!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Festival Theatrum Kuks přichystal nevšední program
Festival Theatrum Kuks přichystal nevšední program
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Festival Theatrum Kuks přichystal nevšední program

Vydáno 19. srpna 2020
Hledáte festival, který se koná v neobvyklém prostředí? Kde bude vyvážené množství kultury a zábavy? Kam budete moci přijet s celou rodinou a užijete si všichni? Čekáte od festivalu prostě něco trochu víc než jen sérii koncertů a divadel? Bojíte se, že barokní festival bude nezáživná jízda na mrtvém koni? Myslíte, že tohle není pro vás, protože vy baroku nerozumíte a je to nuda? Nenechte se mýlit! Letos festival Theatrum Kuks proběhne od 19. do 23. srpna 2020 a nabídne opravdu často bizarní kousky.
KuksVypravte se do Kuksu za jedinečným zážitkem! Od středy 19. do neděle 23. srpna tu bude probíhat festival Theatrum Kuks, který letos slaví již 17. sezonu.
 
Divadlo, koncerty, operu, tanec, pohybovou performance, výtvarné umění, dva workshopy, program pro děti, divadelní výlet do Adršpašských skal či vodácký výlet po Labi – to vám nabídne sedmnáctý ročník festivalu barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks v kulisách perly českého baroka - obce Kuks.

v borůvčíVe středu 19. 8. zahájí program na Kuksu otevření Galerie loutek Jiřího Nachlingera a vernisáž virtuálních Ctností a neřestí. V 18:15 začne v parčíku pod hospitálem Kuks land-artová instalace Abbé Libanského Bibliotheca XVI. Letos se rozhodl vyjít z výjevu na mincích hraběte Šporka, buku obloženého knihami. Od 19:00 bude následovat koncert s názvem Hudba k poctě rakouského císaře Ferdinanda III. V rámci koncertu zazní mimo jiné jedna ze skladeb, kterou pod vedením dvorního kapelníka Giovanniho Valentiniho složil sám císař.

Slavnostní první divedelní hrou festivalu bude ve 20:30 lesní erotická němohra V borůvčí. Lechtivá komedie plná lesních plodů a roztoužených zvířátek vznikla podle hry slavné herečky a spisovatelky Isabelly Andreini La Mirtilla (1588).
 

Čtvrteční zhudebněný příběh uprchlého drozda, písně židovských šumařů a myslivecká romance

drozd kvíčalaČtvrtek 20. 8. se ponese v duchu barokní zábavy nejrůznějších vrstev. Program začíná loutkovým divadlem Golem na motivy starých židovských pohádek pro všechny starší šesti let. Představení proběhne v 11:00 v Kulturním domě Vlčkovice v Podkrkonoší.

Zhudebněný příběh uprchlého drozda a jeho pokorného návratu k majiteli staví na skutečných událostech ze zimy roku 1730! Vše uslyšíte a uvidíte ve 14:00, v údolí Bokouš u Velké Bukoviny. Koncert s názvem "Drozd kvíčala píše vysoce urozenému hraběti Sporkovi (1730)" pojednává o drozdu kvíčale, který uletěl a byl opět chycen. Provinilý utečenec – drozd, píše ve verších hraběti Sporckovi,  omlouvá se, vzpomíná na jeho dobrotivost a slibuje mu věrnost.

jidiš ve třechProgram pak pokračuje židovskými melodiemi "Jidiš ve třech". Při poslechu těchto písní lze vycítit jemné kouzlo tohoto jazyka, jeho hravost a možná i jistou šmajchlovitost. Figurují v nich převážně akordeon a klarinet, nástroje klezmerů a šumařů, kteří kdysi hrávali v ulicích a hospodách. Lidové židovské písně uslyšíte v 15:30 na židovském hřbitově Velká Bukovina.

Vrcholem dne bude ve 20:30 na nádvoří hospitálu Kuks představení společnosti Bratři v tricku & Holektiv: Lov.  Myslivecká romance plná cirkusových trofejí kombinující akrobacii, divadlo, tanec, klaunérii, grotesku a vše ostatní, co si dovedete představit.
 

V pátek nastane souboj Milosrdných bratří a Jezuitů i příběh o lásce k nejkrásnější ženě na světě

Akademie staré hudby BrnoJezuité nebo Milosrdní bratři? Žireč nebo Kuks? Nechť souboj započne a ten lepší zvítězí! Komorní soubor Akademie staré hudby Brno si připravil dva bloky programu, z nichž každý představí jiný druh hudby na jiném místě. Žirči (16:00 Kostel sv. Anny) soubor představí hudbu skladatelů typických pro jezuitské koleje a rezidence, mezi něž patřili například Giacomo Carissimi, Adam Michna z Otradovic či Domenico Zipoli. Přeneste se do každodenního života jezuitů, pro něž hudba představovala nástroj rekatolizace i mystérium chrámové krásy. V Kuksu (19:00 Kostel Nejsvětější Trojice) zazní tvorba skladatelů spojených s řádem Milosrdných bratří, jakými byli například novoměstský rodák Blažej Smrček nebo F. X. Brixi.

La PsicheZlatým hřebem pátečního programu bude opera La Psiche skladatele C. A. Badia od 21:00 hodin v lapidáriu hospitálu Kuks. Příběh z románu Zlatý osel, který napsal římský prozaik Lucius Apuleius ve 2. století, vypráví o princezně Psýché, jež svou dechberoucí krásou rozlítila samotnou bohyni lásky Venuši. Italský barokní skladatel Carlo Agostino Badia se tímto vyprávěním inspiroval a vytvořil operu pojednávající o lásce, závisti i ženské zvědavosti. Uvedena byla prvně roku 1703 ve Vídni.
 

Sobotní veselé i dramatické příběhy z hlubin baroka

lázně kuksSobota 22. 8. přinese do Kuksu komedie i drama. V 11:00 hodin se u Kukského pramenu dozvíte, co dělají sestřičky v lázních o poledních pauzách a jaký je jejich elixír na věčné mládí. Nonverbální představení Vi.tvor: Lázně z lázeňského prostředí pracuje s autentickým scénografickým materiálem.

Proč nemá Jeho Excelence milostivý pan hrabě František Antonín Špork sochu na Karlově mostě v Praze? Pravdu se dozvíte v dramatickém loutkovém představení Přání na nitkách. Příběh začne od 13:30 v Comoedien Hausu.

Co hráli vyhnanci a dobrodruzi, kteří opustili Čechy a Moravu a ve světě bavili svou hudbou cizí dvořany i měšťany? Duo hudebnic představí ztracené skvosty takzvaných hudebních migrantů. Program Zapomenuté perly baroka začíná ve 14:30 v kapli Kostela Nejsvětější Trojice v Kuksu. Na stejném místě bude v 17:30 následovat koncert Passacalli della vita - svár ctnosti a neřesti v italské duchovní hudbě 17. století!

zamilovaný lovecPříběh muže, který by mohl mít vše, kdyby… Podezřele současná hra z roku 1730 objevená v srpnu Léta Páně 2018 v lékárně U Granátového jablka v hospitálu Kuks, to je představení Tři ženy a zamilovaný lovec. Inscenace oslavující 350. výročí narození významného barokního malíře Petra Brandla odkazuje na jeho životní krédo: „Není malíře od Rýna na východ slavnějšího nežli já. V střídmosti ať žijí ti, kterým Bůh nedal schopnost se radovat.“ Hra začne v šapitó Drak od 19:00. A kdo se nebojí, ať přijde ve 21:00 do Šporkovské hrobky. Ve svitu svíček předvede zkušená barokní tanečnice Andrea Miltnerová pietní sólový tanec Anděl všudypřítomné smrti, inspirovaný prostředím hrobky. Dechberoucí představení znázorní souboj života a smrti až ke konečnému souznění a odevzdání se.
 

Festival uzavře nedělní pokleslá zábava

KuksNeděle 23. 8. bude ve znamení skutečně bizarních kousků. Výjimkou je od 14:30 Dvojrecitál - Souboj sopránu s tenorem Terezy Bortlové a Ondřeje Holuba. Nečekejte však poklidný koncert, ale lítý souboj sopránu s tenorem!

Kolegium hraběte Šporka Jaroměř se v 16:00 v BaruOko z ďůlku připravilo Kabaret Sporck. Pokleslou zábavu o vznešených věcech! Literární odpoledne připomene inspiraci Kuksem v dílech slavných autorů. Rozhodně ale nečekejte žádné suchopárné předčítání – název „kabaret“ tento projekt totiž nedostal jen tak zbůhdarma...

láska ke třem pomerančůmOsvěžující vizuálně-groteskní divadelní koktejl o šíleně smutném princovi a jeho neutuchající lásce ke třem pomerančům se odehraje od 19:00 v šapitó Drak. Krabicová hra s živými herci, pohyb, hudba, zpěv, fantastický pohádkový příběh na motivy italské lidové pohádky, dávka groteskního humoru, překvapivá kouzla a hlavně plno čerstvých vitamínů! Drama vychází z prvního úplného českého překladu zápisu scénáře, který vytvořil reformátor klasické italské komedie dell´arte Carlo Gozzi roku 1761.
Barokní areál Žireč

Barokní areál Žireč

Zámecký areál v Žirči se nachází nedaleko Dvora Králové nad Labem. Návštěvu si můžete zpestřit návštěvou bylinkové zahrady, a zjistit, jestli zdejší bylinky doopravdy léčí. První otevřená část expozice je na téma historie žireckého barokního areálu.

Lázeňský areál v Kuksu

Lázeňský areál v Kuksu

Velkolepý projekt tvorby lázeňského areálu s mnoha uměleckými díly, citlivě zakomponovaný do krajiny, vypracoval zřejmě italský architekt G. B. Alliprandi na objednávku hraběte F.A.Sporcka.

Hospital Kuks - zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks - zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck - 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

Další aktuality

19.10.
2020
Sezóna na krkonošských loukách pomalu končí

Sezóna na krkonošských loukách pomalu končí

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
16.10.
2020
Projděte se Cestou horských nosičů v Krkonoších

Projděte se Cestou horských nosičů v Krkonoších

Krkonoše a Podkrkonoší | Památky
13.10.
2020
Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
9.10.
2020
#světovéČesko a čeští potomci vyhynulého tarpana

#světovéČesko a čeští potomci vyhynulého tarpana

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda