Úvod > Aktuality > Festival Lughnasad v Nasavrkách zabaví celou rodinu
Zážitky

Festival Lughnasad v Nasavrkách zabaví celou rodinu

  • Vydáno26. července 2016
Oslava léta a keltského svátku Lughnasadu se opět chystá v Nasavrkách. Již 10. ročník keltských dožínek, tedy Festivalu keltské kultury Lughnasad, začne v pátek 29. a potrvá celý víkend až do neděle 31. července.
Lughnasad je jedním z osmi hlavních keltských svátků a pro naše předky byla účast na něm prakticky povinná. Podle tradice se začínalo slavit kolem 1. srpna a oslavy trvaly celý týden. Z prvního obilí se semlela mouka a upekl koláč, který druid požehnal a z něhož pak každý dostal kousek.

Od Keltů bychom mohli leccos opsat i v dnešní době. Lughnasad nebyl jen příležitostí k setkávání starých známých, ale i k vytvoření nových přátelství. Vedle děkování za úrodu probíhaly trhy a různé soutěže, básnická klání či závody na vozech, a po dobu oslav bylo zakázáno jakékoliv násilí či nevraživost.
 

Keltové v moderní době

Přijeďte si ověřit, jak takové oslavy probíhají dnes, a to do Nasavrk u Chrudimi ve východních Čechách. Desátý ročník tradičních keltských dožínek, tedy Festivalu keltské kultury Lughnasad, začne v pátek 29. července a potrvá celý víkend až do neděle 31. července.
 
Pro návštěvníky je letos přichystán pestrý jubilejní  program. Těšit se můžete zejména na koňskou show
v podání jezdecké skupiny Equites Gabreta, na ukázky výroby medoviny a piva, sokolnictví či oblíbené ukázky keltských řemesel. Chybět samozřejmě nebudou ani další tradiční součástí programu, jako je ukázka a výuka irských tanců řada workshopů a přednášek či duchovní program. V neposlední řadě jsou připraveny hry a soutěže pro děti, trhy a mnoho dalšího. Součástí programu je i přednáška PhDr. Jany Čižmářové o jednom z nejvýznamnějších archeologických nálezů z území České republiky – konvičce z Brna-Maloměřic. K vidění bude i replika tohoto unikátu, která bude přímo na Lughnasad zapůjčená z Moravského zemského muzea. Program vyvrcholí v sobotu od 18:00 hodin koncertem kapel Jauvajs, Dick O ́Brass, Bran a Beerberries.

Dožínky KeltiVstup jen do zahrady bez koncertů stojí dospělé 50 Kč, děti do 15 let a seniory 30 Kč, jednodenní vstupné včetně koncertu stojí 160 Kč, snížené 110 Kč. Můžete si také koupit vstupenku na celý program, která stojí 290 Kč pro dospělé, pro děti do 15 let a seniory 220 Kč. Předškolní děti mají na festival vstup zdarma.

V nasavrckém renesančním zámku je instalována expozice Po stopách Keltů, která vám představí historii Keltů v Čechách i v Evropě. Odhalíte tu také historii oppida, které stávalo nedaleko odtud nad Křižanovickou přehradou. Přímo od zámku vás k němu dovede naučná Keltská stezka. Měří 9,5 km, má 12 zastavení a kromě oppida se projdete malebným údolím řeky Chrudimky.
Přírodní rezervace Krkanka a Strádovské peklo v údolí Chrudimky

Přírodní rezervace Krkanka a Strádovské peklo v údolí Chrudimky

V úseku mezi Křižanovickou a Práčovskou přehradou vytvořila řeka Chrudimka v žulových horninách nasavrckého masivu hluboké údolí, které bylo pro svoji jedinečnost postupně začleněno do dvou vyhlášených přírodních rezervací – PR Krkanka a PR Strádovské peklo.

Kaštanka – sad jedlých kaštanů v Nasavrkách

Kaštanka – sad jedlých kaštanů v Nasavrkách

Přírodní památka Kaštanka je sadem kaštanovníků setých s plody jedlými kaštany o rozloze téměř 2 ha. Založil ji kníže Auersperg v roce 1774 a jedná se o nejvýše položenou alej jedlých kaštanů v Evropě. Překvapivé je, že Kaštanka dosud plodí.

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

V expozici Po stopách Keltů na zámku Nasavrky v Železných horách se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámí vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů.

Kaštanobraní v Nasavrkách

22.10.
Kaštanobraní v Nasavrkách

V sobotu 22. října oslavíme letošní úrodu jedlých kaštanů v naší Kaštance.

Další aktuality