Úvod > Aktuality > Filmový festival Febiofest představí více než 90 filmů, speciální sekci utvoří ukrajinské snímky
Zážitky

Filmový festival Febiofest představí více než 90 filmů, speciální sekci utvoří ukrajinské snímky

  • Vydáno24. dubna 2022
Letošní 29. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest od 28. dubna do 4. května přinese exkluzivní kolekci více než 90 filmů reprezentujících to nejzajímavější ze současné zahraniční i české kinematografie. Zvláštností bude speciální sekce Ukrajina: střed Evropy. Centrem festivalového dění se stane stejně jako loni Cinema City Slovanský dům. Vybrané sekce, masterclass či off-program budou hostit také Kino Pilotů, Ponrepo, Edison Filmhub, volnočasové centrum H55, Café Vzlet, Kampus Hybernská a Empire Hall.

Diváci festival Febiofest milujíZahajovacím filmem 29. MFF Praha – Febiofest bude 28. dubna komedie Vévoda z Wellingtonu, poslední film režiséra Rogera Michella (mimo jiné tvůrce populární romantické komedie Notting Hill). V energickém příběhu podle skutečných událostí natočeném v nejlepší tradici britských komedií excelují Jim Broadbent a Helen Mirren. Ve středu 4. května festival zakončí Srdečné pozdravy z Afriky. Parodický francouzský špionážní thriller v režii Nicolase Bedose je 11. filmem, který oživuje postavu tajného agenta OSS 117, aktuálně s tváří Jeana Dujardina.

Cenu Kristián letos obdrží Karel Roden, jedna z nejvýraznějších osobností současné nejen tuzemské kinematografie. Na Febiofestu v premiéře představí film Promlčeno, kde si v režii Roberta Sedláčka zahrál hlavní roli. Druhým oceněným je ukrajinský režisér Oleh Sencov, jehož nový film Nosoroh bude mít na festivalu českou premiéru. Febiofest, mimo jiné, v roce 2016 podpořil kampaň za propuštění Sencova z ruského vězení po jeho zatčení na anektovaném Krymu.

Hlavní soutěž představí sedm výrazných debutů či druhých filmů talentovaných filmařů – šesti režisérek a jednoho režiséra, kteří v současnosti bodují na mezinárodních festivalech. O vítězi rozhodne odborná porota, v níž zasednou švédská režisérka a scenáristka Isabella Eklöf, renomovaná režisérka a střihačka Emer Reynolds a oceňovaný režisér Olmo Omerzu. Divácká porota, tentokrát v čele s čestným předsedou Michalem Suchánkem, potřetí zvolí vítěze Soutěže komedií. Na výběr bude mít sedm snímků z celého světa, od Peru přes Island až po Ukrajinu. Amnesty International Febiofest Award, udělovaná ve spolupráci s českou pobočkou Amnesty International, ocení snímky s lidskoprávní tematikou napříč všemi sekcemi festivalu. Letošní ambasadorkou sekce Amnesty International je známá novinářka, reportérka a moderátorka Nora Fridrichová.
 

Nová sekce Ukrajina: střed Evropy

stíny zapomenutých předkůNová nesoutěžní programová sekce Ukrajina: střed Evropy má dvě části. První představí mladou generaci ukrajinských filmařů, jejichž tvorba je silně ovlivněná situací v jejich zemi. Například nanejvýš aktuální film režiséra Valentyna Vasjanovyče Atlantida ukazuje dystopickou vizi společnosti roku 2025: Ukrajina vyhrála válku a na hranici s Ruskem teď staví zeď. Druhá část sekce je zaměřená na filmovou klasiku. Její název V druhém nacházím sebe je odkazem k Sergeji Paradžanovi, autorovi magických filmových fresek z prostředí Ukrajiny. Jeho slavný film Stíny zapomenutých předků, lyricko-etnografický mýtus o nešťastné lásce dvou milenců pocházejících ze znepřátelených rodin, je v programu této sekce. Febiofest uvede také tři filmy letošního laureáta ceny Kristián Oleha Sencova.
 

Generace na dvě části: Junior a Plus

Jitřní zářeDalší novinkou Febiofestu 2022 je rozdělení sekce Generace na dvě části. Podsekce Junior s pěti celovečerními a jedním krátkým filmem je věnovaná nejmenším divákům. Součástí podsekce Generace Plus jsou tři filmy o dospívání, přebírání zodpovědnosti a hodnotě vztahů. Jedním z nich je celovečerní debut režisérky Laury Wandel Hřiště, který byl uveden v Cannes v sekci Un Certain Regard, kde získal cenu FIPRESCI. Sekce TV Now, zaměřená na televizní seriálovou tvorbu, letos představí výhradně české seriály.

K očekávaným událostem patří například premiéra Jitřní záře. Minisérie režiséra a scenáristy Dana Wlodarczyka, inspirovaná skutečnými událostmi, bude uvedena 2. května ve spolupráci s TV Nova/Voyo – novým generálním mediálním partnerem MFF Praha – Febiofest.
 

Panorama, Nové proudy, Docs i Queer

Slepý muž, který neviděl TitanicPrvní část sekce Panorama nazvaná Ikony patří novinkám mistrů režie a mimo jiné představí divácký hit Svatba neúnavného společenského kritika Wojciecha Smarzowského. Druhá část Nové proudy je průřezovou přehlídkou těch nejzajímavějších a nejčerstvějších snímků z celého světa a velkých festivalů. Je mezi nimi i drama s komediálními prvky Slepý muž, který neviděl Titanic – progresivní finský režisér Teemu Nikki si za něj odvezl Cenu diváků v sekci Orizzonti na festivalu v Benátkách. Čistě dokumentární sekci Docs ozdobí například premiéra filmového záznamu velkolepého narozeninového koncertu legendární kapely Pražský výběr: Symphony Bizarre. Populární Queer Now pozve na výběr toho nejlepšího ze současné světové queer kinematografie, včetně dvou kandidátů na Oscara – německého filmu Velká svoboda a brazilského snímku Soukromá pustina.
 

Kampus Hybernská nabídne Industry program

Empire HallIndustry program se usídlí v Kampusu Hybernská, centru kultury, inovací, vědy a vzdělávání, a 2. května nabídne tři semináře na velmi zajímavá témata. Tím prvním bude Planeta – před kamerou a za kamerou. O tzv. green filmingu na českém televizním a filmovém trhu zasvěceně promluví zástupkyně Asociace producentů v audiovizi a TV Nova. Odpoledne následuje Works In Progress – Focus on UKRAINE s osobní prezentací producentek nebo režisérek momentálně žijících v České republice, které mají rozdělané projekty a nyní je nemohou na Ukrajině dokončit. A závěrečným inspirativním setkáním Industry Day 2022 bude Scriptwriters Meet the Industry aneb Chybí vám scenárista? Seznamte se s vycházejícími talenty. Jde o pokračování loňské úspěšné akce Asociace producentů v audiovizi (APA) a Katedry scenáristiky a dramaturgie FAMU, kteří společně připravili prezentaci 8 studentů nebo čerstvých absolventů FAMU.

Chill out zóna se otevře v Empire Hall – elegantních prostorech ve stylu art deco v historické budově Slovanského domu. V Empire Hall bude návštěvníkům k dispozici také festivalový infostánek a pokladna s prodejem vstupenek – a to od 21. dubna do 4. května vždy od 12:00 do 19:00 hodin.

Další aktuality

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda