Úvod > Aktuality > Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?

Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?

Vydáno 6. listopadu 2019 Gurmánská turistika
Tak jako každý rok se i letos rozezní v České republice ladný zvuk sklenic na stopkách naplněných bílou Večerkou, Müllerkou, Moravským muškátem, červeným i růžovým Modrým Portugalem a Svatovavřineckým nebo růžovým Zweigeltrebe a vy si budete přiťukávat prvním letošním vínem. Letos poprvé netradičně se budou moci prodávat Svatomartinská vína ročníku 2019 už v pátek 8. listopadu. Čekají na vás tóny medu, broskví, mandarinek, muškátu, jahod, přezrálých třešní i povidel, které následně polechtají vaše čichové receptory i chuťové pohárky. Svatomartinské víno 2019 je na světě! A kde jej můžete ochutnat?

Velkolepé průvody, ohňostroje a lampiony

Svatomartinské víno

Od pátku 8. listopadu až do neděle 17. listopadu se můžete přijet podívat na vinařskou akci Svatomartinský Mikulov. Jsou to dny svatomartinských menu a husích specialit, svěcení, slavnostního otvírání a degustování mladých a svatomartinských vín, jarmarku, divadelních představení a také mimořádně zpřístupněných historických památek. TIC Mikulov nabízí v sobotu 9. 11. od 14:00 a v neděli 10. 11. v 10:30 komentovanou prohlídku krásných zákoutí Mikulova při procházce historií. V 17:00 se uskuteční večerní procházka historický centrem s královskou audiencí pro děti i dospělé s názvem Svatomartinská světýlka. Sraz je na ulici Svobody, vstup volný. Program vyvrcholí v pondělí 11. listopadu v 11:00 hodin. Nebude chybět ani svatomartinský košt mladých vín vinařů z mikulovské vinařské podoblasti, který proběhne opět na zámku, a to od 8. až 17. listopadu, vždy mezi 11. a 20. hodinou.

VinařJednu z největších svatomartinských oslav pořádají v Jihlavě, kam v pondělí 11. listopadu přijede svatý Martin v čele velkého průvodu s lucernami již podevatenácté. Průvod navazující na dávnou tradici, popsanou v lidových pověstech z Jihlavy a okolí, vychází a vyjíždí v 17.00 hodin od brány Matky Boží a před šestou dorazí na hlavní náměstí, kde bude pokračovat komponovaným ohňostrojem a koncertem folkrockové skupiny AG Flek ze Zlína.

V Kutné Hoře si v neděli 10. 11. užijete Svatomartinské hody v GASKu, kde budou probíhat ochutnávky vín, pojídání dozlatova upečených husí a po celý den bude vyhrávat lidová muzika. O den později v pondělí 11.11. vyvrcholí oslavy sv. Martina lampionovým průvodem, který se vydá v 17:00 hodin od kostela sv. Jakuba k chrámu sv. Barbory. Lampionky si nezapomeňte vzít s sebou.
 

Kam za svatým Martinem o víkendu?

Mikulov a Jihlava samozřejmě nejsou jediná místa, kam svatý Martin přijede. O víkendu 9. a 10. 11. ho můžete přivítat na Svatomartinském posvícení na zámku Zbiroh, celý víkend od pátku 8. až do neděle 10. listopadu budou už podvanácté vítat svatého Martina coby patrona města v Blansku.

V Praze zavítejte v sobotu 9. listopadu za legendou o sv. Martinovi na Svatomartinské posvícení v Archeologickém parku Liboc na Praze 6. Součástí programu budou obrázky ze života svatého Martina v podání příslušníků X. legie, jakož i ukázky historických zbraní a zbrojí. Legendu světce ve středověku představí skupina W-arlet.

Bílý kozel popoviceI letos přijede na zámek ve Slavkov - Austerlitz svatý Martin na bílém koni. Svatomartinský gastro jarmark, příjezd svatého Martina na koni, ochutnávka svatomartinských vín a další celodenní program pro všechny. Akce se koná v sobotu 9. 11. 2019 od 9.00 do 17.00 hod.

Posledním tipem je netradičně příchod bílého kozla. Ten je totiž patronem Pivovaru Velké Popovice, kde se o víkendu 9. a 10. 11. konají svatomartinské slavnosti s voňavou husičkou a výborným pivem. Sobotní dopoledne vám zpestří přímo před pivovarem Ringhofferovy trhy, kde si budete moci nakoupit dobroty od místních farmářů mezi 8 až 12 hodinou.
 

Příjezd svatého Martina v pondělí 11. 11.

V tradiční čas 11.11. v 11:11 hodin přijede sv. Martin na mnoho míst. Setkat se s ním můžete například v Českém Krumlově, Brně, v Uherském Hradišti, na statku Bernard a v odpoledních hodinách také pod Bílou věží v Hradci Králové. Svatý Martin se svým průvodem přijede 11. listopadu také do Jihlavy.

Další týden 16. a 17. 11. se bude oslavovat husou a vínem ve Bzenci, Hustopečích, Pavlově a v Lednicko-valtickém areálu vás čeká tradiční Svatomartinský přípitek 2019!
 

Vinné sklepy, jarmarky a trhy

Svatý Martin nabízí také příležitosti k podzimnímu obcházení vinných sklepů – o víkendu 9. a 10. listopadu se koná Festivalu otevřených sklepů Svatý Martin v Modrých horách, na kterém máte jedinečnou příležitost degustovat vína 34 vinařů větších i menších vinařů, mladých vinařství i těch s dlouholetou tradicí. Ti vám nabídnou nejen skvělá vína předešlého roku, ale i mladá vína ročníku 2019, k tomu navíc spoustu svatomartinských a zabijačkových specialit. Registrační místo ve Velkých Pavlovicích bude otevřeno v sobotu 9. listopadu od 8.00 do 15.00 hod. V sobotu 9. listopadu se také milovníkům kvalitních vín otevřou Habánské sklepy v Dolních Věstonicích!

sobotu 16. listopadu ochutnáte svatomartinská vína v Miloticích na akci nazvané Martinské Šidleny anebo v Svatomartinské slavnosti v Bzenci, kde se bude navíc víno slavnostně světit.

svatý Martin JiřákSvou tradici má také Martinský trh v Bílovci (koná se v sobotu 10. listopadu) nebo Vítání sv. Martina v Blansku, které je podzimním několikadenním svátkem s historickým průvodem a jarmarkem, letos od 8. do 10. listopadu. Za mladým vínem a husími laskominami se mohou vypravit i obyvatelé a návštěvníci Prahy, a to na farmářské tržiště Náplavka v Praze, kde bude husí pečínka a dobré víno k mání v sobotu 9. listopadu od 10 až do 21 hodin! Trh se potáhne od Výtoně pod Vyšehradskou skálu. Za husími dobrotami se Pražáci mohou vypravit také v pondělí 11. listopadu na Jiřího náměstí na pomezí Vinohrad a Žižkova.

Svatomartinský přípitek 2019 v Lednicko-valtickém areálu

Svatomartinský přípitek 2019 v Lednicko-valtickém areálu

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Lednice a Obec Lednice srdečně zvou všechny příznivce dobré zábavy na Svatomartinský přípitek a ochutnávku tradiční husy. Svatý Martin se bude souběžně oslavovat také ve Valticích.

Martinský trh v Bílovci

Martinský trh v Bílovci

V Bílovci se v nedělí 17. listopadu uskuteční již 12. ročník trhu konaného vždy v den svatého Martina.

Bzenecké svatomartinské slavnosti

Bzenecké svatomartinské slavnosti

Sklepní prostory pod sokolovnou budou hostit Bzenecké svatomartinské slavnosti. Hlavním programem je ochutnávka nejen mladých svatomartinských vín bzeneckých vinařských firem spojená se slavnostním svěcením vína.

Svatomartinské hody ve Zlíně

Svatomartinské hody ve Zlíně

Již potřetí se centrální zlínské náměstí stane dějištěm Svatomartinských hodů.

Předmartinské odpoledne a Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm

Předmartinské odpoledne a Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm

Tradiční trh s bohatým stánkovým prodejem, lidovými výrobky a občerstvením.

Svatomartinský trh ve Vizovicích

Svatomartinský trh ve Vizovicích

Opět po roce tentokrát však v prostředí vizovického zámku se dne 16. listopadu od 9:00 do 15:00 uskuteční po deváté Svatomartinský trh.

Letenská husa 2019 a košt svatomartinského vína - 13. ročník

Letenská husa 2019 a košt svatomartinského vína - 13. ročník

Již třináctá ročník tradiční slavnosti spojené s řízenou degustací svatomartinských a mladých vín předních moravských a českých producentů, prezentacemi, ochutnávkami a prodejem vína a různých gastronomických specialit.

Oslava svatomartinských vín a husí v Hustopečích

Oslava svatomartinských vín a husí v Hustopečích

Udělejte si cestu do Hustopečí a navštivte oslavu svatomartinských vín a husí s řemeslným jarmarkem.

Festival vína Český Krumlov

Festival vína Český Krumlov

Přehlídku vytříbených tuzemských i zahraničních vín, podzimní oslavu Svatomartinských vín, gastronomické lahůdky, ale také přátelská setkání se znalci vína a jedinečnou atmosféru v okouzlujících kulisách historického města - to vše a mnohem více nabízí Festival vína v Českém Krumlově.

Zámecký svatomartinský košt

Zámecký svatomartinský košt

První ročník Svatomartinské ochutnávky kvalitních vín zhruba deseti vinařství z Moravy i Čech. K ochutnání bude téměř 60 druhů vín, pálenky a chutné občerstvení.

Svatomartinské slavnosti & husí hody ve Valtickém Podzemí

Svatomartinské slavnosti & husí hody ve Valtickém Podzemí

Na Svatého Martina husa a džbánek vína! V sobotu 9. listopadu a 16. listopadu.

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově

Již osmým rokem mistrně spojuje Festival vína Český Krumlov® vynikající vína s gastronomickými a kulturními zážitky.

Farmářské trhy na Náplavce u Palackého mostu

Farmářské trhy na Náplavce u Palackého mostu

Farmářské tržiště Náplavka na Rašínově nábřeží v Praze 2 zahájí 2. února svoji desátou sezonu. Za dobu své existence se počet prodejců zčtyřnásobil. Na trhy pravidelně míří stále víc lidí.

Svatomartinská husa v Pavlově

Svatomartinská husa v Pavlově

Přijeďte do Pavlova na Svatého Martina a pojďte s námi testovat jak kvalitní vína od ročníku 2019 můžeme očekávat!