Úvod > Aktuality > Festival světla rozsvítí Plzeň
Festival světla rozsvítí Plzeň
"> "> ">
Kultura

Festival světla rozsvítí Plzeň

  • Vydáno3. března 2016
Plzeň se stejně jako vloni zařadí mezi evropské metropole, které v zimních měsících lákají návštěvníky na ojedinělý zážitek v ulicích. Desítka umělců z Česka, Slovenska, Francie, Německa a Japonska rozsvítí město k magickým zážitkům. V pátek a sobotu 18. – 19. března proběhne Festival světla podruhé, tentokrát pod názvem „BLIK BLIK“ na trase od Lochotínského amfiteátru na sídliště Lochotín, kde bude cesta u OC Atom končit.
Festival světla PlzeňKaždý z nás může objevit ještě neobjevené. Příležitost nabízí právě Festival světla, který se v letošním roce přesouvá z centra mezi vily a paneláky na Severní Předměstí a prostřednictvím světelných uměleckých kreací upozorní na místní zajímavosti. A těm, pro něž jsou každodenní samozřejmostí, je ukáže navíc v jiném světle. Kromě světelných objektů, nasvícených soch a plastik vás čeká mapping na budovu Pavlovova pavilonu Lékařské fakulty na Lochotíně v podání Francouzů AV Exciters či digitální ohňostroj ovládaný díky mobilní aplikaci samotnými diváky z dílny bratislavského festivalu Biela noc na obrazovce Lochotínského amfiteátru. Další atrakce budou vyhánět tmu u obchodních center Družba či Atom, v Lochotínském parku, v parku u bazénu a u Sokolovny na Bolevci. Tam se v pátek 18. 3. od 20:00 odehraje festivalová party s DJ Gadjo.cz a živým doprovodem na saxofon v podání El Checo.

Festival světla PlzeňS ENVICem objevíte kouzlo zešeřelé Zapomenuté zahrady v ulici Pod Záhorskem, spolek Pěstuj prostor vás zavede k bublajícím Pramenům na Roudné pod lochotínskou nemocnici, komunitní program vás čeká také v Plzeňském fotoklubu. Tyto doprovodné akce vyžadují trochu objevitelského a dobrodružného ducha, baterky na cestu po zšeřelých cestách vám ale rádi věnují dobrovolníci u informačních stánků festivalu.

Celkem bude na trase nachystaných 11 instalací, k vidění jsou zdarma po oba dny od 18 do 23 hodin. Trasa hlavního programu měří zhruba 3 kilometry a během večera ji pohodlně projdete celou. Informační stánky budou umístěné u amfiteátru, u Lékařské fakulty a u OC Atom, stánky s občerstvením najdete průběžně po trase. Vstupenky na páteční party v Sokolovně Bolevec je možné zakoupit v předprodeji či na místě za 50 korun. S akcí jsou spojena krátkodobá dopravní omezení v podobě zákazu parkování a zákazu vjezdu v Lidické ulici u Lékařské Fakulty a v úseku od restaurace na rohu Lidické a Vlastiny po křižovatku Lidická a Žofie Podlipské a také v ulici Karolíny Světlé.
Přírodní památka Kopeckého pramen v Plzni

Přírodní památka Kopeckého pramen v Plzni

Ojedinělý minerální pramen byl v minulosti jímán a využíván pro léčivé účely (tzv. plzeňská lázeňská voda). Minerální Kopeckého pramen se nachází v severozápadní části Plzně, asi 2,5 km od centra vnitřního města, při západním okraji městské části Lochotín.