Úvod > Aktuality > Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?
Gurmánská turistika

Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?

  • Vydáno10. listopadu 2023
Tak jako každý rok se i letos rozezní v České republice ladný zvuk sklenic na stopkách naplněných bílou Večerkou, Müllerkou, Moravským muškátem, červeným i růžovým Modrým Portugalem a Svatovavřineckým nebo růžovým Zweigeltrebe, a vy si budete přiťukávat prvním letošním vínem. Letos se budou moci Svatomartinská vína ročníku 2023 tradičně ochutnávat až od soboty 11. listopadu. Čekají na vás tóny plané švestky a sušeného ovoce, květinová vůně po pivoňkách, lučním kvítí a jemné tóny lesního ovoce, které následně polechtají vaše čichové receptory i chuťové pohárky. Svatomartinské víno 2023 je na světě! A kde jej můžete ochutnat?

Kam letos na Martinské průvody?

Od soboty 11. listopadu až do soboty 18. listopadu se můžete přijet podívat na vinařskou akci Svatomartinský Mikulov. Návštěvníky čeká jarmark, hudební vystoupení a příjezd sv. Martina na bílém koni v doprovodu krojované chasy, svatomartinský košt mladých vín mikulovské vinařské podoblasti a samozřejmě svatomartinské menu v restauracích. TIC Mikulov nabízí v sobotu 11. a v neděli 12. 11. komentovanou prohlídku krásných zákoutí Mikulova při procházce historií. Nebude chybět ani svatomartinský košt mladých vín vinařů z mikulovské vinařské podoblasti, který proběhne opět na zámku, a to od 10. až 12. listopadu, vždy mezi 11. a 20. hodinou.

svatý martin opavaV sobotu 11. listopadu dorazí svatý Martin na koni a s početným průvodem také do Opavy. Hlavní program oslav se uskuteční v 11 hodin a 11 minut, kdy vše započne slavnostní fanfárou z ochozu věže Hláska. Ve stejnou dobu se na Horním náměstí rozjede prodej Svatomartinských vín a pochutin, které s vínem lahodí. Na náměstí se můžete těšit na celodenní program, který zaujme celou rodinu i širokou veřejnost. V 10:30 začíná tradiční svatomartinský průvod, kdy se na cestu vydá svatý Martin na bílém koni se svou družinou. Vychází od Obecního domu a povede přes Arkády, kolem divadla až na Dolní náměstí. Zájemci se mohou vydat na Svatomartinskou vinnou stezku, která se bude konat již osmým rokem.

svatý martin kroměžížTradiční termín 11. listopadu bude dodržen na svatomartinské slavnosti v Kroměříži, kam přijede svatý Martin na bílém koni a na Hanáckém náměstí se bude pořádně hodovat! Svatý Martin tu prý bude sám nalévat svatomartinské víno! Celodenní program začne v 11 hodin 11 minut otevřením první lahve "mladého" svatomartinského vína starostou Kroměříže. Na Svatomartinském jarmarku budou od deseti hodin nachystány zabijačkové pochutiny, husí speciality a sladké i slanné občerstvení včetně bezlepkového. Pro děti atrakce včetně kolotoče. K tanci i poslechu cimbálová muzika Jaroslava Marečka a Lintava. Novinkou v programu budou chůdaři se svatomartinskými husami! Večer proběhne další oblíbená součást hodování – průvod sv. Martina z Hanáckého náměstí na Velké náměstí, který stejně jako v předešlých letech připravili dobrovolníci z farnosti od sv. Mořice za podpory města Kroměříže. Lampiony, které mohou sv. Martinovi posvítit na cestu si vemte sebou!
 

Kam za svatým Martinem o víkendu?

víno a hrozenMikulov, Opava a Kroměříž samozřejmě nejsou jediná místa, kam svatý Martin přijede (pro úplnost dodejme, že oblíbený Svatomartinský průvod v Jihlavě se letos po dlouhé době opět koná). O víkendu 11. 11. ho můžete přivítat na Svatomartinském posvícení na zámku Zbiroh, celý víkend od čtvrtka 9. až do neděle 12. 11. vítají už počtrnácté svatého Martina coby patrona města v Blansku.

Dlouhé svatomartinské hodování od 9. do 12. 11. připravili také v Českém Krumlově, v Praze patří mezi nejoblíbenější akce Letenská husa a Svatomartinská husa na náplavce. Obě akce se konají v sobotu 11. 11. 2023.

husa Lednicko-Valtický areál ožije v sobotu 11. 11. mladým vínem a husími specialitami. Slavnost na počest svatého Martina se uskuteční v Multifunkčním centru Lednice – sále v zámeckých jízdárnách v Lednici. Žehnání vínu a slavnostní přípitek proběhne v 10:00 hod., k poslechu hraje cimbálová muzika. Na akci bude možno ochutnat svatomartinskou husu a mnoho dalších gastronomických specialit. Vína budou prezentovat vinaři z Lednice, Hlohovce, Bulhar, Rakvic, Velkých Bílovic a Valtice. V sobotu 11. listopadu se bude oslavovat husou a vínem také ve Bzenci a Hustopečích.
 

Vinné sklepy, jarmarky a trhy

sobotu 11. listopadu ochutnáte svatomartinská vína v Miloticích na akci nazvané Martinské Šidleny anebo v Svatomartinské slavnosti v Bzenci, kde se bude navíc víno slavnostně světit.

Tradiční událost spojená s ochutnávkami prvních vín aktuálního ročníku se uskuteční v sobotu 11. listopadu na nádvoří zámku a na Jiřího náměstí v Poděbradech. Mladá a svatomartinská vína z vlastní produkce vám zde představí celkem 10 moravských vinařství. Kromě vína se můžete těšit také na jarmark řemeslných produktů a delikates a na doprovodný program.

svatomartinská husa farmářský trhSvatomartinské slavnosti a pečená husa se budou konat 11. listopadu na pražském farmářském trhu Náplavka! Akce vypukne od 10:00 hodin a na výtoňské Náplavce bude součástí festivalu také živá hudba, a sice Cimbálová muzika Trnka a dále uslyšíte skupiny Staropražští pardálové, Motovidlo a Jazz volunteers. Svatomartinské se bude degustovat i pít výhradně ze sklenic, což dává vínu co do chuti nejen vyniknout, ale eliminuje se tím výrazně také druhotný odpad. Skleničku je možné si zakoupit (na pokladně) festivalu za 100 Kč k tomu získáte tužku a degustační kartu. Cenu za jednotlivé degustační dávky si pak určují sama vinařství. Kdo nechce degustovat, resp. pít víno, nevadí – i pro něj se v doprovodném hudebním i gastronomickém programu najde mnoho zajímavého.

Bzenecké svatomartinské slavnosti 2024

16.11.
Bzenecké svatomartinské slavnosti 2024

Tradiční svatomartinské slavnosti se uskuteční na nádvoří zámku Bzenec. Několik vinařů otevře své sklepy.

Svatomartinské slavnosti v Hustopečích 2024

16.11.
Svatomartinské slavnosti v Hustopečích 2024

Udělejte si cestu do Hustopečí a navštivte oslavu svatomartinských vín a husí s jarmarkem. Nebude chybět ani cimbálová muzika.

Svatomartinské slavnosti a pečená husa 2024

11.11.
Svatomartinské slavnosti a pečená husa 2024

XIII. ročník tradiční události – festivalu mladých (svatomartinských) vín a (nejen) husí pečínky. Více, než 20 českých a moravských vinařů s letošním ročníkem jejich nejlepších vín. Gastronomie orientovaná na oblíbenou svatomartinskou husu a husí speciality. Živá hudba!

Farmářské trhy na Náplavce 2024

2.3.
Farmářské trhy na Náplavce 2024

Oblíbené farmářské trhy se na Náplavce konají každou sobotu od 8 do 14 hodin. Z 28 prodejců na prvním trhu na náplavce se trh postupně rozrostl na pravidelných 90 až 100 stánků. Pravděpodobně největší farmářský trh v ČR!

Další aktuality

Tradice: řeznictví a uzenářství, řeznická muzea a slavnosti masa

Salámy, párky, bůčkový závin, cibulový nebo šunkový aspik, debrecínská a cikánská pečeně, játrový sýr, paštiky, klobásy, uzené maso... sbíhají se vám sliny? Aby ne, maso a uzenářské výrobky máme rádi ve všech podobách a chutích. Vypravte se s námi na portálu Kudy z nudy za tradicemi řeznického a uzenářského řemesla!
Gurmánská turistika

Gastro tipy plné skvělého jídla – maso od českých farmářů, tradiční řeznictví a uzenářství

Znáte to, někdy na vás přijde neodolatelná chuť na pořádný kus masa… v takovou chvíli by se hodil kvalitní steak, dozlatova usmažený řízek nebo šťavnatá kotleta! Naše dnešní tipy nebudou nic pro zastánce vegetariánství, naopak. Zavedeme vás do vyhlášených řeznictví a restaurací, kde buď seženete poctivé suroviny z českých chovů anebo si pochutnáte na výborně připraveném masitém pokrmu.
Gurmánská turistika

Jaro na talíři: bylinky, tvarůžky, chřest a další dobroty

S jarem nepřichází jen čas chřestu a čerstvých bylinek. Olomouc se těší na další voňavý ročník tvarůžkového festivalu, milovníci streefoodu se sjedou do Neratovic a do Litomyšle zvou všechny mlsné jazýčky Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové. Zkrátka jarní tabule je opět bohatě prostřená a vy můžete cestovat a ochutnávat, co hrdlo ráčí.
Gurmánská turistika

Příběhy starých hospod: zajímavá místa, hostince a další místa natáčení

Televizní seriál Příběhy starých hospod vás zavede na zajímavá místa napříč Českem. Herec Josef Polášek ve dvou sériích osmidílného seriálu vyzpovídá štamgasty, pamětníky i historiky a představí nejzajímavější hostince na vesnicích, horských hřebenech i ve městech. Zazní také zajímavosti o pivu, které k tuzemské gastronomii neodmyslitelně patří. Vždyť vaření tohoto nápoje má u nás tisíciletou tradici. S pivem je spojená často unikátní architektura pivovarů, pivní stezky nebo specifická kultura českých hospod s jedinečnou atmosférou, kterou stojí za to zažít. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kde se natáčela první a druhá řada v roce 2022 a 2023.
Gurmánská turistika

Užijte si kavárenské lenošení ve stylových kavárnách

Nechte čas poklidně plynout kolem sebe nad šálkem dobré kávy. Vychutnejte si lenošení v kavárně, které vám v každodenním stresu a spěchu nabízí možnost na hodinu či dvě se zastavit a užít si lahodnou chuť dobře připravené kávy.
Gurmánská turistika

Kde najdete tématické restaurace a krčmy, kde na vás dýchne středověk?

Restaurace a krčmy, které dýchají středověkou atmosféru – to je to, co vám dnes nabízíme! Hospůdky a restaurace se stravováním ve stylu středověku i renesance, nábytek z dubového dřeva, atmosféru dávno uplynulých časů, dobové kostýmy a osvětlení svícemi. Nabídka kuchyně je však skvělá! Na své si přijdou jak vyznavači tradiční české kuchyně, tak ti, kteří chtějí zkusit něco nového. Připravte se taky na dnešní dobu trošku drsnější mluvu a způsoby! Ale jídlo a zážitky, ty budou stát za to!
Gurmánská turistika

Velikonoce 2024: velikonoční půst a další tradice postního období

Nejvýznamnější křesťanské svátky se v České republice pojí s množstvím lidových zvyků a tradic. Po masopustních rejích a zábavách přichází na řadu velikonoční půst a množství zvyků připomínajících blížící se konec zimy a příchod toužebně očekávaného jara.
Gurmánská turistika

100 tipů, kam jít na víno do vinařství nebo přímo k vinařům

Naše vinice nabízí vína neobyčejně rozmanitá, která vynikají originálními ovocnými tóny a kořenitostí, bohatým spektrem aromatických látek a harmonickou plnou chutí. Právě proto jsou moravská a česká vína vyhledávána milovníky kvalitních a optimálně vyzrálých vín. Poznejte a ochutnejte jedinečná vína z malých a středních vinařství!
Gurmánská turistika