Úvod > Aktuality > Festival TrutnOFF BrnoON právě začíná
Festival TrutnOFF BrnoON právě začíná
"> "> "> "> "> "> "> "> Festival Trutnoff "> "> Festival Trutnoff
Kultura

Festival TrutnOFF BrnoON právě začíná

  • Vydáno18. srpna 2022
Festival TrutnOFF BrnoON Open Air, přestěhovaný před třemi lety z podkrkonošského Trutnova do lesoparku bývalé vojenské střelnice u Sluneční řeky v Brně, se odehraje již tento týden ve svém tradičním termínu 18. až 21. srpna.

Brány Festivalu – magické planety u Sun River v Brně, se otevřou již tento čtvrtek v 15:00, vše začne v 18:00 hodin Open Air Bohoslužbou za čtyři dny míru a přátelství. Sloužit ji bude farářka Sandra Silná. První tóny se rozezní v 19:00 hodin v podání mladé kapely Mutanti hledaj východisko. Festival po setmění otevřou šamanští bubeníci z Indie a Británie The Dhol Foundation, posilnění o DJ set, s Monkey Bussines a ostrovními China Shop Bull. V neděli jej pak v rytmu reggae uzavře syn krále rastamanů Julian Marley. The Dhol Foundation i Julian budou v Brně vystupovat poprvé. Dalšími kapelami jsou například kultovní Sisters of Mercy, britští Reef, které si přizvali na své evropské tour samotní Rolling Stones, The Subways, ale i Aneta Langerová, Buty či Záviš, Hudba Praha, Cocotte Minute, Ivan Mládek s Banjo Bandem nebo Robert Křesťan s Druhou trávou. V rámci festivalu proběhne i Rybova mše vánoční, která se nemohla z pandemických důvodů uskutečnit již po tři roky u brněnského HaDivadla.

Hrát se bude na dvou podiích, dále na Bytové scéně i v Hare Krishna campu. V areálu budou k dispozici kamenné sprchy a záchody. Jako tradičně bude možné bezplatně parkovat a stanovat na louce v bezprostřední blízkosti areálu. Pořadatelé také nabízí možnost stanování či parkování karavanu uvnitř areálu za symbolický poplatek. Areál bude letos navíc obohacen o dětský camp, ve kterém bude pro malé návštěvníky připraven například bosochodník, výtvarné dílničky, výroba indiánských čelenek, závěsná dřívka, malování na sádrové odlitky, dřevěné magnetky, vařečkové panenky a jiné postavičky, korálkové tvoření, malované květináče nebo recyklační dílny.


Debaty, hudba a radost, až do rána

Turnoff BrnoonK festivalu také neodmyslitelně patří výstavy, debaty a diskuze, u jejichž počátků stál Václav Havel, který byl i u zrodu policií rozháněného festivalu v polovině osmdesátých let. Letos se budou vztahovat k místu, kde se nyní festival odehrává, zakazované kultuře a festivalům v době totality, tvorbě samizdatů nebo současné společnosti, ale i k letošnímu věnování míru a svobodě Ukrajiny.

Letošních debat se zúčastní například právnička a bývalá disidentka Hanka Marvanová Kordová, spisovatel a investigativní novinář Jaroslav Spurný z Respektu, senátor, bývalý náčelníkův spolupracovník a kandidát na prezidenta Pavel Fischer, disident, publicista a historik Petr Placák nebo další z kandidátů na prezidenta, matematik a bohémský mecenáš Karel Janeček. Dalšími budou brněnský občanský aktivista a znalec ruské mentality Milan Štefanec, písničkář, spisovatel a exulant Jaroslav Hutka, katolický kněz, dokumentarista a publicista Jan Hanák, undergroundový znalec a spoluzakladatel festivalu František Čuňas Stárek nebo bývalý starosta Žabčic Vladimír Šmerda, který byl u zrodu později zakázaného festivalu v Žabčicích a další. Bohužel na poslední chvíli se omluvila novinářka a bývala mluvčí Charty 77 Petruška Šustrová.

TrutnOFF BrnoONMezi padesátkou dalších kapel budou například Michal Prokop s Framus Five, Kurtizány z 25. Avenue, Povodí Ohře, Vložte kočku, Mucha, Davová psychóza, Garage, Terne Chave a další. Charakteristicky nezaměnitelnou trutnoffskou žánrovou všehochuť doplní mladá divoká kapela z Anglie China Shop Bull, moravská legenda Buty, festival přitvrdí crossoveroví Cocotte Minute, punkoví !V.V.Ú., Vilém Čok se svými Bypass, syrově bluesová kapela ZVA 12-28 Band ze Slovenska či hamonikářka a divadelnice Sylvie Krobová. Nebude scházet ani folklór v podobě Horňácké Muziky Petra Mičky či ve spojení s částí kapely Lesní zvěř, nu-jazzem a dalšími žánry v kapele Hrubá Hudba. Festival doprovodí rovněž pásma přednášek či poezie. Objeví se zde publicistka a rockerka Eva Turnová či mladí básnici z okruhu Slam Poetry pod taktovkou básníka a novináře Karla Škrabala.
 

Pivní lahůdky a ceny vstupenek

pivoK festivalu neodmyslitelně patří také pivo – letos budou návštěvníci opět zahánět žízeň Radegastem 10°(40 Kč), Kozlem 11°(45 Kč), Plzní (55 Kč) i Birellem. Ochutnáte také speciály pivovaru Proud – Kisseláč Švestka 8°, Yuzu Pale Ale 10°, Ventill ležák 11°, Soutock IPA žitná 13°. Vše za přijatelné kožky.

Čtyřdenní celofestivalový lístek za prázdninovou cenu nyní stojí 1700 kožek (425 Kč/den). Jednodenní čtvrteční lístek lze pořídit za 850 kožek, na pátek a neděli pak za 1400 žabích kůží a na sobotu 1550 kožek. Lístky si lze objednávat do čtvrtka 18. 8. do 17:00 hodin na webových stránkách festivalu a v síti Ticketportal. Poté budou k dispozici na místě. Při objednání devíti vstupenek je tradičně desátá zdarma.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika