Úvod > Aktuality > Fascinující mikrosvět objevíte v trojské botanické zahradě
Fascinující mikrosvet objevíte v trojské botanické zahrade
"> Fascinující mikrosvet objevíte v trojské botanické zahrade "> Skrz hledácek fotoaparátu semena ožijí vlastním životem a odhalí nám fantazii neomezující svet dokonalých tvaru "> Výstava bude doplnena živými exponáty - rostlinami, které jsou stredem zájmu fotografova objektivu
Příroda

Fascinující mikrosvět objevíte v trojské botanické zahradě

  • Vydáno22. srpna 2014
Botanická zahrada hlavního města Prahy odstartuje první poprázdninovou výstavu hned 6. září. Expozice s názvem Semena a plody na cestách bude přehlídkou těch nejrozmanitějších tvarů a barev tajemného mikrosvěta, který na svých velkoformátových fotografiích představuje Viktor Sýkora.

Rostlina v mikro světěDalo by se říci, že největšími cestovatelskými dobrodruhy ve světě přírody nejsou ani tažní ptáci, ani kytovci či snad motýli monarchové. Jsou to semena a plody rostlin, které se šíří po celé planetě neuvěřitelně rozmanitými cestami. Jejich anabáze čítají tisíce kilometrů a způsob cestování je mnohdy až bizarní. To vše ukazuje první podzimní výstava Botanické zahrady hl. města Prahy, která představí mikrosvět semen a plodů pohledem fotografa Viktora Sýkory.

Skrz hledáček fotoaparátu semena ožijí vlastním životem a odhalí nám fantazii neomezující svět dokonalých tvarů, které mnohdy připomínají výlet do sci-fi žánru. Semena a plody na cestáchVe svých začátcích Viktor Sýkora nejraději fotografoval krajiny a architekturu. O mnoho let později díky moderní technice objevil mikrosvět, který nám leží doslova u nohou. Na rozdíl od našeho makrosvěta zde vládne klid a ticho. Žádná z výprav do mikrosvěta není stejná a na každé z nich objeví fotograf nová místa a struktury, které snesou srovnání s mistrovskými díly světových architektů i s nejúchvatnějšími přírodními scenériemi.

Výstava bude doplněna živými exponáty – rostlinami, které jsou středem zájmu fotografova objektivu. Během akce se také bude konat prodej velkoformátových fotografií. Expozice se koná ve výstavním sále, v Ornamentální zahradě, ve Stráni a foliovém skleníku v severní části zahrady a potrvá do neděle 12. října 2014.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.