Úvod > Aktuality > Předposlední víkend festivalu Re:publika bude ve znamení folklóru

Předposlední víkend festivalu Re:publika bude ve znamení folklóru

Vydáno 8. června 2018 Kultura
Víkend se v Brně ponese v duchu prvorepublikovo-folklorním. Připraveny jsou swingové večery, závody mopedů Stadion, sraz veteránů motocyklů Jawa, II. československé všecyklistické hry, světová premiéra audiovizuální instalace České filharmonie, taneční představení Origami i ukázky požárního sportu. Festivalová stage hostí v sobotu a neděli Brno folklorní, které nabídne mimo souborů z Moravy, Čech a Slovenska také účinkující z Rakouska, Maďarska, Chorvatska, Itálie, Ukrajiny, Slovinska, Bosny a Hercegoviny či Polska.
Předposlední festivalový víkend nabízí opravdu nabitý program. Na své si přijdou fanoušci motorek i cyklistiky, milovníci kultury i sportu. Připraveny jsou také vynikající prvorepublikové speciality Gastrozóně, výborná káva a nauky v Kavárně Praha, k vidění jsou dvě světelné instalace – jedna i ve dne, druhá rozzáří věž výstaviště v pátek a v sobotu večer.
 
Brněnské výstavištěNa Divadelní stage proběhne výuka společenského tance první republiky Shimmy, v Re:lax zóně Kartingová akademie. V Literárním salonu divadlo MALÉhRY prozradí Jak na příšery, v kině na výstavišti bude k vidění například Vynález zkázy, Rozmarné léto či Ukradená vzducholoď.
 
Vyznavači motocyklů mají na výstavišti sraz v sobotu a všecyklistické hry od pátku do neděle nabídnou například Mistrovství Evropy vysokých kol a drezín, setkání historických kol nebo Jízdu elegance v historických kostýmech. 
 
V neděli 10. 6. 2018 festival nabídne i další nevšední podívané – představení Origami francouzského tanečního souboru Furinkaï Company / Satchie Noro & Silvain Ohl a ukázky požárního sportu.  Festivalová stage hostí v sobotu a neděli Brno folklorní, které nabídne mimo souborů z Moravy, Čech a Slovenska také účinkující z Rakouska, Maďarska, Chorvatska, Itálie, Ukrajiny, Slovinska, Bosny a Hercegoviny či Polska.
 

Světová premiéra

V pátek 8. června  se na výstavišti v pavilonu A2 uskuteční také světová premiéra audiovizuální instalace České filharmonie Má vlast – zblízka a nahlas. Vznikla v londýnské produkci, slavnostní zahájení proběhne ve 14.00 a k vidění a slyšení pak bude až do konce festivalu.
 
Zve návštěvníky do podmanivého světa umění a nejmodernějších technologií, jejichž průnikem je nevšední koláž nabízející nové prožitky při vnímání ikonických děl české hudební literatury.
 
Vizuální kreace pochází z dílny renomované londýnské společnosti 59 Productions, která se proslavila mimo jiné videoprojekcí pro zahajovací ceremoniál Letních olympijských her v Londýně v roce 2012, spoluprací na celosvětově úspěšném filmovém hitu Válečný kůň či návrhem a kreativní režií výstavy David Bowie je…
 
Janáčkova Sinfonietta a Smetanova Vltava je také motivem hudebního doprovodu světelné instalace uměleckého studia Hyperbinary na věži výstaviště. K projektu s názvem Prospect složil hudbu Jan Čechtický.
 

Otevřeno již jen do 17. června 2018

Festival RE:PUBLIKA každý den do 17. června nabízí řadu dalších expozic, výstav, divadel, filmů, koncertů… Otevřena je Gastrozóna s prvorepublikovými specialitami i Kavárna PRAHA s výběrovou kávou, koktejly a domácími nanuky. Přijít můžete každý všední den od 9 do 21 hodin, v pátek a v sobotu je otevřeno až do 23 hodin.
 
Finále grande (15.  - 17. 6 .2018 přivítá vzácné hosty, v doprovodném programu vystoupí například skupina Buty, Anna K. nebo Michal Hrůza, nebe nad Špilberkem rozzáří ohňostroj a uskuteční se největší československé rande!
Galerie Valchařská v Brně

Galerie Valchařská v Brně

Galerie Valchařská se nachází ve starém průmyslovém areálu přímo v prostorách Tiskárny Helbich. Průmyslový areál poznáte už zdálky podle barevného komína s nápisem Helbich. Její koncept určila právě tiskárna, kde se potkává celá řada lidí – umělci, grafici, kurátoři a v také tiskaři.

Alfons Mucha: Dva světy - unikátní výstava v Brně

Alfons Mucha: Dva světy - unikátní výstava v Brně

Brněnské výstaviště nabízí jedinečnou podívanou – spojení dvou světů secesního malíře Alfonse Muchy. Poprvé jsou na jednom místě k vidění plakáty a majestátní cyklus Slovanská epopej. Výstava, která se stala oblíbeným cílem nejen českých turistů, bude v Brně minimálně do konce roku.