Úvod > Aktuality > Festival keltské kultury Lughnasad se blíží

Festival keltské kultury Lughnasad se blíží

Vydáno 19. července 2019 Zážitky
Ve dnech 20. července - 27. července 2019 se v Nasavrkách uskuteční 13. ročník festivalu keltské kultury Lughnasad. Hudba, tanec, jídlo, dobovou zábavu pro děti i dospělé, přednášky o historii i workshopy, to všechno se vejde do dvoudenního programu, který je pro návštěvníky přichystán. Těšit se můžete také na bohaté ukázky keltských řemesel.

Festival keltské kultury Lughnasad se blížíLughnasad byl jedním z osmi hlavních keltských svátků. Jedná se o oslavy zrna a úrody, o předchůdce dnešních dožínek. Festival keltské kultury nabídne i letos ukázky řemesel. Zavítejte do Země Keltů v Nasavrkách, Lughnasad se tu koná od 20. do 27. července 2019. Oslava vyvrcholí v pátek 26. července a v sobotu 27. července, kdy se Země Keltů promění v jeden velký starověký svět, ve kterém nebudou chybět vládci, otroci či irské tanečnice.

Podle tradice oslavy začínaly kolem 1. srpna a slavilo se celý týden. Součástí byly děkovné obřady a také velký trh, na který se sjeli lidé z širokého okolí. Byla to příležitost k setkání starých známých ale i k vytvoření nových přátelství. Pro Kelty byla účast na Lugnasadu prakticky povinná. Věřilo se, že kdo slaví Lugnasad, zajistí si dostatek obilí, mléka, dobrou úrodu ovoce a domácí pohodlí. A také že ten, kdo se nezúčastní Lugnasadu, bude pronásledován neštěstím.

Festival keltské kultury Lughnasad - Nasavrky 2020

Festival keltské kultury Lughnasad - Nasavrky 2020

Přijeďte společně s Kelty oslavit Lughnasad v Zemi Keltů. Hudba, tanec, jídlo, dobové řemesla, zábava pro děti i dospělé, přednášky o historii i workshopy, to všechno se vejde do dvoudenního programu, který je pro návštěvníky přichystán.

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

V expozici Po stopách Keltů na zámku Nasavrky v Železných horách se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámí vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů.

Keltská naučná stezka v Nasavrkách

Keltská naučná stezka v Nasavrkách

Keltská stezka Železnými horami vás provede místy původního keltského osídlení v okolí Hradiště a Nasavrk. Prochází nádhernou přírodou Železných hor, především pak údolím řeky Chrudimky, potoků Debrného a Krkanka (Hradišťský potok).

Keltský archeoskanzen Nasavrky

Keltský archeoskanzen Nasavrky

Skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set až tisíc obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech.