Úvod > Aktuality > Filmový festival Febiofest představí více než 90 filmů, speciální sekci utvoří ukrajinské snímky
Zážitky

Filmový festival Febiofest představí více než 90 filmů, speciální sekci utvoří ukrajinské snímky

  • Vydáno24. dubna 2022
Letošní 29. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest od 28. dubna do 4. května přinese exkluzivní kolekci více než 90 filmů reprezentujících to nejzajímavější ze současné zahraniční i české kinematografie. Zvláštností bude speciální sekce Ukrajina: střed Evropy. Centrem festivalového dění se stane stejně jako loni Cinema City Slovanský dům. Vybrané sekce, masterclass či off-program budou hostit také Kino Pilotů, Ponrepo, Edison Filmhub, volnočasové centrum H55, Café Vzlet, Kampus Hybernská a Empire Hall.

Diváci festival Febiofest milujíZahajovacím filmem 29. MFF Praha – Febiofest bude 28. dubna komedie Vévoda z Wellingtonu, poslední film režiséra Rogera Michella (mimo jiné tvůrce populární romantické komedie Notting Hill). V energickém příběhu podle skutečných událostí natočeném v nejlepší tradici britských komedií excelují Jim Broadbent a Helen Mirren. Ve středu 4. května festival zakončí Srdečné pozdravy z Afriky. Parodický francouzský špionážní thriller v režii Nicolase Bedose je 11. filmem, který oživuje postavu tajného agenta OSS 117, aktuálně s tváří Jeana Dujardina.

Cenu Kristián letos obdrží Karel Roden, jedna z nejvýraznějších osobností současné nejen tuzemské kinematografie. Na Febiofestu v premiéře představí film Promlčeno, kde si v režii Roberta Sedláčka zahrál hlavní roli. Druhým oceněným je ukrajinský režisér Oleh Sencov, jehož nový film Nosoroh bude mít na festivalu českou premiéru. Febiofest, mimo jiné, v roce 2016 podpořil kampaň za propuštění Sencova z ruského vězení po jeho zatčení na anektovaném Krymu.

Hlavní soutěž představí sedm výrazných debutů či druhých filmů talentovaných filmařů – šesti režisérek a jednoho režiséra, kteří v současnosti bodují na mezinárodních festivalech. O vítězi rozhodne odborná porota, v níž zasednou švédská režisérka a scenáristka Isabella Eklöf, renomovaná režisérka a střihačka Emer Reynolds a oceňovaný režisér Olmo Omerzu. Divácká porota, tentokrát v čele s čestným předsedou Michalem Suchánkem, potřetí zvolí vítěze Soutěže komedií. Na výběr bude mít sedm snímků z celého světa, od Peru přes Island až po Ukrajinu. Amnesty International Febiofest Award, udělovaná ve spolupráci s českou pobočkou Amnesty International, ocení snímky s lidskoprávní tematikou napříč všemi sekcemi festivalu. Letošní ambasadorkou sekce Amnesty International je známá novinářka, reportérka a moderátorka Nora Fridrichová.
 

Nová sekce Ukrajina: střed Evropy

stíny zapomenutých předkůNová nesoutěžní programová sekce Ukrajina: střed Evropy má dvě části. První představí mladou generaci ukrajinských filmařů, jejichž tvorba je silně ovlivněná situací v jejich zemi. Například nanejvýš aktuální film režiséra Valentyna Vasjanovyče Atlantida ukazuje dystopickou vizi společnosti roku 2025: Ukrajina vyhrála válku a na hranici s Ruskem teď staví zeď. Druhá část sekce je zaměřená na filmovou klasiku. Její název V druhém nacházím sebe je odkazem k Sergeji Paradžanovi, autorovi magických filmových fresek z prostředí Ukrajiny. Jeho slavný film Stíny zapomenutých předků, lyricko-etnografický mýtus o nešťastné lásce dvou milenců pocházejících ze znepřátelených rodin, je v programu této sekce. Febiofest uvede také tři filmy letošního laureáta ceny Kristián Oleha Sencova.
 

Generace na dvě části: Junior a Plus

Jitřní zářeDalší novinkou Febiofestu 2022 je rozdělení sekce Generace na dvě části. Podsekce Junior s pěti celovečerními a jedním krátkým filmem je věnovaná nejmenším divákům. Součástí podsekce Generace Plus jsou tři filmy o dospívání, přebírání zodpovědnosti a hodnotě vztahů. Jedním z nich je celovečerní debut režisérky Laury Wandel Hřiště, který byl uveden v Cannes v sekci Un Certain Regard, kde získal cenu FIPRESCI. Sekce TV Now, zaměřená na televizní seriálovou tvorbu, letos představí výhradně české seriály.

K očekávaným událostem patří například premiéra Jitřní záře. Minisérie režiséra a scenáristy Dana Wlodarczyka, inspirovaná skutečnými událostmi, bude uvedena 2. května ve spolupráci s TV Nova/Voyo – novým generálním mediálním partnerem MFF Praha – Febiofest.
 

Panorama, Nové proudy, Docs i Queer

Slepý muž, který neviděl TitanicPrvní část sekce Panorama nazvaná Ikony patří novinkám mistrů režie a mimo jiné představí divácký hit Svatba neúnavného společenského kritika Wojciecha Smarzowského. Druhá část Nové proudy je průřezovou přehlídkou těch nejzajímavějších a nejčerstvějších snímků z celého světa a velkých festivalů. Je mezi nimi i drama s komediálními prvky Slepý muž, který neviděl Titanic – progresivní finský režisér Teemu Nikki si za něj odvezl Cenu diváků v sekci Orizzonti na festivalu v Benátkách. Čistě dokumentární sekci Docs ozdobí například premiéra filmového záznamu velkolepého narozeninového koncertu legendární kapely Pražský výběr: Symphony Bizarre. Populární Queer Now pozve na výběr toho nejlepšího ze současné světové queer kinematografie, včetně dvou kandidátů na Oscara – německého filmu Velká svoboda a brazilského snímku Soukromá pustina.
 

Kampus Hybernská nabídne Industry program

Empire HallIndustry program se usídlí v Kampusu Hybernská, centru kultury, inovací, vědy a vzdělávání, a 2. května nabídne tři semináře na velmi zajímavá témata. Tím prvním bude Planeta – před kamerou a za kamerou. O tzv. green filmingu na českém televizním a filmovém trhu zasvěceně promluví zástupkyně Asociace producentů v audiovizi a TV Nova. Odpoledne následuje Works In Progress – Focus on UKRAINE s osobní prezentací producentek nebo režisérek momentálně žijících v České republice, které mají rozdělané projekty a nyní je nemohou na Ukrajině dokončit. A závěrečným inspirativním setkáním Industry Day 2022 bude Scriptwriters Meet the Industry aneb Chybí vám scenárista? Seznamte se s vycházejícími talenty. Jde o pokračování loňské úspěšné akce Asociace producentů v audiovizi (APA) a Katedry scenáristiky a dramaturgie FAMU, kteří společně připravili prezentaci 8 studentů nebo čerstvých absolventů FAMU.

Chill out zóna se otevře v Empire Hall – elegantních prostorech ve stylu art deco v historické budově Slovanského domu. V Empire Hall bude návštěvníkům k dispozici také festivalový infostánek a pokladna s prodejem vstupenek – a to od 21. dubna do 4. května vždy od 12:00 do 19:00 hodin.

Další aktuality

Nejpálivější festival Chilli Fest přiostří pražské Výstaviště

V sobotu 7. října se na pražské, Výstavišti v Holešovicích uskuteční devátý ročník nejpálivějšího festivalu s názvem Chilli Fest. Festival vás zavede do světa více či méně pálivých pokrmů a taky tradičních směsí koření, které se používají v jednotlivých zemích či regionech. Budete žasnout, co všechno zvládnou ozvláštnit díky feferonkám, jalapeños, habaneros či anjos. Kromě známých chilli či pikantních a ještě pikantnějších omáček budete mít možnost vyzkoušet i řadu netradičních sladkostí.
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním na víkend 7. a 8. října 2023.
Praha | Zážitky

České značky: mýdla, krémy, balzámy, svíčky a oleje značky Manufaktura

Manufaktura je kosmetika inspirovaná českou tradicí a přírodou, plná ruční práce a příběhů. Z lahviček s tělovými mléky, sprchovými gely, krémy, oleji, šampony a balzámy voní okvětní lístky růží, meruňky, sedmikrásky, lesní ovoce i pivo. Podobně to voní i v prodejnách Manufaktury, které lákají svou pohodovou atmosférou. I díky nim Manufaktura patří mezi nejoblíbenější české společnosti.
Praha | Zážitky

Trojská botanická zahrada připravuje oblíbenou výstavu dýní – návštěvníky zavede do Asie

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje oblíbenou přehlídku dýní a dýňových aranžmá. Letošní výstava zavede návštěvníky na nezapomenutelnou cestu do Asie. Dýňové dekorace, které připraví studenti České zahradnické akademie Mělník, připomenou kulturu různých koutů tohoto kontinentu. Přehlídku plodů všech barev, velikostí a tvarů doprovodí interaktivní prvky a hry s dýněmi. Na výstavě, která se koná od 13. do 31. října, se představí i gigantická dýně.
Praha | Příroda

Zoo Praha slaví 92. narozeniny

Již 92 let uplyne ve čtvrtek 28. září od prvního otevření Zoo Praha. Zoologická zahrada zve na státní svátek své příznivce na komentovaná krmení, do Údolí slonů, Rezervace Dja, kde proběhne křest půlročního mláděte kočkodana Brazzova i na výstavu Významné odchovy Zoo Praha.
Praha | Příroda

Závod Přes tři pražské jezy nabídne atraktivní podívanou u Vyšehradu, Národního divadla i Karlova mostu

Již 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy v rámci závodu "Napříč Prahou – přes tři jezy". Ve čtvrtek 28. 9. 2023 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy pramice, kanoe či kajaky skautů, skautek a ostatních závodníků. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10:00 a 12:00 hodin. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Letos se všichni vodáčtí nadšenci mohou těšit i na volné splutí.
Praha | Letní sporty

Úřad vlády ČR otevře Strakovu akademii – v zahradě si prohlédnete vládní vozy

Strakova akademie není po většinu roku přístupná veřejnosti. Prozkoumat její nejrůznější zákoutí je tak velmi vzácnou příležitostí. A právě takovou možnost budou mít návštěvníci ve čtvrtek 28. září 2023, kdy se uskuteční první letošní den otevřených dveří v sídle vlády. Ve stejný den dojde také k zahájení výstavy historických automobilů na zahradě Strakovy akademie, jimiž v minulosti jezdili ústavní činitelé.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky