Úvod > Aktuality > Velké finále Smetanovy Litomyšle doplní program v Klášterních zahradách
Velké finále Smetanovy Litomyšle doplní program v Klášterních zahradách
">
Kultura

Velké finále Smetanovy Litomyšle doplní program v Klášterních zahradách

  • Vydáno26. června 2022
Národní festival Smetanova Litomyšl bude pokračovat s bohatým programem až do úterý 5. července. Ten hlavní letos doplňuje doprovodný ve Festivalových zahradách a také 18. Smetanova výtvarná Litomyšl.

Druhý nejstarší hudební festival Smetanova Litomyšl v České republice láká na hvězdy operního nebe, mezi které patří v současnosti jeden z nejvyhledávanějších pěvců světa, uruguayský basbarytonista Erwin Schrott. Jeho vystoupení se uskuteční ve čtvrtek 30. června od 20 hodin na nádvoří litomyšlského zámku.

Za pozornost stojí i Jazzová jízda v jízdárně (pátek 24. června od 20 hodin), Matiné s Baborák Ensemble (sobota 25. června od 11 hodin v Zámecké jízdárně), galakoncert souboru Janáčkovy opery Národního divadla Brno a hostujících sólistů sestavený z árií, duet, ansámblů a sborových scén oper Giuseppe Verdiho (sobota 25. června od 19:30 hodin na Zámeckém nádvoří), Čajkovského Pátá s Filharmonií Brno (neděle 26. června od 19:30 hodin na Zámeckém nádvoří), pořad Carmen ve víru flamenca (pondělí 27. června a úterý 28. června od 20:30 hodin na Zámeckém nádvoří), Koncert pro Evropu (pátek 1. července od 19 hodin na Zámeckém nádvoří) či Velké finále v podání Police Symphony Orchestra (neděle 3. července od 20:30 hodin na Zámeckém nádvoří).
 
Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

White Gallery Osík u Litomyšle

White Gallery Osík u Litomyšle

Na louce na okraji vesnice Osík u Litomyšle se nachází krásná moderní bílá stavba. Moderní galerii White Gallery tu vybudoval Martin Janda, syn umělců Ludmily a Františka Jandových.

Zámecké sklepení v Litomyšli

Zámecké sklepení v Litomyšli

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí.

Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany

Od dubna do října si můžete prohlédnout Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli, kde prožil tento významný hudební skladatel své dětství. Byt najdete v pivovaru v areálu litomyšlského zámku a od 90. let 20. století ho spravuje Regionální muzeum Litomyšl.