesion. Program prvního dne potrvá až do 20:00 hodin.

čajeNedělní část svátku čaje bude pokračovat již od brzkých ranních hodin a skončí při smrákání slavnostním vyhlášením Krále čajmanů. Ke své degustační pásce dostanete keramický žeton – čajk, který můžete věnovat hostiteli, jehož přípravu čaje chcete odměnit. Můžete těšit na desítky čajmanů, kteří vám uvaří čaj svým originálním způsobem a s osobitým příběhem. Král Čajmanů ponese svůj titul až do příštího ročníku Čajomír festu.

V tržnici si po oba dva dny nakoupíte skvělé čaje přímo od dovozců. Originální čajové nádobí bude nabízet několik šikovných domácích keramiků. Bude zde i mnoho dalších prodejců zajímavého sortimentu. O hladové žaludky se postará několik stánků s nabídkou kvalitní etnické, vegetariánské a veganské kuchyně.


Zajímavé workshopy a Shisha fest

dětská loukaWorkshopová část festivalu už tradičně nabídne nejednu zajímavou aktivitu. Od meditací, přes relaxační cvičení, hru na hudební nástroje, výuku břišních tanců a mnoho jiných dílen. Čajomír fest je rodinný festival a proto je pro děti připravena dětská louka, kde si mohou hrát, odpočívat, malovat nebo vyrábět. Pokud pijete rádi čaj se svými dětmi, můžete si přinést vlastní deku a připravit společně čaj pro ostatní děti.

Skvělou atmosféru druhého ročníku Shisha Festu si návštěvníci budou moct užít po celý víkend. Čeká na ně mnoho designových Shisha lounges, prodejců dýmek a tabáku.

Čajomír fest – festival čajového umění

16. 8.18. 8.
Čajomír fest – festival čajového umění

16. ročník mezinárodního setkání milovníků čaje se přesouvá z centra Prahy na západ, do nádherného prostředí přírodního parku údolí řeky Kocáby. Čeká vás čajový festival zasazený do čisté přírody lesů vod a strání s tradicí nejstarších trempských osad. Nové místo, nová inspirace, nové zážitky.

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem Památky

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spoluprácoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

Další aktuality

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru.
23. červenec 2024 6:50
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.7. – 28.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zapomenutá řemesla na Kačině, Svatojakubské pouťové veselí, Retro vlakem do pivovaru Clock v Potštejně, Lé(to)Market, Sraz veteránů v Kostelci nad Černými lesy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
22. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Na vinici sv. Kláry v Praze se opět urodilo: Trojská botanická zahrada představuje vína ročníku 2023

Návštěvníci Botanické zahrady v Troji sem nemíří jenom kvůli rozkvetlým záhonům a přehlídce vzácných rostlin, ale i za vínem. V současné době si už mohou vychutnat vína ročníku 2023 z produkce Vinice sv. Kláry. Ta se rozkládá na jižních svazích Trojské kotliny, které poskytují jedinečné podmínky pro pěstování vinné révy. Poslední ročník nabízí dvě bílá odrůdová vína, dvě oblíbená cuvée a také růžové odrůdové víno. Ve speciální edici je doplňují dvě odrůdová bílá vína, která zrála na dubovém sudu po dobu jednoho roku, a nechybí červené víno – Rulandské modré ročníku 2021. V nabídce jsou i šumivá vína, bílý Ryzlink rýnský, brut nature a rosé Rulandské modré, brut nature.
21. červenec 2024 15:00
Gurmánská turistika, Praha

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.
20. červenec 2024 21:06
Letní sporty, Praha

Užijte si večerní prohlídky a speciální jízdu setmělou Zoo Praha

Dopřejte si unikátní zážitek v pražské zoologické zahradě. Mezi zážitkovými programy, které Zoo Praha nabízí, naleznete nejen poutavé večerní prohlídky s průvodcem, ale také dobrodružnou jízdu setmělým areálem zahrady. Poznejte jedinečné večerní kouzlo zoologické zahrady.
20. červenec 2024 15:00
Příroda, Praha

Pilsner Urquell v Praze: za příběhem piva do zážitkové expozice The Original Beer Experience

Praha je známá pro svou bohatou historii a kulturní život, každým rokem ji proto navštěvují turisté z celého světa. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí se stala také zážitková expozice v Praze Pilsner Urquell: The Original Beer Experience, která se nachází v historické budově přímo na Václavském náměstí. Tato jedinečná interaktivní expozice otevřená v roce 2023 návštěvníkům přibližuje příběh českého zlatého dědictví – slavného plzeňského ležáku. Zájemci se mohou těšit na nejmodernější technologie i jedinečnou atmosféru.
20. červenec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Vyrobte si papír v Zoo Praha ze sloního trusu!

V pražské zoologické zahradě se můžete zúčastnit neobvyklého zážitku – výroby papíru ze sloního trusu. K využití neobvyklé ingredience si pražské zoologická zahrada vzala až ze Srí Lanky a podařilo se jí zvládnout také náročný technologický výrobní postup. Nenápadná dílna stojí přímo v areálu zahrady, kde si zájemci mohou originální výrobu papíru vyzkoušet na vlastní kůži.
18. červenec 2024 18:00
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na houby, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
18. červenec 2024 9:48
Příroda, Praha