Úvod > Aktuality > Festival Theatrum Kuks přichystal nevšední program
Festival Theatrum Kuks přichystal nevšední program
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Festival Theatrum Kuks přichystal nevšední program

  • Vydáno23. srpna 2021
Hledáte festival, který se koná v neobvyklém prostředí? Kde bude vyvážené množství kultury a zábavy? Kam budete moci přijet s celou rodinou a užijete si všichni? Čekáte od festivalu prostě něco trochu víc než jen sérii koncertů a divadel? Bojíte se, že barokní festival bude nezáživná jízda na mrtvém koni? Myslíte, že tohle není pro vás, protože vy baroku nerozumíte a je to nuda? Nenechte se mýlit! Letos festival Theatrum Kuks proběhne od 25. do 29. srpna 2021 a nabídne opravdu často bizarní kousky.
KuksVypravte se do Kuksu za jedinečným zážitkem! Od středy 25. do neděle 29. srpna tu bude probíhat festival Theatrum Kuks, který letos slaví již 20. sezonu.

Ve středu 25. 8. zahájí program v 16:00 na Kuksu otevření loutkové výstavy Theatrum mundi Kuks v Comoedien Hausu (Galerie loutek Kuks). Projděte si panoptikum života v sedmi zastaveních a rozhodněte se, na které misce vah stojíte! Dobro či zlo, víra či kacířství, ráj nebo peklo? Memento mori! A pozor na Fitzli Putzliho! Vezměte si sluchátka a propadněte iluzi prostoru a času! Jediná loutka se nepohne, a přece kolem vás ožije celý svět magického Kuksu!

V 16:00 začne v Comoedien Hausu (Galerie loutek Kuks) představení Svatý les aneb Kterak se Jeho Excelence bohulibý pan hrabě František Antonín Špork na nadvakrát do hlavy uhodil. V lese, jak známo, skrývá se řada nástrah. Ne však pro ctnostného hraběte Šporka, který svou pevnou vírou může rovnati se světcům. A i tam, kde člověka ovládla by panika, důstojný pan hrabě Špork jasnou mysl má.

theatrum kuksHudbymilovné návštěvníky potěší v 18:30 koncert v refektáři Corde Profonde: Pulcinella – tři violoncella.

Oficiální zahájení festivalu pak proběhne ve 20:20 na nádvoří hospitálu světovou premiérou koncertního uvedení nomádské operní travestie. Jedná se o Příběh vztahů jedné uzavřené společnosti na pozadí příběhu o zneuctění krásné Lukrécie. Ve 22:00 proběhne na terase hospitálu a údolí Kuksu světelná instalace a barokní ohňostroj. Diváci uvidí světelnou symetrii života a smrti.
 

Tanec smrti, zchudlý los, stavovské povstání v písních nebo kabaret s houskami a chlebem

kuksČtvrtek 26. 8. se ponese v duchu barokní zábavy nejrůznějších vrstev. Program začíná na hřbitově Kuks v 11:00 Tancem smrti. Jde o pohřeb smutku v atmosféře kukského hřbitova. Představení je inspirováno unikátním cyklem malovaných fresek Tanec smrti ze špitální chodby hospitálu v Kuksu.

Ve 13:45 zavítá do hostince U Zlatého slunce (zahrada) proslulý slovinský loutkář a muzikant Matij Solce. Ve svém představení Pozor, Los! ožívají originální loutky vyrobené z běžných předmětů, jako jsou třeba zvonky na kolo.

představení RautRefektář hospitálu Kuks nabídne od 17:00 písňový recitál Kryštof Harant a Stavovské povstání v písních. Ačkoli dodnes se kompletně dochovaly jen tři Harantovy skladby a komponování pro něho bylo spíš ušlechtilou zábavou, jeho skladby překvapují vysokou úrovní a krásou, jíž se vyrovnají nejlepším dílům skladatelů z okruhu dvorní kapely habsburských císařů.

Nádvoří hospitálu Kuks rozveselí ve 21:30 Soubor Geisslers Hofcomoedianten, který připravil představení Raut – mezinárodní kabaret se zvířecími maskami, předmětovými loutkami, houskami, chlebem a živou hudbou!

 

Výlet ze Žirče s živými zastaveními, exekuční kabaret Jana Mydláře a skupina Čilágos

threatrum KuksPojďte na výlet! Festival Theatrum Kuks už tradičně jeden den věnuje putování po okolí Kuksu, kde pro účastníky objevuje a oživuje známé i skryté barokní skvosty. Na příjemnou procházku po jednotlivých zastaveních s programem se vyráží ze Žirče. Spolu s průvodci navštívíte po cestě (v Žirči a ve Stanovicích) sochy svatých trojic, u kterých se odehrají první dvě části Trojkoncertu u třech trojic. Cesta pak pokračuje přes Braunův Betlém, kterým vás provede betlémář Leoš Pryšinger, Due di Kuckus zazpívají a zahrají lovecké písně hraběte Šporka a uvidíte prezentaci pětidenního workshopu Tělo a materiál s Divadlem Continuo. Na Šporkově vyhlídce vás tanečník a performer Maťo Talaga provede rituálem svatby v představení Total Eclipse of the Heart.

theatrum kuksZlatým hřebem pátečního programu bude od 21:15 představení Geisslers Hofcomoedianten: 27 v Hostinci U Zlatého slunce, exekuční kabaretní show Jana Mydláře. Morbidní kabaret národního hrdinství, ve kterém konferenciér Jan Mydlář dává prostor k 27+1 originálním číslům. Od kupletu k madrigalu a od žonglování po drama, to vše s vírou pevnou jako mariánský sloup a z lásky věrné až za hrob. Nejveselejší tanec smrti v Evropě od v Kuksu zrozených Geisslers Hofcomoedianten. Inscenace vznikla v koprodukci s Národním divadlem Brno v rámci festivalu Divadelní svět Brno.

Večer zakončí Čilágos - desetičlenný soubor z České republiky, který hraje starý východoslovenský folklór z okolí Košic a Velké Idy. Jedná se o rómskou rodinnou kapelu z předků Balážovců a Kůrů, ve které najdete členy od tří do 70 let. Temperamentní melodie zazní ve 22:30 v Šapito. Všichni členové hrají s nevídanou chutí a plným nasazením!
 

Sobotní veselé i dramatické příběhy z hlubin baroka

theatrum KuksSobota 28. 8. přinese do Kuksu komedie i drama. V 11:30 hodin se v zahradě hostince U Zlatého slunce odehraje rodinný loutkový příběh Lišky Bystroušky.

Comoedien Haus ve 14:30 uvede představení Erben 1862. Soubor Convivium se inspiroval národní bajkou nebo spíš exemplem K. J. Erbena „Král tchoř“. Text poprvé vyšel v almanachu Máj v roce 1862 a Erben ho podepsal jako J. E. Miletínský.

Výprava do vokální a instrumentální barokní hudby interpretované na kopiích originálních historických nástrojů vás čeká v 15:30 díky Baroknímu recitálu v refektáři.

theatrum kuksZelený ptáček – odpadkově-úpadková taškařice oblíbených Geisslerů vás vezme na šílenou jízdu do kouzelného světa v Šapito od 17:00. Potomstvo pomerančů je zpět! Vaši oblíbení hrdinové opět ožívají. Kouzelník všech kouzelníků Celio, zlá čarodějnice Kreonta, nenažraný a líný Truffaldino a další… Přichází dlouho očekávaný druhý díl úspěšné pohádkové komedie Láska ke třem pomerančům. Očekávejte tančící vodu, zpívající jablka a lidi měnící se v sochy…

Jízda barokem pokračuje v 19:00 na nádvoří Hospitálu komickou operou Piráti. Bohatý obchodník z Benátek, dcera na vdávání a islámský diverzant v křesťanských vodách... jak jde tohle dohromady uvidíte v podání Ensemble Damian.

V unikátní atmosféře Šporkovské hrobky ožije ve 20:30 barokní mýtus mrtvých odvádějících lidské bytosti ze života. Kostel Nejsvětější trojice pokračuje v programu moderní minimalistickou verzí Lekcí z temnot, jedné z nejpůsobivějších smutečních skladeb 18. století, Lamentací proroka Jeremiáše.
 

Festival uzavře nedělní bláznivá zábava

KuksNeděle 29. 8. bude ve znamení skutečně bizarních kousků. Proč nemá Jeho Excelence milostivý pan hrabě František Antonín Špork sochu na Karlově mostě v Praze? Pravdu se je možné dozvědět v loutkovém představení Přání na nitkách. Začíná v 10:00 v Comoedien Hausu.

Miniinscenace na chůdách rozehrávající barokně-moralistní písemné prameny. Variace na několik hesel z přelomové obrázkové encyklopedie J. A. Komenského Orbis Pictus (1658). Začíná se ve 13:30 u pramene.

láska ke třem pomerančůmZeměkoule ve skříni a zázraky života ožívají pomocí nejstarších loutkářských triků v Kabinetě zázraků neboli Orbis Pictus v Šapitó od 14:15. Těmito divadelními zázraky a kouzly postupně dětské diváky seznámí s největšími zázraky v životě kolem nás. Pro někoho je to příroda, pro jiného člověk samotný, leckdo zůstává v úžasu stát zase z objevů a vynálezů, které má člověk za dobu své existence na svědomí. Tím největším zázrakem je však planeta Země jako celek a její fungování ve vesmíru.

Prastaré moravské písničky ze sbírky Františka Sušila oblečené do středověkého kabátu s tureckými ozdobami, to je koncert skupiny Čabraka Potýkání s Turky. Písně zazní od 16:00 v kapli, těšit se můžete na dobové nástroje.
Lázeňský areál v Kuksu

Lázeňský areál v Kuksu

Velkolepý projekt tvorby lázeňského areálu s mnoha uměleckými díly, citlivě zakomponovaný do krajiny, vypracoval zřejmě italský architekt G. B. Alliprandi na objednávku hraběte F.A.Sporcka.

Barokní areál Žireč

Barokní areál Žireč

Zámecký areál v Žirči se nachází nedaleko Dvora Králové nad Labem. Návštěvu si můžete zpestřit návštěvou bylinkové zahrady, a zjistit, jestli zdejší bylinky doopravdy léčí. První otevřená část expozice je na téma historie žireckého barokního areálu.

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.