Úvod > Aktuality > FC Baník Ostrava slaví 100 let
FC Baník Ostrava slaví 100 let
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

FC Baník Ostrava slaví 100 let

  • Vydáno18. srpna 2022
SK Slezská Ostrava, JTO Sokol Trojice Ostrava, TJ Baník Ostrava OKD, FC Baník Ostrava: to jsou jen některé z názvů, pod nimiž hrál slavný ostravský fotbalový klub Baník. V září 2022 slaví 100 let od svého založení. Připomeňte si s portálem Kudy z nudy 100 let trvání ostravské legendy a přijeďte se pobavit do Ostravy!
Příběh fotbalového klubu Baník Ostrava odstartoval 8. září 1922 v hostinci U Dubu na Kamenci ve Slezské Ostravě. Dodnes se dochovala prezenční listina i s podpisy těch, kteří stvrdili stanovy klubu a za případné dluhy se zaručili svým nevelkým majetkem. Byli to Adolf Míček, Petr Křižák, František Mruzek, Karel Aniol, Karel Gřivač, Rudolf Gřivač, Rudolf Krupa, Arnošt Haberkiewicz, Bedřich Duda, Jaroslav Horák, Josef Kaliberka, Miroslav Křižák, Leo Struminský, Erich Kludka, František Podešva, Rudolf Pstružina, Vilém Jünger, Karel Palička, Osvald Auda a Bohdan Krečmer.
 

SK Slezská Ostrava

Začátky klubu byly chudičké: SK Slezská Ostrava, jak byl tým oficiálně registrovaný 14. října 1922, hrál svůj první zápas 4. března 1923, kdy hráči nastoupili proti Slovanu Ostrava.

Dlouho se hrálo na hrbolatém a kamenitém hřišti na Kamenci, než se klubu v roce 1934 podařilo získat pozemky ve Staré střelnici poblíž Dolu Trojice a právě restaurace U Dubu. Na stavbu prvního opravdového klubového stadionu chodili mnozí hráči i fanoušci pracovat přímo ze směny, bez nároku na odměnu.
Stadion Stará střelnice s dřevěnými tribunami, kam se vešlo až 33 000 diváků, Baník využíval až do roku 1958, než se v následujícím roce přestěhoval na Bazaly. Samotný hostinec ani stadion už dávno neexistuje, ale na jeho místě poblíž Slezskoostravského hradu stojí malý památník se jmény dvaceti zakladatelů dnešního Baníku.

Stadiony se střídaly, klubové barvy zůstaly: už od dubna 1923 hrál Baník hrál s bílými dresy a modrými trenýrkami, a tradiční barvy zůstaly klubu dodnes.
 

Bazaly, slavný stadion Baníku Ostrava

Symbolicky podle horniny, která se těžila v kopci nad městem, je i pamětní kámen z čediče, tedy bazalu. Podle něj se jmenuje i slavný stadion Bazaly, kde fotbalový Baník více než šedesát let hrával své domácí zápasy. Na Bazalech Baník získal nejenom čtyři mistrovské tituly, ale také odehrál 819 prvoligových zápasů a všechny památné bitvy v evropských pohárech.

Naposled hrál Baník na Bazalech 30. května 2015 proti Dukle Praha a někteří fanoušci si tehdy ze svého milovaného stadionu odnesli rozmanité suvenýry, od vytrhaných sedaček přes kusy trávníku až po brankové sítě. Od roku 2015 se domovským stadionem Baníku stal Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích. Bazaly, které jsou pojem, mají v Ostravě mají tradici a lidé k nim mají citový vztah, se během rekonstrukce proměnily v městské fotbalové centrum a Baníku nyní slouží jako tréninkové zázemí.
 

Baník: hrdost, pýcha a věrnost fanoušků

Ačkoli Baník začínal téměř z ničeho, dnes patří k nejznámějším profesionálním fotbalovým klubům v České republice. Během stoleté historie získal čtyři ligové tituly, třikrát se stal vítězem Československého poháru a pětkrát vítězem Českého poháru.

FC Baník Ostrava, to je tradice, hrdost, pýcha, emoce, je to propojení historie, současnosti a budoucnosti. Domácí zápasy Baníku patří mezi nejnavštěvovanější v zemi a průměrná návštěvnost se obvykle pohybuje mezi 10 až 15 tisíci diváků. Velká utkání s atraktivními kluby jsou běžně vyprodaná a fanoušci Baníku se řadí mezi nejvěrnější v zemi. Baník je zkrátka fenomén Ostravy a své stoleté výročí slaví ve velkém stylu.
 

Oslavy stoletého jubilea

Oslavy stoletého výročí založení klubu zahrnují například multimediální výstavu Baník Expo, zaměřenou na historii, současnost a budoucnost klubu FC Baník Ostrava; ve Velkém světě techniky je k vidění do 30. října 2022. Vyvrcholením oslav bude multižánrový festival Baník100fest, který proběhne 9. a 10. září 2022 na Slezskoostravském hradě. Hrát bude Jaromír Nohavica, kapela Kryštof, Mirai, Horkýže Slíže a další, těšit se můžete i na autogramiádu, setkání s legendami Baníku, herní zóny, esportový turnaj anebo improvizovaný hostinec U Dubu. Ten vám připomene někdejší skutečnou a dnes už ikonickou hospodu téhož jména. kde celý příběh před sto lety začal.

Zkrátka nepropásněte tuto příležitost, protože další bude až za 100 let. A přestože prý jsou všichni fanoušci Baníku vybaveni takzvaným ostragenem, pravděpodobnost, že se současná generace fanoušků v plné svěžesti dožije roku 2122 není největší…
Mundloch – kryt v kopci pod Bazaly

Mundloch – kryt v kopci pod Bazaly

Mundloch je kryt vystavěný v kopci pod Bazaly (Baníkem) na Kamenci na pravém břehu řeky Ostravice vedle Komenských sadů. Tento kryt, dle sesbíraných faktů, byl používán jako protiletecký za 2. světové války a za socialismu přestavěn na civilní kryt. 1 km unikátních prostor.

Objeveno redakcí Kudy z nudy: stovková výročí roku 2022

Objeveno redakcí Kudy z nudy: stovková výročí roku 2022

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 22? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 700 let od první zmínky o Zlíně, 600 let od obléhání Karlštejna, 500 let od chvíle, kdy víno ze Sonberku doputovalo na královský stůl, 400 let od začátku čarodějnických procesů, 300 let státních pošt, 200 let od narození zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela a 100 let od narození manželů Zátopkových. A přidáme také první cestu kolem světa, film o Janu Žižkovi anebo morovou epidemii, díky níž v Mikulově vzniklo tak krásné místo jako Svatý kopeček. Počítejte, cestujte a užívejte si!

Halda Hrabůvka

Halda Hrabůvka

Halda Habrůvka vznikla odkládáním odpadů z hutní výroby Vítkovických železáren. Ostravané tady jezdí na kole, grilují, chodí na procházky s dětmi i psy. Atrakcí jsou i labutě na umělém jezeře, které zde vzniklo, aby haldu zchladilo.

Městský stadion v Ostravě – Vítkovicích

Městský stadion v Ostravě – Vítkovicích

V moderním sportovním areálu v Ostravě-Vítkovicích se hraje fotbal, probíhají zde závody i mistrovství Evropy v lehké atletice a Zlatá tretra. Stadion je domácí půdou FC Vítkovice a FC Baník Ostrava.