Úvod > Aktuality > Festival bollywoodského filmu letos slaví jubileum!
Festival bollywoodského filmu letos slaví jubileum!
">
Zážitky

Festival bollywoodského filmu letos slaví jubileum!

  • Vydáno8. října 2012
Festival bollywoodského filmu letos oslaví jubilejní 10. ročník, zároveň se jedná o 100 let existence filmu v Indii! V rámci oslav je nachystaný bohatý program. O víkendu 13.-14.10. proběhne v Biu Ponrepo přehlídka starých filmů. Festival pak bude pokračovat od 15. do 21.10. tradičně v kině Světozor.
Diváci se mohou těšit na nejnovější trháky, ale i na starší klasiku, úspěšné filmy promítané během 10 let festivalu, kde si na své přijdou zejména fanoušci Shah Rukh Khana hned v 6 filmech. Chybět samozřejmě nemohou zajímavé dokumenty – jedním z nich je Rasa Yatra, kterého se ve velkém sále zúčastní i režisér Param Tomanec. Budou se promítat dokonce i filmy Rockstar a Prague, které se natáčely v Praze!

K filmovým projekcím se chystá jako vždy několik doprovodných akcí! Na půdě Francouzského institutu ve spolupráci s Univerzitou Sorbonna v Paříži, u příležitosti 100. výročí indické kinematografie, proběhne 19.10. konference na téma Bollywood (R)evolution. Akce se zúčastní mj. dva významní hosté: režisérka a producentka Nasreen Munni Kabir, považována za expertku na indický film, a Charles Tesson, bývalý redaktor francouzského časopisu Cahiers du Cinéma a současný předseda Týdne mezinárodní kritiky v Cannes. Konference bude zakončena promítáním filmu The Inner and Outer World Of Shah Rukh Khan, který natočila Nasreen Munni Kabir v roce 2004, a který přibližuje soukromý i veřejný život jedné z největších bollywoodských hvězd.

Dalším doprovodným programem bude výstava starých indických filmových plakátů v Centru současného umění DOX. A samozřejmě už teď si můžete v diáři poznamenat termín oficiální oslavy 10. ročníku – sobota 20. 10., kde jinde než na tradiční a oblíbené Bollywood party!

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.