Úvod > Aktuality > Šumperské Blues Alive slaví dvacáté páté výročí
Šumperské Blues Alive slaví dvacáté páté výročí
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Šumperské Blues Alive slaví dvacáté páté výročí

  • Vydáno7. listopadu 2021
Mezinárodní festival Blues Alive v Šumperku, největší středoevropská přehlídka blues, oslaví od 11. do 13. listopadu dvacátý pátý ročník. Během tří hlavních festivalových večerů vystoupí přední americké hvězdy a držitelé prestižních cen Blues Music Awards i mladé mezinárodní naděje. Bohatý doprovodný program vzdá koncerty i debatami poctu Bobu Dylanovi, nabídne sólové písničkáře v H – clubu a čtvrtstoletí festivalu připomene výstava fotografií i křest knihy rozhovorů a fotografií z jeho historie.
Marcia BallZe zahraničních jmen vystoupí letos v Šumperku například jedna z klíčových kapel chicagského blues posledních více než třiceti let Lil´ Ed & The Blues Imperials, jedna z největších harmonikářských hvězd historie Rick Estrin s kapelou The Nightcats a legenda chicagského blues, zpěvák a kytarista John Primer. Oba posledně jmenovaní jsou čerstvými držiteli ocenění Blues Music Awards – Rick Estrin & The Nightcats byli vyhlášeni Kapelou roku a John Primer Umělcem roku v tradičním blues.

Ronnie Baker BrooksBěhem festivalu Blues Alive zahraje také  americký kytarista Kirk Fletcher, britský zpěvák Pat Fulgoni s formací Blues Experience, americký pianista Bruce Katz s britským harmonikářem a zpěvákem Gilesem Robsonem, holandský zpěvák a kytarista Hans Theessink, švédští Black River Delta, proslulí drsným bluesovým zvukem, a Marcus Bonfanti Band v čele s brilantním bluesrockovým kytaristou Marcusem Bonfantim, frontmanem legendárních Ten Years After. V Šumperku tuto sestavu doplní skotský pianista, zpěvák a skladatel Paddy Milner.

Dirty DeepLetošní Blues Alive také připomene bohatým programem osmdesáté narozeniny Boba Dylana. Oslava kulatin zahrne hostování Dylanova bývalého bubeníka Winstona Watsona na speciálním „dylanovském” koncertě Roberta Křesťana a Druhé trávy, výstavu Mně se líbí Bob! s podtitulem Bob Dylan a jeho stopy v českých zemích a přilehlém okolí, dvě přednášky Elijaha Walda, autora do češtiny přeložené knihy Dylan se dal na elektriku!, kolokvium s českými znalci jeho díla i blok s dylanovskými písněmi v podání Jardy Svobody z kapely Traband, Vladimíra Merty, Jana Řepky a skupiny Broken Harp Jana Sobotky.

Festival Blues Alive slaví také v roce 2021 pětadvacáté výročí svého vzniku. Za tu dobu na jeho pódiu stály desítky špičkových umělců z celého světa, zvláště pak z kolébky bluesové hudby, Spojených států amerických. Kniha Blues Alive 25, kterou editorsky uspořádal dlouholetý dramaturg festivalu a hudební publicista Ondřej Bezr, se ohlíží za touto slavnou historií ve dvou rovinách. Jednak prostřednictvím rozhovorů s pětatřiceti umělci, které přímo na místě konání pořídili v průběhu let známí čeští hudební publicisté Milan Tesař, Michal Bystrov, Michal Pařízek či Jan Sobotka. V jejich hledáčku uvízly takové hudební celebrity několika generací jako například Louisiana Red, Hubert Sumlin, Shemekia Copeland, Lucky Peterson, Otis Taylor, Jonny Lang, Fantastic Negrito, Joan Osborne, Ana Popović, Joe Louis Walker, Kenny Neal nebo Lizz Wright. Druhou vzpomínkovou linií pak jsou desítky fotografií, připomínajících festivalové dění na hlavním pódiu i mimo něj. Jejich autory jsou fotografové, kteří od začátku s festivalem spolupracují, Ivan Prokop, Tomáš Turek, Martin Siebert a další.
Festival Blues Alive 2022 v Šumperku

17.11.
19.11.
Festival Blues Alive 2022 v Šumperku

Festival Blues Alive se za 25 let existence vypracoval z lokální jednodenní akce do podoby třídenního maratónu, na kterém si podávají mikrofon největší světové hvězdy blues.

Divadlo Šumperk – zábava pro velké i malé

Divadlo Šumperk – zábava pro velké i malé

Šumperské divadlo nabízí nejen zajímavá divadelní představení pro dospělé i děti, ale také možnost pronájmu prostor pro pořádání kulturně společenských akcí a zapůjčení kostýmů.