Úvod > Aktuality > Festival Theatrum Kuks přichystal nevšední program
Zážitky

Festival Theatrum Kuks přichystal nevšední program

  • Vydáno23. srpna 2023
Hledáte festival, který se koná v neobvyklém prostředí? Kde bude vyvážené množství kultury a zábavy? Kam budete moci přijet s celou rodinou a užijete si všichni? Čekáte od festivalu prostě něco trochu víc než jen sérii koncertů a divadel? Bojíte se, že barokní festival bude nezáživná jízda na mrtvém koni? Myslíte, že tohle není pro vás, protože vy baroku nerozumíte a je to nuda? Nenechte se mýlit! Letos festival Theatrum Kuks proběhne od 23. do 27. srpna 2023 a nabídne opravdu často bizarní kousky.
KuksVypravte se do Kuksu za jedinečným zážitkem! Od středy 23. do neděle 27. srpna tu bude probíhat festival Theatrum Kuks, který letos slaví již 22. sezónu.

Ve středu 23. 8. zahájí program v 16:00 na Kuksu tradiční landartové oživení veřejného prostoru, tentokrát andělské, s názvem Bibliotheca XXI. Fotograf a výtvarník Abbé Libansky symbolicky vrací do Kuksu Šporkovu knihovnu, v roce 1729 zabavenou jezuitskými cenzory.

Simply Simplicius aneb Svatá prostotoVe 20:00 si v Šapitó nenechte ujít představení Simply Simplicius aneb Svatá prostoto! Forrest Gump v kulisách třicetileté války nevěděl nic, ale naučil se, co je dobré. A pak poznal lidi. Lidi byli ve válce a válka byla v nich. Cesta obyčejného kluka bojištěm života plná výher, proher a touhy být zase dobrý. Nově-barokní adaptace románu Dobrodružný Simplicius Simplicissimus Hanse Jacoba Christoffela von Grimmelshausena z let 1668 a 1669, který je považován za nejvýznamnější prozaické dílo baroka. Dramatizace vychází z českého překladu románu od Jaroslava Zaorálka. Večerní andělská show roztančí a rozezpívá kukské genius loci ve 22:22 na rozcestí pod hospitálem. Můžete se těšit na operní divu Bronislavu Smržovou a přední české tanečníky a akrobaty.
 

Výlet s úžasnými výhledy, hororovými baladami i piknikem

dachovaPojďte na výlet! Festival Theatrum Kuks už tradičně jeden den věnuje putování po okolí Kuksu. Letos výlet proběhne ve čtvrtek 24. srpna a připravena je kulturně-poznávací cesta po nádherných podkrkonošských vršcích. Podíváte se na Zvičinu, projdete se po Svatojanských lázních u Miletína, v bývalém lomu u Svatojanských lázní můžete zhlédnout představení Kytice vol. 2 – hororové balady na motivy Karla Jaromíra Erbena aneb Tragédie pozůstalých. Návštěvu koupaliště Dachova vám zpříjemní hornový ansámbl Za rohem a na kouzelné vyhlídce vedle kostelíka Nanebevzetí Panny Marie v Chotěborkách si užijete piknik doprovázený podmanivými hlasy z Ukrajiny či Balkánu.


Zkvašený Kuks, galerie loutek, indiánská inspirace

Barokní bublatoriumV pátek 25. srpna budete moci okusit nejen Andělskou polévku v 11:30 v parčíku před Hospitálem (divadelní polévka s koncertem), ale i umění fermentace v baroku a dnes. Ve 13:00 se totiž otevře barokní bublatorium na dvorku Rentzova muzea. Co všechno se na Kuksu dá zkvasit? A co z toho nejspíše používali Milosrdní bratři v Lékárně u Granátového jablka, jak to chutnalo a vonělo? Mikrobiální barokní kultury čistě pro vaši potěchu! Na kukském Bublatoriu vystupují miliardy přátelských bakterií a kvasinek a určitě i spousta švestek.

O původu KuksuUnikátní marionety v Galerii loutek ožijí, aby vám vyprávěly příběhy kukských hrdinů! Divadelní miniatura s jednou herečkou v site-specific prostředí Comoedien Hausu a Galerie loutek v jednom, to je hra O původu Kuksu, která začíná ve 14:00 hodin. Místní ručně vyřezávané loutky vám přiblíží neuvěřitelné genius loci Kuksu, jeho stvořitele hraběte F. A. Šporka a významnost a originalitu díla, které nám na obou březích Labe zanechal. Nechte si vyprávět příběh dotýkající se původu Kuksu a jeho hlavních hrdinů, kteří už sami vyprávět nedovedou…

Castello in Aria a OctOpus VocalisHudební cestu ze Španělska do Latinské Ameriky zažijete od 19:00 hodin v kostele Nejsvětější Trojice hospitálu. Program skupiny Castello in Aria a OctOpus Vocalis představí výběr písní – villancicos – s duchovní tématikou. Španělskou provenienci představují skladby ze sbírky Cancionero de Upsala, méně známé jsou ovšem rukopisy z archívů katedrál v Bolívii a Mexiku, psané kromě španělštiny i v jazyce domorodých indiánů. J. de Araujo, J. G. de Padilla, D. J. de Salazar ve svých dílech dokládají skvělou kombinaci vytříbené kompoziční techniky a rytmicko-melodické indiánské inspirace. Skladby zazní ve vlastní úpravě pro vokálně-instrumentální obsazení.
 

Noční Tanec smrti páteční noci

tanec smrtiKdo má pro strach uděláno, ať dorazí během páteční noci ve 22:00 na hřbitov kukského hospitálu – zúčastní se zde záhrobního promo životních radostí. Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost. S radostí v jednom, se slzou v druhém oku. Pěkně barokně kontrastně na samém konci Šporkovy osy mezi životem a smrtí! Inspirováno unikátním cyklem malovaných fresek Tanec smrti ze špitální chodby hospitálu v Kuksu. Inscenace se odehrává ve venkovních prostorách kukského hřbitova, přijďte proto vhodně oblečeni a obuti. Je koncipována jako putovní, kdy divák za jednotlivými výstupy přechází a je tak bez možnosti sezení.
 

Sobotní korektní i nekorektní kousky

Lidové barokní kalendáriumSobota 26. srpna přinese do Kuksu komedie i drama. Dopoledne v 10:30 jsou děti a jejich rodiče zváni na tajupný divadelní kousek Je to tajný! Těšte se na loutkově-hraný příběh... Z lásky k právu přestoupil zákon. Dosáhne tak nedosažitelného? A co na to sv. Filoména, patronka dětí a mládeže, těšitelka zarmoucených matek a mocná přímluvkyně ve všech beznadějných záležitostech? Je to tajný! je soubor literárně dramatického oboru ZUŠ F. A. Šporka v Jaroměři. Na Lidové barokní kalendárium aneb Když naprší, tak uschne láká národopisný soubor Kohoutek z Chrudimi v 15:00. Tentokrát pro vás přiveze lidové site-specific pásmo připravené přímo pro areál hospitálu. Provede vás tradičním lidovým rokem a jeho zvyky a obyčeji. Vše se odehraje U pramene nad schodištěm.

Radim VizváryPřední český mim Radim Vizváry vás beze slov rozesměje i rozbrečí. Své nejlepší kousky předvede od 19:00 hodin v šapitó. Divákům představí pestrou škálu odstínů tohoto žánru – od klasické pantomimy k butó, od fyzické komedie až po současné mimické divadlo. Pouze dospělým divákům je určen hodně nekorektní kabaret Divadla DNO: Jsem FAGI, který začíná ve 23:59 v barovém šapitó. Setkáte se s dívkou Fagi, legendární komiksovou postavou, uprostřed „zpráskanýho facebooku“. V přátelích má téměř patnáct tisíc lidí, které baví svými vtipnými jazykovými hříčkami. Čekejte krátké divoké scénky, krátké divoké písně i krá(t)sné chvilky s kýblem hraček.
 

Festival uzavře nedělní bláznivá zábava

KuksNeděle 27. srpna bude ve znamení zábavných představení. Prvním z nich bude ve 13:00 pohádka Divadla Lokvar Čert tě vem! o lidských neřestech a taky trošku o lásce pro děti od 5 let a celou rodinu. U barového šapitó potkáte v 16:00 Dryáčnice aneb Čtyři kozy v bylinách. Jde o pouliční představení souboru Geisslers Hofcomoedianten na motivy komedie dell'arte – divadelní souboj lékaře a mastičkáře. Účinkují lépe španělské mušky, vlčí játra, nebo prášek z jeleních parohů? To se dozvíte ve hře z roku 1611 od Flaminia Scaly. Pobaví se všichni diváci od sedmi let.

L'arte dei castratiKaždá doba má své celebrity – v době barokní to byli kastráti. Psaly se pro ně speciální party a árie. Jak takový zpěv vypadal vám předvede Vojtěch Pelka v představení L'arte dei castrati. Koná se v 17:00 v lapidáriu hospitálu Kuks! Večer bude patřit baroku v Hankově domě ve Dvoře Králové nad Labem. Od 19:30 si zde nenechte ujít představení Pudl a Pudr! Těžko specifikovaný žánr je pomezím nově-barokní opery a disco muzikálu od v Kuksu zrozených Geisslerů. Bude to prostě divadlo roztančené v rytmu disco-opery. Napudruj pudla a přijď!
Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

Barokní areál Žireč

Barokní areál Žireč

Zámecký areál v Žirči se nachází nedaleko Dvora Králové nad Labem. Návštěvu si můžete zpestřit návštěvou bylinkové zahrady, a zjistit, jestli zdejší bylinky doopravdy léčí. První otevřená část expozice je na téma historie žireckého barokního areálu.

Lázeňský areál v Kuksu

Lázeňský areál v Kuksu

Velkolepý projekt tvorby lázeňského areálu s mnoha uměleckými díly, citlivě zakomponovaný do krajiny, vypracoval zřejmě italský architekt G. B. Alliprandi na objednávku hraběte F.A.Sporcka.

Další aktuality

Jiráskova chata na Dobrošově oslaví 100 let!

Jiráskova chata na Dobrošově nedaleko Náchoda už stojí rovných 100 let! Na státní svátek 28. září 2023 se proto u vyhlášené turistické chaty chystá pořádná oslava, a to pod záštitou samotného prezidenta České republiky Petra Pavla. Těšit se můžete na dobovou hudbu, prvorepublikovou módu a nebude chybět dobré jídlo.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Na Stezce korunami stromů v Janských Lázních si užijete Den s Krakonošem

Na svatého Václava 28. 9. 2023 láká všechny výletníky Stezka korunami stromů v Janských Lázních na již tradiční sváteční Den s Krakonošem! Program začíná v 10:00 a končí v 17:00 hodin. Na Stezce potkáte nejen vládce hor Krakonoše, ale také zdejší maskoty Emila a Emilku.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Hradecký koštýř aneb Slavnosti vína a burčáku se chystají na den svatého Václava

Hradecký koštýř slaví tento rok už patnácté narozeniny. Čeká na vás skvělé víno a burčák, bohaté občerstvení, cimbálovka a jiná muzika. Na severních terasách a v Žižkových sadech v Hradci Králové si můžete 28. 9. 2023 vychutnat víno nejen z Čech a Moravy, ale i z dalších zajímavých vinařských oblastí. Pochutnejte si na široké nabídce vín a dobrot k vínu určených v srdci královského města Hradec Králové.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Babí léto kouzlí v Krkonoších: udělejte si pohodový výlet krkonošskou přírodou

Babí léto je krásným obdobím, které doslova zve k návštěvě přírody. A to letošní obzvlášť. Přicházející podzim se všemi svými barvami už začíná čarovat i v krkonošských lesích, na loukách i arkto-alpínské tundře. Smilkové louky zlátnou, vlhká slunná místa zdobí hořec, erbovní rostlina Krkonoš, a hřebeny zahřívá fialová vřesová peřina. Občas padne mlha a z bílého moře vystupují jen vrcholky nejvyšší... Takovou pohádku píše babí léto v Krkonoších. Podzimní období je skvělé také tím, že můžete krkonošskou přírodu obdivovat, poznávat a pozorovat v klidu, bez velkých davů lidí.
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Africké a lví safari ve Dvoře Králové pomalu končí letní sezonu

Letní sezona v Zoo Dvůr Králové bude pomalu u konce a návštěvníci tak mají poslední možnost vyrazit za africkými zvířaty anebo na večerní safari. Otevřeno bude už jen do neděle 1. října! Lístky můžete zakoupit na pokladně u vjezdu do safari, nástupní místo je u Restaurantu Kibo.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Zámek Karlova Koruna oslaví rovných 300 let!

V areálu zámku Karlova Koruna se v sobotu 16. září bude konat velká oslava. Uplyne totiž přesně 300 let od doby, kdy byl tento krásný zámek slavnostně dostavěn. Můžete se těšit na degustaci italských vín a food festival s chutí Itálie, výstavu o architektovi Santinim Aichelovi, prohlídky jízdárny, otevření nového zámeckého vinného sklípku a samozřejmě také zámecké prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

Královéhradecké dožínky v Šimkových sadech se vrací ke kořenům

Královéhradecké krajské dožínky jsou symbolem každoročních oslav sklizně a zemědělství. Letošní 19. ročník se koná v pátek 15. a v sobotu 16. září v malebném prostředí Šimkových sadů v Hradci Králové. Čeká vás výstava zemědělské techniky i hospodářských zvířat, stříhání ovcí, horse show Haraldos, tradiční řemesla, dožínkové tržiště, farmářské stánky, vyhlášení ocenění, spousta skvělé muziky a mnoho dalšího.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Barokní sochy M. B. Brauna na zámcích, v zahradách a zámeckých parcích

Štědrost s rohem hojnosti, upřímnost se srdcem na dlani, moudrost se třemi tvářemi či pohostinnost s plným pohárem: znáte je? Jistě, to jsou čtyři z kamenných Ctností aneb barokních plastik Matyáše Bernarda Brauna, které stojí v Kuksu a z teras před Hospitálem shlížejí do labského údolí. Znáte tak dobře i další Braunovy sochy?
Královéhradecký kraj | Památky