Úvod > Aktuality > Festival otevřených sklepů už tento víkend na Slovácku
Festival otevřených sklepů už tento víkend na Slovácku
"> "> ">
Gurmánská turistika

Festival otevřených sklepů už tento víkend na Slovácku

  • Vydáno13. listopadu 2015
Na jedné z nejvýznamnějších vinařských událostí tohoto roku návštěvníci zavítají do třiceti sklepů, ve kterých bude kromě koštů vína také příležitost k osobnímu setkání přímo s vinaři. Doprovodným programem festivalu jsou mimo jiné kyjovské hody a ochutnávka svatomartinských vín v Bzenci.
Třicet festivalových sklepů bude otevřeno v Kyjově, Miloticích, Vlkoši, Vracově a Bzenci. Degustaci 300 vín přímo ve sklepech doprovodí však nejen folklór v Kyjově, ale i ukázky napoleonské bitvy nebo křest sektu s názvem „1876“ v historických sklepech bzeneckého zámku. Půjde tak o velkolepé zakončení hlavní vinařské turistické sezóny na jižní Moravě. Pořadatel ovšem slibuje, že nepůjde o masovou akci, počet vydaných vstupenek chce udržet pod 2000 – podobně jako minulé ročníky.
 

Celoživotní škola vína

Čím je Festival otevřených sklepů jedinečný? Organizátoři během sedmi let trvání festivalu postupně představují různé vinařské regiony a nabízí tak de facto celoživotní seriál poznávání vinařských obcí, vinařů a všech ročníků vín vinařské oblasti Morava. Hlavním cílem festivalu je však nabídnout zážitek s vinaři a jejich víny. Letos je kromě degustací ve sklepech v nabídce také možnost ochutnat ledové a slámové speciálky vinařství Štěpána Maňáka nebo premiérové otevření prvních lahví sektu z produkce Zámeckého vinařství Bzenec, odkazujícím se v názvu na rok „1876“, kdy byl právě v Bzenci vyroben první sekt na Moravě.

Zmíněný sekt je vyroben tradiční francouzskou metodou ze stejných odrůd jako legendární Champagne (jen Pinot Meunier je nahrazen Ryzlinkem vlašským). Dobrým základem pro degustace bude široká nabídka lokálních specialit, především sezónních husích lahůdek.

Na místě dostanou návštěvníci tištěnou brožuru s informacemi o všech vinařích, položkách programu, gastronomii i jízdních řádech autobusů, které zajišťují přepravu mezi festivalovými obcemi. Nezapomeňte si na Festival otevřených sklepů 14. – 15. listopadu včas zamluvit ubytování a také si s předstihem rezervujte vstupenku, která vás vyjde na 864 Kč.

A na závěr pro zajímavost ještě několik statistik. Za povšimnutí stojí, že více jak 50 % návštěvníků tvoří ženy a konkrétně největší podíl tvoří návštěvnice mezi 19 a 29 lety. 30 % návštěvníků přijíždí z Prahy, ale kolem průměru 5 % si drží návštěvnost všechny kraje ČR. Pořadatelé si nejvíce váží toho, že až 75 % účastníků udává, že přicházejí na doporučení přátel.
Sklepní uličky v Kyjově

Sklepní uličky v Kyjově

Vinařství se staletou tradicí připomínají v Kyjově sklepní uličky v Nětčicích, řádek sklepů ve Vývoze v Boršově a vinařské stavby v ulici U Sklepů, zvané Na Šištótě. Ve sklepě U Petra, který nabízí ochutnávky a prodej vín, je k vidění malá vinařská expozice.

Slovácká galerie vín v Kyjově

Slovácká galerie vín v Kyjově

Stylová Slovácká galerie vín, která se nachází přímo pod renesanční kyjovskou radnici. Slovácká galerie vín nabízí a prezentuje vína výhradně ze Slovácké vinařské podoblasti.

Sklepní ulička ve Vracově – vracovský Parlament

Sklepní ulička ve Vracově – vracovský Parlament

Vracovské sklepy bývali jakousi druhou radnicí i kolbištěm debat politických a hospodářských, o čemž svědčí i název jednoho z nich, a to "Parlament".

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Zámecké sklepy v Bzenci

Zámecké sklepy v Bzenci

Při návštěvě Zámeckých sklepů Bzenec se seznámíte se s historií samotných sklepů, bzeneckého zámku i s výrobou vína, a také budete moci přímo ve sklepech víno ochutnat a to, co vám zachutná poté zakoupit v podnikové prodejně.

Zámek Bzenec

Zámek Bzenec

Ve městě Bzenec na Hodonínsku v Jihomoravském kraji leží rozsáhlý pseudogotický zámek Bzenec. Zámek není veřejnosti přístupný, návštěvníci si však mohou prohlédnout přilehlý anglický park, ve kterém je velmi stará lípa, Bzenecká lípa, jejíž věk se odhaduje na více než 900 let.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika