Úvod > Aktuality > Multižánrový festival Boskovice láká na pestrý program
Multižánrový festival Boskovice láká na pestrý program
"> "> ">
Kultura

Multižánrový festival Boskovice láká na pestrý program

  • Vydáno5. července 2022
Od 7. do 10. července se v unikátním historickém jádru města – židovské čtvrti a jejím blízkém okolí uskuteční festival Boskovice 2022. Právě místo konání a jeho otevřenost má zásadní podíl na neopakovatelné atmosféře, kterou byste si neměli nechat ujít. Letošní již 30. ročník festivalu připomene uplynulých 29 ročníků. Pořadatelé pozvali hned několik interpretů, kteří byli v minulosti s boskovickým programem i činností Unijazzu, jako jeho tvůrce, opakovaně spojeni – vystoupí například Tata Bojs a Už jsme doma.
BoskoviceBoskovice – festival pro židovskou čtvrť letos oslaví své kulatiny. Už potřicáté pozve Unijazz milovníky letních festivalů na začátku prázdnin do Boskovic na pestrou přehlídku hudby, divadel, filmů, výstav a dalších akcí. Kulturně bohatý a pestrý začátek letních prázdnin čeká Boskovice i letos a program opět zavede zájemce na řadu míst ve městě, ať už do synagogy a ulic židovské čtvrti, na hrad, do skleníku v zámeckém parku, do amfiteátru letního kina či do muzea. V rámci festivalového projektu Fokus se tentokrát napříč dramaturgií představí maďarská scéna a hlavní festivalový program, který nezapomíná ani na děti, jako vždy doplní řada doprovodných akcí – workshopů, komentovaných prohlídek či besed.
 

Rock, pop, jazz, blues i experiment na několika scénách

Festival BoskoviceKromě zmíněných festivalových stálic zahrají také Lenka Dusilová, která vystoupí v originálním spojení s kapelou Květy, nebo americká legenda nezávislého rocku Girls against Boys, která podobně jako Boskovice letos slaví své třicáté narozeniny speciálním turné – boskovický festival je jednou z pouhých dvou zastávek v Česku. Po pauze se vrátí alternativci DVA, instrumentální maďarský noise-rock přivezou Pozvakowski, poprvé zde zahrají folkovými Anděly ocenění Žamboši, ale také bluesoví The Turtev Brothers, elektro-art-punk-popová mezinárodní kapela Art¡g, indie-popoví něco něco, živelní Lebanon, podmanivá zpěvačka Marie Puttnerová, jemně poetický písničkář Mirek Kemel se svým bandem, osobitá zpěvačka a autorka Martina Trchová, zamyšlení poetici Post-hudba nebo mostecká dreampopová kapela Favorite Obsession.

Své výročí oslaví na festivalu i tradiční česko-německá jazzová scéna, která zámecký skleník rozezní už podvacáté. Představí tradičnější i experimentální projekty z obou zemí, např. duo vynikajících muzikantů Emila Viklického a Pavla Hrubého, kapelu studentů KJJ Michale to Castle, německé duo Land Über či experiment Agnes Ponizil Improvife. A i letos se chystá speciální festivalový česko-německý projekt, tentokrát pod vedením Ondřeje Štveráčka.


Současná dokumentární tvorba, studentské snímky i významná filmová výročí

BoskovicePříznivci filmu se mohou těšit na profil režiséra a scénáristy Ivana Passera, který uvede filmový historik Pavel Taussig. V rámci festivalového Fokusu se představí maďarská tvorba, dále budou ke shlédnutí i aktuální studentské práce a řada českých dokumentů, z nejnovějších např. Jan Werich: Když už člověk jednou je, Sny o toulavých kočkách nebo Tenkrát v Praze, který v Boskovicích osobně uvede režisér snímku Josef Císařovský.

Filmová nabídka si jako vždy všimne i významných výročí. U lyrického pohádkového příběhu Malá mořská víla (1976) se mohou diváci zaposlouchat do hudby skvostného skladatele Zdeňka Lišky, od jehož narození uplynulo letos v březnu přesně sto let, a pro příznivce kvalitních hororových příběhů si organizátoři nachystali československý film z dílny Juraje Herze, snímek Morgiana letos slavící padesát let od své premiéry.


Do Boskovic zavítají i loutkáři

Loutky bez hranicVíce než desítka divadelních souborů se pokusí zaujmout diváky všech generací divokou improvizací nebo třeba autorskou, rodinnou i firemní tragikomedií. Návštěvníci se mohou těšit na konverzační grotesku souboru Ductus Deferens nebo autorskou hru tří žen Divadla oProti, pro nejmenší návštěvníky festivalu připravují pohádku Loutky bez hranic a větší děti zajisté ocení tragikomickou loutkohru spolku Waxwing Theatre. V neděli večer uzavře festivalovou divadelní scénu zvukově sofistikovaná inscenace Serotonin, kde v hlavní roli vystoupí herec Jan Hájek.

Festivalové permanentky jsou k prodeji v sítích smsticket a goout, případně v Městském informačním centru Boskovice (Masarykovo nám. 3/1, Boskovice).
Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy

Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy

V atraktivním prostředí empírového zámku v Boskovicích je možné kromě tradičních prohlídek historické instalace uspořádat svatební obřady i různé akce.

Synagoga maior Boskovice

Synagoga maior Boskovice

Dnes jediná zachovaná synagoga v boskovickém židovském městě. Její základní část (předsíň, hlavní sál a ženská galerie v 1.patře) pochází z roku 1639, kdy ji židovské obci postavil původem italský stavitel Silvestr Fiota z Chiavenny, tehdy boskovický měšťan.

Hrad Boskovice – rozsáhlá zřícenina původně gotického hradu

Hrad Boskovice – rozsáhlá zřícenina původně gotického hradu

Na rozhraní Malé Hané a Drahanské vrchoviny se ve výšce 460 metrů nad mořem vypíná romantická zřícenina goticko-renesančního boskovického hradu. Od roku 1975 probíhá na hradu postupná rekonstrukce, jejímž výsledkem je zpřístupnění velké části hradní zříceniny.

Židovské památky v Boskovicích

Židovské památky v Boskovicích

Uzavřené židovské město vzniklo až po roce 1727. Návštěvníci dnes v Boskovicích mohou využít prohlídkových okruhů židovskou čtvrtí s průvodcem, které jim představují historii a život židů na Boskovicku včetně návštěvy židovských památek.

Další aktuality

13.8.
2022
Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Jihomoravský kraj | Památky
10.8.
2022
Den Brna se letos bude slavit tři dny

Den Brna se letos bude slavit tři dny

Jihomoravský kraj | Památky
10.8.
2022
Otevřené sklepy v Čejči zvou tuto sobotu milovníky vína

Otevřené sklepy v Čejči zvou tuto sobotu milovníky vína

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika