Úvod > Aktuality > Festival ProTibet 2019 začíná
Festival ProTibet Ostrava 2014 zacíná
"> Festival ProTibet Ostrava 2014 zacíná "> Obecne prospešná spolecnost Most podporuje od roku 2004 vzdelávání a zlepšuje životní podmínky v Himalájích a Tibetu "> Festival ProTibet 2014 se koná ve 32 mestech Ceské republiky
Zážitky

Festival ProTibet 2019 začíná

  • Vydáno1. března 2019
V pátek 1. března začíná další ročník festivalu ProTibet, který po celý měsíc přibližuje „Zemi na střeše světa“. Hlavním motivem letošního ročníku je připomenutí významného výročí – 60 let od tibetského povstání proti čínské okupaci a následný odchod Jeho Svátosti Dalajlámy do exilu. Výtěžek festivalu poputuje na podporu tibetských seniorů, zejména na lékařskou péči a zlepšení jejich životních podmínek.
TibetFestival ProTibet 2019 patří všem, kteří se chtějí pobavit, seznámit se s kulturou Tibetu a rádi se zapojí do pomoci tibetským seniorům. Akce potrvá od 1. do 31. března 2019 a bude se symbolicky konat v 60 městech České republiky.

Šedesát let od povstání zachycuje filmový dokument Kauza Tibet. Připomíná nucenou emigraci Jeho Svatosti dalajlamy a dalších tisíce následovníků, zničení 6 254 klášterů a násilnou smrt 1,2 milionu Tibeťanů. Dodnes jsou Tibeťané ve své zemi občany druhé kategorie bez přístupu k vyššímu vzdělání a k lepší práci. Na letošním Festivalu ProTibet diváky čekají i české filmové premiéry. Současnou situaci v Tibetu se snažili zmapovat dva američtí filmaři ve filmu State of Control a příběh mladého Tibeťana Dorjeho, který utekl do exilu v Indii, kde si musí vybrat mezi novým životem a bojem za svobodu Tibetu, vypráví film Pawo.


Přednášky tibetského mnicha nebo tsampový workshop

Festival pro TibetLetošní ročník nabídne i přednášky tibetského mnicha Geshe Yeshi Gawy, který se narodil v Tibetu a vzdělání získal v Indii. Tématem besedy je Štěstí a bdělá pozornost z pohledu buddhismu. Do buddhistického světa návštěvníky zavede i Geshe Tenzin Dhargye ve své přednášce a workshopu, jak pracovat s vlastní myslí a emocemi z pohledu Buddhova učení. Zájemci budou mít příležitost se zúčastnit i kurzu Lukáše Chmelíka, který je provede tématem bdělé pozornosti zaměřené na pozornost v komunikaci a vztazích, poslechnout si vyprávění Martina Špetly o pouti kolem posvátné hory Kailás nebo přednášku o fenoménu dnešní doby – fake news – v podání tibetologa a sinologa Martina Slobodníka.
 
TsampaPro zájemce o gastronomii je připraven tsampový workshop. Tsampa je tradiční tibetský pokrm, který se vyrábí namletím praženého ječmene. Zájemci si budou moci vyzkoušet, jak rychle a zdravě tsampu zpracovat do podoby, která potěší ráno na snídani i na výletě do přírody.

Festival ProTibet 2019 se koná v 60 městech České republiky, jakými jsou Praha, Brno, Hradec Králové, Plzeň, Zlín, Olomouc, Ostrava a další.

Další aktuality

27.9.
2022
Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Moravskoslezský kraj | Životní styl
18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda
17.9.
2022
V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

Moravskoslezský kraj | Příroda
16.9.
2022
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Moravskoslezský kraj | Letní sporty