Úvod > Aktuality > Festival keltské kultury Lughnasad se koná i letos!
K videní tak bude napríklad tavba železné rudy, odlévání bronzu ci ražba mincí
"> K videní tak bude napríklad tavba železné rudy, odlévání bronzu ci ražba mincí "> Festival keltské kultury Lughnasad se blíží "> Lughnasad byl jedním z osmi hlavních keltských svátku "> Lughnasad byl oslavou zrna a úrod
Zážitky

Festival keltské kultury Lughnasad se koná i letos!

  • Vydáno28. července 2020
Ve dnech 28. července až 1. srpna 2020 se v Nasavrkách uskuteční 14. ročník festivalu keltské kultury Lughnasad. Hudba, tanec, jídlo, dobovou zábavu pro děti i dospělé, přednášky o historii i workshopy, to všechno se vejde do dvoudenního programu, který je pro návštěvníky přichystán. Těšit se můžete také na bohaté ukázky keltských řemesel.

Festival keltské kultury Lughnasad se blížíLughnasad byl jedním z osmi hlavních keltských svátků. Jedná se o oslavy zrna a úrody, o předchůdce dnešních dožínek. Festival keltské kultury se letos koná navzdory obtížím spojených s aktuální epidemií koronaviru. Oproti původnímu plánu nicméně dojde k mnoha organizačním změnám tak, aby bylo možné festival za stávajících podmínek vůbec uspořádat. Tyto změny zahrnují samotný program a účast zahraničních účinkujících.

Země Keltů v Nasavrkách slaví Lughnasad od 28. 7. do 1. 8. 2020. Oslava vyvrcholí v pátek 31. července a v sobotu 1. srpna. Těšit se můžete například na promítání filmů, výuku irských tanců, odborné přednášky na téma "Konec keltských oppid a příchod prvních Germánů", "O keltských bozích" nebo "Skleněné šperky v době laténské". Nebude chybět ani speed carving a dražba soch, řemesla, zvyky a móda styrých Keltů či souboje a bitky bojovníků. Vrcholným bodem programu bude v sobotu lughnasadový rituál. Během oslav si užijete i kvalitní hudební program – kapely Isara, Slunovrat, Dálach, Jauvajs, Happyt To Meet, Deloraine a Wolfrain.

lughnasadPodle tradice oslavy začínaly kolem 1. srpna a slavilo se celý týden. Součástí byly děkovné obřady a také velký trh, na který se sjeli lidé z širokého okolí. Byla to příležitost k setkání starých známých ale i k vytvoření nových přátelství. Pro Kelty byla účast na Lughnasadu prakticky povinná. Věřilo se, že kdo slaví Lughnasad, zajistí si dostatek obilí, mléka, dobrou úrodu ovoce a domácí pohodlí. A také že ten, kdo se nezúčastní Lughnasadu, bude pronásledován neštěstím.

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech. Rozloha – 3 ha.

Keltská naučná stezka v Nasavrkách

Keltská naučná stezka v Nasavrkách

Keltská stezka Železnými horami vás provede místy původního keltského osídlení v okolí Hradiště a Nasavrk. Prochází nádhernou přírodou Železných hor, především pak údolím řeky Chrudimky, potoků Debrného a Krkanka (Hradišťský potok).

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

V expozici Po stopách Keltů na zámku Nasavrky v Železných horách se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámí vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů.

Další aktuality