Úvod > Aktuality > Expozici v Technickém muzeu v Brně zpestřily didaktické hračky
Expozici v Technickém muzeu v Brne zpestrily didaktické hracky
"> Expozici v Technickém muzeu v Brne zpestrily didaktické hracky "> Radost z techto modelu na výstave budou mít urcite i ti nejmenší "> Výstavu v Technickém muzeu v Brne mužete navštívit do konce srpna tohoto roku
Zážitky

Expozici v Technickém muzeu v Brně zpestřily didaktické hračky

  • Vydáno11. února 2015
Nejnavštěvovanější expozici Technického muzea v Brně zpestřily didaktické hračky a modely, které svojí formou i zpracováním odkazují na technické dědictví i dobré vlastnosti dřeva jako takového. Díla studentů vznikla během spolupráce Lesnické a dřevařské fakulty Mendlovy univerzity v Brně a Technického muzea v Brně.
Technické muzem BrnoStudenti se při výrobě didaktických modelů museli vypořádat nejen s konstruktérskými požadavky, ale bylo zapotřebí nastudovat i historické postupy a vyrobit zmenšeniny často již existujících objektu. Vznikly tak například funkční modely lisu na víno, tkalcovského stavu nebo vodního mlýna. V mnoha případech však nebyla předloha dostupná, a proto museli jejich tvůrci nastudovat historické zdroje a podle nich teprve vytvořit výkresovou dokumentaci. Takovým způsobem vznikala kupříkladu vodní pila dle Leonarda da Vinciho nebo středověký jeřáb.

Modely posloužily mimo jiné i při výuce, kdy autoři představovali svá díla ostatním spolužákům spolu s odborným výkladem o používaných materiálech, pracovních postupech a nářadí. Nyní jsou tyto funkční modely představující rozvoj techniky a různých oboru k vidění v Technickém muzeu v Brně. Zde slouží k názornému předvedení těchto technických staveb a konstrukcí.

TM BrnoRadost z těchto modelů na výstavě budou mít určite i ti nejmenší. Didaktické hračky "Gotický krov" a "Roubená chaloupka" jsou totiž plně k dispozici dětským návštěvníkům technické herny, kterou naleznou ve třetím patře muzea. Snahou výstavy je ukázat dětem postupné kroky vedoucí ke vzniku i náročných objektů. Malí i velcí návštěvníci tak mají možnost stát se na chvíli tesařem a postavit si roubenku nebo středověký krov. Děti i dospělí mají díky těmto modelům příležitost názorně pozorovat, že původní historické konstrukce byly většinou vyráběny velmi jednoduchými postupy a poměrně primitivním nářadím. Opakováním těchto metod ale dokázali naši předci vyrobit i velmi složitá soustrojí a stavby

Poslední skupinu těchto modelů tvoří i didaktické hračky určené například pro procvičování logického uvažování či názorné vysvětlení určité muzejní tématiky. Užitečné návody a postupy, jak tyto modely vznikaly a na jakém principu tyto technické konstrukce fungují, budou uvedeny na doplňujících informačních panelech. Tuto zajímavou a neméně poučnou výstavu v Technickém muzeu v Brně můžete navštívit do konce srpna tohoto roku.
Technická herna v Technickém muzeu v Brně – experimentárium pro každého

Technická herna v Technickém muzeu v Brně – experimentárium pro každého

Technická herna není expozicí v obvyklém slova smyslu. Je to zařízení, které návštěvníkovi umožňuje seznamovat se zábavnou formou s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura