ÚvodAktualityFestival Prague Pride 2023 je letos tradičnější, než si myslíte
Kultura

Festival Prague Pride 2023 je letos tradičnější, než si myslíte

  • 9. srpna 2023
Slavnostním vyvěšením duhové vlajky na budově Nové radnice Magistrátu byl 7. srpna oficiálně zahájen týden festivalu Prague Pride 2023. Až do 13. srpna se koná na 150 akcí včetně řady programových novinek, které se odehrají na několika nových místech v Praze. Jako téma 13. ročníku letošního festivalu organizační tým zvolil v poslední době tolik diskutované tradice a jejich význam pro fungování společnosti.
prague prideTradice vnímáme jako přirozené, ale to jen proto, že jsou předávány přes několik generací. Ve skutečnosti jsou vymýšleny lidmi, a to za určitým účelem. Tradice je tedy
potřeba časem revidovat a rozhodnout, zda ještě stále slouží původnímu cíli, nebo jsou už jen reliktem doby. Společnost své jednotlivé členy/ky tlačí ke konvencím a argumentuje přitom právě tradicí. Jenže spousta tradic na první pohled působí tradičněji, než ve skutečnosti je.

I když si tradice člověk standardně s queer tematikou nespojí, ale opak je pravdou. Queer lidé jsou tu odjakživa, a jsou tedy tradičnější součástí naší společnosti, než by se mohlo na první pohled zdát.


Jaké akce letos rozhodně nevynechat a kde najít festivalová místa?

prague prideFestival Prague Pride je tu pro každého. Bohatý program osloví jak návštěvníky z řad LGBT+ lidí, tak i široké veřejnosti. Až do neděle si na své mohou přijít jak milovníci a milovnice umění, tak lidé, kteří se chtějí vzdělávat nebo prostě jen bavit. Čekají na vás koncerty, výstavy, ale také řada debat či přednášek o důležitých tématech. Každý den od odpoledne až do večera je možné prožít nezaměnitelnou atmosféru Pride Village na Střeleckém ostrově, kde může být jednoduše každý sám sebou a sdílet pohodu a radost s ostatními.

Prague PrideNa protilehlé straně ostrova v SK Start Praha je opět k dispozici Pride House s bohatým vzdělávacím a diskuzním programem. Senzací Střeleckého ostrova je letos to, že poprvé v historii zde program nekončí striktně v 22 hodin! V noci, když park musí ztichnout, se zábava přesouvá do dlouho zapomenutých podzemních prostor v KKafe, které se proměnilo v Pride Club. Tamní afterparties hudebně zaštiťují oblíbená jména pražské queer scény, např. Radio Wave nebo Bobr. Mezigenerační program, který má k tématům spojeným s tradicí hodně co říct, je opět umístěn do Pride Life v sídle organizace Život 90. Kavárna Langhans se letos na festivalový týden změnila v Pride Gallery s výstavami queer umělectva. Novinkou je Pride Café v kavárně Dorado Coffee na Betlémském náměstí, kam se soustřeďuje program pro zahraniční účastnictvo.
 

Sobotní duhový průvod a párty na Letné

prague prideV sobotu 12. srpna vyvrcholí festivalový program průvodem z Václavského náměstí do Pride Parku na Letenské pláni, kde bude zábava pokračovat do večerních hodin. V průvodu z ekologických důvodů opět nepojedou auta se spalovacími motory ani taneční vozy napájené generátory. O hudební doprovod během průvodu se tentokrát postarají DJs na „sky stagích“ umístěných na vysokozdvižných plošinách podél trasy průvodu. Odpovědnost k životnímu prostředí je pro festival velmi důležitá, proto bude ve spolupráci s hlavním partnerem – společností Coca Cola a neziskovkou “Každá plechovka se počítá” opět probíhat organizovaný sběr nápojových plechovek.

prague prideV letenském parku na vás budou v sobotu čekat chill out zóny, občerstvení, šest pódií, JarmarQ, a když bude vedro, tak i hasiči. Pride Park je přístupný zdarma a všem. Vyberte si stage, která vám nejvíc vyhovuje, nebo pódia měňte a objevujte novou hudbu. Určitě tu potkáte kamarády, které jste v průvodu ztratili, nebo tu poznáte nové. V jarmarqu neziskovek bude letos tradiční rynek s harmonikářem. Dostanete se do malebné vesničky, připomenete si různé české svátky – společně se bude vztyčovat májka, zdobit stromeček, přijede traktor, z máselnice se stane fotokoutek... Vesničko má duhová, to bude něco!

prague prideUžít si Pride na Letné je sice sen, jízda, utržení se ze řetězu a smazání konvencí, ale někdy je potřeba trocha míru a klidu. Stavte se v HideOUTu, útočišti pro všechny, kteří se zrovna necítí dobře ve festivalovém ruchu a potřebují se zhluboka nadechnout. Najdete tu místo k ležení, špunty do uší a někoho, s kým si můžete popovídat, nebo být jen tak v tichu. Naberete tak sílu na zbytek festivalu v bezpečném prostředí. HideOut najdete u stanu Party Harm Reduction a během festivalového týdne i v Pride Village na Střeláku.
Prague Pride 2024

5. 8.11. 8.
Prague Pride 2024

K pražskému létu neodmyslitelně patří festival Prague Pride zaměřený na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku. Je akcí nejen pro LGBT komunitu, ale pro širokou veřejnost.

Kasárna Karlín – uzavřeno Kultura

Kasárna Karlín – uzavřeno

Kasárna Karlín jsou obřím komplexem dvou historických budov v centru metropole, kde do roku 2008 sídlily některé složky armády a cizinecké policie. Téměř deset let hledal opuštěný areál své využití. Nyní se o areál stará a postupně jej renovuje kulturní spolek Pražské centrum.

Střelecký ostrov – relaxační oáza v srdci Prahy Příroda

Střelecký ostrov – relaxační oáza v srdci Prahy

Střelecký ostrov leží na Vltavě v centru Prahy. Po rekonstrukci byl ostrov slavnostně otevřen 26. září 2013 a veřejnost zde opět může trávit příjemné chvíle. Pokud chcete prožít příjemné odpoledne, posedět si a zapomenout na každodenní shon, využijte tuto oázu klidu.

Další aktuality

Pítka, přívozy, parky a zmrzlina: tipy jak přežít letní rozpálenou Prahu

Kdo uteče, vyhraje – a kdo zkrátka musí trávit žhavé léto Praze, ten zkouší přežít jak se dá. Schovat se před rozpáleným sluncem můžete třeba pod korunami stromů, v pasážích a podchodech, u vody anebo v metru. Ano, čtete správně, v metru: cestování pod zemí je rozhodně příjemnější než v rozpálených tramvajích nebo autobusech.
12. červenec 2024 16:00
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (13.7. – 14.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Průvod loutek centrem Prahy, 90 let chovu lachtanů v Zoo Praha, Prima Hvězdné léto – Ani za milion, Humor černý, Groove Dock – Jazz to Dance!. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
12. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do Prahy

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze do Prahy už pošestnácté netradiční divadelní podívanou – na třech pražských lokalitách se můžete těšit na divadelní a hudební představení, performance, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti nebo tančírnu. V týdnu od 10. do 16. července 2024 jste zváni do Holešovické tržnice, na Mariánské náměstí a nově také a na dvůr holešovického Holportu. Vstup na festival je tradičně zdarma.
10. červenec 2024 6:00
Zážitky, Praha

Na Vyšehrad za odpočinkem před parnem i za poznáním historie naší země

Vyšehrad poskytuje návštěvníkům jedno z nejkrásnějších panoramat staré Evropy, klidné zastavení a odpočinek v parcích, podněcuje pozitivní naladění pro kulturní a duchovní záležitosti. Přes letní prázdniny zde můžete nahlídnout do nedávna veřejnosti uzavřených míst jako je rotunda sv. Martina, či vykopávky baziliky sv. Vavřince. Pokud návštěvu spojíte i s prohlídkou baziliky sv. Petra a Pavla, můžete ušetřit na vstupném. Co dalšího stojí na Vyšehradě za vidění? Podívejte se s portálem Kudy z nudy.
8. červenec 2024 14:50
Památky, Praha

Cesty za uměním: Karel Škréta, malíř českého baroka

Jeden z nejvýznamnějších českých malířů období baroka Karel Škréta (1610–1674) byl umělec evropského významu. Vydejte se s Kudy z nudy v jeho stopách po Evropě i po Čechách a pojďte se podívat, kde objevíte nejcennější díla Karla Škréty, tvůrce oltářních obrazů, portrétisty, kreslíře a ilustrátora.
7. červenec 2024 8:46
Kultura, Praha

Praha a nejkrásnější parky a zahrady: oázy klidu, kam se podíváte zdarma

Zapomeňte na ruch a shon velkoměsta i letní žár pražských ulic a vydejte se s Kudy z nudy do pražských parků a zahrad. Z bohaté nabídky zákoutí plných zeleně a jezírek jsme vybrali ty, kam se podíváte zadarmo – jak je to dlouho, co jste se naposled prošli Františkánskou zahradou, Kinského zahradou nebo po Vojanových sadech?
6. červenec 2024 11:34
Příroda, Praha

Seznamte se: prvorepublikové klenoty Prahy

Líbí se vám období první republiky? Obdivujete tehdejší eleganci a vkus dobové módy a designu? Pak se s Kudy z nudy vydejte k pražským stavbám, které na začátku 20. let minulého století vznikly. Nabídka je pestrá ve všech směrech: někde se podíváme dovnitř, jinde se zatím můžeme dívat jen zpovzdálí.
6. červenec 2024 10:00
Památky, Praha

Borůvky, ostružiny, rajčata, okurky i houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty

Když po jahodách a třešních zbydou jen prázdné talíře, mohou se milovníci letních plodů přírody těšit na další druhy ovoce a zeleniny, které zvolna dozrávají. Během července, srpna i na začátku září se navíc chystá velké množství gastronomických akcí, kde hrají hlavní roli například borůvky nebo švestky. Kromě výše zmíněného ovoce vás pozveme i na rajčata, okurky anebo třeba na samosběr ostružin či voňavé bylinky.
6. červenec 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha