Úvod > Aktuality > Festival muzejních nocí se blíží

Festival muzejních nocí se blíží

Vydáno 13. května 2019 Kultura
V letošním roce se uskuteční jubilejní XV. ročník Festivalu muzejních nocí, který bude probíhat od pátku 17. května do soboty 8. června 2019. Muzejních nocí se již neúčastní pouze muzea a galerie, ale ve spolupráci s nimi také města, knihovny, památkové objekty, divadla, a další subjekty; na jejich programech se často podílejí žáci a studenti základních, středních či uměleckých škol; v jejich rámci vystupují divadelní a hudební soubory, řemeslníci a výtvarníci.

Muzejní nocLetos již XV. ročník festivalu Muzejních nocí se postupně odehraje v celkem 158 městech a na jeho programu se bude podílet neuvěřitelných 517 institucí. Festivalu muzejních nocí se již neúčastní pouze muzea a galerie, ale ve spolupráci s nimi také knihovny, památkové objekty, divadla, a další subjekty.

Nabídka programů je každý rok velmi pestrá, neboť každá instituce pojímá svoji Muzejní noc po svém. Muzea a galerie účastnící se festivalu pravidelně mají vytvořeno specifické téma, další  organizace přizpůsobují své aktivity současným výstavám či nově otevřeným expozicím. Narůstající úspěch jednotlivých ročníků Festivalu muzejních nocí dal vzniknout myšlence Národního zahájení, které se stalo každoroční akcí konanou vždy pod záštitou jednoho zkrajů a ve spolupráci sAsociací krajů ČR. Letošní Národní zahájení Festivalu muzejních nocí, proběhne v pátek 17. května 2019 v prostorách Muzea Karlovy Vary. Festival pak tradičně uzavře Pražská muzejní noc v sobotu 8. června 2019.
 

Národní zahájení Festivalu muzejních nocí v Karlových Varech

Karlovy VaryNárodní zahájení jubilejního XV. ročníku Festivalu muzejních nocí 2019 se uskuteční v pátek 17. května 2019 od 16:00 hodin v Muzeu Karlovy Vary. Při netradiční komentované prohlídce nové stálé expozice muzea se setkáte s osobnostmi, které se s vámi podělí o zajímavosti z historie Karlových Varů i z karlovarského regionu. Těšit se můžete například na středověkého lovce, dámu z kolonády, architekta zlaté éry Karlových Varů a přijde snad i Jakub Maria Alfred Daublebsky ze Sternecku. V rámci Muzejní výzvy budou připraveny speciální úkoly pro děti i dospělé, ti nejúspěšnější si odnesou originální odměny.

Karlovy VaryBěhem Muzejní noci bude možné zhlédnout aktuální výstavu "Poohří za časů lovců a sběračů" a uskuteční se také projekce filmu Jak se dělá muzeum. Vše doplní od 19.30 do 21.00 hodin hudební improvizace pana Jindřicha Tolara a spol.

V rámci Muzejní noci bude zpřístupněn také interiér budovy lázní netradičně v nočních hodinách. Od 19:30 hodin se v Zanderově sále uskuteční koncert Karlovarského symfonického orchestru, který zahraje Čtvero ročních období Antonia Vivaldiho.


Muzejní noc v dalších městech

Muzejní noc Brno_foto Michal RůžičkaMuzea a galerie budou otevřená 17. května v Kutné Hoře, Vysokém Mýtě, Rumburku, Jablonci nad Nisou, Liberci, Pelhřimově, Olomouci a ve Zlíně. V sobotu 18. května se otevřou dveře muzea v Rakovníku, Vodního domu v Hulicích, archeoparku Pavlov, Hornického muzea Mayrau a Muzejní noc nastane také v Brně. Otevřeno bude 18. května nezvykle i Muzeum hlavního města Prahy.

Na jihu Čech se muzea otevřou od 24. a 25. května. Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích zve návštěvníky 24. května a Český Krumlov 25. května. Muzejní noc v Plzni se uskuteční poslední květnový den, tedy 31. května 2019, stejně jako Táborská muzejní noc. K posledním Muzejním nocím bude patřit Ostravská muzejní noc, která se koná 8. června.

Noční PrahaŘadu muzejních nocí uzavře 8. a 9. června 2019 Pražská muzejní noc. O tom, kdy se jednotlivé Muzejní noci konají a jaký je pro návštěvníky připraven program, informují webové stránky muzejninoc.cz. Přestože má každé muzeum či galerie na výběr, zda a jakou částku bude na symbolickém vstupném vybírat, až na výjimky volí tradiční bezplatný vstup, případně dobrovolné vstupné.

Plzeňská muzejní noc 2019

Plzeňská muzejní noc 2019

V pátek 31. května 2019 se znovu otevřou brány většiny plzeňských muzeí a galerií v neobvyklých časech. Letos už po patnácté.

Litomyšlská muzejní noc

Litomyšlská muzejní noc

V červnu letošního roku obnoví Litomyšl tradici muzejních nocí. Většina kulturních institucí tak bude mít v sobotu 1. června otevřeno minimálně od 15:00 do 23:00 hodin a navíc zcela zdarma. Na návštěvníky čeká bohatý program.

Pražská muzejní noc 2019

Pražská muzejní noc 2019

Unikátní akce je tradičně jednou z nejnavštěvovanějších v Praze a přináší možnost prozkoumat kulturní bohatství naší metropole ve zcela ojedinělé atmosféře. Každoročně ji navštíví desítky tisíc lidí. Muzejní noc představuje kulturní fenomén, který má svou tradici ve městech po celé Evropě.

Festival muzejních nocí 2019

Festival muzejních nocí 2019

Jubilejní XV. ročník Festivalu muzejních nocí 2019 bude probíhat ve dnech 17. května až 8. června 2019!

Giganti doby ledové 2 v Olomouci

Giganti doby ledové 2 v Olomouci

Po pěti letech se do Vlastivědného muzea v Olomouci vrací jedna z nejúspěšnějších výstav v jeho novodobé historii, kterou si v roce 2014 prohlédlo bezmála 25.000 návštěvníků.

Litomyšlská muzejní noc v Regionálním muzeu

Litomyšlská muzejní noc v Regionálním muzeu

Rok se s rokem sešel a muzejní noc je opět tady. Jejím cílem je představit kulturní dědictví zajímavým způsobem.

Mělnická muzejní noc

Mělnická muzejní noc

Kavárna otevřena do 23:00. Vstup volný! Ve znamení přírody: interaktivní program k výstavě Nespoutaná řeka, sokolník v atriu muzea, loutkové divadélko O hodném Matýskovi, přednáška Vlci, tajemné květinové krajiny J. Hobíka, koncert sboru Chrapot…

Meziříčská muzejní noc 2019

Meziříčská muzejní noc 2019

Již podesáté se město Valašské Meziříčí spolu s desítkami českých měst a obcí připojí k festivalu muzejních nocí.

Muzejní a galerijní noc v Jihlavě 2019

Muzejní a galerijní noc v Jihlavě 2019

Letošní ročník již tradiční jihlavské Muzejní a galerijní noci se uskuteční v pátek 7. června. Návštěvníci se mohou těšit na řadu doprovodných aktivit, prodlouženou otvírací dobu do 21:00 a vstup do galerie zcela zdarma po celý den.

Muzejní noc a Noc kostelů ve Františkových Lázních

Muzejní noc a Noc kostelů ve Františkových Lázních

Zúčastněte se františkolázeňské Dlouhé noci v pátek 24. května 2019 a objevte více z minulosti Františkových Lázních.

Muzejní noc na Domě přírody Moravského krasu

Muzejní noc na Domě přírody Moravského krasu

Přijďte s námi prožít muzejní noc na Domě přírody Moravského krasu.

Muzejní noc na zámku Kačina - videomapping (1)

Muzejní noc na zámku Kačina - videomapping

Muzejní noc 2019 se ponese opět v duchu hry světel a stínů. Po loňské videoprojekci v zámecké knihovně se můžete těšit na nezapomenutelný videomapping na zámeckou budovu. Pro velký zájem bude 5 projekcí a k tomu se můžete těšit na světelnou a zvukovou instalaci před zámkem.

Muzejní noc v areálu v Panenských Břežanech

Muzejní noc v areálu v Panenských Břežanech

V areálu horního zámku v Panenských Břežanech proběhne 7. června zdejší druhý ročník Muzejní noci. Pojat bude netradičně, historicky, trochu záhadně.

Muzejní noc v Leteckém muzeu Kbely

Muzejní noc v Leteckém muzeu Kbely

Sobota 8. června 2019 – Pražská muzejní noc – Letecké muzeum Kbely; speciální program, zpřístupnění některých exponátů letecké techniky.

Muzejní noc v Muzeu a galerii Orlických hor - Muzeum krajky Vamberk

Muzejní noc v Muzeu a galerii Orlických hor - Muzeum krajky Vamberk

Stejně jako v minulých letech se i tento rok zapojí Muzeum a galerie Orlických hor do známého a oblíbeného Festivalu muzejních nocí.

Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu Valtice

Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu Valtice

Nenechte si ujít výjimečnou příležitost navštívit valtické muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny v nezvyklý čas.

Muzejní noc v Panenských Břežanech

Muzejní noc v Panenských Břežanech

V areálu horního zámku v Panenských Břežanech proběhne 7. června druhý ročník Muzejní noci.

Ostravská muzejní noc 2019

Ostravská muzejní noc 2019

V Ostravě se v rámci muzejní noci představí na 30 soukromých i státních organizací, které se pravidelně zapojují do kulturního života města i celého Moravskoslezského kraje. Vydejte se na netradiční putování nejzajímavějšími místy Ostravy za dobrodružstvím a zábavou!

Pardubická muzejní noc (2)

Pardubická muzejní noc

Výjimečná příležitost prohlédnout si muzea, galerie a další objekty Pardubic v netradičním nočním čase.

Pražská muzejní noc 2019 na Novoměstské radnici

Pražská muzejní noc 2019 na Novoměstské radnici

Novoměstská radnice se opět zúčastní PMN se zajímavým programem a nabídne prohlídku prostor, které nejsou veřejnosti běžně přístupné.

Rytířská muzejní noc v Napajedlích

Rytířská muzejní noc v Napajedlích

Šerm, souboj s mečem, střelba z historických zbraní, pasování na rytíře – to a mnoho dalšího si mohou vyzkoušet návštěvníci v pátek 24. května v Muzeu v Napajedlích.

Slaná muzejní noc

Slaná muzejní noc

Součástí celostátního Festivalu muzejních nocí (17. 5. – 8. 6.) je v pátek 31. května od 16 do 22 hodin Slaná muzejní noc. Vedle muzea bude akce probíhat také v Knihovně V. Štecha, infocentru a městském kině. Součástí večera bude v 18 hodin vernisáž výstavy Sladké naše snění.

Slezská muzejní noc 2019

Slezská muzejní noc 2019

V rámci letošní Slezské muzejní noci pro vás připravujeme opět netradiční a bohatý kulturní program.

Táborská muzejní noc 2019

Táborská muzejní noc 2019

Galerie u Radnice, Galerie 140, Husitské muzeum v Táboře, Muzeum čokolády a marcipánu, Muzeum LEGA Tábor a Muzeum pivovarnictví Tábor zvou na Muzejní noc 2019.

Táborská muzejní noc v Muzeu lega (1)

Táborská muzejní noc v Muzeu lega

Stovka zcela nových exponátů a celá řada exkluzívních modelů jako například Aston Martin Jamese Bonda, legendární Bugatti Chiron či Ford Mustang ze zlatých šedesátých let vás zcela jistě okouzlí.

Litoměřická muzejní noc 2019

Litoměřická muzejní noc 2019

I tento rok v Litoměřicích proběhne Muzejní noc, která je součástí celorepublikového festivalu. A nebude to festival pouze muzejní. Různorodý program pro dospělé i dětské návštěvníky připravilo celkem 6 institucí. Jejich dveře zůstanou otevřené i po skončení běžné otevírací doby.