Úvod > Aktuality > Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?
Gurmánská turistika

Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?

  • Vydáno9. listopadu 2022
Tak jako každý rok se i letos rozezní v České republice ladný zvuk sklenic na stopkách naplněných bílou Večerkou, Müllerkou, Moravským muškátem, červeným i růžovým Modrým Portugalem a Svatovavřineckým nebo růžovým Zweigeltrebe, a vy si budete přiťukávat prvním letošním vínem. Letos se budou moci prodávat Svatomartinská vína ročníku 2022 tradičně až od pátku 11. listopadu. Čekají na vás tóny plané švestky a sušeného ovoce, květinová vůně po pivoňkách, lučním kvítí a jemné tóny lesního ovoce, které následně polechtají vaše čichové receptory i chuťové pohárky. Svatomartinské víno 2022 je na světě! A kde jej můžete ochutnat?

Kam letos na Martinské průvody?

Od pátku 11. listopadu až do neděle 20. listopadu se můžete přijet podívat na vinařskou akci Svatomartinský Mikulov. Návštěvníky čeká jarmark, hudební vystoupení a příjezd sv. Martina na bílém koni v doprovodu krojované chasy, svatomartinský košt mladých vín mikulovské vinařské podoblasti a samozřejmě svatomartinské menu v restauracích. TIC Mikulov nabízí v sobotu 12. a v neděli 13. 11. od 10:30 a 14:00 komentovanou prohlídku krásných zákoutí Mikulova při procházce historií. Nebude chybět ani svatomartinský košt mladých vín vinařů z mikulovské vinařské podoblasti, který proběhne opět na zámku, a to od 11. až 13. listopadu, vždy mezi 11. a 20. hodinou.

svatý martin opavaV pátek 11. listopadu dorazí svatý Martin na koni a s početným průvodem také do Opavy. Hlavní program oslav se uskuteční v 11 hodin a 11 minut, kdy vše započne slavnostní fanfárou z ochozu věže Hláska. Ve stejnou dobu se na Horním náměstí rozjede prodej Svatomartinských vín a pochutin, které s vínem lahodí. Na odpoledne bude připraven již tradiční svatomartinský průvod, kdy se na cestu vydá svatý Martin na bílém koni se svou družinou. V sobotu 12. listopadu se budou moci lidé vydat na Svatomartinskou vinnou stezku, která se bude konat již sedmým rokem.

svatý martin kroměžížTradiční termín 11. listopadu bude dodržen na svatomartinské slavnosti v Kroměříži, kam přijede svatý Martin na bílém koni a na Hanáckém náměstí se bude pořádně hodovat! Svatý Martin tu prý bude sám nalévat svatomartinské víno! Celodenní program začne v 11 hodin 11 minut otevřením první lahve "mladého" svatomartinského vína starostou Kroměříže. Na Svatomartinském jarmarku budou od deseti hodin nachystány zabijačkové pochutiny, husí speciality a sladké i slanné občerstvení včetně bezlepkového. Pro děti atrakce včetně kolotoče. K tanci i poslechu cimbálová muzika Jaroslava Marečka a Dubina. Večer proběhne další oblíbená součást hodování – průvod sv. Martina z Hanáckého náměstí na Velké náměstí, který stejně jako v předešlých letech připravili dobrovolníci z farnosti od sv. Mořice za podpory města Kroměříže. Lampiony, které mohou Sv. Martinovi posvítit na cestu si vemte sebou!
 

Kam za svatým Martinem o víkendu?

víno a hrozenOpava a Kroměříž samozřejmě nejsou jediná místa, kam svatý Martin přijede (pro úplnost dodejme, že Jihlava letos martinské slavnosti opět zrušila). O víkendu 12. 11. ho můžete přivítat na Svatomartinském posvícení na zámku Zbiroh, celý víkend od čtvrtka 10. až do neděle 13. listopadu budou už třinácté vítat svatého Martina coby patrona města v Blansku.

I letos přijede na zámek Slavkov – Austerlitz svatý Martin na bílém koni. Svatomartinský gastro jarmark, příjezd svatého Martina na koni, ochutnávka svatomartinských vín a další celodenní program pro všechny. Akce se koná v sobotu 12. listopadu 2022 od 9:00 do 17:00 hod.

husa Lednicko-Valtický areál ožije v sobotu 12. 11. 2022 mladým vínem a husími specialitami. Slavnost na počest svatého Martina se uskuteční v Multifunkčním centru Lednice – sále v zámeckých jízdárnách v Lednici. Žehnání vínu a slavnostní přípitek proběhne v 10:00 hod., k poslechu hraje cimbálová muzika. Na akci bude možno ochutnat svatomartinskou husu a mnoho dalších gastronomických specialit. V sobotu 12. listopadu se bude oslavovat husou a vínem také ve Bzenci, Hustopečích, Pavlově a v Lednicko-valtickém areálu vás čeká tradiční Svatomartinský přípitek 2022!
 

Vinné sklepy, jarmarky a trhy

sobotu 12. listopadu ochutnáte svatomartinská vína v Miloticích na akci nazvané Martinské Šidleny anebo v Svatomartinské slavnosti v Bzenci, kde se bude navíc víno slavnostně světit.

Tradiční událost spojená s ochutnávkami prvních vín aktuálního ročníku se uskuteční v sobotu 12. listopadu na nádvoří zámku a na Jiřího náměstí v Poděbradech. Mladá a svatomartinská vína z vlastní produkce vám zde představí celkem 10 moravských vinařství. Kromě vína se můžete těšit také na jarmark řemeslných produktů a delikates a na doprovodný program.

svatomartinská husa farmářský trhSvatomartinské slavnosti a pečená husa se budou konat 12. listopadu na pražském farmářském trhu Náplavka! Akce vypukne od 10:00 hodin a na výtoňské Náplavce bude součástí festivalu také živá hudba, a sice Cimbálová muzika Vonička a dále uslyšíte skupiny Staropražští pardálové a Motovidlo. Svatomartinské se bude degustovat i pít výhradně ze sklenic, což dává vínu co do chuti nejen vyniknout, ale eliminuje se tím výrazně také druhotný odpad. Skleničku je možné si zakoupit (na pokladně) festivalu za 100 Kč k tomu získáte tužku a degustační kartu. Cenu za jednotlivé degustační dávky si pak určují sama vinařství. Kdo nechce degustovat, resp. pít víno, nevadí – i pro něj se v doprovodném hudebním i gastronomickém programu najde mnoho zajímavého.

Farmářské trhy na Náplavce

3.12.
Farmářské trhy na Náplavce

Oblíbené farmářské trhy se na Náplavce konají každou sobotu od 8 do 14 hodin. Z 28 prodejců na prvním trhu na náplavce se trh postupně rozrostl na pravidelných 90 až 100 stánků.

Další aktuality

Tradice: příběh obloženého chlebíčku aneb nejchutnější český vynález

Typická součást silvestrovských oslav, dobrota na dvě tři kousnutí a zároveň bytostně česká tradice, dokonalá ve své jednoduchosti: to jsou obložené chlebíčky. Do pražského lahůdkářství Jana a Štěpánky Paukertových na Národní třídě se na ně chodilo ještě dřív, než vznikla samostatná Československá republika.
Gurmánská turistika

Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!

Dne 11. listopadu se každoročně slaví svatý Martin, který podle tradice má přivézt první sníh, mladá vína a husí pochoutky. Na sníh to sice letos nevypadá, ale koštování mladého vína, martinské trhy a husí speciality určitě budou! Kam se za prvními letošními víny a gastronomickými dobrotami vypravit vám pradí Kudy z nudy. A nezapomeneme ani na připomenutí života svatého Martina a nejznámější legendy s ním spojené!
Gurmánská turistika

Svatý Martin 2022: tipy na slavnosti, kde ochutnáte první mladé víno a křehoučkou husičku

Ať už svatý Martin letos přijede na bílém nebo blátivém koni, opět s sebou přiveze svatomartinské víno, lampionové průvody, hody a slavnosti. Pozadu samozřejmě nesmí zůstat husy – svým kejháním prý světce kdysi natolik rušily při kázání, že za to dodnes končí na pekáčích.
Gurmánská turistika

Dvacet výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami

Přiveze letos svatý Martin do Česka sníh? I když to vypadá, že ne, s jistotou to tvrdit nemůžeme, ale už teď je jisté, že společně s ním dorazí v průvodu svatomartinská vína, pečené husy a zábava pro malé i velké. Za svatomartinskými oslavami, kratochvílemi a radovánkami vás zve portál Kudy z nudy.
Gurmánská turistika