Úvod > Aktuality > Ve Vratislavicích u Liberce byl zrušen památník Ferdinanda Porscheho
Ve Vratislavicích u Liberce byl zrušen památník Ferdinanda Porscheho
"> Ve Vratislavicích u Liberce byl zrušen památník Ferdinanda Porscheho "> Automobily, které patrily k chloube expozice, byly odvezeny zpet do Nemecka "> Príznivci Ferdinanda Porscheho se mohou ve Vratislavicích podívat naprílad do Automuzea
Kultura

Ve Vratislavicích u Liberce byl zrušen památník Ferdinanda Porscheho

  • Vydáno13. ledna 2014
Tabule, které u vjezdu do Vratislavic nad Nisou připomínaly to, že se v této části Liberce narodil Ferdinand Porsche, už nestojí. Zdejší radnice navíc zrušila také památník slavného konstruktéra, důvodem je jeho členství v nacistické NSDAP a spolupráce s nacisty.
Auto Porsche hybridVratislavice jsou rodným městem Ferdinanda Porsche, kde ještě donedávna bylo možné navštívit jeho památník věnující se životu a dílu tohoto slavného konstruktéra Volkswagenu Brouk a sportovních vozů Porsche v rámci Multikulturního centra Vratislavice 101010. Památník byl však se závěrem roku 2013 zrušen – Vratislavickým začalo vadit Porscheho členství v nacistické NSDAP a jeho spolupráce s nacisty. Radnice se obávala toho, že by mohla být obviněna z propagace fašismu. Porsche měl totiž za války zaměstnávat ve svých továrnách lidi posílané z koncentračních táborů a pak je posílat zpátky.

Tři automobily (Safari Porsche 911 SC, Porsche 911 Turbo a Porsche Cayenne E1 Hybrid), které patřily k největším lákadlům expozice tak byly odvezeny zpět do Německa a do Vratislavic se již nevrátí. Co bude s prostory bývalého památníku zatím není známo. Příznivci Ferdinanda Porscheho se mohou ve Vratislavicích přesto podívat k jeho rodnému domu anebo do soukromého Automuzea v areálu pivovaru Konrád, kde je jeho automobilům věnována také krátká vzpomínka.
Kulturní centrum Vratislavice 101010

Kulturní centrum Vratislavice 101010

Kulturní centrum Vratislavice 101010 ve Vratislavicích nad Nisou slouží jako místo setkávání místních občanů, k pořádání nejrůznějších kulturních akcí, jako jsou divadelní představení, koncerty, přednášky, taneční zábavy, přehlídky, pravidelná cvičení či interaktivní program pro děti s rodiči.

Automuzeum Vratislavice nad Nisou – k roku 2022 zrušeno

Automuzeum Vratislavice nad Nisou – k roku 2022 zrušeno

Automuzeum Vratislavice nad Nisou bylo k 1. lednu 2022 zrušeno.

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Kdekdo ví, že Ferdinand Porsche (1875–1951) projektoval legendární lidový automobil Volkswagen 1200 "Brouk" a rozjetím nové automobilky ve Wolfsburgu následně postavil na kola téměř celý svět. Mnohem méně je však známo, že se legendární konstruktér narodil ve Vratislavicích u Liberce.

Další aktuality