ÚvodAktualityFalknov, Fochova a rybníky Pamatuj a Věrný: místa, která se jmenovala jinak
Životní styl

Falknov, Fochova a rybníky Pamatuj a Věrný: místa, která se jmenovala jinak

Poslechněte si audio verzi článku
Že jména mění ulice a náměstí bereme jako samozřejmost. Někdy se ale přejmenování týká větších celků, třeba měst. V roce 1990 to zažil Zlín: po jednačtyřiceti letech se zbavil jména po prvním komunistickém prezidentovi a vrátil se ke starému jménu. Víte, že takových míst ale bylo víc?
Společně se Zlínem se po roce 1989 svých jmen zbavila i řada ulic: ze zlínské třídy Lidových milicí byla opět Sokolská a Murzinova, pojmenovaná po partyzánském veliteli, se vrátila k původnímu názvu Dlouhá; jméno tak s krátkou pauzou nezměnila od 16. století. Ani Národní třídaPraze to neměla jednoduché: z původního názvu Nové Aleje se stala ulice V alejích, V nových alejích, V stromořadí, Uršulinská nebo U Řetězového mostu. V letech 1870–1919 se název ustálil na Ferdinandově třídě, od roku 1919 (s krátkou přestávkou za okupace, kdy to byla třída Viktoria) nese jméno Národní.
 

Ulice, co střídaly jména

Ve Zlíně vystřídala zřejmě nejvíc jmen dnešní třída Tomáše Bati. Z původní Otrubné se v roce 1887 stala Potrubná, za první republiky Komenského, pak při přestavbě centra ve třicátých letech přišla na řadu třída Tomáše Bati, po druhé světové válce vystřídaná Stalinovou a po roce 1962 Revoluční. Stalinova samozřejmě existovala i v Praze: jmenovala se tak dnešní Vinohradská. Dřív se jí říkalo Říčanská a Černokostelecká, to podle toho, že mířila směrem na Říčany a Kostelec nad Černými lesy, v té době nesoucí název Černý Kostelec. Na přelomu 19. a 20. století dostala jméno Jungmannova a po přičlenění do té doby samostatného města Vinohrady k Praze (protože Jungmannova se už jmenovala jiná ulice) dostala název Fochova, po francouzském maršálovi z první světové války Ferdinandu Fochovi. Za druhé světové války se přejmenovala podle pruského maršála Kurta Christopha von Schwerin na Schwerinovu a po krátkém návratu k původnímu jménu Fochova se z ní stala Stalinova. Dnešní název Vinohradská nese od roku 1962.
 

Karlova Koruna

Přejmenovávání ale nebylo vynálezem polistopadové doby. Stavby z doby císaře Karla IV. často nesou panovníkovo jméno, namátkou Karlštejn či Kašperk, původně Carlsberg. Název se ale občas neujal, například v případě hradu, pojmenovaného na císařovu počest Karlskrone. Hradu se mezi lidmi říkalo a říká dodnes podle původního jména kopce – Radyně.
Jednoduché to neměl ani nejznámější rožmberský stavitel rybníků Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Protože stavbu dnešního rybníka Svět provázela spousta hádek a rozčilování a narazil i na potíže s měkkým podložím, začal mu říkat Nevděk. Za většinu hádek prý mohlo to, že vinou stavby rybníka zmizela velká část Třeboně, a to takzvané Svinenské předměstí s kaplí i špitálem, což měšťané nesli velice nelibě. Na ostrůvku uprostřed rybníka dodnes připomíná starší zástavbu dochovaná studna, která před stavbou rybníka bývala poblíž kostela sv. Alžběty.

Krčín obecně neměl se jmény svých rybníků štěstí: Vlkovický rybník západně od Třeboně mezi vesnicemi Vlkovice a Slavošovice pojmenoval Pamatuj a rybník Dvořiště u Lomnice nad Lužnicí Věrný. Neujalo se ani jedno.
 

Baťov, Falknov a Frývaldov

Administrativní kroky spojené s přejmenováním ulice nejsou jednoduché, stačí jen pomyslet na výměnu veškerých dokladů i map. Přesto je to lákavá představa a první krok je jednodušší, než by se zdálo: často jen stačí na úřadu požádat o přejmenování. Podmínka, že ulice nebo náměstí nesmí být pojmenovány po žijící osobnosti, otvírá prostor pro všeuměla Járu Cimrmana nebo hrdiny Foglarových Rychlých šípů. V Plzni například lidé žijí v ulicích Skautská, Foglarova, Tleskačova, Dušínova, Metelkova a Hojerova.

Složitější to je, když se přejmenovává celé město. Zlín zdaleka nebyl jediný, který přejmenovávacím procesem prošel. Například nedalekým Otrokovicím se už ve třicátých letech mezi lidmi říkalo Baťov; od června 1939 šlo o oficiální název. Dlouho ale nevydržel, po znárodnění Baťových závodů se město vrátilo k původnímu názvu. Podobně Havlíčkův Brod se do roku 1945 jmenoval Německý Brod, Jeseník býval až do roku 1947 Frývaldov a Sokolov nesl až do roku 1948 hrdý název Falknov nad Ohří, a to podle původního německého názvu Falkenau, Sokolí niva či luh.
Baťova vila ve Zlíně Zážitky

Baťova vila ve Zlíně

Vila Tomáše Bati se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla v roce 1911. Nechal si jej postavit geniálni podnikatel Tomáš Baťa, zakladatel Baťových obuvnických závodů. Chtěl pro sebe a svou rodinu vybudovat příjemné sídlo, kde by mohl odpočívat a stále vidět svou továrnu.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně Kultura

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně se věnuje především českému a slovenskému výtvarnému umění a architektuře 19. až 21. století. Spravuje a dále buduje sbírku uměleckých děl, pořádá výstavy, vzdělávací programy a spektrum své činnosti doplňuje o akce propojující různé obory kultury.

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap Památky

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

Zikmundova vila ve Zlíně Památky

Zikmundova vila ve Zlíně

Nejdřív baťovský dům a bydliště prvního hejtmana zlínského okresu Josefa Januštíka. Na čas majetek oscarového režiséra Elmara Klose. Následně domov cestovatele Miroslava Zikmunda. A dnes? Kulturní památka protkaná příběhy, se kterými se jinde nesetkáte. 

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Zlína

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Zlína

Patříte k milovníkům fotografie a fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Zlína. Udělejte si dokonalou instagramovou fotku, s našimi náměty se to určitě podaří! Vypravte se do centra města, vyfoťte krásné památky, probouzející se přírodu anebo zkuste zachytit podvečerní atmosféru východomoravské metropole.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně Kultura

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se Zlínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hanzelku a Zikmunda.

Baťovy závody – Areál Svit Zlín Památky

Baťovy závody – Areál Svit Zlín

Obdivujete Baťovskou architekturu začátku minulého století? Udělejte si čas na procházku zlínským továrním areálem! Továrnu založil Tomáš Baťa s bratrem Antonínem a sestrou Annou. Postupně zde vzniklo srdce Baťovského impéria, ohromný průmyslový areál s typizovanými budovami.

Galerie Václava Chada ve Zlínském zámku Kultura

Galerie Václava Chada ve Zlínském zámku

Galerie Václava Chada si klade za cíl vyplnit mezeru mezi státními galeriemi v regionu, a soukromými komerčními galeristy, nejen ve Zlíně. Ctitelé výtvarného umění se zde mohou seznámit s moderním uměním V. Chada i dalšími zajímavými tvůrci.

Boty Baťa – světové obuvnické impérium ze Zlína

Boty Baťa – světové obuvnické impérium ze Zlína

Světové obuvnické impérium má původ v moravském městě Zlíně, kde se počátkem 20. století pustila jedna ševcovská rodina do šití plstěných papučí. Zakladatel Tomáš Baťa se záhy stal průkopníkem v oblasti moderních technologií a organizace výroby, ale i reklamy, marketingu a péči o zaměstnance.

Památník Tomáše Bati ve Zlíně Památky

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Tuto výjimečnou architektonickou stavbu můžete navštívit celoročně formou komentované prohlídky.

Lesní hřbitov ve Zlíně Památky

Lesní hřbitov ve Zlíně

V sousedství zlínských filmových ateliérů nedaleko od centra města se nachází lesní hřbitov, který byl zřízen na počátku 30. let 20. století. I zbudování tohoto místa je spjato se jménem Tomáše Bati.

Baťovské Otrokovice – čtvrt Baťov Památky

Baťovské Otrokovice – čtvrt Baťov

Světově unikátní je historie Baťova, červeného města postaveného, jako středověká variace, na zelené louce. Na podmáčeném pozemku vzniklo nejprve letiště, poté továrna a k tomu všemu přibylo "město".

Zlín

Zlín

Nezaměnitelná funkcionalistická architektura, kulturní i sportovní vyžití a mnoho zábavy pro dospělé i děti. Přijeďte poznat Zlín a jeho okolí.

Filmový uzel Zlín Zážitky

Filmový uzel Zlín

Pojďte s námi do světa filmu a fantazie! Čtyři patra plná animace, zábavy, filmové historie a kreativity v místě, kde tvořila Hermína Týrlová a Karel Zeman. Nově zrekonstruovaná budova v areálu zlínských filmových ateliérů.

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost Kultura

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost" se nachází v budově 14 bývalého továrního areálu.

České značky: 100 let Československa jiným pohledem

České značky: 100 let Československa jiným pohledem

Na portálu Kudy z nudy vám pravidelně představujeme příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Pojďte se seznámit s těmi, které symbolizují sto let trvání naší republiky, které přečkaly dobu hlubokého socialismu a i dnes se vypořádají se světovou konkurencí.

21 českých NEJ: nejstarší, nejhlubší, nejvyšší…

21 českých NEJ: nejstarší, nejhlubší, nejvyšší…

Jako zkušení výletníci a návštěvníci portálu Kudy z nudy toho o Česku určitě víte spoustu, ale co když se vás zeptáme na nejrůznější česká nej? Otázky na nejvyšší českou horu, nejjižnější nebo nejsevernější obec samozřejmě vynecháme, to by bylo moc jednoduché. Víte ale, ve kterém městě mají nejužší uličku, kde stojí největší dřevěný kůň anebo která radnice má nejvyšší věž? Pojďte otestovat své znalosti!

Zlínská radnice Památky

Zlínská radnice

Nejstarší zmínka o zlínské radnici stojící na dnešním náměstí Míru pochází z roku 1569. V roce 1586 byla nově vystavěna v renesanční podobě a částečně sloužila i jako zájezdní hostinec. V srpnu roku 1921 renesanční radnice vyhořela, přitom jen rok předtím byla vypsána soutěž na novou stavbu.

Baťovy domky ve Zlíně Památky

Baťovy domky ve Zlíně

Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny.

Baťův Obchodní dům ve Zlíně Památky

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Stavba Obchodního domu ve Zlíně byla podle návrhu dvorního baťovského architekta Františka Lydie Gahury byla předána k užívání o Vánocích 1931. V průběhu let se budova stala dominantou Zlína a vyhledávaným centrem pro nákupy obyvatel Zlína a širokého okolí.

Další aktuality

Letní filmová škola v Uherském Hradišti je tady!

Od pátku 26. 7. až do čtvrtečního odpoledne 1. 8. 2024 nabídne jubilejní 50. Letní filmová škola cestu historickým, současným a česko-slovenským filmem. Do srdce Slovácka opět zamíří hvězdy stříbrného plátna, s nimi se představí předpremiéry českých a slovenských filmů, a dostane se i na divadla, koncerty a další bohatý program.
23. červenec 2024 16:00
Kultura, Zlínský kraj

Rožnov pod Radhoštěm o víkendu rozveselí Romská píseň i Anenská pouť

V sobotu 27. července 2024 se uskuteční v Rožnově pod Radhoštěm 30. ročník mezinárodního festivalu Romská píseň. Oslava svátku patronky Valašska, sv. Anny, pak připadá na další den, neděli 28. července 2024. Je každoročně spojená s krojovaným procesím z rožnovského farního kostela Všech svatých a pouťovými atrakcemi v areálu muzea.
23. červenec 2024 14:00
Zážitky, Zlínský kraj

Vychutnejte si festival česneku na zámku Buchlovice

Festival česneku je akce pro celou rodinu se spoustou zábavy, občerstvením ale také poučením. Je určena pro zastánce tradičního pěstování vysoce kvalitního česneku na Uherskobrodsku, stoupence tradičních řemesel a kultury a také pro gurmány vyznávající tradiční českou kuchyni. Nedílnou součástí festivalu je také „košt česneku“, kdy je prezentováno až 25 odrůd. Netradiční festival v duchu hesla "Česnek je hrdost a pýcha" proběhne v Buchlovicích 27. července 2024. Můžete zde ochutnat česnekový koláč, zúčastnit se soutěže "čichačů", nebo pletení česnekových copů.
23. červenec 2024 8:00
Zážitky, Zlínský kraj

V Holešově se chystá festival židovské kultury Ha-Makom

V Holešově opět proběhne tradiční Festival židovské kultury Ha-Makom. Letošní 24. ročník se koná od 23. do 27. 7. 2024 a zve všechny příznivce festivalu na pestrý program. Tradiční multižánrová nabídka je sestavena ze zajímavých přednášek, koncertů, prohlídek nebo čtení. Nechybí ani židovské pokrmy či oblíbená výuka židovských tanců.
22. červenec 2024 12:00
Kultura, Zlínský kraj

Česko mezi řádky: Slovácko sa súdí, Slovácko sa nesúdí a Zdeněk Galuška

Host do domu – čagan do ruky, Kačena za třicet tisíc, Púťové tajemství v itrnici nebo Herodes – to býl král! To je jen malý výběr povídek Zdeňka Galušky, které vyšly v knížkách Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí. Možná je znáte i z televizního seriálu, v němž si hlavní role stařečka Pagáče a jeho nerozlučného druha Jury Kláska zahráli Jozef Kroner a Oldřich Velen.
20. červenec 2024 8:32
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

V Bílých Karpatech vás čeká zážitkové léto: od růžové zahrady po kovářské výrobky

Kouzlo Bílých Karpat můžete letos objevovat prostřednictvím unikátního projektu Zážitkové léto 2024. Zve k objevování skrytých pokladů přírody, řemesel a umění prostřednictvím pestré palety aktivit, které připravují místní členové Společenství tvořivých lidí, Stvol. Nabízí vám nevšední zážitky i hlubší spojení s okolní krajinou i vnitřním světem.
19. červenec 2024 8:00
Zážitky, Zlínský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat ve Zlínském kraji

Sluníčko láká k vodě všechny milovníky koupání a vodních radovánek! Jestliže trávíte léto na Moravě, ať už doma, u babičky nebo dědy či jako turisté, inspirujte se tipy Kudy z nudy, které vám tantokrát doporučí, kde si užít parádní den u vody ve Zlínském kraji. Vybírat můžete z nabídky akvaparků, koupališť, biotopů... a spousty dalších míst.
17. červenec 2024 12:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Pochutnejte si na Gulášfestu ve Valašském Meziříčí

Další ročník Gulášfestu je tady! Od čtvrtka 18. do soboty 20. července 2024 proběhne na fotbalovém stadionu ve Valašském Meziříčí. Festival během tří dnů nabízí návštěvníkům přes třicet druhů guláše a připraveny jsou také večerní koncerty. Letošní novinkou jsou degustační porce, můžete si tak dopřát menší porce a ochutnat ještě více druhů lahodných gulášů.
15. červenec 2024 20:01
Gurmánská turistika, Zlínský kraj