Úvod > Aktuality > Letošní filmový festival Febiofest představí více než 100 filmů
Letošní filmový festival Febiofest představí více než 100 filmů
"> "> ">
Zážitky

Letošní filmový festival Febiofest představí více než 100 filmů

Vydáno 13. září 2021
Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest od 17. do 24. září už po osmadvacáté přinese to nejzajímavější ze současné zahraniční i české kinematografie. Představí více než 100 filmů a po pražské části, která se odehraje prostorech Slovanského domu a na dalších místech v Praze, v rámci Regionálních ozvěn vyrazí opět do kin po celé České republice.

Diváci festival Febiofest milujíKvalitu filmů v letošním výběru festivalu Febiofest dokládá mimo jiné fakt, že osm z nich je v širší nominaci na Evropské filmové ceny 2021. Jde o snímky Kluk od velryb (Hlavní soutěž), Fabian (sekce Panorama – Ikony), Les – vidím tě všude (sekce Panorama – Ikony), Nikam zvlášť (sekce Panorama – Ikony), Noc králů (sekce Panorama – Nové proudy), Supernova (sekce Qeer Now), Amonit (sekce Qeer Now) a Otec (zakončovací film festivalu).

Evropské filmové ceny bývají označovány za evropské Oscary. Evropská filmová akademie (EFA) je uděluje každoročně od roku 1988 ve více než deseti kategoriích, včetně nejlepšího filmu roku. Prestiž a vysokou úroveň cen výmluvně dokládá přehled laureátů plný velkých jmen světové kinematografie: Krzysztof Kieślowski – Krátký film o zabíjení (1988), Lars von Trier – Prolomit vlny (1996), Pedro Almodóvar – Vše o mé matce (1999), Paolo Sorrentino – Mládí (2015).

FebiofestPorota složená z 33 filmových fanoušků, které z přihlášených adeptů vybírá čestný prezident festivalu Fero Fenič, v čele s čestným předsedou Michaelem Kocábem.

V minulosti se role čestného předsedy ujali například Dana Morávková, Jan Saudek, Marta Kubišová, Jan Kaplický, Věra Čáslavská, Dagmar Havlová, Juraj Herz, David Černý, Miroslav Ondříček, Theodor Pištěk a další. Vybraní porotci se zavazují účastnit se setkání poroty v týdnu před festivalem a ve dnech festivalu navštívit určených 6 soutěžních filmů Soutěže komedií, které bodově ohodnotí. Vítězný film získá finanční odměnu ve výši  3 000 eur. Cenu vítězi předá předseda poroty na slavnostním zakončení festivalu.

Festival bude slavnostně zahájen ve pátek 17. září 2021. Zahajovacím filmem 28. MFF Praha – Febiofest bude 17. září nejnovější snímek Woodyho Allena Festival pana Rifkina a 23. září jej zakončí Oscary oceněný film Otec s Anthonym Hopkinsem v hlavní roli. Cenu Kristián letos obdrží herec Jiří Lábus, herečka Božidara Turzonovová a producent Mike Downey.
 

V rámci Culinary Cinema čeká diváky další program a novinky

Velká žraniceJiž sedmé festival nabídne také netradiční zážitek propojující kinematografii sgastronomií – Culinary Cinema. Naservíruje dokument Funke o americkém šéfkuchaři Evanu Funkeovi, jehož „majstrštykem“ se staly vlastnoručně vyráběné těstoviny. Čistě dokumentární sekci Docs letos ozdobí světová premiéra filmu Beze strachu, jehož hrdinkou je Nasima, první surfařka v Bangladéši, zemi, kde ženy na veřejnosti ani neplavou, natož aby se proháněly na surfařském prkně. Sekce Girls in Film, uváděná ve spolupráci se stejnojmennou platformou, představí nové filmy nastupující generace talentovaných filmařek. Také další sekce TV Now, Profily a Speciální uvedení: Porota letos proběhnou v tradiční formě tak, jak je diváci znají a mají rádi.
 
Novinkou je sekce VR Cinema. Filmy ve virtuální realitě ve formátu 360° se budou promítat během festivalového víkendu ve speciálním VR kině v Centru současného umění DOX, a to ve třech tematických pásmech: Anima, Art a Docu.

Cena diváckých akreditací na 3 dny je 799 Kč, na 5 dní 1099 Kč a na 8 dní 1699 Kč. U akreditace na 3 a 5 dní si lze vybrat libovolné dny.

Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest 2021

17.9.
24.9.
Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest 2021

Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest od 17. do 24. září už po osmadvacáté přinese to nejzajímavější ze současné zahraniční i české kinematografie.